Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Καλησπέρα,
Αυτό το άλλωστε ... άλλωστε με μπερδεύει λίγο είναι η αλήθεια. Οι τιμές για τις εκδρομές σε όλα τα πρακτορεία διαμορφώνονται βάσει της απόστασης και της διάρκειας. Εγώ προσφέρθηκα να παραθέσω αναλυτικά το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε και τις τιμές. Σίγουρα μπορεί να τα βρείτε και οικονομικότερα. Εφόσον τα έχετε βρει οικονομικότερα καλό είναι να παραθέσετε και το δικό σας πρόγραμμα προς διευκόλυνση των υπολοίπων.
Συγνώμη τ9...άλλη μέρα 450000 κ άλλη 600000 ..δεν το είπα προσβλητικά..απλά έδωσα κ αυτήν την επιλογη
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Γεια ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες! εμείς θα μείνουμε 7 βραδιά κ λέμε να τα μοιρασουμε! Από όσα διάβασα η κούτα δε με ενθουσίαζει κ ίσως μόνο το τελευταίο βράδυ να μείνουμε εκεί για να είμαστε κοντά στο αεροδρόμιο που πετάμε το επόμενο μεσημέρι, μη φάμε όλη την κίνηση. Σκεφτομαι για σανουρ η γενικά εκείνη τη μεριά κ 1-2βραδιες Ubud.
Εγώ προτείνω για νότια να μείνεις Jimbaran.Πολύ κοντά το αεροδρόμιο και με πολύ ωραία ατμόσφαιρα αυτή η παραλία γενικά.Για μπάνιο δεν ξέρω πως μπορεί να είναι,δεν έχω πάει..αλλα είναι και πολύ κοντά η dreamland!!!!Του χρόνου σχεδιάζω να πάω και απο τα 9 βράδια θα μείνω 5 Ουμπούντ και 2 προς τα κεί ίσως!!!

*Απο τα 9 βράδια τα 2 θα είναι για Σιγκαπούρη γι'αυτό ανέφερα 5 Ουμπούντ και 2 νότια
 
Last edited by a moderator:

vanessachai

Member
Μηνύματα
44
Likes
94
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ
Χάζευα τα σχόλια επειδή πηγαίνω Μπαλι τον άλλο μήνα και μόλις είδα ότι μείνατε στο ίδιο ξενοδοχείο που έχω κλείσει κι εγώ :haha:. Μείνατε ευχαριστημένοι;
 

Nicklou

Member
Μηνύματα
23
Likes
39
Χάζευα τα σχόλια επειδή πηγαίνω Μπαλι τον άλλο μήνα και μόλις είδα ότι μείνατε στο ίδιο ξενοδοχείο που έχω κλείσει κι εγώ :haha:. Μείνατε ευχαριστημένοι;[/QUOTE Καλησπέρα, όταν ξυπνάς σε τέτοιο περιβάλλον πως να μην είσαι ευχαριστημένος.. Όλα εξαιρετικά ήταν και πολύ ευγενικοί όλοι!Και το φαγητό του εστιατορίου ωραίο. Το μόνο μειονέκτημα ότι δεν είναι κοντά στο κέντρο του Ubud. Αλλά δεν μπορείς να τα έχεις και όλα..
 

Attachments

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλησπέρα σας! Πήραμε την απόφαση να πετάξουμε τέλη Ιουλίου για Μπαλί και να μεινουμε 14 ημέρες(13 βράδια)!! Κλείσαμε εισιτήρια με Qatar airways στην τιμή των 695€/ατομο. Το μόνο που μένει είναι να χωρίσουμε τις ημέρες ανάλογα με τα μέρη που θα επισκεφθούμε και να κλείσουμε δωμάτια! Αυτό είναι το αρχικό πλάνο μας και θέλω τη γνώμη σας.
Φτάνοντας μένουμε 5 βραδιά Ubud.
Έπειτα κατεβαίνουμε Seminyak για 3 βραδιά.
Μετά πηγαίνουμε στο νησί Lombok για 3 βραδιά.
Τέλος επιστρέφουμε Ubud για 2 τελευταία βραδιά και πίσω Ελλάδα..
Τι λέτε? Θα προτεινατε κάποια αλλαγή στο πλάνο μας??
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Κ γω ενδιαφέρομαι για μπαλι.απο εισιτήρια να κοιτάζω από Αθηνα; (είμαι Θεσσαλονίκη) .Ποια τιμή θεωρείται καλή;Προτιμώ να φύγω απο άλλη ευρωπαϊκή πόλη κ να μην κατέβω Αθήνα που θα μου στοίχιζε κ περισσότερο.

Η θάλασσα πώς είναι;μη μου πείτε σαν το Βιετνάμ μόνο..
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Κ γω ενδιαφέρομαι για μπαλι.απο εισιτήρια να κοιτάζω από Αθηνα; (είμαι Θεσσαλονίκη) .Ποια τιμή θεωρείται καλή;Προτιμώ να φύγω απο άλλη ευρωπαϊκή πόλη κ να μην κατέβω Αθήνα που θα μου στοίχιζε κ περισσότερο.

Η θάλασσα πώς είναι;μη μου πείτε σαν το Βιετνάμ μόνο..
Το Μπαλί δεν φημίζεται για τις παραλίες του,αν ο κύριος σκοπός του ταξιδιού σας είναι η θάλασσα, τότε ίσως θα πρέπει να συνδυάσετε το Μπαλί με τα Gili islands. Η τιμή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Υπάρχουν καλές προσφορές από την scoot,αν σε ενδιαφέρει να ταξιδέψεις με μια low cost εταιρεία.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
μαλλον μπαινει στο προγραμμα για Σεπτεμβρη οποτε οχι δεν θα ειναι αυτοσκοπος η θαλασσα αν και μια ματια που εριξα στα gili οντως φαινονται πολυ ομορφα. Ειναι ευκολη η μεταβαση εκει;
Δεν θα με ενοχλουσε η scoot αλλα ναι πρεπει να κατεβω Αθηνα.
Εχω ακουσει υπεροχα λογια για το Μπαλι και πριν κορεστει θελω να βιαστω να το δω
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
μαλλον μπαινει στο προγραμμα για Σεπτεμβρη οποτε οχι δεν θα ειναι αυτοσκοπος η θαλασσα αν και μια ματια που εριξα στα gili οντως φαινονται πολυ ομορφα. Ειναι ευκολη η μεταβαση εκει;
Δεν θα με ενοχλουσε η scoot αλλα ναι πρεπει να κατεβω Αθηνα.
Εχω ακουσει υπεροχα λογια για το Μπαλι και πριν κορεστει θελω να βιαστω να το δω
Για τα Gili είτε πηγαίνεις με πτήση προς Λομποκ και μετά καραβάκι ή κατευθείαν με καραβάκι από το Μπαλί. Υπολόγισε γύρω στις 3 ώρες την διάρκεια του ταξιδιού από το Μπαλί.
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου για την εσωτερική πτήση,πολλές φορές οι εσωτερικές πτήσεις κοστίζουν περισσότερο από τις πτήσεις εξωτερικού :icon_evil: (εμείς από τα νησιά ειδικά το γνωρίζουμε πολύ καλά αυτό)
Όπως και να χει το Μπαλί είναι υπέροχο και σου προτείνω και εγώ να το επισκεφθείς.:)
 

Anais84

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα,

Το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε με οδηγό από το Family Bali Tours ήταν το εξής:
4/9. Arrival at 9.30am
Flight number to be advise?
Drop To Jannata Resort Ubud
Price IDR 300.000/car
5/9 Ubud Tour
Leave hotel at 8.30am
-Tegalalang Rice terrace
-Coffee Plantation
-Lunch on route
-Tirta empul holy water temple
- Goa Gajah Temple
- Monkey forest
-Back to hotel around 4.30pm
Tour Price IDR 500.000/car up to 8H
Extra Hours IDR 50.000
6/9 Down Hill Cycling
Kintamani- Ubud
Price IDR 500.000/Person
7/9. Bedugul Tour
Leave hotel at 8.30am
-Ulun Danu Beratan Temple
-Banyumala waterfall
- Lunch on route
-TanahLot Temple
Back to hotel around 4.30pm
Tour Price IDR 500.000/car up to 8H
Extra Hours IDR 50.000
8/9 Telaga waja river rafting
PRICE : IDR 550.000/Person
Pick Up Time: 08.30am
9/9:Lempuyan Temple tour
Leave hotel at 8.30am
-Lempuyang Temple
-Tirta Gangga
-Lunch on route
-Tukad cepung waterfall
Tour Price IDR 600.000/car up to 8H
Extra Hours IDR 50.000
10/9: Uluwatu tour (Half Day)
Check out from ubud at 11.30am
-Padang- Padang Beach
-Uluwatu Temple
-Check in Ayodya Nusa dua
Tour Price IDR 400.000/car up to 6H
Extra hours IDR 50.000
Ο οδηγός μας παραλάμβανε από το ξενοδοχείο γύρω στις 8.30-9.00 και επιστρέφαμε 17.00-18.00! Γενικά να ξέρεις πως η κίνηση είναι ένας απρόβλεπτος παράγοντας...
Τις 3 τελευταίες μέρες 10/9-12/9 ήμασταν στην Nusa Dua και κάναμε ένα full day tour σε nusa penida και τις δύο ήμασταν αραχτοί!

Σ'ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας το πρόγραμμά σου. Είναι πάρα πολύ χρήσιμο για εμάς που δεν πάμε με ταξιδιωτικό πρακτορείο.
 

michalis_ml

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Oμάδα καλημέρα,αρχικά ευτυχώς που υπάρχει το travelstories και τα παιδιά που μοιράζονται τις ιστορίες τους μαζί μας.Ήθελα την άποψή σας σχετικά με το πρόγραμμα που έχω φτιάξει για το μπαλί,θα ταξιδέψω στις 28 αυγούστου και θα μείνω εκεί για 8 ημέρες,όλες στο UBUD. Δεν θέλαμε να μείνουμε παραλιακά καθώς οι παραλίες έρχονται σε δεύτερη μοίρα.Το πρόγραμμά μας έχει ως εξής :
1η Ημέρα : Άφιξη 9-30 denpasar και μεταφορά στο ξενοδοχείο μας στο UBUD
-monkey forest
-campuhan ridge walk
-tegalalang rice terraces
-saraswati temple
και γενικά οποιοδήποτε αξιοθέατο υπάρχει στην ευρύτερη περιοχή του UBUD και μπορείς να το προσεγγίσεις με τα πόδια.


2η Ημέρα -Εlephant safari park
-penglipuran village
gunung kawi
-goa gajah
-tegenungan waterfall

3η Ημέρα -lempuyang temple
-tirta gangga
-taman ujung
-virgin beach
-sidemen

4η Ημέρα -dolphin lodge στο denpasar
-padang padang beach Ή karma beach
-Uluwatu temple
-jimbaran bay για φαγητό (αν και διάβασα πως όλοι κάπως έτσι το κάνουν και τρώνε πολύ κίνηση)

5η Ημέρα -Ολοήμερη εκδρομή στη Nusa Penida χωρις τυποποιημένη διαδρομή,θα επιλέξουμε εμείς που θα πάμε και πόσο θα κάτσουμε και στην ουσία είναι η μόνη ημέρα αφιερωμένη στις παραλίες.

6η Ημέρα -Scuba diving στο AMED

7η Ημέρα -taman ayun temple
-ulun danu beratan temple
-banyumala waterfall
-Nungnung waterfall
-tanah lot

8η Ημέρα -Rafting Telaga waja river.
-φάρμα καφέ στο UBUD

Και κάπως έτσι τελειώνουν οι εκδρομές μας και αναχωρούμε την επόμενη ημέρα το πρωί. Σας φαίνεται φορτωμένο το πρόγραμμα? Θεωρείτε πως ίσως είμαστε όλη ημέρα στο δρόμο και χάσουμε λίγη απ την ηρεμία και τη χαλάρωση που προσφέρει το βόρειο μπαλί?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Oμάδα καλημέρα,αρχικά ευτυχώς που υπάρχει το travelstories και τα παιδιά που μοιράζονται τις ιστορίες τους μαζί μας.Ήθελα την άποψή σας σχετικά με το πρόγραμμα που έχω φτιάξει για το μπαλί,θα ταξιδέψω στις 28 αυγούστου και θα μείνω εκεί για 8 ημέρες,όλες στο UBUD. Δεν θέλαμε να μείνουμε παραλιακά καθώς οι παραλίες έρχονται σε δεύτερη μοίρα.Το πρόγραμμά μας έχει ως εξής :
1η Ημέρα : Άφιξη 9-30 denpasar και μεταφορά στο ξενοδοχείο μας στο UBUD
-monkey forest
-campuhan ridge walk
-tegalalang rice terraces
-saraswati temple
και γενικά οποιοδήποτε αξιοθέατο υπάρχει στην ευρύτερη περιοχή του UBUD και μπορείς να το προσεγγίσεις με τα πόδια.


2η Ημέρα -Εlephant safari park
-penglipuran village
gunung kawi
-goa gajah
-tegenungan waterfall

3η Ημέρα -lempuyang temple
-tirta gangga
-taman ujung
-virgin beach
-sidemen

4η Ημέρα -dolphin lodge στο denpasar
-padang padang beach Ή karma beach
-Uluwatu temple
-jimbaran bay για φαγητό (αν και διάβασα πως όλοι κάπως έτσι το κάνουν και τρώνε πολύ κίνηση)

5η Ημέρα -Ολοήμερη εκδρομή στη Nusa Penida χωρις τυποποιημένη διαδρομή,θα επιλέξουμε εμείς που θα πάμε και πόσο θα κάτσουμε και στην ουσία είναι η μόνη ημέρα αφιερωμένη στις παραλίες.

6η Ημέρα -Scuba diving στο AMED

7η Ημέρα -taman ayun temple
-ulun danu beratan temple
-banyumala waterfall
-Nungnung waterfall
-tanah lot

8η Ημέρα -Rafting Telaga waja river.
-φάρμα καφέ στο UBUD

Και κάπως έτσι τελειώνουν οι εκδρομές μας και αναχωρούμε την επόμενη ημέρα το πρωί. Σας φαίνεται φορτωμένο το πρόγραμμα? Θεωρείτε πως ίσως είμαστε όλη ημέρα στο δρόμο και χάσουμε λίγη απ την ηρεμία και τη χαλάρωση που προσφέρει το βόρειο μπαλί?
Δύο ελλείψεις βλέπω. Δεν έχεις βάλει τον σημαντικότερο ναο του Μπάλί (Βesakih temple) και την καλύτερη κατα την γνώμη μου παραλία, την dreamland. Είναι πιεστικό αλλα και έγω ψυχαναγκαστικός είμαι στα ταξίδια μου, οπότε σε καταλαβαίνω. Να σου πω πάντως οτι την επόμενη φορά που θα πάω (αυτό είναι σίγουρο) θα πάω χωρις κανένα προγραμμα να το ευχαριστηθώ!
Τέλος, με θλίβει το γεγονός οτι νέοι άνθρωποι το 2019 επιλέγουν να διασκεδάσουν σε elephant park & dolphin lodge αλλά οκ, ο καθένας οτι νομίζει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom