Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Καλημέρα,

Έχουμε κλείσει με τη γυναίκα μου για Μπαλί αρχές Μαίου για 7 ημέρες/6 νύχτες, αν και έχουν γραφτεί ήδη πολλες ιστορίες τις οποίες και έχω διαβάσει (τις περισσότερες τουλάχιστον) θα ήθελα βοήθεια απο όσους έχουν πάει, για να μπορέσω να το οργανώσω όσο καλύτερα μπορώ δεδομένου ότι οι μέρες δεν είναι πολλές.
Για αρχή θέλω τη βοήθεια σας για τα παρακάτω:
1. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή όλων και θα μείνουμε Ubud, να μείνουμε όμως και τις 6 νύχτες εκεί η να τις μοιράσουμε? να μεινουμε και 2 μέρες κάπου παραλιακά (seminyak, nusa dua etc)?
2. Απο τα αξοιθέατα ποιά είναι τα must? Οι μέρες δεν είναι πολλές όπως είπα και δε θα προλάβουμε να τα δούμε όλα. Απο αυτά που είδα μας ενδιαφέρουν: monkey forest, Temples, ίσως το safari park αν έκανε κάποιος και αξίζει κλπ.
3. Μετακινήσεις: να νοικιάσουμε αμάξι με οδηγό και αν ναι για όλες τις μέρες και απο πού (απο το ίντερνετ να ψαξουμε απο πριν η οταν φτασουμε εκει να βρουμε καποιον)? μηχανάκι να γυρίσουμε και να χαθούμε μόνοι μας αξίζει η θα μπλέξουμε?
4. Τέλος, σχετικά με διαμονή, ψάχνουμε για ενα αρκετά καλο ξενοδοχείο μέσα στη ζούγκλα με ωραια θέα. Έχουμε βρει κάποια με τιμή 600-700 € για 6 νύχτες. Αξίζει να μείνουμε όλες τις μέρες σε καλό ξενοδοχείο (γιατί τις πρώτες μέρες θα λείπουμε όλη μέρα)? Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε στο Ubud?

Ζητώ συγνώμη εαν πολλά απο τα παραπάνω έχουν ήδη απαντηθεί σε κάποιες ιστορίες.
Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτή!
 

andy-chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Χαίρεται!
Κανονίζω και εγώ ταξίδι στο Μπαλί αρχές Μαίου για 10 ημέρες και προσπαθώ να οργανωθώ για κλείσω τουλάχιστον νωρίς την διαμονή.
Οπότε οι απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις θα με βοηθούσανε πάρα πολύ.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλημέρα,

Έχουμε κλείσει με τη γυναίκα μου για Μπαλί αρχές Μαίου για 7 ημέρες/6 νύχτες, αν και έχουν γραφτεί ήδη πολλες ιστορίες τις οποίες και έχω διαβάσει (τις περισσότερες τουλάχιστον) θα ήθελα βοήθεια απο όσους έχουν πάει, για να μπορέσω να το οργανώσω όσο καλύτερα μπορώ δεδομένου ότι οι μέρες δεν είναι πολλές.
Για αρχή θέλω τη βοήθεια σας για τα παρακάτω:
1. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή όλων και θα μείνουμε Ubud, να μείνουμε όμως και τις 6 νύχτες εκεί η να τις μοιράσουμε? να μεινουμε και 2 μέρες κάπου παραλιακά (seminyak, nusa dua etc)?
2. Απο τα αξοιθέατα ποιά είναι τα must? Οι μέρες δεν είναι πολλές όπως είπα και δε θα προλάβουμε να τα δούμε όλα. Απο αυτά που είδα μας ενδιαφέρουν: monkey forest, Temples, ίσως το safari park αν έκανε κάποιος και αξίζει κλπ.
3. Μετακινήσεις: να νοικιάσουμε αμάξι με οδηγό και αν ναι για όλες τις μέρες και απο πού (απο το ίντερνετ να ψαξουμε απο πριν η οταν φτασουμε εκει να βρουμε καποιον)? μηχανάκι να γυρίσουμε και να χαθούμε μόνοι μας αξίζει η θα μπλέξουμε?
4. Τέλος, σχετικά με διαμονή, ψάχνουμε για ενα αρκετά καλο ξενοδοχείο μέσα στη ζούγκλα με ωραια θέα. Έχουμε βρει κάποια με τιμή 600-700 € για 6 νύχτες. Αξίζει να μείνουμε όλες τις μέρες σε καλό ξενοδοχείο (γιατί τις πρώτες μέρες θα λείπουμε όλη μέρα)? Έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε στο Ubud?

Ζητώ συγνώμη εαν πολλά απο τα παραπάνω έχουν ήδη απαντηθεί σε κάποιες ιστορίες.
Κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτή!
Σε καμια περιπτωση δεν θα προτεινα να νοικιασετε μηχανακι. Οι μπαλινεζοι οδηγουν επικινδυνα και θα το διαπιστωσετε και σεις οταν πατε με το καλο. Η καλυτερη λυση ειναι να νοικιασετε οδηγο με αυτοκινητο. Εμεις ειχαμε νοικιασει αυτον που μας εστειλε το ξενοδοχειο να μας παρει απο το αεροδρομιο. Μιλουσε καλα αγγλικα, το αυτοκινητο ηταν καινουριο και μας πηγε παντου. Ηταν πολυ οικονομικα αν σκεφτεις οτι μας επαιρνε το πρωι μας γυρνουσε ολη τη μερα και μας επεστρεφε το βραδυ. Το προγραμμα το ειχαμε βγαλει μαζι του βασει αυτων που θελαμε να επισκεφτουμε και αυτων που μας προτεινε εκεινος.
Οσον αφορα τα αξιοθεατα , εκτος απο αυτα που εγραψες, να κανετε και βολτα με ελεφαντες. Τουριστικο πολυ, αλλα καθε ποτε πας βολτα στο δασος με ελεφαντα και να σου παιζει και φυσαρμονικα (ο ελεφαντας)?
Για τη διαμονη εμεις ειχαμε μεινει στην περιοχη Tanjung Benoa. Εχει πολυ καλα ξενοδοχεια σε πολυ καλες τιμες αλλα αν ξαναπηγαινα σιγουρα θα εμενα 2 μερες στο Ubud και τις υπολοιπες καπου παραθαλασσια.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Σε καμια περιπτωση δεν θα προτεινα να νοικιασετε μηχανακι. Οι μπαλινεζοι οδηγουν επικινδυνα και θα το διαπιστωσετε και σεις οταν πατε με το καλο. Η καλυτερη λυση ειναι να νοικιασετε οδηγο με αυτοκινητο. Εμεις ειχαμε νοικιασει αυτον που μας εστειλε το ξενοδοχειο να μας παρει απο το αεροδρομιο. Μιλουσε καλα αγγλικα, το αυτοκινητο ηταν καινουριο και μας πηγε παντου. Ηταν πολυ οικονομικα αν σκεφτεις οτι μας επαιρνε το πρωι μας γυρνουσε ολη τη μερα και μας επεστρεφε το βραδυ. Το προγραμμα το ειχαμε βγαλει μαζι του βασει αυτων που θελαμε να επισκεφτουμε και αυτων που μας προτεινε εκεινος.
Οσον αφορα τα αξιοθεατα , εκτος απο αυτα που εγραψες, να κανετε και βολτα με ελεφαντες. Τουριστικο πολυ, αλλα καθε ποτε πας βολτα στο δασος με ελεφαντα και να σου παιζει και φυσαρμονικα (ο ελεφαντας)?
Για τη διαμονη εμεις ειχαμε μεινει στην περιοχη Tanjung Benoa. Εχει πολυ καλα ξενοδοχεια σε πολυ καλες τιμες αλλα αν ξαναπηγαινα σιγουρα θα εμενα 2 μερες στο Ubud και τις υπολοιπες καπου παραθαλασσια.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Μηχανάκι δε θα νοικιάσουμε, δεν είναι καλή ιδέα το ξέρω!
Αμάξι με οδηγό ή και μόνοι μας για τριγύρω καμιά μερα.
Βόλτα με ελέφαντα είδα ότι έχει στο safati park αλλά και στο zoo, ξέρεις ποιο απο τα δυο είναι καλύτερο σαν αξιοθέατο?
Προς το παρον μόνο η διαμονή μας απασχολεί, τις βόλτες θα τις βρούμε!
Σκεφτόμαστε επειδή φτάνουμε 5 το απογευμα να μείνομε καπου φθηνα κοντά στο αεροδρόμιο παραθαλάσσια (μέχρι να τελιώσουμε με βίζα κλπ θα είναι νύχτα και δε θα δούμε και τη διαδρομή), και απο την επόμενη μέρα να πάμε προς Ubud για τις επόμενες 5 νύχτες. Είναι πολλές για ubud η να τις μοιράσουμε?
Να κλείσουμε απο τώρα (έστω με δωρεάν ακύρωση) η να περιμένουμε μέχρι να βρούμε καμιά προσφορά? Απ'ότι βλέπω επιλογές υπάρχουν πάρα πολλές!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Η ενοικίασα αυτοκινήτου με οδηγό είναι ο πιό ιδανικός καί οικονομικός τρόπος να γνωρίσεις το Μπαλί. Με οδηγό πού μιλά αγγλικά καί γνωρίζει τον τόπο θα δείτε πολύ περισσότερα από το να περιπλιανιέστε ψάχνοντας. Αλλωστε οί δρόμοι στο Μπαλί δεν είναι πολύ εύκολοι. Αλλοι πολυσύχναστοι (ιδιαίτερα στις πόλεις) άλλοι επαρχιακοί καί άλλοι χωματόδρομοι μέσα στα ριζοχώραφα καί την ζούγκλα.
Εμείς είχαμε κανονίσει με το ίδιο το ξενοδοχείο πού κλείσαμε στην Ουμπούντ καί η τιμή ήταν 35 ευρώ την ημέρα, όλα πληρωμένα.
Πάντως θεωρώ ότι γιά τα δεδομένα τού Μπαλί, το κόστος γιά την διαμονή πού αναφέρετε είναι πολύ υψηλό.
Εμείς είχαμε νοικιάσει μία "βιλίτσα" στην Ουμπούντ με δική μας πισίνα γιά 40 ευρώ την διανυκτέρευση καί είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένες. Δεν είχε βέβαια θέα στην ζούγκλα όπως θέλετε αλλά είχαμε πολύ καλή φιλοξενία με ευγενικούς ανθρώπους, αυτονομία καί το αυτοκίνητο στην διάθεσή μας μιάς καί οδηγός ήταν ο ίδιος ο ιδιοκτήτης.
Οσον αφορά τα αξιοθέατα, κάνε τον κόπο να διαβάσεις όλες τις ιστορίες πού έχουν γραφτεί εδώ καί θα βρείς όλα όσα σε ενδιαφέρουν.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Μηχανάκι δε θα νοικιάσουμε, δεν είναι καλή ιδέα το ξέρω!
Αμάξι με οδηγό ή και μόνοι μας για τριγύρω καμιά μερα.
Βόλτα με ελέφαντα είδα ότι έχει στο safati park αλλά και στο zoo, ξέρεις ποιο απο τα δυο είναι καλύτερο σαν αξιοθέατο?
Προς το παρον μόνο η διαμονή μας απασχολεί, τις βόλτες θα τις βρούμε!
Σκεφτόμαστε επειδή φτάνουμε 5 το απογευμα να μείνομε καπου φθηνα κοντά στο αεροδρόμιο παραθαλάσσια (μέχρι να τελιώσουμε με βίζα κλπ θα είναι νύχτα και δε θα δούμε και τη διαδρομή), και απο την επόμενη μέρα να πάμε προς Ubud για τις επόμενες 5 νύχτες. Είναι πολλές για ubud η να τις μοιράσουμε?
Να κλείσουμε απο τώρα (έστω με δωρεάν ακύρωση) η να περιμένουμε μέχρι να βρούμε καμιά προσφορά? Απ'ότι βλέπω επιλογές υπάρχουν πάρα πολλές!
Για τους ελεφαντες φανταζομαι οτι και στα δυο θα ειναι το ιδιο. Εμεις καναμε στο safari park. Για τη διαμονη, επειδη δεν ειναι πολλες οι μερες που εχετε στη διαθεση σας, θα ελεγα να μην χανετε χρονο σε αλλαγες ξενοδοχειων.

επισης, μην παραλειψετε να κανετε μασαζ...πολλα μασαζ .Ειναι παμφηνα. Για 90 λεπτα διναμε 5 ευρω και 6 ευρω.
 
Last edited by a moderator:

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Πάντως θεωρώ ότι γιά τα δεδομένα τού Μπαλί, το κόστος γιά την διαμονή πού αναφέρετε είναι πολύ υψηλό.
Εμείς είχαμε νοικιάσει μία "βιλίτσα" στην Ουμπούντ με δική μας πισίνα γιά 40 ευρώ την διανυκτέρευση καί είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένες. Δεν είχε βέβαια θέα στην ζούγκλα όπως θέλετε αλλά είχαμε πολύ καλή φιλοξενία με ευγενικούς ανθρώπους, αυτονομία καί το αυτοκίνητο στην διάθεσή μας μιάς καί οδηγός ήταν ο ίδιος ο ιδιοκτήτης.
Αυτό μου το έχουν πει πολλοί αλλά με τις τιμές αυτές που λέτε εγω δε βρίσκω κάτι που να μου αρέσει (τουλαχιστον στο booking). Απο την άλλη όλη μέρα θα είμαστε έξω οπότε δε ξέρω αν αξιζει να δώσουμε πολλά στη διαμονή.

επισης, μην παραλειψετε να κανετε μασαζ...πολλα μασαζ .Ειναι παμφηνα. Για 90 λεπτα διναμε 5 ευρω και 6 ευρω.
Μιαμιση ωρα το κάθε μασαζ και κάνατε πάρα πολλά??πρέπει να σκοτώσατε πολλές ώρες!!!!
 
Last edited by a moderator:

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Μιαμιση ωρα το κάθε μασαζ και κάνατε πάρα πολλά??πρέπει να σκοτώσατε πολλές ώρες!!!!
Μειναμε εκει 11 μερες. Τις 3 τις αφιερωσαμε σε μασαζ και μπανιο σε παραλιες.
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ
Αυτό μου το έχουν πει πολλοί αλλά με τις τιμές αυτές που λέτε εγω δε βρίσκω κάτι που να μου αρέσει (τουλαχιστον στο booking). Απο την άλλη όλη μέρα θα είμαστε έξω οπότε δε ξέρω αν αξιζει να δώσουμε πολλά στη διαμονή.
Βρέθηκα στη Κούτα τον Ιανουάριο. Από το booking είχα κλείσει το Harris Hotel δίπλα στο αεροδρόμιο με 27 ευρώ και δωρεάν transfer.Εάν πας στο ξενοδοχείο μόνο για ύπνο είναι καταπληκτικό!
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Εμείς είχαμε μείνει Κούτα σε καταπληκτικό ξενοδοχείο, παραθαλάσσιο πολύ πιο οικονομικά. Γενικά ήτανοι πιο οικονομικές και οι πιο πολυτελής διακοπέςτης ζωής μου. Φαγητό, ποτά, μασάζ καιαυτοκίνητο με οδηγο (αυτό σου προτεινω) ....όλα τόσο φθηνα που δεν το πίστευα. Ούτε που έχουμε ξανασκεφτει
 

karydas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας επιτέλους κ γω μέλος!!κ με το καλημέρα σας ζητω βοηθεια!σχεδιαζω ενα ταξιδι στο μπαλι το καλοκαιρι..εχω ψαχτει αρκετα νομιζω κ ξεκοκκαλισει τις ιστοριες του φορουμ.θα μεινουμε γυρω στις 20 ημερες..εχω ενα βασικο πλανο...εχετε μηπως προτασεις π θεωρειτε σημαντικες;λεω ν μεινουμε καππιες μερες ουμπουντ κ μετα ν γυρισουμε στο νησι..αριστεροστροφα σε διαφορα μερη..επισης εχω διαβασει σε πολλα σαιτ κ φορουμς κακες κριτικες για τημ λιμνη μπατουρ κ την αναβαση στο βουνο,για τοπικη μαφια κτλ..αν γνωριζει κατι καποιος παρακαλω τα φωτα του...καπου διαβασα πως υπαρχει κ αλλη διαδρομη για τν κορυφη χωρις μαφια κτλ..ξερει κανεις κατι;ευχαριστω προκαταβολικα...συμπαθατε με για τους τονους..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom