Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Σίγουρα βολεύει περισσότερο από το αυτοκίνητο, ασύγκριτα κιόλας. Το θέμα της οδήγησης είναι στον άνθρωπο, προσωπικά είτε από αριστερά είτε από δεξιά δε μου κάνει καμία διαφορά, στο πρώτο δίλεπτο έχεις συνηθίσει.
Γιώργο έχεις πάρει μηχανή εκεί κάτω .τι χαρτιά ζητάνε ;και περίπου ποσό είναι μια καλή τιμή για ένα αξιόπιστο σκούτερ μετά και από το παζάρι δηλαδή τελική με ποσά ευρώ την μέρα πιστεύεις θα έχω πετύχει μια καλή τιμή ;επίσης έχει βενζινάδικα όπως την Ελλάδα ;η σαν ταυλανδη μπουκαλάκια στα Παντοπωλεια ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο έχεις πάρει μηχανή εκεί κάτω .τι χαρτιά ζητάνε ;και περίπου ποσό είναι μια καλή τιμή για ένα αξιόπιστο σκούτερ μετά και από το παζάρι δηλαδή τελική με ποσά ευρώ την μέρα πιστεύεις θα έχω πετύχει μια καλή τιμή ;επίσης έχει βενζινάδικα όπως την Ελλάδα ;η σαν ταυλανδη μπουκαλάκια στα Παντοπωλεια ;
Mπουκαλάκια τύπου Ταϊλάνδης. 5 € για απλώς καλό μηχανάκι, 10€/μέρα για κάτι πραγματικά καλό είναι νορμάλ τιμές. Χαρτιά δε μου ζήτησαν και στις δύο περιπτώσεις που νοίκιασα από καταλύματα.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Mπουκαλάκια τύπου Ταϊλάνδης. 5 € για απλώς καλό μηχανάκι, 10€/μέρα για κάτι πραγματικά καλό είναι νορμάλ τιμές. Χαρτιά δε μου ζήτησαν και στις δύο περιπτώσεις που νοίκιασα από καταλύματα.
Οκ σου στέλνω ένα pm για να μην βγούμε off topic
 

sotdim

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Εγω θα ελεγα να μείνετε και εκτός ubud, ιδανικά λίγο πιο βόρεια, και να αποφύγετε το νότιο κομμάτι του νησιού που ειναι ενα χαλι όπως σου έγραψαν, και είναι όλα ονειρικά, κορυφαίος προορισμός, ακριβώς αυτό που ψάχνεις.

Ινδονησία, καμιά εικοσαριά χρόνια αργότερα

Γιώργο μια βοήθεια ακόμα. Που αλλού θα επέλεγες να μείνεις εκτός απο ubud? Για να σπάσουν οι μέρες και κάπου αλλο. Επειδή λές εκτός ubud. Επίσης διάβασα την ιστορία σου τέλεια μου έδωσες πολλές ιδέες σε ευχαριστώ!. Τι άλλο θα πρότεινες; Πραγματικά ζήλεψα τις βόλτες με την μηχανή όπως τις ανέφερες. Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Καλησπέρα σε όλους!!

Ξέρω ίσως ακουστεί κάπως αυτή η ερώτηση αλλά αξίζει πλέον εν έτη 2023 να πάει κάποιος στο μπαλί για τύπου 10-11 μέρες; Η να ππροτιμήσω κάτι άλλο; Έχω πάει ταϊλάνδη, βιετνάμ, καμπότζη. Δεν είναι η πρώτη μου φορά. Θα είναι βέβαια πρώτη φορά σαν ζευγάρι (για εκείνη πρώτη φορά) στην ασία και όχι με φίλους. Να τα κλείσω ή να το ξανα σκεφτώ. Γενικά είμαστε για πολύ ήρεμη φάση όχι κλαμπ και τέτοια. Φύση φουλ φαγητό και τέτοια. Ποια η γνώμη σας;

Ευχαριστώ
Φίλε έχω ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς μιλαμε σαν να βλέπω έμενα 😂 και ειμαι ακριβώς στην ίδια φάση ….προπερσυ Pattaya με τα φιλαράκια …..και τώρα λέμε για Μπαλί με την γυναίκα εεεεε που πας ρε φίλε ………
 

Efi.k

Member
Μηνύματα
14
Likes
35
Γιώργο έχεις πάρει μηχανή εκεί κάτω .τι χαρτιά ζητάνε ;και περίπου ποσό είναι μια καλή τιμή για ένα αξιόπιστο σκούτερ μετά και από το παζάρι δηλαδή τελική με ποσά ευρώ την μέρα πιστεύεις θα έχω πετύχει μια καλή τιμή ;επίσης έχει βενζινάδικα όπως την Ελλάδα ;η σαν ταυλανδη μπουκαλάκια στα Παντοπωλεια ;
Καλησπέρα! Σεπτέμβριο ήμασταν Μπαλί, τα μηχανάκια κυμαίνονται από 4-10 ευρώ το πιο ακριβό την ημέρα. Με 4 ευρώ έπαιρνες μικρό τύπου scoopy. Μην το φοβηθειτε ειναι απόλυτα εξυπηρετικό !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο μια βοήθεια ακόμα. Που αλλού θα επέλεγες να μείνεις εκτός απο ubud? Για να σπάσουν οι μέρες και κάπου αλλο. Επειδή λές εκτός ubud. Επίσης διάβασα την ιστορία σου τέλεια μου έδωσες πολλές ιδέες σε ευχαριστώ!. Τι άλλο θα πρότεινες; Πραγματικά ζήλεψα τις βόλτες με την μηχανή όπως τις ανέφερες. Ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Nusa Penida 2 βράδια τουλάχιστον. Ubud δε θα έμενα, πολύς κόσμος για μένα, αρκετή φασαρία, έχει στα 5-15 χιλιόμετρα πολύ όμορφα μέρη να μείνεις.
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σε όλους,

Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι στο Μπαλί και θέλαμε τα φώτα σας για κάποιες απορίες που έχουμε. Αρχικά επειδή οι μόνοι μήνες που μπορούμε πρακτικά να το πραγματοποιήσουμε είναι ο Αύγουστος και ο Δεκέμβρης και απ' ότι βλέπω τα εισιτήρια τον Αύγουστο είναι πολύ ανεβασμένα, σκεφτόμαστε να το κάνουμε τον Δεκέμβρη. Επειδή ακούμε διάφορα για βροχές και για απρόβλεπτο καιρό, πιστεύετε πως αξίζει να γίνει το ταξίδι Δεκέμβρη ή θα μας το χαλάσει ο καιρός?
Το αρχικό μας πλάνο μας ειναι να ξεκινήσουμε από Yogyakarta και να μείνουμε 2 βράδια ώστε να επισκεφτούμε Borobudur και Prambanan, 8 βράδια Μπαλί και 2 βράδια Nusa Penida (12 βραδιά σύνολο). Εδώ έρχεται και η δεύτερη απορία μου, επειδή διαβάζω για την δυσκολία στην πρόσβαση σε παραλίες της Nusa Penida και δυστυχώς έχουμε κάποια ορθοπεδικά θέματα που πιθανόν να μας δυσκολέψουν, πιστεύετε αν αποκλείσουμε τις δύσβατες παραλίες εξακολουθεί να έχει ενδιαφέρον το μέρος ή καλύτερα να διαθέσουμε αλλού αυτές τις μέρες?

Ευχαριστούμε!!!
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Καλησπέρα σε όλους,

Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι στο Μπαλί και θέλαμε τα φώτα σας για κάποιες απορίες που έχουμε. Αρχικά επειδή οι μόνοι μήνες που μπορούμε πρακτικά να το πραγματοποιήσουμε είναι ο Αύγουστος και ο Δεκέμβρης και απ' ότι βλέπω τα εισιτήρια τον Αύγουστο είναι πολύ ανεβασμένα, σκεφτόμαστε να το κάνουμε τον Δεκέμβρη. Επειδή ακούμε διάφορα για βροχές και για απρόβλεπτο καιρό, πιστεύετε πως αξίζει να γίνει το ταξίδι Δεκέμβρη ή θα μας το χαλάσει ο καιρός?
Το αρχικό μας πλάνο μας ειναι να ξεκινήσουμε από Yogyakarta και να μείνουμε 2 βράδια ώστε να επισκεφτούμε Borobudur και Prambanan, 8 βράδια Μπαλί και 2 βράδια Nusa Penida (12 βραδιά σύνολο). Εδώ έρχεται και η δεύτερη απορία μου, επειδή διαβάζω για την δυσκολία στην πρόσβαση σε παραλίες της Nusa Penida και δυστυχώς έχουμε κάποια ορθοπεδικά θέματα που πιθανόν να μας δυσκολέψουν, πιστεύετε αν αποκλείσουμε τις δύσβατες παραλίες εξακολουθεί να έχει ενδιαφέρον το μέρος ή καλύτερα να διαθέσουμε αλλού αυτές τις μέρες?

Ευχαριστούμε!!!
Συμφωνούμε σε κάτι για τα πολύ ανεβασμένα τον Αύγουστο ξεφεύγει από το χιλιάρικο
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σε όλους,

Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι στο Μπαλί και θέλαμε τα φώτα σας για κάποιες απορίες που έχουμε. Αρχικά επειδή οι μόνοι μήνες που μπορούμε πρακτικά να το πραγματοποιήσουμε είναι ο Αύγουστος και ο Δεκέμβρης και απ' ότι βλέπω τα εισιτήρια τον Αύγουστο είναι πολύ ανεβασμένα, σκεφτόμαστε να το κάνουμε τον Δεκέμβρη. Επειδή ακούμε διάφορα για βροχές και για απρόβλεπτο καιρό, πιστεύετε πως αξίζει να γίνει το ταξίδι Δεκέμβρη ή θα μας το χαλάσει ο καιρός?
Το αρχικό μας πλάνο μας ειναι να ξεκινήσουμε από Yogyakarta και να μείνουμε 2 βράδια ώστε να επισκεφτούμε Borobudur και Prambanan, 8 βράδια Μπαλί και 2 βράδια Nusa Penida (12 βραδιά σύνολο). Εδώ έρχεται και η δεύτερη απορία μου, επειδή διαβάζω για την δυσκολία στην πρόσβαση σε παραλίες της Nusa Penida και δυστυχώς έχουμε κάποια ορθοπεδικά θέματα που πιθανόν να μας δυσκολέψουν, πιστεύετε αν αποκλείσουμε τις δύσβατες παραλίες εξακολουθεί να έχει ενδιαφέρον το μέρος ή καλύτερα να διαθέσουμε αλλού αυτές τις μέρες?

Ευχαριστούμε!!!
H τοπ (θεωρώ ) παραλία στην nusa penida έχει κατάβαση, οπότε είναι δύσβατη . Γενικά είναι δύσβατες θα έλεγα.. οπότε θα την έβγαζα από το πρόγραμμα.. όταν λες 8 βραδιά Μπαλί τι εννοείς? Ubud ,Nusa Dua,Kuta ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους,

Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι στο Μπαλί και θέλαμε τα φώτα σας για κάποιες απορίες που έχουμε. Αρχικά επειδή οι μόνοι μήνες που μπορούμε πρακτικά να το πραγματοποιήσουμε είναι ο Αύγουστος και ο Δεκέμβρης και απ' ότι βλέπω τα εισιτήρια τον Αύγουστο είναι πολύ ανεβασμένα, σκεφτόμαστε να το κάνουμε τον Δεκέμβρη. Επειδή ακούμε διάφορα για βροχές και για απρόβλεπτο καιρό, πιστεύετε πως αξίζει να γίνει το ταξίδι Δεκέμβρη ή θα μας το χαλάσει ο καιρός?
Το αρχικό μας πλάνο μας ειναι να ξεκινήσουμε από Yogyakarta και να μείνουμε 2 βράδια ώστε να επισκεφτούμε Borobudur και Prambanan, 8 βράδια Μπαλί και 2 βράδια Nusa Penida (12 βραδιά σύνολο). Εδώ έρχεται και η δεύτερη απορία μου, επειδή διαβάζω για την δυσκολία στην πρόσβαση σε παραλίες της Nusa Penida και δυστυχώς έχουμε κάποια ορθοπεδικά θέματα που πιθανόν να μας δυσκολέψουν, πιστεύετε αν αποκλείσουμε τις δύσβατες παραλίες εξακολουθεί να έχει ενδιαφέρον το μέρος ή καλύτερα να διαθέσουμε αλλού αυτές τις μέρες?

Ευχαριστούμε!!!
Oι 3 καλύτερες παραλίες του νησιού θέλουν αρκετή προσπάθεια, οπότε φοβάμαι πως χάνει μεγάλο κομμάτι της θελκτικότητάς της η Nusa Penida. Βέβαια παραλιάρες έχει σε πολλά άλλα μέρη η Ινδονησία, χωρίς ανεβοκατεβάσματα και ΠΟΛΥ καλύτερες από αυτές της Nusa Penida, αλλά θα χρειαστείτε πτήσεις.
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
H τοπ (θεωρώ ) παραλία στην nusa penida έχει κατάβαση, οπότε είναι δύσβατη . Γενικά είναι δύσβατες θα έλεγα.. οπότε θα την έβγαζα από το πρόγραμμα.. όταν λες 8 βραδιά Μπαλί τι εννοείς? Ubud ,Nusa Dua,Kuta ?
Όσον αφορά τη διαμονή, σκεφτόμαστε κοντά στην ubud αλλά όσο το δυνατόν να αποφύγουμε τον υπερβολικό κόσμο και από εκεί με μηχανάκι να γυρίσουμε τα σημεία ενδιαφέροντος.. δεν έχουμε βγάλει αναλυτικό πρόγραμμα ακόμη

Oι 3 καλύτερες παραλίες του νησιού θέλουν αρκετή προσπάθεια, οπότε φοβάμαι πως χάνει μεγάλο κομμάτι της θελκτικότητάς της η Nusa Penida. Βέβαια παραλιάρες έχει σε πολλά άλλα μέρη η Ινδονησία, χωρίς ανεβοκατεβάσματα και ΠΟΛΥ καλύτερες από αυτές της Nusa Penida, αλλά θα χρειαστείτε πτήσεις.
Ναι καταλαβαίνω πως η nusa Penida ίσως πρέπει να αφαιρεθεί αν χάσουμε όλες αυτές τις παραλίες.. ποια αλλά μέρη πιστεύεις έχουν αντίστοιχο ενδιαφέρον? Στον χρόνο που διαθέτουμε λες θα μπορούσε να προστεθεί κάτι τέτοιο? αν βγάλουμε τη nusa Penida φυσικά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.250
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom