Ταξιδεύουν οι άνθρωποι με αναπηρίες;

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Απόλαυσα πρόσφατα ένα άρθρο του φίλου μου του Παναγιώτη. Του δωσε τον τίτλο "σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη να' φχεσαι..." και αναφέρεται σε πρόσφατο ταξίδι του στα Χανιά. Η ιδιαιτερότητα δεν είναι στην ενδιαφέρουσα γραφή τόσο, όσο στο ότι ο ταξιδιάρης φίλος μου εξερευνά κάθε γωνιά "ρολάροντας" με το ηλεκτρικό αναπηρικό καροτσάκι του! Διαβάστε τον και αναθεματίστε μαζί μου τους.. μουρόχαυλους που βαριούνται να σηκωθούν απ τον καναπέ τους!..
http://www.netlab.gr/Personal/Gr/Keimena/ChaniaReturn.pdf
Γειά σου ρε Παναγιώτη με τα ωραία σου:clap: Α! και του αρέσει και η ιστιοπλοϊα, έκανε αγώνες για να μπορούν να την χαίρονται οι συνάνθρωποι με αναπηρίες!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Νάσαι καλά καλή μου Zaniko που ανακάλυψες το καταπληκτικό κείμενο του Παναγιώτη και ξεκίνησες αυτό το θέμα. Ήθελα πολύ καιρό τώρα να το κάνω αλλά όλο και το ανέβαλα. Έχω μαζέψει κάποιο υλικό και θα το παραθέσω σύντομα. Ευτυχώς υπάρχουν σύλλογοι ανθρώπων με αναπηρίες που παλεύουν για τα δικαιώματά τους και στον τομέα των ταξιδιών και έχουν καταφέρει αρκετά.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Σέ όλα τα ταξίδια μου εχω συναντήσει ανθρώπους με μερικές η ολικές αναπηρίες να ταξιδεύουν.εχω διακρίνει στα βλέμματα τους την ίδια επιθυμία-περιέργεια-αναμονή-θαυμασμό,που έχει ο καθένας μας που μπορεί να λέγεται μή ανάπηρος !! ίσως και τα άτομα αυτά,όπως και οι άνθρωποι που τους συνοδεύουν,να απολαμβάνουν περισσότερα σε ένα ταξίδι.Δεν θα ξεχάσω ποτέ μου στο πρώτο μου ταξίδι με μοτο στην κωνσταντινούπολη,μια μοτοσυκλέτα με αυτοσχέδια μηχανή και πλατφόρμα.ανήκε σε ένα παλληκάρι απο καλιφόρνια,ήταν μοτοσυκλετιστής, είχε χάσει και τα δύο του πόδια,αλλα βρήκε τρόπο να συνεχίσει την αγάπη του για τα ταξίδια,και μάλιστα με το αγαπημένο του μέσον την μηχανή!!! έ !! τώρα τι άλλο να πω!! τα ειδα όλα!!
τελικά η διψα για τα ταξίδια δεν βρίσκει κανένα εμπόδιο!! υπάρχουν παντα τρόποι που ευκολύνουν τα πράγματα ...εξάλου για να γίνει ένα ταξίδι χρειάζεται πρώτα όρεξη και αγάπη για αυτά.τα υπόλοιπα τα βρίσκομε!!
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Γνωστός μου με αναπηρικό καροτσάκι, αυτή την στιγμή βρίσκεται στην Ταϊλάνδη για 20 ημέρες!

Δεν είχε βγει ξανά εκτός Ελλάδος, αλλά έχει τόση θέληση που δεν τον εμποδίζει τίποτα!!!

Να είναι καλά και να περνάει ακόμη καλύτερα!!!!!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Εύχομαι να ταξιδεύουν οι άνθρωποι με αναπηρίες αλλά ελπίζω να μην έρχονται στην Ελλάδα, μια εντελώς απαράδεκτη και αφιλόξενη χώρα για τους ίδιους. Φανταστείτε μόνο, ότι σε δύο σινεμά της πόλης μου δεν υπάρχουν καν ράμπες για αναπηρικά αμαξίδια.
Εγώ μάλιστα μια φορά είχα πάρει κλήση επειδή είχα παρκάρει - χωρίς να το αντιληφθώ φυσικά - μπροστά από ράμπα σε πεζοδρόμιο και εμπόδιζα την είσοδο. Ήταν η μόνη φορά που δεν διαμαρτυρήθηκα για κλήση που πήρα, ήμουν εντελώς αδικαιολόγητη και όφειλα να είμαι πιο προσεκτική.
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Εύχομαι να ταξιδεύουν οι άνθρωποι με αναπηρίες αλλά ελπίζω να μην έρχονται στην Ελλάδα, μια εντελώς απαράδεκτη και αφιλόξενη χώρα για τους ίδιους. Φανταστείτε μόνο, ότι σε δύο σινεμά της πόλης μου δεν υπάρχουν καν ράμπες για αναπηρικά αμαξίδια.
Εχεις δικιο για την έλλειψη πρόνοιας στη χώρα μας. Σύγκρινε τους.. κυματιστούς από ράμπες δρόμους της Γαλλίας (Royan) στη φωτο. Την τράβηξα επειδή εντυπωσιάστηκα τόσο.
Φοβερός ο γνωστός σου Μάρκο!! περιμένουμε την τραβελστόρυ του πες του, μόλις γυρίσει!!
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εύχομαι να ταξιδεύουν οι άνθρωποι με αναπηρίες αλλά ελπίζω να μην
Εγώ μάλιστα μια φορά είχα πάρει κλήση επειδή είχα παρκάρει - χωρίς να το αντιληφθώ φυσικά - μπροστά από ράμπα σε πεζοδρόμιο και εμπόδιζα την είσοδο. Ήταν η μόνη φορά που δεν διαμαρτυρήθηκα για κλήση που πήρα, ήμουν εντελώς αδικαιολόγητη και όφειλα να είμαι πιο προσεκτική.
σωστότατη!!!;)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πραγματικά πολύ θα ήθελα να διαβάσω τουλάχιστον μια ταξιδιωτική ιστορία (εκτός από την καταπληκτική του Παναγιώτη από τα Χανιά) από άτομο με αναπηρία. Όσον αφορά την προσβασιμότητα, εκεί που πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου ήταν στη Γερμανία και μάλιστα στο Βερολίνο. Παραθέτω το χάρτη συκγοινωνιών της πόλης όπου τα πράσινα (χωρίς) και τα κόκκινα (με βοήθεια) σήματα των αμαξιδίων δείχνουν την προσβασιμότητα της πόλης ολόκληρης. Όπως ακριβώς και η Αθήνα δηλ.!!!:haha:
 

Attachments

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Βερολίνο. Παραθέτω το χάρτη συκγοινωνιών της πόλης όπου τα πράσινα (χωρίς) και τα κόκκινα (με βοήθεια) σήματα των αμαξιδίων δείχνουν την προσβασιμότητα της πόλης ολόκληρης. Όπως ακριβώς και η Αθήνα δηλ.!!!:haha:
Απίστευτο!! Μας αντιγράφουν;;;:shock:
Στα τουριστικά έντυπα της Γαλλίας, βλέπεις το σήμα του αμαξίδιου πλάι σε κινηματογράφους, εστιατόρια, μουσεία, αξιοθέατα κλπ. Και είναι το 80% των χώρων (χοντρικά) προσβάσιμοι, γι αυτό και οι τόσοι τουρίστες με αμαξίδιο. Είδες όμως; οι Ελληνες το παλεύουν και χωρίς διευκολύνσεις, μπράβο τους!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ειδικά στα γαλλικά site των μουσείων των αξιοθέατων και των πάρκων και ζωολογικών κήπων αναφέρουν αν είναι προσβάσιμοι οι χώροι για τα αναπηρικά αμαξίδια.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Που να δειτε πως ειναι η Βαρκελωνη "AMEA friendly"


Δυστυχως εδω ειναι πολιτες 4ης ,5ης κατηγοριας τα ατομα με αναπηρια...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχουν ακόμη και τουριστικά γραφεία που οργανώνουν ταξίδια για άτομα με αναπηρίες. Το πιο εντυπωσιακό που είδα ήταν τουρισμός για τυφλούς, πέτυχα ένα τέτοιο γκρουπ στην Κούβα κι έμεινα άναυδος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.898
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom