Ταξιδεύοντας με τις μουσικές του κόσμου.

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτό κι αν ήταν ξύπνημα σήμερα :clap: Μπράβο σας :clap:
Εξαιρετική ιδέα galat, φτιάξτε το γκρουπ...να ξεδιπλωθούμε εκεί μέσα όλοι:D
Σας ευχαριστώ για τα υπέροχα ακούσματα, μου φτιάξατε τη μέρα...:D
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω πάλι λατρεύω την jazz, συγκεκριμένα ένα γκρουπ 9 Αφρικανών με χάλκινα με έχει κερδίσει τον τελευταίο καιρό!!
Οι Hypnotic Brass Ensemble για οποιον ενδιαφερεται ας ακουσει απο youtube, διότι θεωρτώ αδύνατο να αναρτησω συνδεσμο(καθότι ασχετη.....)
Η επιλογή της Gina Bal, που μπορεί βέβαια με τις συμβουλές του hydronetta, να τα καταφέρει και μόνη της. Ευχαριστούμε για την ωραία μουσική.


 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
O Toumani Diabaté ειναι ισως ο καλυτερος παικτης αφρικανικης kora (για οσους δεν την ξερουν, εχει παρομοια λογικη με της αρπας). Ειχε ερθει περυσι στα πλαισια του φεστιβαλ αθηνων μαζι με το κολληταρι Ali Farka Touré και μερικους ακομη μουσικους. Πολυ ωραιο live!

 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπράβο να πάρουμε μια γεύση.
Galat, ως πρωτοπόρο της ιδέας, αναμένουμε τη δημιουργία του γκρουπ
Βέβαια,το γκρουπ θα πρέπει να δραστηροποιείται και εκτός υπολογιστή (αν ξεθάβουμε κάποια εκδήλωση) και βέβαια να ανταλάσσουμε μουσικές
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εδώ μια diva της Νοτίου Αφρικής αλλά σε μεγάλη ηλικία. Πέθανε το 2008. Το συγκεκριμένο τραγούδι το έχω σε LP (το ίδιο εξώφυλλο του το είδα στο you tube) αγορασμένο πρo δεκαετιών γιατί είχε βγει έξω από τα όρια της τότε Νοτιοαφρικανικής Ένωσης. Ακουγόταν σε όλο τον κόσμο. Διάλεξα να φέρω τούτο το video γιατί είδα τίτλους για την μετέπειτα εξέλιξη της Miriam Makeba


 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπράβο να πάρουμε μια γεύση.
Galat, ως πρωτοπόρο της ιδέας, αναμένουμε τη δημιουργία του γκρουπ
Βέβαια,το γκρουπ θα πρέπει να δραστηροποιείται και εκτός υπολογιστή (αν ξεθάβουμε κάποια εκδήλωση) και βέβαια να ανταλάσσουμε μουσικές
Ναι, νομίζω ότι υπάρχει ομόφωνη άποψη για την δημιουργία γρούπ.
Στα θέματά της και η προβολή μουσικών εκδηλώσεων - και συμμετοχή - με ethnic μουσικές.
Εαν δεν ήταν μεσοβδόμαδα, προσωπικά θα παρακολουθούσα με χαρά τους Oi Vai Voi την Πέμπτη 13/5 στο Κύτταρο.
Διαβάζουμε από το Αθηνόραμα :
"οι Oi Va Voi, που εκκινούν από τις εβραϊκές (κλεζματικές τε και σεφαρδικές) μουσικές τους ρίζες, αγκαλιάζουν (εννοείται άφοβα) την τζαζ, προσεγγίζουν τη σπουδαία γύφτικη φολκ των Βαλκανίων και της Κεντρικής Ευρώπης, αξιοποιούν στο έπακρο την εγγενή (ή και παραδοσιακή) μελωδική τους φλέβα και στηρίζονται στη διαχρονική rock electronic ρυθμική, ενώ παράγουν (από το «Digital Folklore» του 2002 μέχρι το περσινό «Traveling the Face of the Globe») μια ουσιώδη multicultural τέχνη που απευθύνεται σε όλους."
Όμως σίγουρα αξίζει τη συμμετοχή και το Φεστιβάλ του KOSMOS FM στις 11-12/6. Αλλά μέχρι τότε θα προλάβουμε να πούμε λεπτομέρειες.

Και λίγος Ali Farka Toure, αφιερωμένος στον hydronetta και στο μαγικό του ταξίδι στη Μπούργκινα Φάσο. Βέβαια δεν μας έγραψε λεπτομέρειες για το Φεστιβάλ του Νίγηρα, οπότε μας τις χρωστάει.

 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Και μιας που είμαστε στην Αφρική, δεν μπορύμε να παραλείψουμε τους φοβερούς τουαρέγκ Tinariwen

 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εαν δεν ήταν μεσοβδόμαδα, προσωπικά θα παρακολουθούσα με χαρά τους Oi Vai Voi την Πέμπτη 13/5 στο Κύτταρο.
Και λίγος Ali Farka Toure, αφιερωμένος στον hydronetta και στο μαγικό του ταξίδι στη Μπούργκινα Φάσο. Βέβαια δεν μας έγραψε λεπτομέρειες για το Φεστιβάλ του Νίγηρα, οπότε μας τις χρωστάει.
1. Όσοι πιστοί προσέλθετε (να τους ψάξουμε λίγο στο youtube γιατί δηλώνω πλήρη άγνοια)
2. Θα γράψω ιστορία για το Μάλι. Δυστυχώς στο φεστιβάλ έμεινα μόνο 1 ημέρα. Ομολογώ προς μεγάλη μου ντροπή ότι την Δυτικοαφρικανική μουσική την ανακάλυψα επ'ευκαιρία του ταξιδιου, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εντύπωση πάντως μου κάνει ότι μας μονοπωλεί η μαύρη ήπειρος..... :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Βρήκα ένα δείγμα των Οi Va Voi για όσους ενδιαφερονται

[ame="
- Oi Va Voi - Yesterday's Mistakes [3'40'']
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μουσική παγκοσμιοποίηση

Ένα τραγούδι, που μυρίζει μεσόγειο, αντιπροσωπευτικό δείγμα της μουσικής παγκοσμιοποίησης, μιας και συνθέτει δεν ξέρω πόσες διαφορετικές εθνικότητες και μουσικά ρεύματα.
Το συγκρότημα που το έχει γράψει είναι οι Watcha Clan, ένα Γαλλικό συγκρότημα από την Μασσαλία, αλλά με καταγωγή Αλγερινή. Είναι μουσουλμάνοι και δεν το κρύβουν. Τραγουδάνε συνήθως σε διάφορες γλώσσες Γαλλικά, Αγγλικά, Αραβικά. Η δε μουσική τους έχει σαφείς αναφορές στην Βόρεια Αφρική.
Αυτό είναι ένα «Βαλκανικό» Remix με το Αυστριακό «Dunkelbunt» (κατά κόσμο Ulf Lindemann), που ειδικεύεται σε διασκευές με προτίμηση σε μουσικές της ανατολικής Ευρώπης και των Βαλκανίων.
Όμως πιο έντονη Βαλκανική χροιά δίνει η hip hop εκδοχή του Mc Killo Killo (κατά κόσμο Vojislav Malesev - μάλλον Σέρβος) με την συνοδεία του … Κενυάτη Cloud Tissa.
Στο τραγούδι ακούγονται τουλάχιστον τρεις γλώσσες, εάν δεν μου ξεφεύγει καμία : Αγγλικά, Αραβικά και μία σλάβικη μάλλον Σέρβικα.
Το τραγούδι αυτό υπάρχει και χωρίς την hip hop εκδοχή του στην πρωτότυπη εκτέλεση.
Μην νομίζετε ότι τα ξέρω όλα αυτά, απλά τα ψάχνω στο Internet για να κάνω εντύπωση (χα, χα, χα!!!)

 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ναι γιατί η Μαύρη Ήπειρος είναι τόσο πλούσια σε μουσικές, όσο πλούσια είναι και σε εικόνες... και οι διαφορετικοί ήχοι εναλάσσονται από χώρα σε χώρα (η ακόμα και μέσα στην ίδια τη χώρα) το ίδιο εύκολα που εναλάσσονται οι στέπες με τα δάση.

Αλλά ας ξεφύγουμε λίγο από την Αφρική και ας κάνουμε μια εκρηκτική μίξη Ιβηρικού Ταμπεραμέντου και Μεσανατολικής παράδοσης. Yasmine Levy, η ισραηλινή τραγουδίστρια με τις ισπανικές καταβολές (και αναφορές..)

 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom