Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
καλησπερα σε ευχαριστω. δεν ημουν σιγουρη καποιοι μου ελεγαν ναι καποιοι οχι. η διαδικασια εκδοσης διαβατηριου ειναι χρονοβορα?
Η διαδικασία δεν είναι χρονοβορα. Μπορεί να έχει ουρά στο τμήμα όταν θα πας αλλά μέσα σε μια εβδομάδα είναι έτοιμο.
Διάβασε http://www.passport.gov.gr
και βρες που πρέπει να πας και τι χαρτιά πρέπει να έχεις.
Αν δουλευεις τα πρωινά , κάποια γραφεια λειτουργούν απογεύματα ή Κυριακές.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
καλησπερα σε ευχαριστω. δεν ημουν σιγουρη καποιοι μου ελεγαν ναι καποιοι οχι. η διαδικασια εκδοσης διαβατηριου ειναι χρονοβορα?
Πρόσφατα το έβγαλα κι εγώ.Σε 8 μέρες ήταν έτοιμο..Βγάλε φωτογραφίες και πήγαινε άμεσα..Μην καθυστερήσεις άλλο...Στοιχίζει 80 ευρώ για 5 χρόνια
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Γεια σου εγω πηγα τωρα τον Δεκέμβριο ναι είχε βροχές μπορεί να μας χάλασε λιγο το προγράμμα αλλα βάλαμε την διάθεση και το αδιάβροχο και ηταν ολα σούπερ άλλωστε μετα απο λιγο σταματάει ειναι μπόρες το πολυ καμια ωρα να κρατήσει
Ευχαριστώ πολύ!!!Μήπως έχετε να προτείνετε έναν καλό οδηγό?Ελληνόφωνο κατα προτίμηση μιας και ο σύζυγός μου δεν γνωρίζει καθόλου αγγλικά και θα πρέπει να μεταφράζω συνέχεια o_O
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ευχαριστώ πολύ!!!Μήπως έχετε να προτείνετε έναν καλό οδηγό?Ελληνόφωνο κατα προτίμηση μιας και ο σύζυγός μου δεν γνωρίζει καθόλου αγγλικά και θα πρέπει να μεταφράζω συνέχεια o_O
Ναι. Travelstories.
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Ευχαριστώ πολύ!!!Μήπως έχετε να προτείνετε έναν καλό οδηγό?Ελληνόφωνο κατα προτίμηση μιας και ο σύζυγός μου δεν γνωρίζει καθόλου αγγλικά και θα πρέπει να μεταφράζω συνέχεια o_O
Υπάρχει αλλα δεν τον ψάξαμε το ιντερνετ πλέον τα διαθέτει ολα άποψη μου νοικιάστε ενα μηχανάκι πάρτε και ενα νούμερο για να έχετε ιντερνετ και θα το απολαύσετε
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Ερώτηση προς αυτούς που έχουν πάει Μπαλί... Είχατε καθόλου θέμα με το γνωστό Bali belly, ταξιδιωτική διάρροια κπλ? Βλέπω ότι παίζει πολύ organic raw food πολυ ώμο λαχανικό κπλ. Φάγατε ή το αποφυγατε? Συμβουλές ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ερώτηση προς αυτούς που έχουν πάει Μπαλί... Είχατε καθόλου θέμα με το γνωστό Bali belly, ταξιδιωτική διάρροια κπλ? Βλέπω ότι παίζει πολύ organic raw food πολυ ώμο λαχανικό κπλ. Φάγατε ή το αποφυγατε? Συμβουλές ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ.
Ειχα και εγω την ιδια ανησυχια! Φαγαμε τα παντα κ δεν παθαμε τιποτα. Οχι απο πλανοδιους ή εστιατορια αμφιβολου ποιοτητος και νερο εμφιαλωμενο. Αν κινηθεις σε εστιατορια προσανατολισμενα σε δυτικους δεν θα εχεις καποιο προβλημα πιθανοτατα. Θα πληρωσεις κατι παραπανω αλλα θα εισαι ησυχος. Ξερω καποιοι θα πουν οτι το street food ή τα μερη που τρωνε οι ντοπιοι ειναι σημαντικη εμπειρια σε ενα ταξιδι. Συμφωνω. Ομως αυτο που ξερω ειναι οτι δεν καταστραφηκε το ταξιδι μας. Μπορεις αν θες προληπτικα να ξεκινησεις πριν το ταξιδι κανενα προβιοτικο και να εχεις μαζι σου χαπια για τροφικη δηλητηριαση. Μη σε απασχολησει ομως παραπανω. Δεν θα εχεις θεμα!
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Οντως παίζει πολύ το vegan και το raw food, μπήκαμε κι εμείς σε ένα εστιατόριο που δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι εξαρχής ότι είναι vegan και φύγαμε άρον άρον μόλις είδαμε τον κατάλογο :lol::lol::lol:
Γενικά, δεν υπάρχει θέμα με το φαγητό, θα βρεις τα πάντα. Ενόχληση προσωπικά δεν αισθάνθηκα ποτέ το καλοκαίρι που πήγα.
 

ntinoupt

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Παρακολουθώ το forum χρονια και ομολογουμένως έχω λάβει φανταστικές πληροφορίες για προηγούμενα ταξίδια.
Αναφορικά με το μπαλί. Είμαι σχεδόν έτοιμος να κλείσω αεροπορικά για 4-11/03, απλά τυχαία βρήκα πως στις 7/03 είναι το Nyepi-Bali silent day, μια μέρα που γενικώς δεν λειτουργεί τίποτα και αναγκαστικά την περνάς μέσα στο ξενοδοχείο. Επειδή είναι σχετικά λίγες οι μέρες που θα παω, θεωρείται πως θα ήταν προτιμότερο να αλλάξω ημερομηνίες;; Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει αντίστοιχες μέρες;; Απο την άλλη οι μέρες πριν και μετά τη silence day διάβασα ότι έχουν αρκέτες εκδηλώσεις καθώς αποτελούν τοπικούς εορτασμούς και ίσως είναι μοναδικό θέαμα που δεν θα ξαναπετύχω.
 
Last edited:

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Αραγε,αξιζουν τα gili islands για μονοημερη (αυθημερον) εκδρομη? Το χει κανει κανεις; θα μας αρεσε να δούμε και καταγαλανα νερα, μιας και αυτο στο μπαλι γνωριζουμε οτι δεν υπαρχει! Αξιζει; και αν ναι ποιο ειναι το κοστος πηγαινε ελα και ποση ωρα;
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Φαινεται τοσο ωραια η εμπειρία σου κι ανυπομονω να.παω κι εγω! Σε θυμαμαι να ρωτας πληροφοριες απ τον περσινο Μάιο,ελπιζω να ηταν πραγματι ταξιδι ζωής!!!!


Αραγε,αξιζουν τα gili islands για μονοημερη (αυθημερον) εκδρομη? Το χει κανει κανεις; θα μας αρεσε να δούμε και καταγαλανα νερα, μιας και αυτο στο μπαλι γνωριζουμε οτι δεν υπαρχει! Αξιζει; και αν ναι ποιο ειναι το κοστος πηγαινε ελα και ποση ωρα;
Πηγαινε στην dreamland beach αν θες να δεις καταγαλανα νερα και λευκη αμμο! Φανταστικη παραλια!
 

Fampo

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
^αληθεια? ενδεικνυται για μπανιο ομως ή είναι κι αυτη για σερφ? θα την εχω κατα νου και θα την τσεκαρω. την geger beach την εχεις ακουστα? ειναι καλή παραλια?


επισης.βιζα δεν χρειαζεται ειπαμε ε?


τελος θελω να ρωτησω, τι "φαρμακειο" ειχατε μαζι σας. να ξερω τι να προμηθευτω πανω κατω.
και με τα κουνουπια τελικα τι παιζει? τι να εχω μαζι μου?



*πραγματικα, σας εχω ζαλισει με τις αποριες μου. αλλα βρισκομαι κι εγω στην τελικη ευθεια,οπου να ναι θα παωωω κι εγω!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom