Ταξιδεύοντας με τις μουσικές του κόσμου.

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Από το μακρινό Καζακστάν.



 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Και ο Γεωργιανός χορός Kartuli



 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Σε ευχαριστώ για αυτή την όμορφη κοπέλα με την καταπληκτική φωνή και την υπέροχη θέα, είναι από τα κομμάτια που σου κάνουν ανάλαφρη την διάθεση. Επειδή όμως βρίσκομαι στην στριμμένη μου φάση σου παραθέτω την αμερικάνικη έκδοση του παραπάνω αριστουργήματος ζητώντας συγνώμη εκ των προτέρων για την ιεροσυλία.




συγνώμη δεν μπορούσα να κρατηθώ.
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η μουσική μου προς απάντησή σου....


 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
:haha::haha::haha:Σου χρωστάω 0,58' ακράτητου γέλιου, :haha::haha::haha:

Ας σοβαρευτούμε, έρχεστε Θιβέτ;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δε θυμαμαι αν εχω ποσταρει μουσικη και τραγουδια της εξαιρετικης αζερας μουσικου και τραγουδιστριας Aziza Mustafa Zadeh, η οποια ξεκινησε τη μουσικη της καριερα στην Γερμανια: Aziza Mustafazadeh - Wikipedia, the free encyclopedia
και
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όταν το Οράν συνάντησε την Αβάνα στην Νέα Υόρκη, μιλώντας γαλλικά.

Ο Maurice El Medioni - όπως και ο Lili Boniche - γεννήθηκε στην Αλγερία, όταν αυτή ήταν ακόμα Γαλλική αποικία. Εβραίος και αυτός, αναγκάστηκε μετά την ανεξαρτοποίηση της Αλγερίας να εγκαταλείψει το αγαπημένο του Οράν και να μεταναστεύσει στην Γαλλία.

O Maurice El Medioni έγινε γνωστός αναμειγνύοντας τα πιο διαφορετικά είδη μουσικής : Τη ρούμπα με το αραβικό ράϊ, το ροκ εν ρολ με τους λάτιν και τους ανδαλουσιάνικους ρυθμούς.

Το 2006 ο Maurice El Medioni συναντιέται στην Νέα Υόρκη με τον κουβανό μουσικό Roberto Rodrigues και κυκλοφορούν μαζί τον υπέροχο δίσκο Descarga Oriental, μέσα στο οποίο περιλαμβάνεται και το τραγούδι Oran Oran, στο οποίο είναι εμφανής η νοσταλγία για την πατρίδα του το Οράν, που αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.

Το 2007 ο Maurice El Medioni βραβεύτηκε με το βραβείο World Music του BBC.




Εάν θέλετε παρακολουθείστε μία συνέντευξη του Maurice El Medioni για το πως εμπνεύστηκε τη μείξη των διαφορετικών μουσικών ρυθμών :

 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καιρό τώρα "τρώγομαι" να βάλω ένα βιντεάκι από ένα αγαπημένο ντουέτο μεξικανών: του Rodrigo Sánchez και της Gabriela Quintero. Πριν λίγο όμως τους ξανάκουσα και δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ :D Ελπίζω να τους απολαύσετε κι εσείς!

Η μουσική τους δεν έχει καμία σχέση με οτιδήποτε έχει ακουστεί παραπάνω. Οι Rodrigo y Gabriela έχουν ένα δικό τους πολύ ιδιαίτερο, αλλά και εντυπωσιακό στυλ. "Παντρεύουν" τους λάτιν ρυθμούς με το σκληρό ροκ, τη τζαζ, το φλαμένκο και το thrash metal. Παίζουν με δεξιοτεχνία, «δύναμη» και πάθος και μεταδίδουν πολύ εύκολα την ενέργεια και τη ζωντάνια της μουσικής τους στους ακροατές τους.
Είναι απλά υπέροχοι:clap::clap::clap:


Και ένα live τους:

 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
τωρα τελευταια με εχουν μαγεψει
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αφού πιάσαμε την αφροαμερικάνικη μουσική, ας ακούσουμε τον μεγάλο Solomon Burke στο none of us are free.

Ο Solomon Burke είναι για πάνω από 50 χρόνια ο βασιλιάς του gospel, της soul, των blues και των R&B. Είναι ο συνθέτης και πρώτος εκτελεστής (1964) του τραγουδιού "Everybudy needs somebudy to love" που τραγούδησαν επίσης οι Rolling Stones αλλά και οι Blues Brothers στην γνωστή ταινία του 1980.



και η πρωτότυποη εκτέλεση του Everybudy needs somebudy to love

 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Και μετά από αυτό είναι που στο μυαλό μου έρχεται η αξέχαστη σκηνή από τους blues bruthers. Ακόμα και μετά από 356728 επαναλήψεις συνεχίζει να μου αρέσει, είναι σοβαρό γιατρέ μου;

 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Κίνα

 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.767
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom