ΗΠΑ Ταξίδι στο Ορλάντο

tzehos

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ, ΜΑΙΑΜΙ,ΟΡΛΑΝΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα την μιάμιση μέρα που θα είμαι στο Ορλάντο να μην πάω disney εφόσον έχω πάει 2 φορές στο Παρίσι αλλά να πάω στην Universal. Είδα όμως ότι έχει γενικά ακριβές τιμές. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
  1. Οι ουρές είναι μεγάλες; Είδα ότι υπάρχει fast ticket αλλά για δύο μέρες στοιχίζει περίπου 50$!!! σε αντίθεση με την disneyworld που είναι δωρεάν. Αν είναι τεράστιες οι ουρές ουσιαστικά θα αναγκαστώ να το αγοράσω λόγω έλλειψης χρόνου.
  2. Συμφέρει να μείνεις σε ένα από τα 3 ξενοδοχεια του πάρκου;
...αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Πάνε αρκετά χρόνια που πήγα Universal studios Orlando και θα ‘χουν αλλάξει πολλά. Υπάρχει όμως πάντα το κλασσικό όχημα που σε πάει περιήγηση σε όλο το πάρκο. Είναι το πρώτο που πηγαίνουν οι περισσότεροι και έτσι μέχρι το μεσημέρι έχει πολύ κόσμο στην ουρά. Μην φας τον χρόνο σου εκεί στην αναμονή – μπορεί να κάνεις και μιάμιση ώρα. Άστο για τις απογευματινές ώρες που δεν θα έχει καθόλου κίνηση. Δεν είναι εξ άλλου και από τα πιο ενδιαφέροντα.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ας ξεκινήσουμε από τα πάρκα: Το καλύτερο UniversalStudio είναι στο LosAngeles από την άλλη η καλύτερη disney είναι στο Ορλάντο (Disneyworld). Οι ουρές είναι μεγάλες αλλά σε ανεκτικά επίπεδα (τουλάχιστον σε σχέση με το LA). Αν μάλιστα δεν πας Σαββατοκύριακο τα πράγματα θα είναι κάπως καλύτερα. Εγώ επείδη είχα μισή μέρα στη διάθεση μου είχα αγόρασει μειωμένο εισιτήριο. Τα πολύ πολύ βασικά πρόλαβα να δω αλλά παρόλα αυτά το pass δε θα το αγόραζα στη θέση σου. Το να μείνεις στα εντός του πάρκου ξενοδοχεία δεν είναι απαραίτητο. Υπάρχουν δωρεάν λεοφορεία που περνούν από τα ξενοδοχεία που βρίσκονται στη γύρω περιοχή, οπού και από εκεί μπορείς να ενημερωθείς για τα είδη εισιτηρίων που υπάρχουν. Φυσικά μιλάμε για τα μεγάλα ξενοδοχεία της περιοχής. Το να μείνεις μέσα στο πάρκο έχει κυρίως νοήμα στο Disneyworld που είναι τέραστιο και θέλεις μέρες για να το γυρίσεις. Απο την άλλη βέβαια αν μείνεις μόνο για μιάμιση μέρα τότε μόνο το πάρκο προλαβαίνεις να δεις οπότε γιατί να μην μείνεις και μέσα να ξεμπερδεύεις? Ένα απίστευτο ξενοδοχείο που είχα μείνει είναι το RosenSingleCreek (Orlando Meeting Hotel | Orlando Convention Hotel | Orlando Golf Hotel | Vacation Hotel Orlando Florida), αλλά ήμουν τυχερή γιατί τα έξοδα ήταν πληρωμένα.
 

tzehos

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ, ΜΑΙΑΜΙ,ΟΡΛΑΝΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
H δική μου εμπειρία

πήγα στα στούντιο της universal ιούνιο του 2010 πριν λίγες μέρες δηλαδή. Επισκέφθηκα και τα δύο πάρκα και το islands of adventure και το universal studios διότι είσαι αναγκασμένο ς να τα δεις και τα δύο γιατί τα καλά παιχνίδια είναι μοιρασμένα στα δύο πάρκα για αυτό τον σκοπό. Βλέπει Harry Potter από τη μία και shrek, simpsons, mummy από την άλλη. Έχοντας πάει και στην Disneyland προτείνω ανεπιφύλακτα τα universal studios για τις μεγαλύτερες ηλικίες καθώς τα παιχνίδια είναι απίστευτα διασκεδαστικά. Κάποια όπως το jaws ή το disaster δεν θα σας κάνουν ιδιαίτερη εντύπωση και θα βρείτε και λίγο παιδικά αλλά είναι καλά για ξεκούραση εκτός και αν είστε φανατικός των ταινιών και πιστέψετε ότι είστε μέσα στην ταινία. Εμείς πηγαίναμε στα πάρκα στις 9 το πρωί και δεν είχε καθόλου ουρές με αποτέλεσμα να ανέβουμε σε όλα τα παιχνίδια μέχρι τις 12 μεσημέρι. Μετά τις 12 οι ουρές υπήρχαν αλλά δεν ήταν και disney με 100' αναμονής. Το πολύ να είχε ένα τέταρτο χρόνο αναμονής. Δεν θα ξεχάσω με τίποτα την simpsons ride που σε πείθει ότι βρίσκεται στο πιο τρελλό roller coaster του πλανήτη. Όσοι ανέβετε στον Popeye θέλετε οπωςδήποτε αδιαβροχο ή μία τσάντα με ρούχα διότι θα βραχεί ότι φοράτε. εσώρουχα, ρούχα, παπούτσια τα πάντα. Και μιλάμε για νερό όχι αστεία. Για απορίες εδώ είμαι ...
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν θα ξεχάσω με τίποτα την simpsons ride που σε πείθει ότι βρίσκεται στο πιο τρελλό roller coaster του πλανήτη
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το Simpsons Ride ήταν πολύ ρεαλιστικό και ήταν το καλύτερο που έκανα στα Universal του Orlando μαζί με το το roller coaster τoυ Hulk. Δε συνηθίζω να μπαίνω σε τόσα "επικίνδυνα-γρήγορα" και μου έφυγε η ψυχή. Παρόλα αυτά το ευχαριστήθηκα!
 

roula17

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
φιλοι μου καλοι, καλοι μου φιλοι γεια σας!χρειαζομαι την βοηθεια σας μιας και απειρη σε υπερατλαντικα ταξιδια..σχεδιαζουμε με το αγορι μου να παμε ορλαντο τον ιουλιο και θα ηθελα αν μπορειτε να με διαφωτισετε στα παρακατω:
1.υπαρχει φθηνο εισητηριο για εκει οεο?
2.περα απο διαβατηριο και ταυτοτητα χρειαζεται να κανω κατι αλλο?(απο θεσσαλονικη ειμαι)
3.τι θα πρεπε να ξερω για αυτο το ταξιδι που δεν παει το μυαλο μου?
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
φιλοι μου καλοι, καλοι μου φιλοι γεια σας!χρειαζομαι την βοηθεια σας μιας και απειρη σε υπερατλαντικα ταξιδια..σχεδιαζουμε με το αγορι μου να παμε ορλαντο τον ιουλιο και θα ηθελα αν μπορειτε να με διαφωτισετε στα παρακατω:
1.υπαρχει φθηνο εισητηριο για εκει οεο?
2.περα απο διαβατηριο και ταυτοτητα χρειαζεται να κανω κατι αλλο?(απο θεσσαλονικη ειμαι)
3.τι θα πρεπε να ξερω για αυτο το ταξιδι που δεν παει το μυαλο μου?
Ας τα παρουμε απ'την αρχή, λοιπόν. Χρειάζεσαι ESTA για να μπεις στις ΗΠΑ. Θα την αγοράσεις εδώ. https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

Από εκεί και πέρα: Δεν ξέρω αν υπάρχουν προσφορές για Ορλάντο από Ελλάδα. Από εμάς στη Θεσσαλονίκη, πάντως, ο φθηνότερος τρόπος για τις Πολιτείες είναι η Swiss που δίνει τη Νέα Υόρκη για 500 και η Turkish που τη δίνει εκεί κοντά. Υπολόγισε και ένα 100αρι τουλάχιστον για το Νέα Υορκη-Ορλάντο και έχεις μαλλον το φθηνότερο εισιτήριο.

Υποθέτω ότι διαλεξατε το Ορλάντο, αντί ας πούμε της Νέας Υόρκης, για τα πάρκα του. Πάντως, έχε υπόψιν τη νομοθεσία σε σχέση με τις αγορές σας από τις ΗΠΑ. Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ.
 

roula17

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
να σε ρωτησω κατι?αυτο το esta πρεπει να το συμπληρωσω πριν κλεισω εισητηριο ε?
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
να σε ρωτησω κατι?αυτο το esta πρεπει να το συμπληρωσω πριν κλεισω εισητηριο ε?
Όχι. Κλείσε πρώτα το εισιτήριό σου και μετά. Για τα εισιτήριά σου, όμως, πιθανώς θα σου ζητηθούν τα στοιχεία του διαβατηρίου σου.
Επίσης, νομίζω ότι η Turkish πετάει και για Miami. Ίσως σε συμφέρει περισσότερο να πετάξεις για Miami και να πάρεις άλλη πτήση από εκεί. Κοίταξέ το.
 

roula17

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
δυστυχως τα αεροπορικα απο τις εταιρειες που μου ειπες ειναι 500 μονο πηγαινε... ισως φταιει το οτι ξεχασα να αναφερω οτι το ταξιδι θα γινει ιουλιο.εκτος αν κανω εγω κατι λαθος..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
T'ωρα τελευταία η αδερφή μου είχε παει μέσω Ρώμης.
Να ρωτήσω κάτι ; Πώς σας ήρθε το Ορλάντο ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom