Ταξίδι του μέλιτος !

Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα παιδιά.. αν και χρόνια συμβουλεύομαι και εμπιστεύομαι το travelstories ομολογώ πως ακόμη δεν έχω μάθει να το χειρίζομαι σωστά. Πρόκειται να κάνουμε ταξίδι του μέλιτος τον Ιούλιο. Είναι αδύνατον να διαβάζω όλες τις ιστορίες μέχρι να βρω αυτό που ψάχνω. Θα μπορούσατε να μας προτείνετε προορισμούς συνδιαστικους ; δεν είμαστε για Μαλδίβες και Χαβάη. Μας αρέσουν οι πιο ιδιαίτεροι προορισμοι . Σκεφτήκαμε για Μπαλί ή Ταϊλάνδη άλλα δεν ξέρω αν ο Ιούλιος ενδείκνυται. Αλλιώς για κάποιο roadtrip στην Ευρώπη. Για πείτε μου προτάσεις
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα παιδιά.. αν και χρόνια συμβουλεύομαι και εμπιστεύομαι το travelstories ομολογώ πως ακόμη δεν έχω μάθει να το χειρίζομαι σωστά. Πρόκειται να κάνουμε ταξίδι του μέλιτος τον Ιούλιο. Είναι αδύνατον να διαβάζω όλες τις ιστορίες μέχρι να βρω αυτό που ψάχνω. Θα μπορούσατε να μας προτείνετε προορισμούς συνδιαστικους ; δεν είμαστε για Μαλδίβες και Χαβάη. Μας αρέσουν οι πιο ιδιαίτεροι προορισμοι . Σκεφτήκαμε για Μπαλί ή Ταϊλάνδη άλλα δεν ξέρω αν ο Ιούλιος ενδείκνυται. Αλλιώς για κάποιο roadtrip στην Ευρώπη. Για πείτε μου προτάσεις
Καλησπέρα. Πόσες μέρες θα πάτε; Τι είδους ταξίδι θέλετε: χαλάρωση ή εξερεύνηση ή κάτι άλλο; Που έχετε πάει Ευρώπη; Μπάτζετ; Ο Ιούλιος ενδείκνυται για Μπαλί και Ταϊλάνδη (Μπανγκόκ και νησιά ανατολικής μεριάς είναι οκ).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
δεν είμαστε για Μαλδίβες και Χαβάη. Μας αρέσουν οι πιο ιδιαίτεροι προορισμοι . Σκεφτήκαμε για Μπαλί ή Ταϊλάνδη
Τι πιο ιδιαιτερο εχουν τα Μπαλι/Ταϊλανδη απο τα Μαλδιβες/Χαβαη; Εγω προκειται να κλεισω Barbados, Saint Vincent & Grenadines και Saint Kitts & Nevis αλλα για Οκτωβριο-Νοεμβριο.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Έχουμε πάει σε 10 πόλεις στην Ιταλία .. Έχουμε πάει μαζί Μάλτα και μας άρεσε πολύ. Γενικά τα μέρη που έχουμε πάει είναι Βιέννη,Βουδαπέστη,Ντουμπάι,Παρίσι,Βενετία Μπολόνια Τοσκάνη Φλωρεντία Ρώμη Μιλάνο Βερόνα κλπ από Ιταλία.. ,Τουρκία,Βαρκελώνη. Δεν θέλουμε να πάμε σε ένα εξωτικό νησί απλά να είμαστε σε μια αιωρα και να βλέπουμε φοίνικες και γαλάζια νερά. Θέλουμε να δούμε μέρη πολιτισμούς,κουζίνες,αξιοθέατα. Θάλασσες έχουμε και στην Ελλάδα. Το μπάτζετ μας είναι γύρω στα 2.000 ε .

Ας πούμε ένα ταξίδι που θέλουμε πολύ να κάνουμε είναι στο Περού άλλα ξεφεύγουν πολύ τα αεροπορικά. Ή ένα άλλο στην Πέτρα Ιορδανία αλλα γινονται διαφορα ..
 
Last edited by a moderator:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αιωρες και φοινικες ψαχνεις αλλα σε εξωτικα νησια δε θες να πας..μετα πετας και μια ιορδανια να δεσει το γλυκο..γνωμη μου..κατασταλαξε λιγο,δες πιο σοβαρα την κατασταση για να μπορεσεις να βοηθηθεις σωστα!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.549
Likes
3.996
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αιωρες και φοινικες ψαχνεις αλλα σε εξωτικα νησια δε θες να πας..μετα πετας και μια ιορδανια να δεσει το γλυκο..γνωμη μου..κατασταλαξε λιγο,δες πιο σοβαρα την κατασταση για να μπορεσεις να βοηθηθεις σωστα!
Μα ακριβως το αντιθετο λεει. Δεν ψαχνει απλα για αιωρες κ φοινικες...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.549
Likes
3.996
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έχουμε πάει σε 10 πόλεις στην Ιταλία .. Έχουμε πάει μαζί Μάλτα και μας άρεσε πολύ. Γενικά τα μέρη που έχουμε πάει είναι Βιέννη,Βουδαπέστη,Ντουμπάι,Παρίσι,Βενετία Μπολόνια Τοσκάνη Φλωρεντία Ρώμη Μιλάνο Βερόνα κλπ από Ιταλία.. ,Τουρκία,Βαρκελώνη. Δεν θέλουμε να πάμε σε ένα εξωτικό νησί απλά να είμαστε σε μια αιωρα και να βλέπουμε φοίνικες και γαλάζια νερά. Θέλουμε να δούμε μέρη πολιτισμούς,κουζίνες,αξιοθέατα. Θάλασσες έχουμε και στην Ελλάδα. Το μπάτζετ μας είναι γύρω στα 2.000 ε .
2000 το ατομο εννοεις; Με τα παντα μεσα; ποσες μερες?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν θέλουμε να πάμε σε ένα εξωτικό νησί απλά να είμαστε σε μια αιωρα και να βλέπουμε φοίνικες και γαλάζια νερά. Θέλουμε να δούμε μέρη πολιτισμούς,κουζίνες,αξιοθέατα. Θάλασσες έχουμε και στην Ελλάδα. Το μπάτζετ μας είναι γύρω στα 2.000 ε .

Ας πούμε ένα ταξίδι που θέλουμε πολύ να κάνουμε είναι στο Περού άλλα ξεφεύγουν πολύ τα αεροπορικά. Ή ένα άλλο στην Πέτρα Ιορδανία αλλα γινονται διαφορα ..
Καταρχάς για την Ιορδανία ο λόγος να προβληματίζεσαι είναι η εποχή (καλοκαίρι, οπότε τρελή ζέστη) και όχι το ότι "γίνονται διάφορα". Πρόκειται για μια υπέροχη και πολύ ασφαλή χώρα. Θα στην πρότεινα με τα χίλια, αλλά για άνοιξη ή φθινόπωρο.

Ταϋλάνδη είχα πάει πέρυσι τέλος Ιουνίου-αρχές Ιουλίου! Είχα επισκεφτεί Μπανγκόγκ και Κο Πανγκάν (νησί στην ανατολική πλευρά της χώρας, καθώς εκείνα θεωρούνται κατάλληλα για τους καλοκαιρινούς μήνες). Είναι πολύ όμορφη χώρα και συνδυάζει πολλά διαφορετικά στοιχεία (πολιτισμό, αξιοθέατα, ωραία τοπία, εξαιρετικό φαγητό) σε πολύ καλές τιμές. Επίσης είναι "εύκολος" προορισμός, κατάλληλος για άτομα που δεν έχουν βγει πολύ εκτός Ευρώπης. Θα την πρότεινα ανεπιφύλακτα! Απλά δεν κατάλαβα αν το budget σας είναι ανά άτομο ή και για τους δυο (καθότι όσο να 'ναι τα αεροπορικά έχουν ένα χ κόστος).
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
εγινε λαθος ,παιδια...δεν χρειαζεται τοση ανταρα..γυρευει μπαλι,ταυλανδες ξερωγω...μπερδευτηκα,νταξει!
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Ως προς το αιωρες δεν ψάχνω πολυτέλεια.. προτιμώ να μείνω σε καλύβα ,να γυρνάω με τα πόδια ή ποδήλατο και να βλέπω μέρη... 2000 εννοώ αεροπορικά και διαμονή για 2 άτομα το πάρα πολύ. Η Ταϋλάνδη ας πούμε σε συνδυασμό με Μπανγκόκ ακούγεται ωραία απλά δεν έχουμε κανένα γνωστό που να έχει πάει για να καταλάβω αν είναι αυτό που μας αρέσει. Εναλλακτικά ρωτάω αν έχετε να προτείνεται κάποιο προορισμό να πετάξουμε αεροπορικώς και να κάνουμε ένα roadtrip . Για παράδειγμα στην Αλσατία. Γενικότερα ιδέες για ένα διαφορετικό ταξίδι του μέλιτος από το να δώσουμε 3000 χιλιάδες για να πάρουμε το αεροπλάνο και να πάμε σε ένα μέρος που θα έχει απλά μια τέλεια παραλία και τις τέλειες παροχές ξενοδοχείου.

Να συμπληρώσω ότι μας παίρνει να κοιτάμε για μέχρι 14 μέρες.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Εναλλακτικά ρωτάω αν έχετε να προτείνεται κάποιο προορισμό να πετάξουμε αεροπορικώς και να κάνουμε ένα roadtrip . Για παράδειγμα στην Αλσατία.
Πορτογαλια και σε 14 μερες γυριζετε ολη τη χωρα η/και βαζετε και βορεια Ισπανια στο πλανο. Νομιζω οτι θα κοστισει πολυ λιγοτερο.
Εναλλακτικα Γαλλια με μεγαλυτερο κόστος, αλλά βάζετε πολύ περισσότερα από την Αλσατία σε ενα road trip 14 ημερών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom