Ταξιδιωτική ασφάλεια

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Όπου έχω ταξιδέψει έκανα ασφάλεια,και δε μου είχε χρειαστεί πουθενά,μέχρι που...χρειάστηκε.
Φίλε Στάθη έτσι είναι. Μέχρι να σου "κάτσει"... Όσοι ταξιδεύουν συχνά (F.I.T) πάντοτε φροντίζουν για τη κάλυψη τους.
Αν είχες καλέσει το Συντονιστικό κέντρο της Μ.Α. στην Ελλάδα, όσο ήσουν νοσηλευμένος θα κάλυπταν απ ευθείας τα έξοδα και δεν θα έμπαινες στο κόπο και τα έξοδα αργότερα.
Να είσαι πάντα γερός και δυνατός
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Έμεινα 5 ώρες στο νοσοκομείο,της 4 περίπου σε καταστολή αλλά μετά βγήκα περπατώντας.Πήρα τηλ/νο το ίδιο βράδυ το κέντρο και μου άνοιξαν φάκελο,και μόλις ήρθαν τα χαρτιά από το νοσοκομείο τους τα έστειλα και σε 5 ημέρες μου έδωσαν την επιταγή με τα χρήματα.Η επιταγή εκδίδεται στο όνομα του ασφαλισμένου και απλώς τα έστειλα μέσω τραπέζης
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Εγω ταξιδευω συχνα σε χωρες ευρωπαικης ενωσης, εχω παντα την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης του ΟΑΕΕ. συνηθως ταξιδευω με λοου κοστ. Θελω να ξερω εκτος απο ιατρικες δαπανες, η καρτα του οαεε καλυπτει εξοδ επαναπατρισμου; Ή πχ σε ατυχημα του αεροπλανου με καλυπτει κανενας; Επισης βλεπω ασφαλειες με 7ευρω και αλλες με 26?, εχουν τοσο μεγαλες διαφορες;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
Εγω ταξιδευω συχνα σε χωρες ευρωπαικης ενωσης, εχω παντα την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης του ΟΑΕΕ. συνηθως ταξιδευω με λοου κοστ. Θελω να ξερω εκτος απο ιατρικες δαπανες, η καρτα του οαεε καλυπτει εξοδ επαναπατρισμου; Ή πχ σε ατυχημα του αεροπλανου με καλυπτει κανενας; Επισης βλεπω ασφαλειες με 7ευρω και αλλες με 26?, εχουν τοσο μεγαλες διαφορες;
Κι εγώ με αυτήν ταξιδεύω. Απ' όσο ξέρω καλύπτει τις ιατρικές δαπάνες σε δημόσια νοσοκομεία. Την περίπτωση του επαναπατρισμού δεν την είχα σκεφτεί και να σου πω αν συμβεί κάτι τρομερά κακό, το τελευταίο που θα με απασχολούσε θα ήταν το συγκεκριμένο έξοδο. Όσο για την αποζημίωση σε περίπτωση ατυχήματος, ελπίζω τα συγγενικά μου πρόσωπα να βρουν έναν καλό δικηγόρο :haha:.
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Οι λοκο τυπικά δεν έχουν ασφαλιστική κάλυψη, αλλά αν γίνει ένα ατύχημα δεν πιστεύω ότι δεν θα καλύψουν...
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Ευρωπαικη καρτα ασφαλισης του ΟΑΕΕ

Εγω ταξιδευω συχνα σε χωρες ευρωπαικης ενωσης, εχω παντα την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης του ΟΑΕΕ. συνηθως ταξιδευω με λοου κοστ. Θελω να ξερω εκτος απο ιατρικες δαπανες, η καρτα του οαεε καλυπτει εξοδ επαναπατρισμου; Ή πχ σε ατυχημα του αεροπλανου με καλυπτει κανενας; Επισης βλεπω ασφαλειες με 7ευρω και αλλες με 26?, εχουν τοσο μεγαλες διαφορες;
Οι αεροπορικές καλύπτονται με ασφάλιση όταν είναι υπαίτιες για ατυχήματα.

Η κάρτα καλύπτει μόνο επισκέψεις και νοσηλείες (ατύχημα / ασθένεια) σε Κρατικά νοσοκομεία και ιατρούς της χώρας που επισκέπτεσαι. Συμμετέχεις στα έξοδα όπως και ο αντίστοιχος ασφαλισμένος εκείνης της χώρας.
Δεν καλύπτεται ο επαναπατρισμός από τη κάρρτα
Δες για περισσότερα εδώ TravelSafe - Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Υγείας

Τα ασφάλιστρα της ταξιδιωτικής ασφάλισης αλλάζουν ανάλογα
- Με τα κεφάλαια που ασφαλίζεσαι
- Τους κινδύνους για τους οποίους καλύπτεσαι
- Τη διάρκεια του ταξιδιού
- Τις χώρες που επισκέπτεσαι

Ελπίζω να σε βοήθησα
 

matoulis

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
Τον Οκτώβρη πρόκειται να ταξιδέψω με φίλους στο εξωτερικό. Σκέφτομαι να κλείσω ταξιδιωτική ασφάλιση για πάν ενδεχόμενο....!!! Γνωρίζεται κάποια να μου προτείνεται?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν θες την ασφάλιση για το ταξίδι σου στη Βουδαπέστη και ενδιαφέρεσαι για ιατροφαρμακευτική κάλυψη μόνο, βγάλε την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης από το ταμείο σου που είναι και δωρεάν. Για περισσότερες καλύψεις δες στις Κρατήσεις από πάνω. Εγώ έχω βγάλει σε δυο περιπτώσεις ασφάλεια με αυτήν την εταιρία αλλά ήταν ... αχρείαστη.
 

matoulis

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
Για την Βουδαπέστη! Επειδη μας κυνηγούν οι ατυχίες....! Με ενδιαφέρει και σε περίπτωση ακύρωσης πτήσεων λόγω κακοκαιρίας κτλ...!
Χαζή ερώτηση αλλά πάνω από ποιές κρατήσεις...!!!
 

matoulis

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
katskats το είδα... Σε ευχαριστώ πολύ! Καλά να περάσεις στις διακοπές σου.... (ζηλεύω)!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Έχω αντίστοιχο θέμα με ταξίδι Βουδαπέστη κι ευχαριστώ κι εγώ για την πρόταση της mondial :)
Αχρείαστη να είναι αλλά σε προηγούμενο ταξίδι μου στην πόλη, όλοι μου διαφήμιζαν κλινικές, δεν ξέρω γιατί κρύβουν τόσο τα δημόσια νοσοκομεία τους, μάλλον είναι σαν τα δικά μας :D οπότε καλύτερα μια ασφάλιση! :cool:
 

ELENH1974

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
punta cana
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Γεια σας και παλι.Εχω κλεισει για πουντα κανα μεσω travel planet 24 εισητηρια και χοτελ.Πρεπει λετε να κανω και ταξιδιωτικη ασφαλεια για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη?Με χρεωνουν γυρω στα 80 ευρω το ζευγαρι.Πρωτη φορα κλεινω μονη μου εισητηρια και δεν ξερω τι να κανω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom