Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

harismar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα...σκοπευω να ταξιδεψω στη Σερβία και κατα την αναζητηση για πληροφοριες στο ιντερνετ ειδα αυτο... Serbia: Visa and Passport Requirements Ξερει κανεις τι εννοει στο passport note για αυτους που δεν μενουν σε ξενοδοχειο;;; σκοπευω να μείνω σε ενα φίλο...χρειαζεται να κανω κατι μολις φτασω εκει;;;;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κανείς δεν θα ρωτήσει, ούτε εσύ χρειάζεται να δηλώσεις που θα μείνεις. Όπως έχει ειπωθεί ήδη στο forum στη Σερβία μπορείς να πας είτε με διαβατήριο (δεν χρειάζεται visa) είτε με αστ. ταυτότητα νέου τύπου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.972
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κανείς δεν θα ρωτήσει, ούτε εσύ χρειάζεται να δηλώσεις που θα μείνεις. Όπως έχει ειπωθεί ήδη στο forum στη Σερβία μπορείς να πας είτε με διαβατήριο (δεν χρειάζεται visa) είτε με αστ. ταυτότητα νέου τύπου.
Είναι λογικό κάποια πράγματα να μην τα γνωρίζουμε. Αλλά παράκληση να μην ποστάρετε κάτι που δε γνωρίζετε, ακόμα κι αν σας φαίνεται πολύ προφανές.

Το registration της διαμονής κάθε ξένου στη Σερβία είναι υποχρεωτικό (όπως είναι και στη Ρωσία και σε άλλες πρώην "ανατολικές" χώρες). Αν μένετε σε ξενοδοχείο/hostel/κλπ, το φροντίζουν εκείνοι. Αν μένετε αλλού, πρέπει να το φροντίσετε εσείς. Όταν είχα πάει το 2008, στην έξοδο από τη χώρα μάλιστα μου ζήτησαν το αποδεικτικό του registration (κάτι που δε συμβαίνει καν σε Ρωσία κλπ).

Ορίστε και ο σύνδεσμος από τον επίσημο οργανισμό τουρισμού της χώρας:
Entry and stay of foreigners « National Tourism Organisation of Serbia
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Οκ δεν αμφισβητώ (ούτε αμφισβήτησα από την αρχή) την ύπαρξη αυτής της υποχρέωσης από την πλευρά του τουρίστα. Οπότε ας το θέσω αλλιώς.
Γύρισα πριν από μια εβδομάδα από Βελιγράδι. Ιδέα δεν είχα για την υποχρέωση registration. Έμεινα σε διαμέρισμα, όπου η πληρωμή ήταν μαύρη - κατάμαυρη. Προφανώς δεν έπαιξε κανένα registration μας από την πλευρά της ιδιοκτήτριας. Στο αεροδρόμιο δεν μας ζήτησαν τίποτα καθώς φεύγαμε, ούτε μας προειδοποίησαν για τίποτα καθώς μπαίναμε. Ούτε και κανέναν άλλο συνταξιδιώτη μας.
Επομένως, μίλησα με βάση της δικιά μου εμπειρία.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Γειά σου!
Εγώ έμεινα πολύ κεντρικά, σε ένα διαμέρισμα που μου πρότεινε συμφορουμίτισα. Πολύ ευχαριστημένος και πολύ καλός ιδιοκτήτης, σχεδόν ξεναγός μας έγινε!
Antonis για πες σε παρακαλω για τα διαμερισματα καμια πληροφορια. Επισης εχεις να προτινεις καμια αλλη πολη κοντα στο Βελιγραδι που να ενδεικνυται για 2ημερο? (εχω μερικες μερες κ δεν ξερω πως να τις διαθεσουμε!)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μέχρι να σου απαντήσει ο _antonis_ , ο οποίος παίζει να είναι σε καμιά τροπική παραλία τώρα, να σου πω ότι εγώ εξυπηρετήθηκα πολύ καλά και άμεσα από αυτό εδώ το site
GoBelgrade - Short Term Apartments in Belgrade :: Home
Θα τους στείλεις mail με όλες τις πληροφορίες του ταξιδιού σου και και την περιοχή (πες κεντρικά εννοείται) και το εύρος τιμών που σε ενδιαφέρει και αυτοί θα σου προτείνουν κάποια διαμερίσματα που έχουν διαθέσιμα.
Εμείς είχαμε μείνει στο white apartment, το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα.
Επίσης μπορείς να προσπαθήσεις και με αυτά, ακολουθώντας την ίδια διαδικασία:
Belgrade Apartments Rent, Belgrade Accommodation ::*-*Belgrade Apartments Rent, Belgrade Accommodation ::
(μόνο που δεν έχει μεγάλες φωτογραφίες από τα διαμερίσματα) και
City Break Apartments Apartmani Beograd, smestaj i dnevni najam u Beogradu
Α, και το διαμέρισμα στο οποίο αναφέρεται ο _antonis_ είναι αυτό για το οποίο γράφει η varioAthens στο αμέσως επόμενο post.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πολύ κεντρικά διαμερίσματα και με απίθανους ιδιοκτήτες είναι κι αυτά :
Selection Apartments
Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη και τα προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πολύ κεντρικά διαμερίσματα και με απίθανους ιδιοκτήτες είναι κι αυτά :
Selection Apartments
Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη και τα προτείνω ανεπιφύλακτα.
Τα είχα δει και αυτά. Μάλιστα παρέχουν και δωρεάν μεταφορά από το αεροδρόμιο αν θυμάμαι καλά. Δυστυχώς δεν είχε διαθέσιμο το room1, το μοναδικό με μπάνιο ensuite (τα μπάνια των άλλων δυο δωματίων είναι στον ... διάδρομο, εκτός δωματίου)
 

goldfish

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις συμβουλές και τις πληροφορίες!!!Την Πέμπτη φεύγω για Βελιγράδι και επιστρέφω Κυριακή.Θα μείνω στο Art hotel Beograd πάνω στην knez mihalova.Ελπίζω να έχω κάνει καλή επιλογή.Εχω εκτυπώσει ήδη τις ταξιδιωτικές ιστορίες για το Βελιγράδι και είμαι έτοιμος!!!Αν βρω εισιτήρια θα πάω και στο Σαββατιατικο ντέρμπι Ερυθρός Αστέρας-Παρτιζαν κςι ο Θεός βοηθός χαχαχα Καλημερα..
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Τα είχα δει και αυτά. Μάλιστα παρέχουν και δωρεάν μεταφορά από το αεροδρόμιο αν θυμάμαι καλά. Δυστυχώς δεν είχε διαθέσιμο το room1, το μοναδικό με μπάνιο ensuite (τα μπάνια των άλλων δυο δωματίων είναι στον ... διάδρομο, εκτός δωματίου)
Πολύ σωστά... παρέχουν δωρεάν μεταφορά και από και προς το αεροδρόμιο για διαμονή 3 ημερών, αν θυμάμαι καλά. Εγώ είχα μείνει στο δωμάτιο 1 με το ensuite μπάνιο και όντως τα άλλα δύο είχαν προσωπικό μεν μπάνιο αλλά στο διάδρομο. Το δωμάτιο 2 είχε και ένα σκεπαστό μπαλκόνι πολύ χαριτωμένο και ενδείκνυται για καπνιστές αφού όλος ο υπόλοιπος χώρος (εκτός του κοινόχρηστου μπαλκονιού της κουζίνας) είναι αυστηρά non-smoking.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις στα διαμερισματα. Τωρα αν μπορει καποιος να με διαφωτισει στη δευτερη μου ερωτηση θα μουν ευγνωμων. Που λετε να διαθεσω τις 2 διανυκτερευσεις που περισσευουν; Ζαγκρεπ, Σαραγιεβο ή καπου αλλου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom