Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω μερικά τηλεφωνα οδηγών , ήμουν εκεί τον Αύγουστο αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα
Γράψτε τα εδώ και για τους μελλοντικούς ενδιαφερόμενους. Δεν απαγορεύεται.
 

panost3

Member
Μηνύματα
30
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμείς μόλις γυρίσαμε από Μπαλί και τις περισσότερες μετακινήσεις μας τις κανονίσαμε με το family bali tours. Επικοινωνία με τον Gede Bob μέσω WhatsApp στο +6281337122382 ο οποίος είναι πάρα πολύ οργανωτικός και έχει 5-6 οδηγούς στο γκρουπ που πάντα ήταν στο ραντεβού στην ώρα τους. Τιμές από περίπου 25 ευρώ το 6ωρο μέχρι 35 το 10ωρο αναλόγως και την περιοχή.
Στην περιοχή της Munduk κάναμε τις μετακινήσεις με τον Gus, επικοινωνία πάλι μέσω WhatsApp +62 815-2942-5267, αντίστοιχες τιμές και επίσης πολύ αξιόπιστος.
Ο Gede Bob μας έδωσε και τα στοιχεία ενός φίλου του ο οποίος μας κανόνισε τις διαδρομές μας στη Nusa Penida.
Για μικρότερες διαδρομές όταν δεν θέλαμε οδηγό για τόσες ώρες χρησιμοποιούσαμε grab με μεγάλη ευκολία.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Καποια προταση πώς να χωρισω τις διανυκτερευσεις στο Μπαλι;

Εχω 11 διανυκτερευσεις.

Με ενδιαφερει η ζουγκλα, η φυση, τα τρεκ, τα χωρια και η αγροτικη ζωη, κουλτουρα.

Στην αρχη ελεγα να τις βαλω ολες Ubud.

Ομως ισως θα ηταν καλυτερα να τις σπασω σε 2 ή 3 τοποθεσιες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καποια προταση πώς να χωρισω τις διανυκτερευσεις στο Μπαλι;

Εχω 11 διανυκτερευσεις.

Με ενδιαφερει η ζουγκλα, η φυση, τα τρεκ, τα χωρια και η αγροτικη ζωη, κουλτουρα.

Στην αρχη ελεγα να τις βαλω ολες Ubud.

Ομως ισως θα ηταν καλυτερα να τις σπασω σε 2 ή 3 τοποθεσιες.
Nusa Penida δε θα μείνετε;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καποια προταση πώς να χωρισω τις διανυκτερευσεις στο Μπαλι;

Εχω 11 διανυκτερευσεις.

Με ενδιαφερει η ζουγκλα, η φυση, τα τρεκ, τα χωρια και η αγροτικη ζωη, κουλτουρα.

Στην αρχη ελεγα να τις βαλω ολες Ubud.

Ομως ισως θα ηταν καλυτερα να τις σπασω σε 2 ή 3 τοποθεσιες.

6 Ubud, 4 καπου βόρεια και ενα βραδυ Nusa Penida για αλλαγή.. Διαφορετικα 4 Ubud, 4 Βόρεια, 2 καπου ανατολικα κοντα Sidemen ας πούμε ή και πιο πέρα και 1-2 Nusa Penida..
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
6 Ubud, 4 καπου βόρεια και ενα βραδυ Nusa Penida για αλλαγή.. Διαφορετικα 4 Ubud, 4 Βόρεια, 2 καπου ανατολικα κοντα Sidemen ας πούμε ή και πιο πέρα και 1-2 Nusa Penida..
Σκέφτομαι Ubud 5, Munduk (βόρεια) 2, Sidemen 2 (ανατολικά, κοντά βέβαια στο Udub, δηλαδή πηγαίνεις κ από εκεί αλλά μου αρέσει να διανυκτερεύσω εκεί) και 1 Νusa. Mένει 1 που θα την βάλω όπου βολέψει γιατί φτάνω μετά τα μεσάνυχτα στο αεροδρόμιο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σκέφτομαι Ubud 5, Munduk (βόρεια) 2, Sidemen 2 (ανατολικά, κοντά βέβαια στο Udub, δηλαδή πηγαίνεις κ από εκεί αλλά μου αρέσει να διανυκτερεύσω εκεί) και 1 Νusa. Mένει 1 που θα την βάλω όπου βολέψει γιατί φτάνω μετά τα μεσάνυχτα στο αεροδρόμιο.
Μπορει να ειναι καλη ευκαιρια αφου φτανεις μεσανυχτα να φυγεις κατευθειαν για Ubud γιατι θα γλιτωσεις την απιστευτη κινηση που θα φας αν το αφησεις για το επομενο πρωι.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σκέφτομαι Ubud 5, Munduk (βόρεια) 2, Sidemen 2 (ανατολικά, κοντά βέβαια στο Udub, δηλαδή πηγαίνεις κ από εκεί αλλά μου αρέσει να διανυκτερεύσω εκεί) και 1 Νusa. Mένει 1 που θα την βάλω όπου βολέψει γιατί φτάνω μετά τα μεσάνυχτα στο αεροδρόμιο.
Συμφωνώ με @panlek30 να φύγετε με τη μία για Ubud,ωρα αιχμής εκανα 2 ωρες απο αεροδρόμιο για Ubud, νωρις το πρωί ξημερώματα έκανα ούτε μια, ισως βράδυ αργά να τη γλιτώσετε... Γενικα πολλα αξιοθεατα-μέρη μπορείς να τα δεις με τον ίδιο τροπο,απόσταση και ωρα διαδρομής εννοώ, απο Ubud και από Sidemen οπότε σκεφτείτε ανάλογα και τις διανυκτερεύσεις.. Ίσως να έβαζα βόρεια ακόμα μια και να επισκεπτομουν Ulun Danu, Sekumpu και Jatiluwih terraces(οπωςκαι) απο κει για παράδειγμα.. Αλλη λύση ειναι μια διανυκτέρευση οταν φεύγετε κοντά στα τουριστικα μερη της Kuta, Cenggu, Seminyak οχι τοσο για αυτά(δε μου αρεσαν ιδιαιτερα) αλλα για να επισκεφτείτε Uluwatu και Tanah lot άσε που θα είστε και πιο κοντά αεροδρόμιο..
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Τελικά κατέληξα να σπάσω τις διαμονές σε Ubud, Sidemen και Μunduk.
Το Sidemen είναι κοντά στο Ubud αλλά κάτι μου χει κλικάρει πολύ στη τοποθεσία και θα χρησιμοποιήσω τη διαμονή εκεί κυρίως για τα πιο ανατολικά κομμάτια. Τα υπόλοιπα θα τα δω με βάση το Ubud.
Η Νusa Penida θα αρκεστεί σε ημερήσια επίσκεψη γιατί νομίζω θα με δυσκολέψουν οι περισσότερες αλλαγές καταλύματος.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια, δεν θα είχα καταλήξει χωρίς τις συμβουλές σας.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Εγώ έμεινα Sidemen 4μ τον Ιούλιο και μου άρεσε πολύ. Είχα μείνει βέβαια Ubud το 2009 περίπου 10μ.
Δεν έχω ξαναπάει και έτσι αποφάσισα να δώσω την πλειοψηφία στο Ubud.
Sidemen έδωσα 2, στην αρχή ήθελα περισσότερες αλλά τελικά έμεινα στις 2, με άφιξη πρωί την πρώτη μέρα ώστε να κερδίσω καθαρό χρόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom