Ταξιδεύοντας με τις μουσικές του κόσμου.

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ija Mia Mi Kerida

Ένα πολύ ωραίο Σεφαραδίτικο (εβραϊκό) τραγούδι από την Τουρκία, που απαντάται και σε άλλες χώρες της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και της Μέσης Ανατολής. Στην Σεφαραδίτικη γλώσσα, την λαντίνο, από το αντρόγυνο Janet και τον Jak Esim.

 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πραγματικά ΥΠΕΡΟΧΟ!!!!
Ευχαριστούμε πολύ!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
κι εγώ ευχαριστώ που μου θύμισες σκηνές του δρόμου,και από Ν. Ορλεάνη μάλιστα από σημεία που έχω περπατήσει (εκκλησία κ.α.)
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Mambo Italiano

Γράφτηκε το 1954 από τον Bob Merrill. Πρωτοτραγουδήθηκε και έγινε επιτυχία από την Rosemary Clooney. Έκτοτε τραγουδήθηκε από πολλούς και σε πολλές γλώσσες. Το τραγούδησε ο αξέχαστος Dean Martin, η Bette Midler, ο Renato Carosone, ο Gerard Darmon μέχρι και ο Manu Chao τραγούδησε μία διασκευή του με τον τίτλο Mambo Colombiano.

1. Θα ξεκινήσω με την πιό αγαπημένη μου εκτέλεση από τον Γάλλο Gerard Darmon



2. H πρωτότυπη εκτέλεση από την Rosemary Clooney που το πρωτοτραγούδησε και το έκανε επιτυχία



3. Και βέβαια ο αξέχαστος Dean Martin



4. Με την ανεπανάληπτη Σοφία Λόρεν να το χορεύει



5. Από τους Shaft μετά από μιά νύχτα κραιπάλης



6. Και από τον Mr Rick με ένα ωραίο χορευτικό video clip.

 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ενα μονο ευχαριστω ειναι λιγο αλλα δεν εχω δυνατοτητα για παραπανω!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η country, η παραδοσιακή μουσική των Αμερικάνων, έχει πολλούς φανατικούς οπαδούς, αλλά συγχρόνως ο συνεχώς επαναλαμβανόμενος ρυθμός της, νωχελικός και νοσταλγικός πολλές φορές κάνει πολλούς να μην την προτιμούν. Μάλλον και εγώ κλείνω με τους δεύτερους. Και όμως υπάρχουν μερικά country τραγούδια, που μου είναι ιδιαίτερα αγαπητά ακριβώς για αυτόν τον νωχελικό, νοσταλγικό και μονότονο ρυθμό τους.

Ένα από αυτά και το You Are My Sunshine.

Γράφτηκε το 1939 από τον Jimmie Davis και τον Charles Mitchell και όπως πολλά τραγούδια της εποχής εκείνης, αφού τότε πρωτοεφαρμόστηκαν τα πνευματικά δικαιώματα, αμφισβητήθηκε η πατρότητα του. Πράγματι ο Oliver Hood ισχυρίστηκε ότι αυτός έγραψε το τραγούδι 5-6 χρόνια πριν το κατοχυρώχουν οι Jimmie Davis και Charles Mitchell. Το 1957 ο Oliver Hood έγραψε ένα άλλο τραγούδι με τίτλο "Somebody Stole My Sunshine Away," που αναφέρεται στην κατ'αυτόν κλοπή του τραγουδιού "You Are My Sunshine." Παραφράζοντας τους στίχους του πρωτότυπου τραγουδιού γράφει : "Somewhere the sun is shining, But there's rain in my heart today. There's no denying My heart keeps crying - Somebody stole my shunshine away".

1. Η πιο αγαπημένη μου εκτέλεση από τον αξέχαστο τροβαδούρο με τα μαύρα Johny Cash και τον μεγάλο θρύλο της μουσικής διαμαρτυρίας Bob Dylan.



2. Μία πολύ ωραία εκτέλεση από τον Norman Blake, που έγινε γνωστή από το soundtrack της ταινίας "O' Brother Where Art Thou"



3. Μία πολύ διαφορετική εκτέλεση από τον Ray Charles. Υπάρχει στο youtube και σε ζωντανή εκτέλεση του 1963 από την Βραζιλία, την οποία όμως δεν προτίμησα, λόγω πολύ κακού ήχου.



4. Και η σύγχρονη reggae εκτέλεση του Papa Winnie.

 
Last edited by a moderator:

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Ary Barroso και η Aquarela do Brasil...


και εδώ στην ταινία κινουμένων σχεδίων Saludos Amigos


ενώ εδώ το Na Baixa do Sapateiro στο Los Tres Caballeros


Ahhhh, Baia-ia-ia.....
 
Last edited by a moderator:

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
To γαλάζιο μαντίλι...
Ρώσικο τραγούδι του δεύτερου παγκοσμίου πολέμου που το τραγουδούσαν οι στρατιώτες σκεπτόμενοι τις αγαπημένες τους...
Μιλάει για ένα γαλάζιο μαντίλι που έδιναν οι γυναίκες στους στρατιώτες πριν φύγουν για τον πόλεμο για να το έχουν ως φυλαχτό...

 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ο Maurice El Medioni στην Αθήνα

Στο post 79 είχαμε αναφερθεί στον Αλγερινό-Γάλλο Εβραϊκής καταγωγής μουσικό Maurice El Medioni, παρουσιάζοντας το τραγούδι του Oran Oran από τον δίσκο Descarga Oriental, που κυκλοφόρησε το 2006 με τον κουβανό μουσικό Roberto Rodrigues.

Με την ευκαιρία της εμφάνισής του για άλλη μία φορά στην Αθήνα σε συνεργασία με τον Νίκο Ξυδάκη στη σκηνή του «Gazarte» στις 21, 22, 23 και 28, 29, 30 Ιανουαρίου 2011, η Ελευθεροτυπία και η Ματούλα Κουστενή παρουσίασε στις 16/1 μία αναλυτική αναφορά στο έργο του (ολόκληρο το άρθρο εδώ).

Διαβάζουμε ανάμεσα στα άλλα :

Κάποιοι λένε πως με το αριστερό χέρι παίζει τζαζ και λάτιν, ενώ το δεξί είναι πάντοτε κολλημένο στην αραβική παράδοση.

Σαν καθρέφτης της ζωής του είναι το παίξιμο του Μορίς Ελ Μεντιονί: Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αλγερία. Εφυγε κακήν κακώς, ταξίδεψε για λίγο και κατέληξε στη Γαλλία. Το πρωί δούλευε ως ράφτης και το βράδυ έπαιζε πιάνο. Παρέμεινε πιστός στην αλγερινή μουσική, αλλά τίποτα δεν τον γοήτευε περισσότερο απ' το να την μπλέκει με δεκάδες άλλα μουσικά ακούσματα.

Η μουσική Rai, πάνω στην οποία στηρίζεται η φιλοσοφία της αλγερινής μουσικής, αναπτύχθηκε κυρίως στο Οράν τη δεκαετία του '30 από βεδουίνους βοσκούς, οι οποίοι ένωσαν με έναν ιδιαίτερο τρόπο ήχους και στοιχεία από τη Γαλλία, την Ισπανία, την Αφρική και τις αραβικές χώρες. Ηχοι από τη Δύση, όμως, κατέφθασαν στην Αλγερία και στις αρχές της δεκαετίας του '40. «Στις 8 Νοεμβρίου 1942 ήρθαν στην πατρίδα οι Αμερικάνοι», θυμάται ο Μορίς Ελ Μεντιονί. «Παίζοντας στα μπαρ γι' αυτούς, έμαθα κι εγώ τι θα πει μπούγκι, πώς ακούγεται η λάτιν, πώς είναι να ανταποκρίνεσαι σε επαγγελματικές εμφανίσεις». Τον ίδιο, όμως, ποια μουσική τον καθόρισε; «Υπήρχαν κάποιοι αμερικανοί στρατιώτες με καταγωγή από το Πουέρτο Ρίκο με μπόνγκος και κιθάρες που θέλανε να συνδυαζόμαστε στο παίξιμο. Νομίζω ότι, χωρίς να το καταλαβαίνουν, μου άνοιξαν την πόρτα της λάτιν. Η μεγαλύτερη επιρροή μου πάντως είναι η ανδαλουσιανή μουσική, η οποία έχει ποτίσει εδώ κι αιώνες την Αλγερία. Βλέπετε, όταν το 1492 οι Ισπανοί έδιωξαν τους άραβες και εβραίους κατοίκους, εκείνοι βρήκαν καταφύγιο στην Αλγερία».

Όσοι ενδιαφέρεστε για την ιδιόμορφη (και υπέροχη κατά την γνώμη μου) αυτή μουσική από την Αλγερία, που έβγαλε σπουδαίους μουσικούς, όπως τον Lili Boniche, τον Rahid Taha, τον Khaled, τον Cheb Mami, τον Lili Labassi, την Reinette l’Oranaise και τόσους άλλους, η παρουσία του Maurice El Medioni στο Gazarte σας δίνει μία πολύ καλή ευκαιρία να την απολαύσετε και να την γνωρίσετε καλύτερα.

Επ'ευκαιρία ακούστε και ένα ακόμα κομμάτι του Maurice El Medioni.

 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να βαλω ενα αγαπημενο μου τραγουδι που το τραγουδα και το χορευει ανεπαναληπτα η Σοφια Λορεν, παρακαλω αγνοηστε την αθλια γερμανικη μεταγλωτιση της ταινιας- το τραγουδι παντως ειναι το αυθεντικο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.877
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom