Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τι σχεση εχεις με το πολο του Ολυμπιακου ?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Και μια μικρη διορθωση ο πεζοδρομος ειναι skadarlija και οχι skadarska ..
αγαπητέ μου Ορέστη, δεν έκανε λάθος η Λίδα μας :) Skadarlija έχει επικρατήσει σαν ονομασία της περιοχής από το 19ο αιώνα σαν σημείο αναφοράς για την καλοπέραση και διασκέδαση, αλλά η οδός και τότε όπως και τώρα έχει όνομα Skadarska ulica.

φιλιά από το Βελιγράδι!

@Λίδα χαίρομαι που πέρασες καλά! σε χάσαμε για λίγες μέρες
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Α δεν το ηξερα :) skadarska ulica λοιπον ...!

cmok cmok στο αγαπημενο μας Βελιγραδακι :D :D
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
αγαπητέ μου Ορέστη, δεν έκανε λάθος η Λίδα μας :) Skadarlija έχει επικρατήσει σαν ονομασία της περιοχής από το 19ο αιώνα σαν σημείο αναφοράς για την καλοπέραση και διασκέδαση, αλλά η οδός και τότε όπως και τώρα έχει όνομα Skadarska ulica.

φιλιά από το Βελιγράδι!

@Λίδα χαίρομαι που πέρασες καλά! σε χάσαμε για λίγες μέρες
Καλά να περάσετε και εσύ Ιβάνα μου στο όμορφο Βελιγράδι!!!
Φιλια!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα βρεθώ Πάσχα στο Βελιγράδι από Μ.Παρασκευή μέχρι Δευτέρα του Πάσχα.

Η Μ.Παρασκευή στη Σερβία είναι αργία?Γενικά να φανταστώ πως όλα θα υπολειτουργούν?

Επίσης να ρωτήσω σε ποιά εκκλησία προτείνετε να πάμε για περιφορά επιταφίου και σε ποιά την ανάσταση?

Εξειδικευμένη ερώτηση - Μάλλον μόνο η Ιβάνα θα ξέρει;)
 

gordito

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Bελιγραδι
Αφου εχεις Ιβανα τι ηρθες εδω να ρωτησεις; :p

Εκει παντως δεν ειναι Ελληναραδες, γιορτες και αργιες ολοι σπιτι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αφου εχεις Ιβανα τι ηρθες εδω να ρωτησεις; :p

Εκει παντως δεν ειναι Ελληναραδες, γιορτες και αργιες ολοι σπιτι.
Η Ιβάνα είναι μέλος του φόρουμ αν δεν κατάλαβες.

Επίσης οι ''Ελληνάρες'' όπως λες δεν κάνουν γιορτές οικογενειακές σπίτι τους?
 

gordito

Member
Μηνύματα
26
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Bελιγραδι
Η Ιβάνα είναι μέλος του φόρουμ αν δεν κατάλαβες.

Επίσης οι ''Ελληνάρες'' όπως λες δεν κάνουν γιορτές οικογενειακές σπίτι τους?
Εδω οχι, Χριστουγεννα-Πρωτοχρονια που ημουν κατω, 'ολα' τα μαγαζια στο κεντρο κλειστα.
Και γενικα, οι δρομοι αδειοι, δεν εχει κοσμο εξω κλπ

Αντε μπορει να σε πετυχω κατω σε κανα επιταφιο, εκει θα ειμαι και εγω!!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
λοιπόν


Μεγάλη Παρασκευή είναι αργία (δημόσια) και απ'οτι κατάλαβα από 1η Μαΐου όλα είναι κλειστά καθώς τις έχουν συνδέσει τις γιορτές (μην φοβάσαι-πάλι δημόσια :D). Δηλαδή διακοπές 1η ως την 7η.

Όμως, επειδή η Σερβία είναι μια χώρα χαμένη στο μεταίχμιο γενικά και πάντα..... τις τελευταίες 2 δεκαετίες "τραβιέται" ανάμεσα στο παλιό και στο καινούργιο καθεστώς.... άρα, είναι κάτι το σοσιαλιστικό (δεν λέω επίτηδες κομουνιστικό)-καπιταλιστικό-παραδοσιακό-προοδευτικό :rolleyes:..... Βασικά από παντού έχει κρατήσει από κάτι, όχι απαραίτητα καλό (αυτό θα ήταν επιτυχία), μάλλον αντίθετα. ΤΣΠ, να μην φιλοσοφώ εδώ.

Η ουσία είνια ότι τα δημόσια δεν λειτουργούν-δεν σε αφορά κιόλας. Ο ιδιωτικός τομέας λειτουργεί κανονικότατα, ακόμα και το Μεγάλο Σάββατο. Η έννοια της Μεγάλης Εβδομάδας όπως είναι στην Ελλάδα δεν υπάρχει, ούτε στα σχολεία, όπου τα παιδιά πηγαίνουν και την Μεγάλη Πέμπτη (συνήθως/ τώρα έχουμε και την Πρωτομαϊά).

Για να καταλάβεις τι ήθελα να σου πως προηγουμένως με το "μπερδεμένο", όλες οι εφημερίδες έχουν ανακοινώσει πως φέτος η Πρωτομαϊά θα διαρκέσει μια εβδομάδα. Εκτός από το δημοσιογραφικό εφέ, εννοείται πως "αριστεροφέρνουν" ως κατάλοιπο του 20ου αιώνα όπου και αυτή γιορτή (η οποία ουσιαστικά δεν είναι καν γιορτή, αλλά αργία :haha:) ήταν η αποκορύφωση της τεμπελιάς και σκασμού στα ψητά (μην με καταλάβετε και λάθος δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά μου την δίνει που πάντα και σε όλα χάνουμε την ουσία του πράγματος). Ως τόσο και η ίδια δεν ξεφεύγω απ την βλακία-τα ίδια έθιμα ακολουθώ :lol:.

Σε αντίθεση με αυτό, έχουμε ένα τεράστιο κύμα "νεο/ορθοδοξισμού" (εννοείται πως γνωρίζω πως η λέξη δεν υπάρχει, αλλα αυτό που θέλω να περιγράψω έτσι ονομάζεται στο μυαλό μου) από την δεκαετία του 90.... Δηλαδή.... Όλα τα" Α"πρώην στελέχη του κόμματος από το πουθενά έχουν θυμηθεί πως τελικά είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι (ακριβώς κάπου εκεί λίγο πριν την κατάρρευση του παλιου καθεστώτος) και έγιναν νυν-σούπερ θρήσκοι....Και έτσι αποκτήσαμε την καινούργια μόδα, χωρίς να αποχωρήσουμε κάποια από τα παλιά τα οποία μας βόλευαν ( η να στο πω αλλιώς- όλοι εμείς έχουμε ένα παλιό ρούχο που το λατρεύουμε για τους π.χ. λόγους-ε, έτσι είναι και αυτά)

Αν με ρωτάς ο κοσμάκης τι έκανε θα σου πω πως έκανε ότι έκανε ανέκαθεν..... ήταν κάπου στο μεταίχμιο που σου ανέφερα στην αρχή του ποστ...κρατούσε "από παντού" με αποτέλεσμα τίποτα να μην έχει πραγματική ουσία και να είναι ολοκληρωμένο. Έτσι βαπτιζόμασταν, γιορτάζαμε γιορτές (πιο παλιά στα κρυφά, μετά πιο φανερά) και έχουμε τηρήσει διαφοροποιημένα, προσαρμοσμένα έθιμα.
Έτσι η περιφορά του επιταφίου είναι κάτι που μετά του WW2 άρχισε να πραγματοποιείται τελευταία 20 χρόνια (χοντρά-χοντρά) και ακόμα υπάρχει κόσμος που δεν ξέρει καν τι είναι αυτό (λέμε τώρα).
Την Παρασκευή θα πας σε οποιαδήποτε εκκλησία βρεις στο δρόμο γυρω στις 4-5 μμ. Εμένα μου άρεσε πολύ στην εκκλησία του Αγ.Μάρκου (κοντά στο Κοινοβούλιο) αλλά και στην Vaznesenjska εκκλησία στην οδό Κνέζα Μίλοσα, ανάμεσα απ το κτήριο Μπεόγκρατζιανκα και τα βομβαρδισμένα (όπως κατεβαίνεις την οδό προς τα βομβαρδισμένα στα δεξιά). Ακόμα πιο ωραία είναι στην εκκλησία του Αγ.Γεωργίου στο Μπάνοβο μπρντο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θες να απομακρύνεσαι απ' το κέντρο. Πάντως είναι 15-20' με το λεωφορείο (αν θες σου δίνω οδηγίες και μετά μπορείς να κατέβεις στην λίμνη που ούτως ή άλλως δεν πρέπει να την χάσεις).

Για την Ανάσταση το καλύτερο είναι να πας στον Ναό του Αγ.Σάββα, θα έχει το περισσότερο κόσμο. Μην περιμένεις Ανάσταση όπως εδώ, είναι πιο συμμαζεμένα και πιο ταπεινά. Άλλωστε και την Μ.Παρασκευή είναι έτσι.
Ο θεσμός "στολίζομαι για το Πάσχα" η ακόμα και για την Μ.Παρασκευή δεν υπάρχει (ένα από τα σοκ μου στην Ελλάδα, αλλά και τον ανθρώπων που κατά καιρούς ερχότανε επισκέπτες σε μένα το Πάσχα. Και στο λέω χωρίς να είμαι ιδιαίτερα θρήσκα, αντίθετα ανήκω και εγώ στους μπερδεμένους :roll:). Θεωρείται πως ιδικά η Μ.Π. είναι η πιο θλιβερή μέρα και περισσότεροι έρχονται πολύ απλά ντυμένοι στην εκκλησία (λέμε τώρα για εκείνους που δεν είναι "ψευδοθρήσκοι". Ενδέχεται να δεις πολλές γυναίκες με μαντήλα στο κεφάλι).

Επειδή μπορεί να σας κούρασα τώρα, η ουσία είναι πως θα πας όπου σου είπα. Άλλη επιλογή για την Ανάσταση (αν θέλεις τόσο να έχεις Ανάσταση με όλη την έννοια) είναι να βρεθείς σε κάποιο από κοντινά μοναστήρια όπου όντως είναι άλλο πράγμα. Στην πιο "θρησκευτικά φωτισμένη" περίοδο της ζωής μου (είχα και έγω διάφορες φάσεις), έχω βρεθεί σε ένα από αυτά την ημέρα της Ανάστασης. Όντως ήταν πάρα πολύ ωραία, αλλά η λειτουργία διήρκησε από τις 12 έως τις 4 το πρωί, στο όρθιο (δεν έχουμε και καρέκλες στην εκκλησία). Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και διαθέτεις μέσο μεταφοράς (είναι εκτός της πόλης) πες να σου πω που είναι.

Όσο για το "έξω" και αν θα είναι ανοιχτά τα μαγαζιά-να μην έχεις φόβο, το Πάσχα το έχουμε ως γιορτή "για το έξω" (δεν εννοώ το οικογενειακό να φάμε όλοι μαζί στο σπίτι κλπ/που σαφώς υπάρχει). Ακριβώς αντίθετα-τα Χριστούγεννα όντως δύσκολα θα βρείτε κάτι ανοιχτό και θεωρείται εντελώς οικογενειακή γιορτή "για μέσα¨ με ένα πλήθος των εθίμων που τα λατρεύω προσωπικά . Μην ξεχνάμε όμως ότι αυτό μπορεί να οφείλεται και στο κλίμα.

Μπράβο Γίαννη,
Είναι κάτι τέτοιες ερωτήσεις που με εμπνέουν να σας δώσω και "καμία παραπάνω" για την χώρα μου, αλλιώς δεν στρώνω να γράψω κάτι ολοκληρωμένο και εγώ ....

*προς αποφυγή των παραξεγήσεων, δεν είμαι ούτε αναρχική, ούτε δεξιά, ούτε αριστερή, βασικά δεν ξέρω και η ίδια τι είμαι, αλλά ξέρω πως καμία από αυτές τις υπερβολές δεν μ αρέσουν.


Άσχετο τώρα:

επειδή μας βλέπω πολλούς στο Βελιγράδι το ΣαββΚο αυτό (απ ότι μου γράψατε) έχω μια πρόταση:

Εδώ και κάποιους μήνες άρχισαν ξεναγήσεις στα υπόγεια του Βελιγραδίου (λαγούμια, τούνελ κλπ) και οι φίλοι μου όσοι πήγανε- όλοι είναι ενθουσιασμένοι. Εγώ οπωσδήποτε θα πάω αυτήν την φορά και σας καλώ όλους να πάμε μαζί το Σάββατο, έχει μια ξενάγηση στις 2.3 μμ. Προσφέρω μετάφραση στα ελληνικά :haha:. Δηλώσεις στο πμ.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom