Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

michalis_ml

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Δύο ελλείψεις βλέπω. Δεν έχεις βάλει τον σημαντικότερο ναο του Μπάλί (Βesakih temple) και την καλύτερη κατα την γνώμη μου παραλία, την dreamland. Είναι πιεστικό αλλα και έγω ψυχαναγκαστικός είμαι στα ταξίδια μου, οπότε σε καταλαβαίνω. Να σου πω πάντως οτι την επόμενη φορά που θα πάω (αυτό είναι σίγουρο) θα πάω χωρις κανένα προγραμμα να το ευχαριστηθώ!
Τέλος, με θλίβει το γεγονός οτι νέοι άνθρωποι το 2019 επιλέγουν να διασκεδάσουν σε elephant park & dolphin lodge αλλά οκ, ο καθένας οτι νομίζει...
Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,το dolphin lodge μπήκε στο πρόγραμμα λόγω της κοπέλας που έχει έρωτα με τα δελφίνια και λόγω ακύρωσης του tour στην lovina λόγω απόστασης και ώρας που χρειάζεται να ξυπνήσεις για να είσαι εκεί έγκαιρα.Θεωρώ πως θα είναι τόση η κούραση που δεν θα καταφέρναμε να ανταπεξέλθουμε και σ αυτό. Τώρα για το elephant park το λες για τις συνθήκες διαβίωσης των ζώων? Ο besakih είναι τόσο εντυπωσιακός σε σχέση με τους υπόλοιπους,διάβασα πως θεωρείται ο ναός των ναών στο μπαλί αλλά με βάση κριτικές και διαδρομής αποφάσισα να τον αφήσω απέξω.Dreamland τόσο καλή? 'Εχεις πάει σε κάποια απο τις δυο που ανέφερα?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,το dolphin lodge μπήκε στο πρόγραμμα λόγω της κοπέλας που έχει έρωτα με τα δελφίνια και λόγω ακύρωσης του tour στην lovina λόγω απόστασης και ώρας που χρειάζεται να ξυπνήσεις για να είσαι εκεί έγκαιρα.Θεωρώ πως θα είναι τόση η κούραση που δεν θα καταφέρναμε να ανταπεξέλθουμε και σ αυτό. Τώρα για το elephant park το λες για τις συνθήκες διαβίωσης των ζώων? Ο besakih είναι τόσο εντυπωσιακός σε σχέση με τους υπόλοιπους,διάβασα πως θεωρείται ο ναός των ναών στο μπαλί αλλά με βάση κριτικές και διαδρομής αποφάσισα να τον αφήσω απέξω.Dreamland τόσο καλή? 'Εχεις πάει σε κάποια απο τις δυο που ανέφερα?
Αλλό το dolphin watching στο φυσικό τους περιβάλλον, άλλο σε καθεστώς αιχμαλωσίας. Ας μη το συζητήσουμε άλλο. Έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη και όλα αυτά θεωρώ οτι είναι γνωστά σε όλους. Απο εκεί και πέρα όπως είπα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ας πάμε στα άλλα...
Στην virgin δεν έχω πάει. Φημίζεται για το βυθό της. Θεωρώ οτι θα αξίζει. Η padang padang δεν αξίζει. Πολύ μικρή, τιγκα στον κόσμο και βρώμικη. Στην karma δε πήγα. Η dreamland για μένα είναι πολυ καλή. Απο τις πιο ωραίες που έχω δει, όχι μονο στο Μπαλι αλλά γενικότερα. Ωραία παχιά άμμος, ωραια νερά αλλά άγρια. Αν σου αρεσουν τα κύματα θα διασκεδάσεις πολύ!
Ο Βesakih για την ακρίβεια είναι συστάδα ναών, δεν είναι ένας και η θέα απο ψηλά φοβερή. Παίρνεις και έναν οδηγό απο την είσοδο και σου εξηγει τα πάντα. Τους ναούς και όλη την φιλοσοφία του ινδουισμού. (ζωή, θανατος, συμπαν, πίστη κλτ.) Αξίζει...
 

michalis_ml

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Αλλό το dolphin watching στο φυσικό τους περιβάλλον, άλλο σε καθεστώς αιχμαλωσίας. Ας μη το συζητήσουμε άλλο. Έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη και όλα αυτά θεωρώ οτι είναι γνωστά σε όλους. Απο εκεί και πέρα όπως είπα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ας πάμε στα άλλα...
Στην virgin δεν έχω πάει. Φημίζεται για το βυθό της. Θεωρώ οτι θα αξίζει. Η padang padang δεν αξίζει. Πολύ μικρή, τιγκα στον κόσμο και βρώμικη. Στην karma δε πήγα. Η dreamland για μένα είναι πολυ καλή. Απο τις πιο ωραίες που έχω δει, όχι μονο στο Μπαλι αλλά γενικότερα. Ωραία παχιά άμμος, ωραια νερά αλλά άγρια. Αν σου αρεσουν τα κύματα θα διασκεδάσεις πολύ!
Ο Βesakih για την ακρίβεια είναι συστάδα ναών, δεν είναι ένας και η θέα απο ψηλά φοβερή. Παίρνεις και έναν οδηγό απο την είσοδο και σου εξηγει τα πάντα. Τους ναούς και όλη την φιλοσοφία του ινδουισμού. (ζωή, θανατος, συμπαν, πίστη κλτ.) Αξίζει...
Οπότε όπως καταλαβαίνω θεωρείς πως αξίζει αρκετά ο besakih! Θυμάσαι με τι το είχες συνδυάσει? Η είχες πάει αποκλειστικά και μόνο εκεί ?
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Αλλό το dolphin watching στο φυσικό τους περιβάλλον, άλλο σε καθεστώς αιχμαλωσίας. Ας μη το συζητήσουμε άλλο. Έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη και όλα αυτά θεωρώ οτι είναι γνωστά σε όλους. Απο εκεί και πέρα όπως είπα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ας πάμε στα άλλα...
Στην virgin δεν έχω πάει. Φημίζεται για το βυθό της. Θεωρώ οτι θα αξίζει. Η padang padang δεν αξίζει. Πολύ μικρή, τιγκα στον κόσμο και βρώμικη. Στην karma δε πήγα. Η dreamland για μένα είναι πολυ καλή. Απο τις πιο ωραίες που έχω δει, όχι μονο στο Μπαλι αλλά γενικότερα. Ωραία παχιά άμμος, ωραια νερά αλλά άγρια. Αν σου αρεσουν τα κύματα θα διασκεδάσεις πολύ!
Ο Βesakih για την ακρίβεια είναι συστάδα ναών, δεν είναι ένας και η θέα απο ψηλά φοβερή. Παίρνεις και έναν οδηγό απο την είσοδο και σου εξηγει τα πάντα. Τους ναούς και όλη την φιλοσοφία του ινδουισμού. (ζωή, θανατος, συμπαν, πίστη κλτ.) Αξίζει...
Εγώ έχω ακούσει απο γνωστούς μου που πήγαν φέτος στο Μπαλί οτι η dreamland ήταν μια απογοήτευση.Όχι χειρότερη απο άλλες φυσικά αλλα γι'αυτά που είχαν ακούσει δεν ήταν τίποτα το σπουδαίο.Αντιθέτως έμειναν ενθουσιασμένοι με την geger beach.Γενικά πάντως απ'ότι έχω ψάξει καμία παραλία στο Μπαλί δεν ενθουσιάζει.Για όλα τ'άλλα όμως αξίζει!!!!!
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Oμάδα καλημέρα,αρχικά ευτυχώς που υπάρχει το travelstories και τα παιδιά που μοιράζονται τις ιστορίες τους μαζί μας.Ήθελα την άποψή σας σχετικά με το πρόγραμμα που έχω φτιάξει για το μπαλί,θα ταξιδέψω στις 28 αυγούστου και θα μείνω εκεί για 8 ημέρες,όλες στο UBUD. Δεν θέλαμε να μείνουμε παραλιακά καθώς οι παραλίες έρχονται σε δεύτερη μοίρα.Το πρόγραμμά μας έχει ως εξής :
1η Ημέρα : Άφιξη 9-30 denpasar και μεταφορά στο ξενοδοχείο μας στο UBUD
-monkey forest
-campuhan ridge walk
-tegalalang rice terraces
-saraswati temple
και γενικά οποιοδήποτε αξιοθέατο υπάρχει στην ευρύτερη περιοχή του UBUD και μπορείς να το προσεγγίσεις με τα πόδια.


2η Ημέρα -Εlephant safari park
-penglipuran village
gunung kawi
-goa gajah
-tegenungan waterfall

3η Ημέρα -lempuyang temple
-tirta gangga
-taman ujung
-virgin beach
-sidemen

4η Ημέρα -dolphin lodge στο denpasar
-padang padang beach Ή karma beach
-Uluwatu temple
-jimbaran bay για φαγητό (αν και διάβασα πως όλοι κάπως έτσι το κάνουν και τρώνε πολύ κίνηση)

5η Ημέρα -Ολοήμερη εκδρομή στη Nusa Penida χωρις τυποποιημένη διαδρομή,θα επιλέξουμε εμείς που θα πάμε και πόσο θα κάτσουμε και στην ουσία είναι η μόνη ημέρα αφιερωμένη στις παραλίες.

6η Ημέρα -Scuba diving στο AMED

7η Ημέρα -taman ayun temple
-ulun danu beratan temple
-banyumala waterfall
-Nungnung waterfall
-tanah lot

8η Ημέρα -Rafting Telaga waja river.
-φάρμα καφέ στο UBUD

Και κάπως έτσι τελειώνουν οι εκδρομές μας και αναχωρούμε την επόμενη ημέρα το πρωί. Σας φαίνεται φορτωμένο το πρόγραμμα? Θεωρείτε πως ίσως είμαστε όλη ημέρα στο δρόμο και χάσουμε λίγη απ την ηρεμία και τη χαλάρωση που προσφέρει το βόρειο μπαλί?
Εγώ θα σου πρότεινα την επίσκεψή σου νότια να την κάνεις την πρότελευταία μέρα και την τελευταία διανυκτέρευση να την κάνεις εκεί κάπου.Jimbaran π.χ.Είναι πολύ κοντά το αεροδρόμιο και αν η πτήση είναι πρωί είναι κρίμα να ξυπνας χαράματα και να κάνεις τόσο δρόμο απο το Ουμπούντ.Γλιτώνεις χρόνο,κίνηση,ταλαιπωρία και κερδίζεις και το δείπνο στο Jimbaran με την ησυχία σου,χωρίς να πρέπει να γυρίζεις πάλι πίσω στο Ουμπούντ..
 

michalis_ml

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Εγώ θα σου πρότεινα την επίσκεψή σου νότια να την κάνεις την πρότελευταία μέρα και την τελευταία διανυκτέρευση να την κάνεις εκεί κάπου.Jimbaran π.χ.Είναι πολύ κοντά το αεροδρόμιο και αν η πτήση είναι πρωί είναι κρίμα να ξυπνας χαράματα και να κάνεις τόσο δρόμο απο το Ουμπούντ.Γλιτώνεις χρόνο,κίνηση,ταλαιπωρία και κερδίζεις και το δείπνο στο Jimbaran με την ησυχία σου,χωρίς να πρέπει να γυρίζεις πάλι πίσω στο Ουμπούντ..
Όντας πρωτάρης στα ταξίδια εκτός Ευρώπης και παρόλο που εδώ και τρεις μήνες διαβάζω ψάχνω , οργανώνω,με αποστάσεις με με με..έκλεισα τη διαμονή μου εξαρχής στο ουμπουντ και έχω ήδη πληρώσει κατά τι ήμισυ το δεύτερο ξενοδοχείο που θα μείνω το οποίο είναι και αυτό απ το οποίο θα φύγω για αεροδρόμιο! Σωστή η σκέψη σου αλλά δεν το είχα αντιληφθεί πιο νωρίς με αποτέλεσμα όλες τις εξορμήσεις μου να τις κάνω από ubud. Πιο πολύ με φοβίζει η πρώτη μέρα που έχω υπολογίσει να δω τα αξιοθέατα στο ουμπουντ,κατά πόσο μετά από τόσες πολλές ώρες ταξίδι θα καταφέρω να το κάνω! Από παραλίες μια φίλη που πήγε τον Δεκέμβριο μου είπε για την karma beach και σε φωτογραφίες μου άρεσε! Για την padang padang που είπε και ο φίλος πιο πάνω έτσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ,πολύ κόσμο,την geger beach που αναφέρεις δεν την έχω τσεκαρει!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εγώ έχω ακούσει απο γνωστούς μου που πήγαν φέτος στο Μπαλί οτι η dreamland ήταν μια απογοήτευση.Όχι χειρότερη απο άλλες φυσικά αλλα γι'αυτά που είχαν ακούσει δεν ήταν τίποτα το σπουδαίο.Αντιθέτως έμειναν ενθουσιασμένοι με την geger beach.Γενικά πάντως απ'ότι έχω ψάξει καμία παραλία στο Μπαλί δεν ενθουσιάζει.Για όλα τ'άλλα όμως αξίζει!!!!!
Κοιτα, στην geger καναμε μπανιο 3 μερες γιατι μεναμε στο Ayodya resort. Το καλο που εχει η nusa dua ειναι οτι επειδη ειναι ολα τα 5* , συνηθως οι παραλιες ειναι καθαρες γιατι φροντιζουν γι αυτο τα ξενοδοχεια. Ωραια παραλια και φυσικα πιο ηρεμη αν εχεις παιδια αλλα προσωπικα προτιμω την dreamland. Ξετρελαθηκα με τα τεραστια κυματα. Μου εκανε λιγο Χαβαη. Γουστα ειναι αυτα...
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Όντας πρωτάρης στα ταξίδια εκτός Ευρώπης και παρόλο που εδώ και τρεις μήνες διαβάζω ψάχνω , οργανώνω,με αποστάσεις με με με..έκλεισα τη διαμονή μου εξαρχής στο ουμπουντ και έχω ήδη πληρώσει κατά τι ήμισυ το δεύτερο ξενοδοχείο που θα μείνω το οποίο είναι και αυτό απ το οποίο θα φύγω για αεροδρόμιο! Σωστή η σκέψη σου αλλά δεν το είχα αντιληφθεί πιο νωρίς με αποτέλεσμα όλες τις εξορμήσεις μου να τις κάνω από ubud. Πιο πολύ με φοβίζει η πρώτη μέρα που έχω υπολογίσει να δω τα αξιοθέατα στο ουμπουντ,κατά πόσο μετά από τόσες πολλές ώρες ταξίδι θα καταφέρω να το κάνω! Από παραλίες μια φίλη που πήγε τον Δεκέμβριο μου είπε για την karma beach και σε φωτογραφίες μου άρεσε! Για την padang padang που είπε και ο φίλος πιο πάνω έτσι το αντιλαμβάνομαι και εγώ,πολύ κόσμο,την geger beach που αναφέρεις δεν την έχω τσεκαρει!
Και καλά έκανες.Πιστεύω οτι δεν αξίζει να θυσιάσεις καμία διανυκτέρευση εκτός Ουμπούντ.Εγώ όμως θα θυσιάσω το τελευταίο μου βράδυ αναγκαστικά για τους λόγους που προανέφερα.Καλά να περάσεις!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom