Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Μια χαρά είναι 7 διανυκτερεύσεις για να κάνεις τα κυριότερα. Προσωπικά θα έμενα περισσότερες από 4 στο Ουμπουντ, για να μην πω όλες!
 

Dedys

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Μια χαρά είναι 7 διανυκτερεύσεις για να κάνεις τα κυριότερα. Προσωπικά θα έμενα περισσότερες από 4 στο Ουμπουντ, για να μην πω όλες!
Ελεγα να κλεισω και καπου αλλου. Ελεγα για κουτα αλλα βλεπω ειναι πολυ τουριστικο και δν ξερω αν αξιζει
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Ελεγα να κλεισω και καπου αλλου. Ελεγα για κουτα αλλα βλεπω ειναι πολυ τουριστικο και δν ξερω αν αξιζει
Αν θες να πάρεις μια γεύση και από "κατω", κλείσε 2 διανυκτερεύσεις στη Seminyak. Τις περισσότερες μέρες πάντως κ εγώ προτείνω να τις περάσεις στο Ουμπουντ, το οποίο δε συγκρίνεται με κανένα άλλο μέρος του νησιου
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
επειδή πήγα πρόσφατα για 6 ολόκληρες μέρες έκανα το λάθος να μείνω μόνο 2 βράδια ουμπούντ και 3 σεμινιάκ, θα σου πρότεινα 4 ουμπούντ και 3 σεμινιάκ ή 5-2, έχει καταπληκτικά μέρη και η πρωτεύουσα να δεις, επίσης θα πρέπει να νοικιάσεις οπωσδήποτε για κάποιες μέρες οδηγό από το πρωί μέχρι το βράδυ με κόστος περίπου 35ευρώ όλα μέσα, επίσης αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω τον οδηγό μας τον οποίο μας τον πρότεινε ένας συγγενής μου που μένει μόνιμα εκεί αρκετα χρόνια τωρα.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Γεια σας. 20 Μάιου θα παω μπαλι για 7 διανυκτερεύσεις. Ξερω ειναι λιγες αλλα δυστυχώς δεν εχω και πολλες μερες αδεια. Ελεγα να μεινω 4 βραδια ουμπουντ. Τα υπολοιπα που θα προτείνατε να μεινω? Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
Εγώ θα έχω 6 διανυκτερεύσεις και θα μείνω 5 Ουμπούντ και 1 κάπου νότια.Και αυτή η 1 γίνεται επειδή είναι πιο κοντά το αεροδρόμιο για την πρωινή μου πτήση επιστροφής,αλλιώς θα έμενα μόνο Ουμπούντ.Στην θέση σου θα έμενα τα 5 Ουμπούντ κ 2 νότια.Αν όμως επιμένεις στα 4 θα σου πρότεινα τα άλλα 3 στα νησιά Gili (απο άποψη παραλίας φάση) ή Λομπόκ που αξίζει πάρα πολύ
 

Dedys

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
επειδή πήγα πρόσφατα για 6 ολόκληρες μέρες έκανα το λάθος να μείνω μόνο 2 βράδια ουμπούντ και 3 σεμινιάκ, θα σου πρότεινα 4 ουμπούντ και 3 σεμινιάκ ή 5-2, έχει καταπληκτικά μέρη και η πρωτεύουσα να δεις, επίσης θα πρέπει να νοικιάσεις οπωσδήποτε για κάποιες μέρες οδηγό από το πρωί μέχρι το βράδυ με κόστος περίπου 35ευρώ όλα μέσα, επίσης αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω τον οδηγό μας τον οποίο μας τον πρότεινε ένας συγγενής μου που μένει μόνιμα εκεί αρκετα χρόνια τωρα.
Ελεγα να παω και στα γκιλι μια μερα να μείνω. Ο οδηγος είναι τοσο απαραιτητος?
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Επισης, επειδή δεν βλέπω να αναφέρεται αυτό από κανέναν, μια πολύ καλή κίνηση που θα μπορούσε κάποιος να κάνει, είναι να νοικιάσει μηχανάκι με 4-5 ευρώ τη μέρα και να ξεκοκαλισει όλο το νησί γεμίζοντας καταπληκτικές εμπειρίες. Προσωπικά νοίκιασα μηχανάκι για 14 μέρες και πήγα σε μέρη και χωρίς που δεν πατάει το πόδι του τουρίστας( γιατί δεν είναι στις φιξ διαδρομές που κάνουν οι οδηγοί για τα αξιοθέατα). Η επαφή με τον κόσμο ήταν εξίσου εκπληκτική με την διαδρομή για αυτά τα μέρη. Εάν οδηγείτε μηχανάκι κ έχετε την στοιχειώδη εμπειρία, μην διστάσετε να το κάνετε κ θα με θυμηθείτε!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
χμμμ είναι τέτοιο το τρελοκομείο με τις μηχανες που δεν ειμαι σίγουρος πόσο ασφαλες είναι να το κάνεις, πάντως οι οδηγοί σε πάνε όπου θες κι όχι μόνο εκεί που πάνε οι πολλοί, αν πάλι το έχεις πολύ με την οδήγηση μηχανής οκ, ειναι πάντως πραγματικά σοκαριστικός ο τρόπος που οδηγούν, είναι πάρα πολύ εύκολο να εμπλακείς σε τροχαίο, εγω σε 6 μέρες είδα 3, ένα ζωντανα και δύο που είχαν γίνει πριν λίγη ώρα.

πως σκέφτεσαι να επισκεφτεις τα αξιοθέατα? με τον οδηγό βάζεις 3-4-5 όσα χωράνε σε μία μέρα και πας βλέπεις παρκο ελεφάντων, πάρκο πουλιών, μαιμουδες, ναους, καταρρακτες κτλ
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
χμμμ είναι τέτοιο το τρελοκομείο με τις μηχανες που δεν ειμαι σίγουρος πόσο ασφαλες είναι να το κάνεις, πάντως οι οδηγοί σε πάνε όπου θες κι όχι μόνο εκεί που πάνε οι πολλοί, αν πάλι το έχεις πολύ με την οδήγηση μηχανής οκ, ειναι πάντως πραγματικά σοκαριστικός ο τρόπος που οδηγούν, είναι πάρα πολύ εύκολο να εμπλακείς σε τροχαίο, εγω σε 6 μέρες είδα 3, ένα ζωντανα και δύο που είχαν γίνει πριν λίγη ώρα.
Τα ίδια διάβαζα και εγώ πριν πραγματοποιήσω το ταξίδι. Γνώμη μου δεν είναι τόσο επικίνδυνα όσο αρκετοί έχουν γράψει. Οδηγσν ανάποδα, οκ όπως σε όλη την Ασία αλλά από κει κ πέρα εάν είσαι οδηγός μοτο κ έχεις την απαιτούμενη εμπειρία κ φυσικά δεν οδηγάς σαν τρελός δεν έχεις κανένα πρόβλημα.οντως συμβαίνουν ατυχήματα αλλά αυτό γίνεται διότι δεν ζητάνε δίπλωμα για να σου νοικιάσουν μηχανάκι οπότε νοικιαζουν κ πολλοί τουρίστες (ειδικά Αυστραλοί) που δεν έχουν ξαναπιάσει τιμόνι στη ζωή τους.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Εγώ προσωπικά δεν θα νοικιαζα στο Μπαλι μεταφορικό μεσο. Θα έκανα ενδελεχή έρευνα στα μέρη που θα ήθελα να κοιτάξω και θα έβρισκα οδηγό που θα μπορούσε να με καλύψει.Σε αυτό το ελεγχόμενο χάος που επικρατεί στους δρόμους, μόνο όσοι ζουν και οδηγούν εκεί μπορούν να ανταποκριθουν. Άποψη μου παντα
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Για το μηχανάκι την ίδια άποψη έχω κ γω.. επικρατεί το απόλυτο χάος..πολλά ατυχήματα κ το κόστος του οδηγού μπροστά σε αυτό που κερδίζεις είναι πολύ μικρό..ξεκούραστα γυρνάς παντού..απολαμβάνεις το τοπίο της διαδρομής κτλ..εγώ πήρα οδηγο όλες τις μέρες..
 

Dedys

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
χμμμ είναι τέτοιο το τρελοκομείο με τις μηχανες που δεν ειμαι σίγουρος πόσο ασφαλες είναι να το κάνεις, πάντως οι οδηγοί σε πάνε όπου θες κι όχι μόνο εκεί που πάνε οι πολλοί, αν πάλι το έχεις πολύ με την οδήγηση μηχανής οκ, ειναι πάντως πραγματικά σοκαριστικός ο τρόπος που οδηγούν, είναι πάρα πολύ εύκολο να εμπλακείς σε τροχαίο, εγω σε 6 μέρες είδα 3, ένα ζωντανα και δύο που είχαν γίνει πριν λίγη ώρα.
Ναι υπαρχει θεμα με την μετακινηση. Οι οδηγοι
Για το μηχανάκι την ίδια άποψη έχω κ γω.. επικρατεί το απόλυτο χάος..πολλά ατυχήματα κ το κόστος του οδηγού μπροστά σε αυτό που κερδίζεις είναι πολύ μικρό..ξεκούραστα γυρνάς παντού..απολαμβάνεις το τοπίο της διαδρομής κτλ..εγώ πήρα οδηγο όλες τις μέρες..
Με τον οδηγο με τι σε μετακινεί? Αξιζει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom