Ταξιδεύοντας με τις μουσικές του κόσμου.

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι νόημα έχει ένα νέο θέμα με αντικείμενο την μουσική, όταν ήδη αρκετά άλλα με παρόμοιο αντικείμενο υπάρχουν ήδη στο φόρουμ; Σκεφτόμαστε κάτι πιο εξειδικευμένο, κάτι πιο κοντά στο ταξιδιωτικό χαρακτήρα του site. Κάτι προσανατολισμένο στις μουσικές του κόσμου, στο είδος αυτό της μουσικής, που συνηθίζεται να αναφέρεται σαν ethnic music ή world music. Θέλουμε να συγκεντρώσουμε εδώ τις πιο διαφορετικές ethnic μουσικές, που ανακαλύπτουμε στα ταξίδια μας, που ψαρεύουμε από το διαδίκτυο, που μας ερεθίζουν τα αυτιά και τις αισθήσεις. Ο καθένας μας θα έρθει σε επαφή με άγνωστα σε αυτόν τραγούδια, που θα παρουσιάσει ένας άλλος χρήστης. Όλοι μαζί θα ακούσουμε τραγούδια και ήχους από όλες τις ηπείρους, από χώρες που πιθανόν αγνοούμε την μουσική τους, από χώρες που επισκεφτήκαμε και αναπολούμε τις μουσικές, που ακούσαμε, από χώρες, που ονειρευόμαστε να επισκεφτούμε και θα πετύχουμε να συνοδεύσουμε τα όνειρά μας με ήχους.
Τι είναι η ethnic μουσική; Είναι κάποια παραδοσιακή μουσική, που ακούγεται σπάνια και από λίγους, μια μουσική περιθωριακή, που κινδυνεύει να χαθεί; Όχι. Δεν βλέπουμε έτσι με στενό πνεύμα την μουσική αυτή. Σαν ethnic μουσική θεωρούμε κάθε εθνικό μουσικό ρεύμα, που στις μέρες της παγκοσμιοποίησης, αφουγκράζεται ξένους ρυθμούς και μέτρα και τα ενσωματώνει στους παραδοσιακούς του ήχους, δημιουργώντας νέα ρεύματα ήχων, πηγαίνοντας την παγκόσμια μουσική ένα βήμα μπροστά.
Θα ακούσουμε μαζί ήχους από την Αιθιοπία, με τον Mulatu Astatke να ενσωματώνει την jazz στις παραδοσιακές μελωδίες της πατρίδας του. Θα ακούσουμε από το Μάλι μουσικές του Salif Keita και του τυφλού ζευγαριού Amadou et Mariam. Από το πράσινο ακρωτήριο τις θλιμμένες μελωδίες της Cesaria Evora, του Bana και της Titina. Θα ακούσουμε Fado από την Πορτογαλία, γάλλο-αλγερινές μουσικές του Lili Boniche και του Maurice El Medioni, του Rahid Taha και του Khaled. Θα χορέψουμε στους γνώριμους βαλκανικούς ρυθμούς του Boris Kovac, του Boban Marcovic, των Fanfare Ciocarlia και του Shantel. Θα ακούσουμε εβραϊκούς klezmer και σερφαδίτικους ρυθμούς. Θα λικνιστούμε σε κουβανέζικους και λάτιν ρυθμούς. Θα χορέψουμε αργεντίνικα τάγκο. Θα ακούσουμε μαζί μουσικές από όλες τις περιοχές του πλανήτη.
Θα ανταλλάξουμε πληροφορίες για τραγουδιστές και συνθέτες, για χώρους με live μουσικές από όλες τις πόλεις, που επισκεπτόμαστε, για bar με ήσυχες μουσικές ή έντονους χορούς.

Θα ξεκινήσουμε σήμερα με τρία τραγούδια από τρεις διαφορετικές ηπείρους :

1. Από το soundtrack της γνωστής ταινίας Broken flowers (Τσακισμένα Λουλούδια) το περίφημο τραγούδι yekermo sew του Αιθίοπα Mulatu Astatke, πατέρα της ethio-jazz.


2. Από την γνωστή διαφήμιση του ΟΠΑΠ, την μακρινή Τούβα και την Μογγολία το τραγούδι Eki Attar του Huun-Huur-Tu


3. Από την μυθική Αργεντινή ο Daniel Melingo και η επιτυχία του Narigon

[URL="
[/URL]
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπράβο για τη προσπάθεια. Υπέροχο να κάνουμε γνωριμία με μουσικές του κόσμου που αλλοιώς θα αγνοούσαμε.
Ελπίζω να μπορούμε όλοι να κάνουμε μια μικρή συνεισφορά

Ιδού η δική μου για όσους αγαπούν την αφροreggae

O καλλιτέχνης που επέλεξα είναι από την Ακτή Ελεφαντοστού κι είναι ο Alpha Blondy
Εντονα πολιτικοποιημένος είναι πρέσβης των ΗΕ για την ειρήνη στην πολύπαθη Ακτή Ελεφαντοστού

 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χαίρομαι, που σου αρέσει η ιδέα. Ταξίδια και μουσική, πάνε μαζί για μένα.
Πολύ ωραίο το τραγούδι του Αlpha Blondy.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Από την γνωστή διαφήμιση του ΟΠΑΠ, την μακρινή Τούβα και την Μογγολία το τραγούδι Eki Attar του Huun-Huur-Tu[URL="
[/URL]

Μικρή διόρθωση γεωγραφικού ενδιαφέροντος
η Τουβά (Тыва Республика) ανήκει στη Ρωσία και συνορεύει με τη Μογγολία :)
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Χαίρομαι, που σου αρέσει η ιδέα. Ταξίδια και μουσική, πάνε μαζί για μένα.
Πολύ ωραίο το τραγούδι του Αlpha Blondy.
Αν και δεν είμαι φανατικός πάντα φροντίζω να αγοράζω μουσική πλέον απ'όπου πάω. Ειδικά η Δυτική Αφρική ήταν παραδεισος
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μικρή διόρθωση γεωγραφικού ενδιαφέροντος
η Τουβά (Тыва Республика) ανήκει στη Ρωσία και συνορεύει με τη Μογγολία :)
Παρανόηση. Ξέρω ότι η Τούβα είναι στη Ρωσία και απλά συνορεύει με τη Μογγολία. Ανέφερα και την Μογγολία, γιατί η μουσική στην ουσία είναι μογγόλικη, ή τουλάχιστον είναι συγγενής.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Είναι γνωστό ότι όλοι οι λάτιν ρυθμοί ταξίδεψαν μαζί με τους σκλάβους από την Αφρική στην Λατινική Αμερική και την Κούβα.
Από το Benin το υπέροχο τραγούδι Yiri Yiri Boum, που βέβαια το ξέρουμε σαν λάτιν τραγούδι.

 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μόνο για την γεωγραφικό προσδιορισμό, αν και η κουλτούρα είναι όντως μογγόλικη. Θα χαιρόμουν να μας έβαζες βαλκανική μουσική μιας και φαίνεται ότι κατέχεις το θέμα (και απουσιάζει από τη δισκοθήκη μου πλην Bregovic)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μιας και θα υπερασπιστώ την δυτική μαύρη ήπειρο, σας στέλνω κάτι μελωδικό από Guinea-Bissau (που ευτυχώς διαθέτω κι αγαπώ), οι Super Mama Djombo
[URL="
[/URL]
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βαλκανική μουσική ξεκίνησα σχετικά τελευταία να παρακολουθώ. Βέβαια ετοιμάζομαι να πάω στο φεστιβάλ της guca και κάνω σκληρή προπόνηση.
Θα ακούσουμε πολλά στην πορεία. Σημειώνω ότι εντελώς πρόσφατα έπαιξαν στην Αθήνα οι Fanfare Ciocarlia (στο Gazarte) και οι Baban I Marko Markovic (στο Half Note). Ήταν όλοι υπέροχοι.
Βάζω τώρα ένα ερωτικό βοσνιακό τραγούδι, από το πολύπαθο Mostar. Λίγα χρόνια μετά από έναν σκληρό πόλεμο, κάτω από την επανακατασκευασθείσα γέφυρα, η βοσνιακή νεολαία τραγουδά και χορεύει. Ερμηνεύει το γνωστό συγκρότημα Mostar Sevdah Reunion.

 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπόν το σύστημα λειτουργεί. Ήδη μαθαίνω μουσικές, που δεν ξέρω. Ευχαριστώ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Λοιπόν το σύστημα λειτουργεί. Ήδη μαθαίνω μουσικές, που δεν ξέρω. Ευχαριστώ.
Θα ήταν δε πολύ καλύτερο αν μπορούσαμε να τη μοιραστούμε για να εμπλουτίσουμε τη δισκοθήκη μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom