Περού Ταξίδι στο Περού!

dalaida

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
ταξιδι στο περου!

εισαι πολυ τυχερος που το χεις αποφασισει. και γω ηταν να παω πριν κανα μηνα αλλα ημουν με γκρουπ και το ακυρωσαν. βλεπεις, δε το τολμω να παω μονη μου. μηπως θες παρεα????? καποιον να κραταει τις...βαλιτσες??? χαχαχαχα. θα εδινα τα παντα για να παω.
θα το παλεψω μπας και τα καταφερω. ευχομαι εσυ να εισαι ο τυχερος.
 

dimivam

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Έκλεισα λοιπόν εισιτήρια, φεύγω για Λίμα και μετά από 40 μέρες γυρνάω από Σαντιάγκο. Σκέφτηκα ότι αν βάλω Santiago, ίσως να με βοηθήσει να έχω και κάποιο στόχο όσο είμαι εκεί. Τώρα για το τι θα κάνω... Ε, σιγά σιγά, θα τα βρω, ωχ μανούλα'μ! Χαχα.

1070 Ευρώ το πήρα το εισιτήριο, δεν ξέρω αν είναι φτηνό ή όχι, αλλά το'κλεισα, γιατί φοβόμουν ότι αν το άφηνα, θα το ανέβαλα επ'άπειρο.

Ξανά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ελπίζω να πάμε όλοι στους προορισμούς που η ζωή τόσο απλόχερα μας χαρίζει...:)
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Καλό ταξίδι να΄χεις!!!:clap::clap::clap:
Εχουμε αποφασίσει Περού Απρίλιο-Μάϊο.Αν προλάβω χρονικά σκέφτομαι και Βολιβία.
Θα πας μόνος σου η εχεις κλείσει πρακτορείο εκεί?
Mπορεις αν δεν σου φορτόνωμαι να μου πεις σχετικά sites?
Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη πόσο έχεις υπολογίσει το κόστος?

Σταματώ εδώ τις ερωτήσεις -ελπίζω τουλάχιστον - και περιμένω αν μπορείς να μου πεις σχετικά με τα πρακτικά του ταξιδιού.
Ψάχνω και κάθε πληροφορία ειναι απολύτως απαραίτητη.

Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dimivam

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Γεια σου Μaira, ελπίζω να περάσεις καλά στο Περού!

Ακόμη δεν έχω κλείσει τίποτα, μόνο τα ονόματα από τα μέρη που είναι καλά να πάω ξέρω, έστειλα και κάτι μηνύματα σε ανθρώπους που είναι από το Περού μέσω facebook (να και κάτι χρήσιμο που κάνει το facebook) και μου έστειλαν ενδιαφέρουσες απαντήσεις!

Παραθέτω την πιο χρήσιμη ίσως απάντηση, όσο αφορά τα μέρη:

Cities you HAVE to visit:
- Cusco: there you can see many beautiful places, the most of them are buildings made by Incas, the mos important is Machu Picchu.
- Ica: this city is in the south coast of Perú, there you can visit the Nazca Lines and the town called Chincha (very nice, the majority is black people, their culture and food is great)
- Arequipa: here you must visit Santa Catalina's Convent and the Colca Canyon.
- Iquitos: This city is in the jungle, the amazonic part of Perú, if you like animals, plants and green places you will love it!!

FOODS you MUST to taste:

Almost anything, be carefull and try to eat in medium-high restaurants, not in markets or small places because they are not enough clean for foreing people.

- Cebiche (take care with the chilis, ask the waiter to bring it apart from the fish, not mixed with it)
- Pachamanca (in Cusco and Arequipa)
- Chupe (Shrimp soup) (in Arequipa)
- Juane and Tacacho (in Iquitos)

Το κόστος.... Δεν ξέρω! Υπολογίζω (ταξιδεύω μόνος, χωρίς πλάνο) να ξοδεύω το πολύ 80 Ευρώ την ημέρα, σε μέσο όρο. Βέβαια, αρκετές μέρες, θα είμαι αρκετά πιο κάτω, αλλά βάζω παραπάνω, για να είμαι μέσα.

Γραφείο θα βρω στο Περού, αν και ακόμα δεν το'χω ψάξει.

Αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο, πες!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Εύχομαι το ταξίδι σου στο Περού να ναι απ τα ομορφότερα.
Αν μπορείς φτάνοντας γράψε μας ,τις πρώτες εντυπώσεις:p
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Γεια σου Μaira, ελπίζω να περάσεις καλά στο Περού!

Ακόμη δεν έχω κλείσει τίποτα, μόνο τα ονόματα από τα μέρη που είναι καλά να πάω ξέρω, έστειλα και κάτι μηνύματα σε ανθρώπους που είναι από το Περού μέσω facebook (να και κάτι χρήσιμο που κάνει το facebook) και μου έστειλαν ενδιαφέρουσες απαντήσεις!

Παραθέτω την πιο χρήσιμη ίσως απάντηση, όσο αφορά τα μέρη:

Cities you HAVE to visit:
- Cusco: there you can see many beautiful places, the most of them are buildings made by Incas, the mos important is Machu Picchu.
- Ica: this city is in the south coast of Perú, there you can visit the Nazca Lines and the town called Chincha (very nice, the majority is black people, their culture and food is great)
- Arequipa: here you must visit Santa Catalina's Convent and the Colca Canyon.
- Iquitos: This city is in the jungle, the amazonic part of Perú, if you like animals, plants and green places you will love it!!

FOODS you MUST to taste:

Almost anything, be carefull and try to eat in medium-high restaurants, not in markets or small places because they are not enough clean for foreing people.

- Cebiche (take care with the chilis, ask the waiter to bring it apart from the fish, not mixed with it)
- Pachamanca (in Cusco and Arequipa)
- Chupe (Shrimp soup) (in Arequipa)
- Juane and Tacacho (in Iquitos)

Το κόστος.... Δεν ξέρω! Υπολογίζω (ταξιδεύω μόνος, χωρίς πλάνο) να ξοδεύω το πολύ 80 Ευρώ την ημέρα, σε μέσο όρο. Βέβαια, αρκετές μέρες, θα είμαι αρκετά πιο κάτω, αλλά βάζω παραπάνω, για να είμαι μέσα.

Γραφείο θα βρω στο Περού, αν και ακόμα δεν το'χω ψάξει.

Αν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο, πες!
Σ'ευχαριστω. Σχετικά με Β.Περού πολύ ενδιαφέροντες προορισμοί σύμφωνα με τις πληροφορίες πού μαθαίνω είναι κ τα Τσικλάγιο κ Τρουχίγιο με σπουδαίους αρχαιολογικούς θησαυρούς-όπως όλο το Περού άλλωστε.Στο ιinternet βρήκα αρκετά site π.χ.terra andina,enjoyperou,inkawasi travel κλπ.που οργανώνουν κάθε είδους περιήγηση.Επίσης διαβάζοντας τις ιστορίες των ταξιδιωτών του site.... μάλλον θα περάσεις τέλεια κ χωρίς ιδιαίτερο κόπο για πρακτικά θέματα.
Πάλι από πληροφορίες,δεν τρώμε τίποτε άβραστο ή ωμό που έχει πλυθεί με νερό πχ.σαλάτες ωμές .
Αυτά προς το παρόν.Να είσαι πάντα καλά.:)
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Γεια σας dimivam και maira1 Ειχα την τυχη να ταξιδεψω στο Περου το καλοκαιρι και εχω να πω οτι ειναι χωρα μαγικη. Η επιδραση αυτου του ταξιδιου κραταει ακομη...Εμεινα 20 μερες και ειδα μονο τα μισα, δεν πηγα στη ζουγκλα ουτε βορειοτερα του trujillo, ειδα ομως τα επειπια του chan chan και των moche (huaca del sol -huaca dela luna) που με αφησαν αφωνη, εξαιρετικη ομορφια, τεχνη και οργανωση κοινωνιας. Επεισης μεγαλο ενδιαφερον εχει και ο πολιτισμος των chavin, ειναι και πολυ ωραια εκδρομη απο το huaraz, βλεπεις τα βουνα.Τωρα οποιος εχει καλη φυσικη κατασταση μπορει να κανει και trecking στην cordillera blanca , πανεμορφα βουνα , εμπνεουν σεβασμο. Το cusco παλι, ειναι απ τις ωραιοτερες πολεις στον κοσμο-ακομα και χωρις το machu picchu.
Ο rough guide δινει πολλες πληροφοριες για αρχαιολογικες τοποθεσιες και νομιζω για περου ειναι ο καλυτερος.
Σε καθε πολη υπαρχουν πολλα τουριστικα γραφεια που οργανωνουν εκδρομες στις γυρω περιοχες. Μονο το inca trail θελει booking 5-6 μηνες πριν και ειδικα για τον αυγουστο θελουν και τα υπολοιπα 2 μηνες πριν.
Κι ενα τελευταιο για την dalaida. την τελευταια εβδομαδα ημουν μονη μου στο περου. ουτε φοβηθηκα, ουτε δυσκολευτηκα, εκανα και παρεα με ατομα απ ολο τον κοσμο, το μονο που μετανοιωσα ηταν που δεν το ειχα κανει νωριτερα...
Περου για παντα!!!
 

George312

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΝΑ ΤΑΞΕΙΔΙ ΣΤΟ ΠΕΡΟΥ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΙΑ VERSUS 13 ΗΜΕΡΕΣ ΤΙΜΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 3.500 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΑΡΕΚΙΠΑ -COLCA CANYON COSMORAMA 14 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 4.500 ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΑ 17 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΡΕΚΙΠΑ ΚΑΙ COLCA KANYON ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 5.170 (ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ ΜΕ ΦΟΡΟΥΣ EXTRAΚ.Τ.Λ.).ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΔΕΙΑ , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ (ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ) ΚΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΤΑΞΕΙΔΙ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΕΙΔΙ ΣΑΣ .ΑΛΗΘΕΙΑ ΧΡΕΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Γιώργο, πριν γράψω αυτές τις γραμμές έριξα μια ματιά στο προφίλ σου, για να δω ηλικία και προηγούμενες ταξιδιωτικές εμπειρίες. Βλέπω ότι είσαι καινούργιο μέλος, δεν αναφέρεις την ηλικία σου, ούτε πού αλλού έχεις ήδη ταξιδέψει. Απλά ήθελα να πω... αν τα χρήματα δεν αποτελούν για σένα ζήτημα (που σου το εύχομαι, ειλικρινά, δίχως ίχνος ειρωνείας), τότε ξόδεψε αυτά που αναφέρεις, με το καλό να πας και να γυρίσεις, πέρασέ τα φανταστικά, και πες μας και τις εντυπώσεις σου. Αν όμως δεν είσαι ΤΟΣΟ άνετος οικονομικά, και δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις το ταξίδι χωρίς πρακτορείο, απλά αναφέρω το αυτονόητο, ότι δηλαδή μπορείς να κάνεις το ίδιο ταξίδι με πολύ-πολύ λιγότερα χρήματα. Το γράφω επειδή έχω την εντύπωση πως πολύς κόσμος έχει συνδέσει ένα μακρινό ταξίδι με μερικές χιλιάδες ευρώ, κάτι που δεν ισχύει. Επαναλαμβάνω, αν τα έχεις και σου περισσεύουν, χαλάλι σου και καλοξόδευτα. Απλά... δεν αποτελεί μονόδρομο το να ξοδέψεις ΤΟΣΑ.


Either way, καλά να περάσεις! Υπό προϋποθέσεις, Μάρτιο-Απρίλιο μπορεί να είμαι κι εγώ στο Περού.


Δημήτρης
 

George312

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΠΟ COMPUTER KAI ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΑΝΗΨΙΟΥ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ 41 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 14 ΤΑΞΙΔΙΑ (ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΟΥΒΑ -ΣΥΡΙΑ-ΙΟΡΔΑΝΙΑ ΟΛΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ) ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΥΡΩΠΗ ΤΑ ΜΙΣΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΣΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΙΣΠΑΝΙΚΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΩ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ , ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΓΚΡΟΥΠ (ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟΣ) .ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΑΛΛΑ ΔΙΑΘΕΤΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΝΕΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΡΩΤΑΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΠΟΙΟ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ (ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΠΟΧΗ , ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ Κ.Τ.Λ.) Η΄ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΕΙΣ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ.
 

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Καλημέρα και από μένα.
Εχω κλείσει αεροπορικά για λίμα για το Πάσχα. Το ταξίδι στο Περού ήταν ένα όνειρο για μένα και η αλήθεια είναι οτι τα εισιτήρια τα έκλεισα εντελώς από αυθορμητισμό και εντελώς απροετοίμαστος (1800 Ευρώ για 2 άτομα , Alitalia και LAN).Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε βοήθεια.
1ον. Εχω ψάξει κάποια γραφεία (κυριώς βρετανικά) που προσφέρουν τουριστικά πακέτα για περου και περιλαμβάνουν ξενοδοχεία και μετακινήσεις στις βασικές πόλεις (λιμα,κουσκο,αρεκιπα,πουνο,τιτικακα κ.α.) με περιπου 1000 Ευρώ το άτομο για 11 μέρες.Νομίζετε οτι αξίζει να επιλέξω κατι τέτοιο ή μπορώ να οργανώσω μόνος το ταξίδι.Ποιος είναι ο πιο οικονομικός και ασφαλής τρόπος?
2ον. Αν επιλέξω να κινηθώ μόνος μου , θα πρέπει να κάνω κρατήσεις σε ξενοδοχεία από εδώ ή να φτάσω εκεί και να ψάξω ξενοδοχεία εκει? Η ίδια ερώτηση ισχύει και για τα εσωτερικά αεροπορικά ,τις ξεναγήσεις και τις διαφορες εκδρομές .Είναι πιο οικονομικά αν τα αγοράσω εκεί ή αν τα κλείσω απο εδω μέσω ιντερνετ?
3ον. Εχει κάποιος να προτείνει κάποιον οδηγό-ξεναγό που χρησιμοποίησε και έμεινε ευχαριστημένος?

Συγγνώμη για την αφέλεια των ερωτήσεών μου αλλά είναι το πρώτο μου ταξίδι στην Λατ.Αμερική και είμαι λίγο στα χαμένα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom