Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Penny_1987

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Καλησπέρα σας! Πήραμε την απόφαση να πετάξουμε τέλη Ιουλίου για Μπαλί και να μεινουμε 14 ημέρες(13 βράδια)!! Κλείσαμε εισιτήρια με Qatar airways στην τιμή των 695€/ατομο. Το μόνο που μένει είναι να χωρίσουμε τις ημέρες ανάλογα με τα μέρη που θα επισκεφθούμε και να κλείσουμε δωμάτια! Αυτό είναι το αρχικό πλάνο μας και θέλω τη γνώμη σας.
Φτάνοντας μένουμε 5 βραδιά Ubud.
Έπειτα κατεβαίνουμε Seminyak για 3 βραδιά.
Μετά πηγαίνουμε στο νησί Lombok για 3 βραδιά.
Τέλος επιστρέφουμε Ubud για 2 τελευταία βραδιά και πίσω Ελλάδα..
Τι λέτε? Θα προτεινατε κάποια αλλαγή στο πλάνο μας??
Καλησπέρα!
Πότε ακριβώς πάτε; Κι εμείς φεύγουμε την επόμενη εβδομάδα. Πάτε με γραφείο ή μόνοι σας;

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες παιδιά! Σας ευχαριστώ όλους!
 

gkontos10

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Καλησπέρα παιδιά
Θέλω να προγραμματισω με την γυναίκα μου το ερχόμενο καλοκαίρι ενα ταξίδι στο bali, λογικά θα έχουμε 10 ή 12 μέρες στην διάθεση μας..
Το ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς αλλά είμαι άνθρωπος που του αρέσει να κοσκινιζει τα πάντα...
Λοιπών διαβάζω εδώ μέσα ακούω από φίλους και τόσο συγχιζομαι

1. Στο μυαλό μου έχω να σπάσουμε σε δύο εριοχές το ταξίδι, αρα τι προτείνετε?
2. Μας ενδιαφέρει και η φύση αλλά και χαλάρωση στην παραλία
3. Πώς βγάζω βίζες και τι άλλο χρειάζομαι, εμβόλια κτλ
4. Οδηγό πώς βρίσκω?
5. Τι πρέπει να πάω να δω?
6. Ποια ξενοδοχεία προτείνετε?

Γενικά τι προτείνετε σε εναν άσχετο που του αρέσει η φύση τα ζώα και θάλασσα?
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Λοιπόν 12 μέρες είναι υπεραρκετές ..αν πας μόνο Μπαλί γιατί μπορείς να βάλεις κ σιγκαπουρη η κάτι άλλο τότε ναι να το σπάσεις σε δύο περιοχές..μισές μέρες παραθαλάσσια κάτω κ μισές στην ουμπουντ..βίζα κ εμβόλια δεν χρειάζονται...οδηγό είχα έναν πάρα πολύ καλό (putu karyawan sto fb) που μας βγήκε 160€ τέσσερις ολόκληρες μέρες από το πρωί ως εννιά το βράδυ...διάβασε αν θες την ιστορία μου (crazy Greeks in Asia) να πάρεις κάποιες ιδέες..από ξενοδοχείο εγώ έμεινα στην ουμπουντ σε ένα πολύ ωραίο με 20€ την βραδιά στο δάσος των μαϊμούδων!!όσο αφορά το τι να δεις διάβασε το στορυ μου κ θα πήγαινα κ στην παραλία lovina με τα δελφίνια που δεν πρόλαβα να παω
 

gkontos10

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Λοιπόν 12 μέρες είναι υπεραρκετές ..αν πας μόνο Μπαλί γιατί μπορείς να βάλεις κ σιγκαπουρη η κάτι άλλο τότε ναι να το σπάσεις σε δύο περιοχές..μισές μέρες παραθαλάσσια κάτω κ μισές στην ουμπουντ..βίζα κ εμβόλια δεν χρειάζονται...οδηγό είχα έναν πάρα πολύ καλό (putu karyawan sto fb) που μας βγήκε 160€ τέσσερις ολόκληρες μέρες από το πρωί ως εννιά το βράδυ...διάβασε αν θες την ιστορία μου (crazy Greeks in Asia) να πάρεις κάποιες ιδέες..από ξενοδοχείο εγώ έμεινα στην ουμπουντ σε ένα πολύ ωραίο με 20€ την βραδιά στο δάσος των μαϊμούδων!!όσο αφορά το τι να δεις διάβασε το στορυ μου κ θα πήγαινα κ στην παραλία lovina με τα δελφίνια που δεν πρόλαβα να παω
Ok μισό λεπτό να ρίξω μια ματιά
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
- Munduk και πέριξ, με την κοιλάδα των καταρρακτών.
- Καταρράκτες Sekumpul (επιλέξτε τη δίωρη πεζοπορία τουλάχιστον, δε θα το μετανιώσετε)
- Μαϊμούδες ατελείωτες στο δάσος κοντά στο Munduk, χωρίς να μπλέκεις με τον κόσμο
στο δάσος των μαϊμούδων του Ubud.
- Πολύ όμορφα μαγαζάκια με θέα, και κυρίως με ντόπιους, στις λίμνες Tamblingan και Buyan.
- Φυσικά η λίμνη Beratan, με τον πανέμορφο ναό Ulun Danu Beratan.

Εμάς 12 μέρες στο Μπαλί δεν μπορώ να πω ότι μας έφτασαν, έχει πάρα πολλά να κάνεις, πολλές
διαδρομές για πεζοπορία, ηφαίστεια, δάση, καταρράκτες και σπήλαια. Ήταν καλά μεν, θέλαμε κι άλλο όμως.
Δυτικά οι τουρίστες είναι ελάχιστοι.
Θα πάμε ξανά, μόνο για το Munduk και τα δυτικά, μας αρέσει η επαφή με ντόπιους,
πολύ περισσότερο από τον τουριστικό Νότο και το Ubud.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom