Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Liberty

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Basilispap την ιστορία σου την είχα διάβασα από τις πρώτες και έκλαιγα από τα γέλια!!! Φαντάσου έχω ήδη κάνει κιτ πρώτων βοηθειών (μακριά από εμάς) για την travelers di... και άλλα ταξιδιωτικά δεινά, όπως κρατάω και την λεπτομέρεια για το αριστερό χέρι (ΙΟΥ!!)
Art βλέπω και εγώ τον καιρό και την ημέρα που φτάνουμε λέει για καταιγίδες όπως και τις επόμενες... άρα πράττουμε ανάλογα... (ελπίζω πάντως να μην βρέχει όλη ημέρα.)
Έχω ήδη ένα πρόγραμμα για την πρώτη μέρα (που μάλλον θα βρέχει ) να πάμε πρωί Nusa dua για βουτιά και το απόγευμα στο ναό ULUWATU να δούμε το KECAK FIRE DANCE.
Τις υπόλοιπες θα βάλουμε όσες περισσότερες βόλτες μπορούμε!

7 ημέρες έμειναν! :)

Σας ευχαριστώ ξανά!!!!
 

amantsios

Member
Μηνύματα
13
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα σε όλους!
Στις 21 Σεπτεμβρίου θα είμαι Μπαλί και θα κάτσω 18 ημέρες.
Θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια.
Θέλω να πάω στο Lombok και μιας και είναι μεγάλο σκέφτομαι να μείνω 2-3 μέρες. Εάν έχει πάει κάποιος μπορεί να μου πει;
Επίσης θα μένω Ubud και επειδή έχω ακούσει πως βόρεια είναι ωραία να μείνω και εκεί 1-2 μέρες ή δεν αξίζει;

Ευχαριστώ!
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Για μένα το Lombok είναι must...με το που κατεβαίνεις πας καρφί και μένεις στο Senggigi ή κάπου εκεί γύρω...η ακτογραμμή προς τα Gili islands είναι πολύ όμορφη και τα νησάκια κοντά. Να φανταστείς εμείς πηγαμε με το μηχανάκι ημερήσια εκδρομη μία μέρα στο Trawangan και μια άλλη μέρα στο Meno καθώς το Bangsal που παίρνεις το καϊκι είναι κάνα 25΄(και δεν υπάρχει κανείς φόβος με οδήγηση και τέτοια...).
Μη πας στο Mataram, την πρωτεύουσα, αν έχεις λίγες μέρες...χάσιμο χρόνου...
 

Asimina S

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
μπαλι
Ταξίδι-Όνειρο
Isla de Pasqua
Καλησπερα, εκλεισα για μπαλι τον νοεβρη για 2 εβδομαδες.
Θα μεινουμε στην περιοχη της Kuta. Ξερω οτι ειναι η πολυ τουριστικη περιοχη αλλα το αποφασισαμε ωστε να εχουμε εκει την εφετηρια μας. Εχουμε βαλει στο προγραμμα να διανυκτερευσουμε στα Gili Islands. Συγκεκριμενα, σκεφτομαστε για 2 νυχτες στο Gili Trawangan, 1 Νυχτα στο Gili Air και μετα λεμε να μεινουμε και 1 νυχτα στο Nusa lembongan. Θελουμε να ξοδευσουμε τεσσερις νυχτες στα νησακια γενικα... Πιστευετε ειναι ενταξει οπως τις μοιρασαμε? Η μηπως προτεινεται και καποιο αλλο νησακι? Το Nusa Penida Επισης αν θελουμε να κλεισουμε εκδρομες για τα τοπικα αξιοθετα θα βρουμε καλα deal εκει η να τα κανουμε μεσω Internet? Υπαρχει καλο exchange στο αεροδρομιο? Γτ θα πρεπει να αλλαξουμε μετρητα για να πληρωσουμε το ξενοδοχειο μας. Οσο αφορα την μετακινηση, βρισκεται καλη ιδεα να νοικιασουμε αμαξι η μηχανακι η να νοικιασουμε ενα ταξι ολη μερα? Σας ευχαριστω για την οποια πληροφορια!
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους!
Στις 21 Σεπτεμβρίου θα είμαι Μπαλί και θα κάτσω 18 ημέρες.
Θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια.
Θέλω να πάω στο Lombok και μιας και είναι μεγάλο σκέφτομαι να μείνω 2-3 μέρες. Εάν έχει πάει κάποιος μπορεί να μου πει;
Επίσης θα μένω Ubud και επειδή έχω ακούσει πως βόρεια είναι ωραία να μείνω και εκεί 1-2 μέρες ή δεν αξίζει;

Ευχαριστώ!
Επέστρεψες?????Πες μας την εμπειρια σουυυ!
 

amantsios

Member
Μηνύματα
13
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα,

με τις απεργίες που ήταν να γίνουν τελικά ακυρώθηκε η πτήση μου και έκατσα 2 μέρες παραπάνω οπότε γύρισα την Τρίτη!
Μοναδική εμπειρία...το καλύτερο ταξίδι που έχω κάνει στην ζωή μου...
Περισσότερα το ΣΚ που θα έχω χρόνο να γράψω!!!
 

amantsios

Member
Μηνύματα
13
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπερα, εκλεισα για μπαλι τον νοεβρη για 2 εβδομαδες.
Θα μεινουμε στην περιοχη της Kuta. Ξερω οτι ειναι η πολυ τουριστικη περιοχη αλλα το αποφασισαμε ωστε να εχουμε εκει την εφετηρια μας. Εχουμε βαλει στο προγραμμα να διανυκτερευσουμε στα Gili Islands. Συγκεκριμενα, σκεφτομαστε για 2 νυχτες στο Gili Trawangan, 1 Νυχτα στο Gili Air και μετα λεμε να μεινουμε και 1 νυχτα στο Nusa lembongan. Θελουμε να ξοδευσουμε τεσσερις νυχτες στα νησακια γενικα... Πιστευετε ειναι ενταξει οπως τις μοιρασαμε? Η μηπως προτεινεται και καποιο αλλο νησακι? Το Nusa Penida Επισης αν θελουμε να κλεισουμε εκδρομες για τα τοπικα αξιοθετα θα βρουμε καλα deal εκει η να τα κανουμε μεσω Internet? Υπαρχει καλο exchange στο αεροδρομιο? Γτ θα πρεπει να αλλαξουμε μετρητα για να πληρωσουμε το ξενοδοχειο μας. Οσο αφορα την μετακινηση, βρισκεται καλη ιδεα να νοικιασουμε αμαξι η μηχανακι η να νοικιασουμε ενα ταξι ολη μερα? Σας ευχαριστω για την οποια πληροφορια!
Asimina πες τι ακριβώς θέλεις για να σου πω ανάλογα με το τι πιστεύω πάντα!
Όπως και να έχει δώσε στην Ubud μια ευκαιρία....Η Kuta δεν έχει πολλά πράγματα εκεί γύρω... Έχει αλλά όχι αυτά που έχει από Ubud και πάνω. Πες όμως τι θέλεις για να σου πω.
Εγώ μηχανάκι νοίκιασα γιατί έχει πολύ κίνηση. Αν αντέχεις την βροχή γιατί πιάνει από το πουθενά και πρέπει να κρύβεσαι σε κανένα υπόστεγο για 15-30 λεπτά τότε είσαι οκ.
Στο αεροδρόμιο τα 100€ ήταν περίπου 1.420.0000 Έξω βρίσκεις μέχρι 1.500.000 το πολύ. Επίσης έχει παντού μα παντού Exchange οπότε μην φοβάσαι.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα,

με τις απεργίες που ήταν να γίνουν τελικά ακυρώθηκε η πτήση μου και έκατσα 2 μέρες παραπάνω οπότε γύρισα την Τρίτη!
Μοναδική εμπειρία...το καλύτερο ταξίδι που έχω κάνει στην ζωή μου...
Περισσότερα το ΣΚ που θα έχω χρόνο να γράψω!!!
Τελειαααα περιμενουμε με αγωνια!τα θελουμε ολα αναλυτικααα!!
 

katerina75

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, θέλουμε να πάμε στην Ινδονησία και συγκεκριμένα στο Μπαλί τον Αυγουστο 2 ενήλικες με 2 παιδιά 8 και 9. Θέλουμε να μείνουμε για ενα μήνα. Τι θα προτείνατε για να δούμε και σε ποια άλλα νησιά αξίζει να πάμε..επίσης με τι μέσο μπορούμε να κινηθούμε ας πούμε κάποιο αμάξι που νοικιάζουν ή κάτι άλλο και εάν περνάει το ελληνικό δίπλωμα. Φαντάζομαι οδηγούν σαν την αγγλία?...
Εάν έχετε να προτείνεται κάποια ξενοδοχεία ή σπιτάκια για πιο οικονομικά....όπου μου προτείνεται να βρω οδηγό θα το ακολουθήσω. Μήπως είναι καλύτερο να το αναθέσω όλο το ταξίδι σε κάποιο πρακτορείο ή δεν αξίζει οικονομικά μιλώντας..ευχαριστώ
 

By_marry_me

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαιρετε κ απο μενα!!! Ετοιμαζομαστε για μπαλι τον σεπτεβρη και θα ηθελα τη βοηθεια σας!!! Διαβαζοντας τις ιστοριες που βρηκα εδω αν ειχα την παραμικρη αμφιβολια για το ταξιδι αυτο εδω μου εξαληφθηκαν ολες!!!!με μια μικρη ερευνα που εκανα σε αεροπορικα κ ξενοδοχεια κατεληξα για σεπτεβρη!!
Αλλα εχω πολλες αποριες...ποια ειναι η καλυτερη περιοχη για να μεινουμε?σε καποια βιλα σε ξενοδοχειο?να νικιασουμε μηχανακι η αμαξι?κ αμαξι με οδηγο απ οτι διαβαζω παντου.. επισης τον κλεινεις απο δω η βρισκεις εκει?κ για προγραμμα τι προτεινετε οσοι εχετε παει? Πφφφ πολλες ερωτησεις ξερω σας ζαλισα!!!αλλα εχω ενθουσιαστει πολυ!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χαιρετε κ απο μενα!!! Ετοιμαζομαστε για μπαλι τον σεπτεβρη και θα ηθελα τη βοηθεια σας!!! Διαβαζοντας τις ιστοριες που βρηκα εδω αν ειχα την παραμικρη αμφιβολια για το ταξιδι αυτο εδω μου εξαληφθηκαν ολες!!!!με μια μικρη ερευνα που εκανα σε αεροπορικα κ ξενοδοχεια κατεληξα για σεπτεβρη!!
Αλλα εχω πολλες αποριες...ποια ειναι η καλυτερη περιοχη για να μεινουμε?σε καποια βιλα σε ξενοδοχειο?να νικιασουμε μηχανακι η αμαξι?κ αμαξι με οδηγο απ οτι διαβαζω παντου.. επισης τον κλεινεις απο δω η βρισκεις εκει?κ για προγραμμα τι προτεινετε οσοι εχετε παει? Πφφφ πολλες ερωτησεις ξερω σας ζαλισα!!!αλλα εχω ενθουσιαστει πολυ!!!
Χαίρετε! Αν χρειάζεσαι απαντήσεις, καλύτερα να διαβάσεις αυτά τα θέματα και να ρωτήσεις σε κάποιο από αυτά: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ασία.22/?prefix_id=86
Να διαβάσεις και τις ταξιδιωτικές ιστορίες: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=86
 

nonick

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,θέλω να κάνω ένα ταξίδι στο bali με στάση 2 μέρες στην Σιγκαπούρη τον Σεπτέμβριο και έχω ρωτήσει σχεδόν σε όλα τα ταξιδιωτικά γραφεία και το πιο οικονομικό είναι γύρω στα 1200 ευρώ το ατομο! έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?
Μήπως έρθει ποιο οικονομικά να βρω εισιτήρια και να κλείσω μονός μου ξενοδοχείο?
πως θα προγραμματισω τι να κάνω εκεί?
μεταφορές από και προς αεροδρόμιο .βρήκα κάτι πάρα πολύ οικονομικά εισιτήρια με την scoot...έχετε ταξιδέψει με scoot?καλή εταιρία?
Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση,συμβουλή ,οτιδήποτε θα ήταν χρήσιμο.... ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom