Σλοβακία Ταξίδι στο ...κέντρο της Ευρώπης!!!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Οκ το καταλάβαμε ότι είσαι ειδικός στα ταξίδια... να χαρείς όμως σταμάτα πια να λες σαχλαμάρες... έχεις καταλάβει ότι έχουν budget λιγότερο από 20? την μέρα όλα μέσα... τι αηδίες για σούπερ μάρκετ, μερέντες και τυράκια συνεχίζεις να λες... άμα πάθουνε ρε συ τίποτε και δεν έχουνε μαντήλι να κλάψουνε στην Βιέννη και στην Πράγα, εσύ θα τους δανείσεις?

Ποιός μίλησε για γκουρμέ εστιατόρια και πολυτελή ξενοδοχεία? Εδώ δεν υπάρχει μια οι χλίδες τους μαράνανε... είπε κανείς να μην πάνε? Είπαμε να μην πάνε 11 μέρες και να γυρίζουν πεινασμένοι στην Ευρώπη... γιατί αν έχουν budget 18? την ημέρα αγόρι μου ούτε για τυροπιτα δεν θα τους μείνει... ασε λοιπόν την μπουρδολογία και παίξτο ειδικός σε κανένα άλλο θέμα... γράψε π.χένα trip report για το πως πέρασες στην μαγευτική Πράγα με 400? όλα μέσα και άσε τους υπόλοιπους να το παίζουν προστάτες στην πιτσιρικαρία...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Jimp πάρε τα λεφτά και δώσε μου εμένα τα 300 να πάω .
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Οκ το καταλάβαμε ότι είσαι ειδικός στα ταξίδια... να χαρείς όμως σταμάτα πια να λες σαχλαμάρες... έχεις καταλάβει ότι έχουν budget λιγότερο από 20? την μέρα όλα μέσα... τι αηδίες για σούπερ μάρκετ, μερέντες και τυράκια συνεχίζεις να λες... άμα πάθουνε ρε συ τίποτε και δεν έχουνε μαντήλι να κλάψουνε στην Βιέννη και στην Πράγα, εσύ θα τους δανείσεις?

Ποιός μίλησε για γκουρμέ εστιατόρια και πολυτελή ξενοδοχεία? Εδώ δεν υπάρχει μια οι χλίδες τους μαράνανε... είπε κανείς να μην πάνε? Είπαμε να μην πάνε 11 μέρες και να γυρίζουν πεινασμένοι στην Ευρώπη... γιατί αν έχουν budget 18? την ημέρα αγόρι μου ούτε για τυροπιτα δεν θα τους μείνει... ασε λοιπόν την μπουρδολογία και παίξτο ειδικός σε κανένα άλλο θέμα... γράψε π.χένα trip report για το πως πέρασες στην μαγευτική Πράγα με 400? όλα μέσα και άσε τους υπόλοιπους να το παίζουν προστάτες στην πιτσιρικαρία...
Προτεινω να αλλαξεις το nickname σου σε ''Habemus papam''.Ή τελος παντων να σας γνωρισει καποιος μπας και καταλαβει ο παπας οτι υπαρχει και αλλος με αλλαθητο.

Εγω το παιζω ειδικος στα ταξιδια?Σταματα να λες πραγματα τα οποια δεν ειπα και δεν εγραψα ποτε,για να κερδισεις την ευνοια.

Εγω της ειπα να κανει μια σωστη οργανωση,μια ερευνα και να δει τι θυσιες μπορει να κανει και για ποσες μερες.

Αν τα υπολογισει σωστα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.
Και που ξερεις αν μπει στην ολη φαση μπορει να μαζεψει και παραπανω.

Και οπως ειπα μεχρι τωρα σε ολα τα ποστ,ΔΕΝ,επαναλαμβανω, ΔΕΝ το επικροτω αυτο.

Εκτος και αν καποιος για να πει οτι περασε τελεια πρεπει να τρωει καθε μερα σε γκουρμε εστιατορια,με οστρακα,με μυδια στρειδια και ολα αυτα.

Θα το εγραφα το trip report αλλα δεν ξερω αν θα διαβαστει απο ατομα σαν εσενα και θα στεναχωρηθω.
Γραψε καλυτερα εσυ ενα για πλουσιοπαροχα τραπεζια στο λονδινο για να μπορεσει να παει ο απλος κοσμος.

Μπορει εσυ να εισαι ο ειδικος στα ταξιδια αλλα οι τροποι σου ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα εκεινων που εχουν τη γνωση αλλα ειναι τοσο ''ταπεινοι'' που το να ξεκαβαλησουν ειναι μια ουτοπια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγω το παιζω ειδικος στα ταξιδια?Σταματα να λες πραγματα τα οποια δεν ειπα και δεν εγραψα ποτε,για να κερδισεις την ευνοια.

.
Ναι, το είπες, τωρα μην τα αλλάζεις.
Οπως κι εγω ειπα οτι ονειρο μου ειναι να κανω ενα ταξιδι 11 ημερών με 300 ευρώ.
Ναι Ελενάρα μου, και στην Ιαπωνία με 300 ευρώ θα πάω. Δηλαδή τόσο θα πληρώσω μόνο για τα τραίνα μου.
Αλλά αν ήμουν 20 χρονώ, ναι θα γούσταρα να πάω με 300 ευρώ ένα ταξίδι. Ισως όχι για 11 μέρες, θα ψαχνόμουν λίγο , θα περιοριζόμουν κλπ.΄Βεβαια οταν ημουν εγω 20 χρονω ειχα να κανω με μπιμπερα και πανες, οποτε αν ακουω νεα παιδια να εχουν διακαιωμα στα ταξιδια γουσταρω και θα το επικροτω.
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Χαλαρωστε
Και ποιος δεν ηταν γεματος ενθουσιασμο στα πρωτα του ταξιδια?Να τα δω ολα να τα κανω ολα.Δεν ειναι τοσο κακο αυτο.Υπαρχει κανενας εδω μεσα που πηγε το πρωτο του ταξιδι πληρως ενημερωμενος , συνειδητοποιημενος και μετρημενος στις επιλογες του???

Απ'την αλλη μακαρι να υπηρχαν και παλιοτερα τετοια fora ωστε να μην πηγαιναμε στα τυφλα.

Ενα ειναι δεδομενο: οσο δικιο και να εχεις Traveller το σκορπας με τον τροπο που γραφεις.
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Και στο κατω κατω της γραφης η Τσοπανα θα παει, θα περασει καλα για τα δικα της τωρινα δεδομενα, θα στερηθει καποια πραγματα , αλλα θα εχει να θυμαται καποτε τις μ.... που εκανε.....οπως ολοι μας......
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Οκ το καταλάβαμε ότι είσαι ειδικός στα ταξίδια... να χαρείς όμως σταμάτα πια να λες σαχλαμάρες... έχεις καταλάβει ότι έχουν budget λιγότερο από 20? την μέρα όλα μέσα... τι αηδίες για σούπερ μάρκετ, μερέντες και τυράκια συνεχίζεις να λες... άμα πάθουνε ρε συ τίποτε και δεν έχουνε μαντήλι να κλάψουνε στην Βιέννη και στην Πράγα, εσύ θα τους δανείσεις?

Ποιός μίλησε για γκουρμέ εστιατόρια και πολυτελή ξενοδοχεία? Εδώ δεν υπάρχει μια οι χλίδες τους μαράνανε... είπε κανείς να μην πάνε? Είπαμε να μην πάνε 11 μέρες και να γυρίζουν πεινασμένοι στην Ευρώπη... γιατί αν έχουν budget 18? την ημέρα αγόρι μου ούτε για τυροπιτα δεν θα τους μείνει... ασε λοιπόν την μπουρδολογία και παίξτο ειδικός σε κανένα άλλο θέμα... γράψε π.χένα trip report για το πως πέρασες στην μαγευτική Πράγα με 400? όλα μέσα και άσε τους υπόλοιπους να το παίζουν προστάτες στην πιτσιρικαρία...

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα.Τι θα κάνετε με τόσα λίγα χρήματα σε μια ανάγκη?Με 300 ευρώ δεν είναι ότι δεν θα έχετε απλώς πολυτέλειες και θα στερηθήτε αρκετά,θα είστε και ξεκρέμαστοι σε περίπτωση ανάγκης.Για 100 ευρώ δεν συζητάμε....υπερβαίνει τη λογική πολύ....
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μαλλον δεν νιωθετε... εννοειται ολοι εχουμε κανει βλακειες σε ταξιδια αλλα οταν βρισκεται καποιος να μας ανοιξει τα ματια δεν του τη λεμε κι απο πανω...

Το πρωτο ποστ σου ηταν απλα επικο Φενια... :haha::haha::haha:
σαν να θελες να το καταραστεις το κοριτσακι...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
elenara88 said:
μαλλον δεν νιωθετε... εννοειται ολοι εχουμε κανει βλακειες σε ταξιδια αλλα οταν βρισκεται καποιος να μας ανοιξει τα ματια δεν του τη λεμε κι απο πανω...

Το πρωτο ποστ σου ηταν απλα επικο Φενια... :haha::haha::haha:
σαν να θελες να το καταραστεις το κοριτσακι...
Εγώ πάντως περιμένω τα λεφτά.

Στείλε με πμ ως ποτέ σε βολεύει να μου τα στείλεις!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Μερικοί, jimp-helstar, έχουν μάλλον παρεξηγήσει ορισμένα πράγματα... εγώ δεν γράφω στο φόρουμ ούτε για να κάνω φιλίες, ούτε δημόσιες σχέσεις... όταν δεν ξέρω κάποιο θέμα, βγάζω τον σκασμό και δεν ποστάρω γιατί δεν είμαι ξερόλας, όταν όμως κάτι το ξέρω λέω τα πράγματα με το όνομά τους χωρίς να χαϊδεύω αυτιά... όπου διαβάζω ανοησίες και κουταμάρες πάντα θα κάνω παρεμβάσεις... τα έχω πει δεκάδες φορές, πολλοί συμφορμίτες είναι πιτσιρικάδες ή αρχίζουν τώρα τα ταξίδια και δεν γίνεται βρε αδερφέ να διαβάζουν σαχλαμάρες, γιατί παρασύρονται... συνεπώς κανένα δίκιο μου δεν χάνω... όποιος θέλει να με ακούσει με ακούει, όποιος όχι πάει με 300? στην Ευρώπη και ψάχνει φτηνό μπακάλικο να πάρει μερέντα...

Αγαπητέ jimp θα σε συμβούλευα να με παρακολουθείς πιο τακτικά... ψάξε τα ποστ μου και θα βρεις που ακριβώς πρέπει να πας να φας στο Λονδίνο... έχω γράψει για αρκετά εστιατόρια όλων των budget... η αλήθεια είναι ότι για super market και ταχυφαγεία δεν έχω γράψει... περιμένουμε λοιπόν με αγωνία τις δικές σου προτάσεις για αυτά... ο κάθε ένας στο είδος του...

Επίσης, προτείνω αυτά τα 300? να στα δώσουν σε κουπόνια για να πας στη Πράγα με τον Μπαλακάκη... σίγουρα περισσότερα θα δεις και θα κάνεις έτσι, από το να πας μόνος σου...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μερικοί, jimp-helstar, έχουν μάλλον παρεξηγήσει ορισμένα πράγματα... εγώ δεν γράφω στο φόρουμ ούτε για να κάνω φιλίες, ούτε δημόσιες σχέσεις
Ποιος γραφει για να κανει δημοσιες σχεσεις?Ειδες να λεω κατι τετοιο για εσενα?Ή μηπως αφορα εμενα και ειναι ενα ακομα λογικο σου συμπερασμα,οπως εκεινο που ελεγες οτι ειμαι ειδικος στα ταξιδια,γεματος ειρωνεια?

όταν δεν ξέρω κάποιο θέμα, βγάζω τον σκασμό και δεν ποστάρω γιατί δεν είμαι ξερόλας, όταν όμως κάτι το ξέρω λέω τα πράγματα με το όνομά τους χωρίς να χαϊδεύω αυτιά... όπου διαβάζω ανοησίες και κουταμάρες πάντα θα κάνω παρεμβάσεις... τα έχω πει δεκάδες φορές, πολλοί συμφορμίτες είναι πιτσιρικάδες ή αρχίζουν τώρα τα ταξίδια και δεν γίνεται βρε αδερφέ να διαβάζουν σαχλαμάρες, γιατί παρασύρονται... συνεπώς κανένα δίκιο μου δεν χάνω... όποιος θέλει να με ακούσει με ακούει, όποιος όχι πάει με 300? στην Ευρώπη και ψάχνει φτηνό μπακάλικο να πάρει μερέντα...
Κανενα προβλημα απολυτως με τις παρεμβασεις σου.Να κανεις οσες θες.
Γιαυτο ειναι το φορουμ.
Να μαθεις ομως ταυτοχρονα,επειδη μας διαβαζουν και πιτσιρικαδες αγαπητε,οτι πρεπει να μιλας οπως πρεπει.
Ειδικα οταν ο συνομιλητης σου δεν σ'εχει χαρακτηρισει.
Αλλα εδω δεν μας παρακολουθουν πιτσιρικαδες...

Οπως εχεις διαβασει ηδη εδω και 1257 φορες,εχω γραψει οτι δεν επικροτω να παει με αυτον τον τροπο.

Αλλα θεωρησα σωστο να της πω οτι με μια σωστη οργανωση,μπορει να παει για λιγοτερες μερες,και αν θελει τοσο πολυ να κανει ενα ταξιδι για πρωτη φορα,και δεν ξερει αν θα τις ξαναδοθει η ευκαιρια,μπορει για πρωινο να παρει ψωμι με μερεντα,με τυρι και αλλαντικα και να τρωει.
Ειναι τοσο κακο και τοσο ταπεινο να φαει καποιος μερεντα?Ή να φτιαχνει τοστακια?


Εσυ μπορει να μην συμφωνεις με αυτο τον τροπο.Και καλα κανεις.
Υπαρχει ομως παρα πολυς κοσμος που ταξιδευει ετσι και κανει το ''σκατο του παξιμαδι'' για να μπορεσει να δει καποια μερη,εστω και φωτογραφικα.
Δεν μπορω να καταλαβω ομως,ποιος ο λογος να μιλησεις ασχημα,να κανεις χαρακτηρισμους,ποσο μαλλον οταν δεν σου εχω δωσει κανενα δικαιωμα.

Ο καθενας βολευεται με τα λεφτα που εχει και ζει με αυτα που μπορει να διαθεσει.
Αν λοιπον εκανε την ερευνα της και τις εβγαινε οτι μπορει να το κανει για 6 π.χ μερες,παλι κερδισμενη θα ηταν.

Οταν λοιπον καποιος ξερει οτι εχει μια ευκαιρια να παει καπου,θα φαει και τη λαικη μερεντα,θα κανει και το τοστακι του πανω στο κρεββατι του χοστελ που θα μεινει,θα παρει και το νερο απο το σουπερ μαρκετ,γιατι ισως την επομενη φορα να ψαχνει να βρει σουπερ μαρκετ στη λαικη σαλαμινα για να παρει τα ιδια ακριβως.

Εγω λοιπον τα παραπανω δεν τα κατακρινω.Εσυ σου ειναι δυσκολο να καταλαβει οτι πολλοι περνανε ετσι τις διακοπες τους?
Δε σου λεω ουτε οτι συμφωνω,ουτε οτι τα κανω τωρα αλλα ουτε οτι δεν θα τα κανω στο μελλον.
ΑΛλα εγω δεν τα κατακρινω και δεν τα ειρωνευομαι...

Οπως εσυ παρακατω με τα ταχυφαγεια στο λονδινο*...


Αγαπητέ jimp θα σε συμβούλευα να με παρακολουθείς πιο τακτικά... ψάξε τα ποστ μου και θα βρεις που ακριβώς πρέπει να πας να φας στο Λονδίνο... έχω γράψει για αρκετά εστιατόρια όλων των budget...
Τις εχω διαβασει ολες τις σελιδες.Διαδρομη λαρισα-αθηνα,με παρακαμψη απο μπραλο λογω ατυχηματος.Περασε η ωρα ωραια.
Παρα πολυ καλος οδηγος και περιμενω να παω λονδινο με την πρωτη ευκαιρια να δοκιμασω καποιες απο τις προτασεις σου.

η αλήθεια είναι ότι για super market και ταχυφαγεία δεν έχω γράψει... περιμένουμε λοιπόν με αγωνία τις δικές σου προτάσεις για αυτά... ο κάθε ένας στο είδος του...
*Εδω ειναι η ειρωνεια που ελεγα παραπανω...Κλασσικα πραγματα.Ερωτας που εγινε συνηθεια!

Επίσης, προτείνω αυτά τα 300? να στα δώσουν σε κουπόνια για να πας στη Πράγα με τον Μπαλακάκη... σίγουρα περισσότερα θα δεις και θα κάνεις έτσι, από το να πας μόνος σου...
Μπα δεν φθανουν με γραφειο.
Να ηταν η skyeurope θα εφταναν σιγουρα για μονος μου.

Τελος παντων για να μην κουραζουμε και τον κοσμο,θα σε παρακαλουσα να μην συνεχιστει αυτος ο ''διαλογος'' μιας που δεν βγαζει πουθενα.
Αν και φανταζομαι θα θελεις να κλεισεις εσυ αυτη τη ''συζητηση'',τουλαχιστον να το κανεις χωρις ειρωνειες,με σεβασμο,με τροπους,χωρις βιαστικα συμπερασματα,να καταλαβουν και τα μικρα παιδια πως πρεπει να γινεται μια συζητηση...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Άλλα λέω εγώ άλλα θέλεις να καταλαβαίνεις εσύ... σωστά το είπες, το κουράσαμε... πάμε για άλλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom