Σερβία Ταξίδι στο Βελιγράδι.

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Μπορεί το Βελιγράδι να είναι μια πόλη με λιγότερα αξιοθέατα από άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες αλλά έχει εξαιρετικό παλμό και μοναδική ατμόσφαιρα. Κρίμα να το δεις τόσο βιαστικά. Βέβαια καταλαβαίνω ότι θες μιας και θα είσαι εκεί να δεις και το
Νόβι Σαντ (είναι πολύ όμορφο).
Σκέψου πάντως ότι τον Ιανουάριο θα έχει μικρότερη διάρκεια μέρας και κάμποσο κρύο!
Εγω παω τελος του μηνα, οχι Ιανουαριο... :)
Αξιζει δηλαδη τοσο πολυ το Νοβι Σαντ?
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Εγω παω τελος του μηνα, οχι Ιανουαριο... :)
Αξιζει δηλαδη τοσο πολυ το Νοβι Σαντ?
Κάπου μπέρδεψα τα μηνύματα..! Συγγνώμη! Πάντως και τέλη Νοεμβρίου είναι σχετικά μικρή η διάρκεια της μέρας.
Αν κατάλαβα καλά, θα είσαι 3 μέρες στο Βελιγράδι, εκ των οποίων την 3η μέρα (από το μεσημεράκι και μετά) θα πάτε Άβαλα. Εάν επιλέξετε την 2η μέρα να πάτε Νόβι Σαντ, θα σας μείνει για το Βελιγράδι 1 μέρα και κάτι (κατά την γνώμη μου πολύ λίγο). Το Νόβι Σαντ σίγουρα είναι πολύ όμορφο και πιο γραφικό από το Βελιγράδι. Αν είχα όμως τόσο περιορισμένο χρόνο, δεν θα το επέλεγα. Όχι τόσο για να δω τα αξιοθέατα ένα προς ένα αλλά για να καταλάβω καλύτερα το μέρος που επισκέφθηκα. Σε ένα "σφιχτό" πρόγραμμα ενδεχομένως να χωράει το Νόβι Σαντ. Για μένα όμως το Βελιγράδι είναι μια τόσο ζωντανή πόλη που αξίζει παραπάνω χρόνο!
Βέβαια όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων.
 

minoas69

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση παιδιά?
Έχω πάει 4 φορές Βελιγράδι όλες για επαγγελματικό ταξίδι και έμενα σε ξενοδοχείο. Στο αεροδρόμιο είχα ένα μικρό πρόβλημα καθώς η ταυτότητά μου είναι μεν με λατινικούς χαρακτήρες αλλά παλιά και χειρόγραφη !!!Με λίγο παρακάλεμα και όταν τους είπα γιατί είχα πάει Βελιγράδι με άφησαν και πέρασα.
Αρχές Φλεβάρη πάμε με τη σύζυγο και ψάχνουμε για κάποιο Airbnb κοντά στη Knez Mihailova.
Αν έχει κάποιος να μας συστήσει κάποιο ευχαρίστως να το δούμε.

Επίσης όπως είδα στον εθνικό τους οργανισμό πρέπει οι ξένοι επισκέπτες να δηλωθούν από το ξενοδοχείο που διαμένουν στην αστυνομία. Κάτι σαν το βιβλίο πόρτας που είχαμε εμείς εδώ παλιά.
Ξέρει κανείς αν ισχύει και τι πρέπει να κάνουμε? Δηλώνονται οι επισκέπτες από τα airbnb?

Στην τελευταία παράγραφο του λινκ που επισυνάπτω αναφέρονται αυτά που λέω

http://www.serbia.travel/useful-info/formalities/entry-and-stay-of-foreigners.593.html

Σας ευχαριστώ
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Κάπου μπέρδεψα τα μηνύματα..! Συγγνώμη! Πάντως και τέλη Νοεμβρίου είναι σχετικά μικρή η διάρκεια της μέρας.
Αν κατάλαβα καλά, θα είσαι 3 μέρες στο Βελιγράδι, εκ των οποίων την 3η μέρα (από το μεσημεράκι και μετά) θα πάτε Άβαλα. Εάν επιλέξετε την 2η μέρα να πάτε Νόβι Σαντ, θα σας μείνει για το Βελιγράδι 1 μέρα και κάτι (κατά την γνώμη μου πολύ λίγο). Το Νόβι Σαντ σίγουρα είναι πολύ όμορφο και πιο γραφικό από το Βελιγράδι. Αν είχα όμως τόσο περιορισμένο χρόνο, δεν θα το επέλεγα. Όχι τόσο για να δω τα αξιοθέατα ένα προς ένα αλλά για να καταλάβω καλύτερα το μέρος που επισκέφθηκα. Σε ένα "σφιχτό" πρόγραμμα ενδεχομένως να χωράει το Νόβι Σαντ. Για μένα όμως το Βελιγράδι είναι μια τόσο ζωντανή πόλη που αξίζει παραπάνω χρόνο!
Βέβαια όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων.
Οκ,σε ευχαριστώ πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση παιδιά?
Έχω πάει 4 φορές Βελιγράδι όλες για επαγγελματικό ταξίδι και έμενα σε ξενοδοχείο. Στο αεροδρόμιο είχα ένα μικρό πρόβλημα καθώς η ταυτότητά μου είναι μεν με λατινικούς χαρακτήρες αλλά παλιά και χειρόγραφη !!!Με λίγο παρακάλεμα και όταν τους είπα γιατί είχα πάει Βελιγράδι με άφησαν και πέρασα.
Αρχές Φλεβάρη πάμε με τη σύζυγο και ψάχνουμε για κάποιο Airbnb κοντά στη Knez Mihailova.
Αν έχει κάποιος να μας συστήσει κάποιο ευχαρίστως να το δούμε.

Επίσης όπως είδα στον εθνικό τους οργανισμό πρέπει οι ξένοι επισκέπτες να δηλωθούν από το ξενοδοχείο που διαμένουν στην αστυνομία. Κάτι σαν το βιβλίο πόρτας που είχαμε εμείς εδώ παλιά.
Ξέρει κανείς αν ισχύει και τι πρέπει να κάνουμε? Δηλώνονται οι επισκέπτες από τα airbnb?

Στην τελευταία παράγραφο του λινκ που επισυνάπτω αναφέρονται αυτά που λέω

http://www.serbia.travel/useful-info/formalities/entry-and-stay-of-foreigners.593.html

Σας ευχαριστώ
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Γιατί δε βγάζεις καινούρια ταυτότητα να ησυχάσεις; Συνήθως ζητούν και κάποιο άλλο έγγραφο όταν πρόκειται για τέτοια παλιά ταυτότητα, όπως δίπλωμα, κάρτα, κάτι που να αποδεικνύει το ονοματεπώνυμο σου. Εμάς τουλάχιστον αυτό μας είχε τύχει.

Σε ότι αφορά το διαμέρισμα που ζητάς, δε ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link, ωστόσο θα σου δώσω το όνομα αυτού που νοίκιασα εγώ, πραγματικά καταπληκτική επιλογή και δίπλα στο πασίγνωστο πεζόδρομο που αναφέρεις. Λέγεται ''Apartments Terazije'' και τα διαδικαστικά τα ανέλαβε ο ιδιοκτήτης, εμείς δε κάναμε τίποτα πέρα από το να του δώσουμε τα διαπιστευτήρια μας, ταυτότητα/διαβατήριο κτλ.
 

johnmat

Member
Μηνύματα
73
Likes
47
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θέλουμε να επισκεφτούμε στο Βελιγράδι τα εξής αξιοθέατα/σημεία :
1) KALEMEGDAN
2) KNEZ MICHAILOVA
3) SCADARLIJE
4) πλατεία REPUBLIKE
5) ναός Αγίου Σάββα
6) νησί CIGANLIJA
7) προάστιο ZEMUN
8) Βομβαρδισμένα κτίρια
9) AUTOMOBILE MUSEUM


Θα μείνουμε 4 βράδια .
Πως μπορούμε να τα συνδυάσουμε από θέμα απόστασης , ενδιαφέροντος κλπ;;;
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
1,2,3,4,5 και 8 πανευκολα με τα ποδαρακια...κατω απο το hotel Moskva υπαρχει αφετηρια αστικων για να πατε στο Zemun (θα το βρειτε ευκολα) , εκει θα βγαλετε και τα εισιτηρια...για το νησακι και το μουσειο δε γνωριζω οποτε θα σε βοηθησει καποιο αλλο παιδι !
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
157
Είσαι ο άνθρωπός μου!
- Το Zein έχει αραβικές γεύσεις ή σέρβικες;
- Το ιταλικό / μια τρύπα στον τοίχο είναι τόσο καλό ώστε να δικαιολογεί ένα σέρβικο γεύμα λιγότερο;
- Το τελευταίο / μια πλάκα στον τοίχο, δεν δείχνει κάποιο μαγαζί. Βέβαια η φώτο στο google maps είναι από το 2014. Για πες καμιά λεπτομέρεια.
 

kflabouris

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Καλησπερα σε ολους..
Ηρθε η ωρα να δουμε κ αυτη την χωρα για 4 μερες.

Κλασσικα εχω ερωτησεις:
1) Λεωφορειο η ταξι απο το αεροδρομιο προς κεντρο? Ποση ωρα ειναι και κοστος?
(Αν εχουμε κ ινφος για λεωφορεια ταξι)

2) Αν καταλαβα καλα, θα εχουμε θεμα με ιντερνετ κλπ? Τα δεδομενα απο δω δεν λειτουργουν? Και τι. Επιλογες υπαρχουν.

3) Μονο το green pass και την ταυτοτηα χρειαζεται ετσι? Ουτε plf ουτε κατι αλλο σωστα?
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπερα σε ολους..
Ηρθε η ωρα να δουμε κ αυτη την χωρα για 4 μερες.

Κλασσικα εχω ερωτησεις:
1) Λεωφορειο η ταξι απο το αεροδρομιο προς κεντρο? Ποση ωρα ειναι και κοστος?
(Αν εχουμε κ ινφος για λεωφορεια ταξι)

2) Αν καταλαβα καλα, θα εχουμε θεμα με ιντερνετ κλπ? Τα δεδομενα απο δω δεν λειτουργουν? Και τι. Επιλογες υπαρχουν.

3) Μονο το green pass και την ταυτοτηα χρειαζεται ετσι? Ουτε plf ουτε κατι αλλο σωστα?
1) Συνεννοήσου με το κατάλυμα για μεταφορά, διαφορετικά ταξί. Δεν κοστίζει πολύ. Έχει πολύ κίνηση αν φτάνεις την ώρα που τελειώνουν τις δουλειές τους κατά τις 5 με 6. Όχι παραπάνω από ώρα.
2)Το ρομινγκ είναι ακριβό εκτός και αν το ελληνικό πακέτο σου δίνει δωρεάν δεδομένα για τη συγκεκριμένη χώρα. Αν όχι, μόλις φτάσεις αγοράζεις από κιόσκι κάρτα προπληρωμένη.
Serbia
Της τελενορ είναι άψογη.
Αν έχεις κινητό με ενσωματωμένη esim εδώ τα πακέτα.
Find and compare best prepaid eSIM for travelers | esimdb
3) Μπες στο σαιτ τη ετζιαν και δες τι ισχύει για τη Σερβία. Αν πετάξεις με αυτούς σίγουρα δεν μπορούν να σου ζητήσουν τίποτε περισσότερο. και είναι έγκυροι.
καλό ταξίδι. σε ζηλεύω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα.
1) Λεωφορειο η ταξι απο το αεροδρομιο προς κεντρο? Ποση ωρα ειναι και κοστος?
(Αν εχουμε κ ινφος για λεωφορεια ταξι)
Αν είστε πάνω από 2 αξίζει, η τιμή είναι στάνταρ και σου τη δίνουν από το ινφο του αεροδρομίου, δε μπορεί να σε χρεώσουν ότι θέλουν, το κόστος είναι γύρω στα 16.
2) Αν καταλαβα καλα, θα εχουμε θεμα με ιντερνετ κλπ? Τα δεδομενα απο δω δεν λειτουργουν? Και τι. Επιλογες υπαρχουν.
Λειτουργούν αλλά με τις αντίστοιχες χρεώσεις ζώνης. Για παράδειγμα εγώ για να μεταφέρω το πρόγραμμα μου αυτούσιο (ήταν επαγγελματικό και το χρειαζόμουν), πλήρωνα 7,90€ την ημέρα, όπως αντίστοιχα και στη Τουρκία που είναι ίδια ζώνη. Αλλιώς πρέπει να δεις για αγορά sim με δεδομένα, λογικά και θα συμφέρει περισσότερο.
3) Μονο το green pass και την ταυτοτηα χρειαζεται ετσι? Ουτε plf ουτε κατι αλλο σωστα?
Να κοιτάς μέχρι τελευταία στιγμή τι απαιτεί η χώρα. Αλλάζουν πολλές φορές τα προαπαιτούμενα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπερα σε ολους..
Ηρθε η ωρα να δουμε κ αυτη την χωρα για 4 μερες.

Κλασσικα εχω ερωτησεις:
1) Λεωφορειο η ταξι απο το αεροδρομιο προς κεντρο? Ποση ωρα ειναι και κοστος?
(Αν εχουμε κ ινφος για λεωφορεια ταξι)

2) Αν καταλαβα καλα, θα εχουμε θεμα με ιντερνετ κλπ? Τα δεδομενα απο δω δεν λειτουργουν? Και τι. Επιλογες υπαρχουν.

3) Μονο το green pass και την ταυτοτηα χρειαζεται ετσι? Ουτε plf ουτε κατι αλλο σωστα?
Λεωφορείο Α1 για Slavija ή 72 για Zeleni Venac. Εάν δεν βιάζεστε παίρνει κανα 45 λεπτο μέχρι το κέντρο, αναλόγως που θα μείνετε επιλέγετε και το λεωφορείο. Τελευταία φορά που πήρα ταξί ήταν κάπου στα 2000 dinars (κάπου 16-17 ευρώ), αλλά νομίζω πλέον δίνουν φιξ τιμή. Uber δεν έχει στο Βελιγράδι.

Ιντερνετ μόνο με σέρβικη κάρτα (κάπου στα 200 dinars να την αγοράσετε και άλλα τόσα για το πρόγραμμα, δηλαδή σύνολο 3-4 ευρώ), αλλιώς πληρώνετε κάποια ευρώ την μέρα (κάπου στα 8-10 ευρώ την ημέρα) για να χρησιμοποιήσετε το πρόγραμμα που έχετε στην Ελλάδα, ανάλογα την εταιρεία.

3 φορές Φλεβάρη, Μάρτη και Ιούνη του 2021 και ζητούσαν μόνο PCR test τις πρώτες 2 φορές και τον Ιούνη μόνο green pass. Γενικά είναι αρκετά χαλαρή σαν χώρα καθ'όλη την διάρκεια του COVID και για την ώρα τα καταφέρνουν μια χαρά. PLF χρειάζεται μόνο για την επιστροφή από Σερβία για Ελλάδα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.750
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom