Ταξίδι του μέλιτος !

katerina R

Member
Μηνύματα
79
Likes
55
Τα Κανάρια Νησιά που προαναφέρθηκαν ανήκουν μεν διοικητικά σε μια ευρωπαϊκή χώρα, γεωγραφικά όμως όχι. :) Αντιστοίχως η Μαδέρα (στην οποία έχω πάει και τη θεωρώ εξαιρετικό προορισμό για γαμήλιο) και οι Αζόρες ανήκουν μεν στην Πορτογαλία, αποτελούν όμως υπερπόντια εδάφη. :)
Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με όσους υποστηρίζουν ότι αν μιλάμε για ταξίδι αρκετούς μήνες μετά, υπάρχει χρονικό περιθώριο καλύτερης και πιο έγκυρης εκτίμησης της κατάστασης. :)
Ναι σωστά τα λες , ίσως εγώ δεν ήμουν αρκετά ξεκάθαρη, το ταξίδι στο Μπαλί πάντως το σχεδιάζαμε για τον Αύγουστο και στο πρακτορείο χρειάζεται μια προκαταβολή την οποία αν τελικά ακυρωσουμε το ταξίδι λόγω του Κοροναιου (αν δεν έχει ανακάμψει η κατάσταση μέχρι τότε ) θα χάσουμε μέρος της προκαταβολής ..
 

katerina R

Member
Μηνύματα
79
Likes
55
Αζόρες. Εκτός Ευρώπης δεν είναι αλλά... ουσιαστικά, είναι. Ψάξ'το λίγο...
Ευχαριστώ!!!

Κατερίνα καλησπέρα. Η ώρα η καλή σου εύχομαι πάνω από όλα. Βρέθηκα κι εγώ στη θέση σου σχετικά πρόσφατα και το γαμήλιο ταξίδι μου ήταν Μπαλί Σιγκαπούρη. Επειδή οι μήνες που μεσολαβούν είναι αρκετοί και οι ετοιμασίες αναρίθμητες, έχεις καιρό μέχρι τότε, να δεις και πως θα πάνε τα πράγματα. Ίσως να έχει καταλαγιάσει αυτή η κατασταση. Αν όχι, καταλαβαινω το ξενερωμα πως θα είναι μεγάλο, αλλά μπορείτε να πάτε και λίγο αργότερα. Θα ταξίδεψε μόνοι σας ή οργανωμένα;
Θα ταξιδέψουμε τον Αύγουστο οργανωμένα...το θέμα είναι ότι στο πρακτορείο μας έδωσαν ένα φυλλάδιο με τις διαθέσιμες ημερομηνίες που θα γίνει το ταξίδι ...εμείς βρήκαμε την ημερομηνία που μας βολεύει και ειμασταν έτοιμοι να κλείσουμε ..δίνοντας προκαταβολή..όμως με τον ιό δεν κλείσαμε ακόμη γτ φοβήθηκαμε...αν κ μας είπαν να μην αφήσουμε πολύ καιρο να περάσει γτ θα κλείσουν οι θέσεις και θα ανέβει το κόστος..αν κλεισουμε ομως και δώσουμε προκαταβολή και τελικά.δεν πάμε θα χάσουμε μέρος των χρημάτων..

Για καλοκαίρι νομίζω πως δεν ενδείκνυται τόσο το μαιμι ; Η κάνω λάθος; Δεν είναι για πιο χειμώνα η "σωστή " περίοδος για ταξιδι εκεί;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ευχαριστώ!!!


Θα ταξιδέψουμε τον Αύγουστο οργανωμένα...το θέμα είναι ότι στο πρακτορείο μας έδωσαν ένα φυλλάδιο με τις διαθέσιμες ημερομηνίες που θα γίνει το ταξίδι ...εμείς βρήκαμε την ημερομηνία που μας βολεύει και ειμασταν έτοιμοι να κλείσουμε ..δίνοντας προκαταβολή..όμως με τον ιό δεν κλείσαμε ακόμη γτ φοβήθηκαμε...αν κ μας είπαν να μην αφήσουμε πολύ καιρο να περάσει γτ θα κλείσουν οι θέσεις και θα ανέβει το κόστος..αν κλεισουμε ομως και δώσουμε προκαταβολή και τελικά.δεν πάμε θα χάσουμε μέρος των χρημάτων..


Για καλοκαίρι νομίζω πως δεν ενδείκνυται τόσο το μαιμι ; Η κάνω λάθος; Δεν είναι για πιο χειμώνα η "σωστή " περίοδος για ταξιδι εκεί;
το Μαϊάμι έχει 365 μέρες το χρόνο ζέστη και πολλοί προτιμούν να πηγαίνουν χειμώνα και άνοιξη διότι το καλοκαίρι έχει ζέστη με υγρασία και πολλές φορές βροχοπτώσεις. Η αλήθεια είναι ότι το καλοκαίρι έχει περισσότερο ρίσκο ο καιρός αλλά το θετικό είναι ότι πέφτουν λίγο οι τιμές.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Κατερίνα, άποψη μου είναι να μην δώσεις προκαταβολή και να περιμένεις. Να είσαι σίγουρη πως στην ίδια θέση με εσενα θα είναι και άλλοι ταξιδιώτες. Επίσης δεν εσύ ξέρεις αν έχει άλλους που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο ταξίδι ενώ το πρακτορείο γνωρίζει. Κάνε υπομονή και θα ξεδιαλυνουν όλα. Επίσης, αν σε παρηγορεί, μόνη σου μπορείς να πας στους συγκεκριμένους προορισμούς, εδώ μέσα έχει αναρίθμητες πληροφορίες
 

katerina R

Member
Μηνύματα
79
Likes
55
Κατερίνα, άποψη μου είναι να μην δώσεις προκαταβολή και να περιμένεις. Να είσαι σίγουρη πως στην ίδια θέση με εσενα θα είναι και άλλοι ταξιδιώτες. Επίσης δεν εσύ ξέρεις αν έχει άλλους που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο ταξίδι ενώ το πρακτορείο γνωρίζει. Κάνε υπομονή και θα ξεδιαλυνουν όλα. Επίσης, αν σε παρηγορεί, μόνη σου μπορείς να πας στους συγκεκριμένους προορισμούς, εδώ μέσα έχει αναρίθμητες πληροφορίες
Δεν σε ρώτησα μιας κ είπες οτ
Κατερίνα, άποψη μου είναι να μην δώσεις προκαταβολή και να περιμένεις. Να είσαι σίγουρη πως στην ίδια θέση με εσενα θα είναι και άλλοι ταξιδιώτες. Επίσης δεν εσύ ξέρεις αν έχει άλλους που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο ταξίδι ενώ το πρακτορείο γνωρίζει. Κάνε υπομονή και θα ξεδιαλυνουν όλα. Επίσης, αν σε παρηγορεί, μόνη σου μπορείς να πας στους συγκεκριμένους προορισμούς, εδώ μέσα έχει αναρίθμητες πληροφορίες
Άρα και εσείς αν κατάλαβα σωστά θέλετε να πάτε γαμήλιο στο μπαλι-σιγκαπουρη ή πηγατε;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το Μαϊάμι και γενικά Φλόριντα - Τζόρτζια θα το απέφευγα λόγω και καιρού. Αύγουστος-Σεπτέμβριος είναι η περίοδος των τυφώνων στην περιοχή.

Γιατί δεν κοιτάτε από την άλλη πλευρά του Ινδικού; Μαυρίκιος (πιο φθηνά) ή Σεϋχέλλες (έχει γράψει και πρόσφατη ιστορία ο @jimakos αν και πήγαν χειμώνα).
 

katerina R

Member
Μηνύματα
79
Likes
55
Το Μαϊάμι και γενικά Φλόριντα - Τζόρτζια θα το απέφευγα λόγω και καιρού. Αύγουστος-Σεπτέμβριος είναι η περίοδος των τυφώνων στην περιοχή.

Γιατί δεν κοιτάτε από την άλλη πλευρά του Ινδικού; Μαυρίκιος (πιο φθηνά) ή Σεϋχέλλες (έχει γράψει και πρόσφατη ιστορία ο @jimakos αν και πήγαν χειμώνα).
Γιατί επίσης δεν
Το Μαϊάμι και γενικά Φλόριντα - Τζόρτζια θα το απέφευγα λόγω και καιρού. Αύγουστος-Σεπτέμβριος είναι η περίοδος των τυφώνων στην περιοχή.

Γιατί δεν κοιτάτε από την άλλη πλευρά του Ινδικού; Μαυρίκιος (πιο φθηνά) ή Σεϋχέλλες (έχει γράψει και πρόσφατη ιστορία ο @jimakos αν και πήγαν χειμώνα).
Γιατί επίσης ξέρω ότι οι προορισμοί που λες είναι καλύτερα να ταξιδέψεις προς χειμωνα... Λόγω βροχοπτώσεων...και γενικά καταλήξαμε στο μπαλι-σιγκαπουρη μετά από πολύ σκέψη και ειμασταν ενθουσιασμένοι γι'αυτό το ταξίδι που να το φανταστούμε ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο !!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Δεν σε ρώτησα μιας κ είπες οτ

Άρα και εσείς αν κατάλαβα σωστά θέλετε να πάτε γαμήλιο στο μπαλι-σιγκαπουρη ή πηγατε;
L
Εμείς πήγαμε Μπαλί - Σιγκαπούρη τέλη Οκτώβρη - αρχές Νοεμβρη. Έχω γράψει και ιστορία, αν θέλεις μπορείς να την βρεις!
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Γιατί επίσης ξέρω ότι οι προορισμοί που λες είναι καλύτερα να ταξιδέψεις προς χειμωνα... Λόγω βροχοπτώσεων...και γενικά καταλήξαμε στο μπαλι-σιγκαπουρη μετά από πολύ σκέψη και ειμασταν ενθουσιασμένοι γι'αυτό το ταξίδι που να το φανταστούμε ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο !!
Τον δικό τους χειμώνα, δηλ. Ιούνιο-Αύγουστο (βάλε και Σεπτέμβρη - αρχές Οκτώβρη). Όπως και το Μπαλί, είναι νότιο ημισφαίριο κοντά σε ισημερινό.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
79
Likes
55
Τον δικό τους χειμώνα, δηλ. Ιούνιο-Αύγουστο (βάλε και Σεπτέμβρη - αρχές Οκτώβρη). Όπως και το Μπαλί, είναι νότιο ημισφαίριο κοντά σε ισημερινό.
Στο Μπαλί η υγρή περίοδος με βροχοπτώσεις ξεκινά από σεπτεμβρη-Οκτωβρη από ότι ξέρω ...ενώ στις Μαλδίβες το αντίθετο: όσο πάμε εμείς προς χειμωνα εκεί σταματάνε οι βροχοπτώσεις ..
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Στο Μπαλί η υγρή περίοδος με βροχοπτώσεις ξεκινά από σεπτεμβρη-Οκτωβρη από ότι ξέρω ...ενώ στις Μαλδίβες το αντίθετο: όσο πάμε εμείς προς χειμωνα εκεί σταματάνε οι βροχοπτώσεις ..
Στις Μαλδιβες οι βροχοπτωσεις ξεκινανε τον Μαιο και απο Οκτωβρη ειναι παλι η καταλληλη περιοδος διακοπων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.639
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom