Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και τελικα βιζα εχει για το Μπαλι???
Το μπαλί δεν είναι χώρα, είναι ένα από τα νησιά της Ινδονησίας.
Η Ινδονησία εδώ και 2 χρόνια δεν απαιτεί Visa από τους κατόχους Ελληνικών διαβατηρίων.
 

Melenia678

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Το μπαλί δεν είναι χώρα, είναι ένα από τα νησιά της Ινδονησίας.
Η Ινδονησία εδώ και 2 χρόνια δεν απαιτεί Visa από τους κατόχους Ελληνικών διαβατηρίων.
Ευχαριστώ πολύ!

B


Βίζα δεν χρειάζεται.
Σε ποιές εκδρομές αναφέρεσαι ? Γιατί γενικά οι μετακινήσεις είναι οικονομικές.
B


Βίζα δεν χρειάζεται.
Σε ποιές εκδρομές αναφέρεσαι ? Γιατί γενικά οι μετακινήσεις είναι οικονομικές.
Για τις τιμες απο τις εκδρομες π.χ. βολτα με ελεφαντες,κολυμπι με δελφινια κτλ.
 
Last edited by a moderator:

oliamic

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Σιγκαπούρη - Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Γυρίσαμε απο Μπάλι πριν 2 βδομάδες. Αν δεν έχεις κλείσει οδηγό, σου προτείνω τον Gede (Γκουντέ). Πήγαμε όπου του ζητήσαμε, τα αγγλικά του εξαιρετικά και μας έκανε και ξενάγηση... http://www.familybalitours.com/
Αν είναι να πας για rafting, διάλεξε το telaga waja είναι πιο συναρπαστικό. Το ayung είναι σα να κάνεις βαρκάδα σε ποταμό της Disneyland.
Σε οτι αφορα τους καταρράκτες, το Μπάλι διαθέτει άπειρους. Εμείς διαλέξαμε τον Tukad Cepung λόγω μοναδικότητας του τοπίου. Μετά απο μία πεζοπορία φτάνεις σε ένα φαράγγι και μέσα εκεί κρυμμένος βρίσκεται ο καταρράκτης. View attachment 202826
Επίσης θα σου πρότεινα να επισκεφθεις το χωριό penglipuran. Για μένα το πιο όμορφο χωριό του Μπάλι. Στα συν οτι για να φτάσεις περνάς μέσα απο ένα δάσος μπαμπού.
Επίσης μην παραλείψεις να επισκεφθείς μία φάρμα καφέ για να δόκιμάσεις καμιά 20 ποικιλίες καφέ. Εξαιρετική εμπειρία.
Για καταδύσεις αξίζουν πολύ και τα νησάκια nusa lembongan και nusa penida. Κοράλλια, άπειρα ψάρια και με λίγο τύχη μπορεί να δεις mola-mola και manta! Αναχωρήσεις απο Sanur (θέλει κράτηση)
Καλά να περάσεις...
Και εγώ πήρα τον http://www.familybalitours.com/ τον Gede (Γκουντέ). Ακριβώς όπως τα λες ήταν τα πράγματα. Πολύ καλός οδηγός , άριστα αγγλικά , και ξενάγηση!
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
-Καλησπερα!!Εχω συγχιστει λιγο με το θεμα της βιζας οσον αφορα το Μπαλι...αλλου διαβαζω οτι χρειαζεται κ αλλου οχι...!Πιο πανω γραφει οτι πλεον ''Η Ινδονησία εδώ και 2 χρόνια δεν απαιτεί Visa από τους κατόχους Ελληνικών διαβατηρίων.'' Καποιος που επισκεφτηκε προσφατα το Μπαλι μπορει να μου το επιβεβαιωσει αυτο??
-Επισης σχετικα με τις μετακινησεις εκτος Kutas...ως επι το πλειστον διαβασα εδω μεσα για μετακινησεις με οδηγους.
Λεοφορεια η shared mini van δε παιζουν γενικα???
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Visa δεν χρειάζεται. Πήγα πριν 1.5 μήνα. Λεωφορεία δεν υπάρχουν. Shared van μόνο αν βρείς κάποιους εκεί αλλά θα πρέπει να έχετε κοινό πρόγραμμα στο που θέλετε να πάτε. Οι μετακινήσεις είναι πολύ μεγάλες σε χρόνο σε σχέση με την απόσταση. πχ. για να πας στο βορρά (ulun danu bratan) μπορεί να θες και ένα 2.5ωρο απο Κούτα. Από άποψη θέσης αν θες να δεις το νησί μην μείνεις Κούτα (η οποία δεν μου άρεσε και καθόλου) αλλά Ubud.
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά διαβάζω τα πάντα για το Μπαλί αλλα παλι δεν με καλύπτουν θελω να οργανώσω ενα ταξίδι του χρόνου τετοια εποχή Σεπτέμβριος με Νοέμβριος Αναλογα τα αεροπορικά και λεω να μείνω στο ubud απο εκει και πέρα τι αξίζει να κάνουμε θα είμαστε ζευγάρι οχι όμως με τρελό μπατζετ για 10-13 μερες χωριά τα αεροπορικά και την διαμονή ποσά χρήματα θα χρειαστούμε οι οδηγοί που κλείνεις τους εχεις για ολη μερα;τι ποσά ζητάνε για να παω και σε κανένα αλλο νησάκι οικονομικά αλλα να αξίζει με ποιον τροπο μπορώ;;;ευχαριστω αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις επίσης δεν εχω ελληνικό διαβατήριο αλλα εχω άδεια διαμονής στην Ελλάδα το ίδιο δεν ειναι;;δεν χρειάζομαι βίζα;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλησπέρα, για την βίζα είναι ανάλογα την εθνικότητα σου. Οι οδηγοί ζητάνε περίπου 40 δολάρια για φουλ οκτάωρο και για ξενοδοχεία πρέπει να δεις πχ το booking για να καταλήξεις κάπου. Εμείς είχαμε κόστος διαμονής από 12-25 ευρώ και ήμασταν ευχαριστημένοι! Το φαγητό στις τοπικές ταβέρνες, warung , είναι πολύ φθηνό αλλά στα τουριστικά όχι τόσο , οπότε θέλει λίγο ψάξιμο. Πολλοί πηγαίνουν στα νησιά Gilli , εμείς είχαμε κάνει ημερήσια στο menjangan. Προτείνω να διαβάσεις κάποιες ιστορίες εδώ για να πάρεις μια πρώτη γεύση ...https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=86 .
Καλή συνέχεια!
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Καλησπέρα, για την βίζα είναι ανάλογα την εθνικότητα σου. Οι οδηγοί ζητάνε περίπου 40 δολάρια για φουλ οκτάωρο και για ξενοδοχεία πρέπει να δεις πχ το booking για να καταλήξεις κάπου. Εμείς είχαμε κόστος διαμονής από 12-25 ευρώ και ήμασταν ευχαριστημένοι! Το φαγητό στις τοπικές ταβέρνες, warung , είναι πολύ φθηνό αλλά στα τουριστικά όχι τόσο , οπότε θέλει λίγο ψάξιμο. Πολλοί πηγαίνουν στα νησιά Gilli , εμείς είχαμε κάνει ημερήσια στο menjangan. Προτείνω να διαβάσεις κάποιες ιστορίες εδώ για να πάρεις μια πρώτη γεύση ...https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=86 .
Καλή συνέχεια!
Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου κατι ακομα συνάλλαγμα που κάνουμε και πια ειναι η αντιστοιχία;
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Παρακαλώ, η αντιστοιχία από εδώ http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=IDR και συνάλλαγμα μπορείς να κάνεις στα ανταλακτηρια και σε τράπεζες ... Άλλοι πάλι , προτιμούν να τραβούν από το ΑΤΜ απευθείας.
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Παρακαλώ, η αντιστοιχία από εδώ http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=IDR και συνάλλαγμα μπορείς να κάνεις στα ανταλακτηρια και σε τράπεζες ... Άλλοι πάλι , προτιμούν να τραβούν από το ΑΤΜ απευθείας.
Οκτωμβριος ειναι καλός μήνας να πας εχει Καλο καιρό;μου ειναι πολυ χρήσιμα όσα μου ειπες ευχαριστω
 
Μηνύματα
61
Likes
8
ολα με βοηθησαν παρα πολυ εκλεισα τα αεροπορικα και τωρα ψαχνω στο ubud δωματιο ξερετε απο το αεροδρομιο τι κοστος εχει το ταξι και θελω να μαθω τι παιζει στις καταδυσεισ τι κοστοσ εχουν και πιο ειναι το πιο ομορφο μεροσ για αυτο διαβασα καπου για ενα ναυαγιο που μου τραβηξε την προσοχη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom