Ταξιδιωτική ασφάλεια

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.062
Likes
1.612
Το τελευταίο ταξιδιωτικό πρόγραμμα ασφάλισης της AEGEAN BONUS VISA είναι:
Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Ταξιδιωτικής Ασφαλίσεως σε συνεργασία με την AXA Ασφαλιστική
Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει, αυτό σημαίνει ότι πλέον δεν ισχύουν οι παλαιότερες ασφαλίσεις του προγράμματος, ή το πρόγραμμα αφορά μόνο νέους συνδρομητές της κάρτας και για τους παλαιότερους ισχύει το εκάστοτε προγενέστερο πρόγραμμα;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ταξιδιωτική ασφάλεια & Μιανμάρ
Έχεις κάποιος χρησιμοποιήσει ή ξέρει να προτείνει ταξιδιωτική ασφάλεια για τη Μιανμάρ ή για αντίστοιχη χώρα όπου υπάρχουν restricted περιοχές; Λέω να κινηθώ πέρα από το big4 σε περιοχές που είναι μερικώς restricted (αλλά δεν χρειάζεται άδεια για να πας).
Εμείς, το 2014, είχαμε κινηθεί σε κάποιες περιοχές στα βόρεια που δεν είχαν τόσο πολλούς τουρίστες (Hsipaw, Lashio) και που σήμερα μάλλον δεν είναι προσβάσιμες. Είχαμε χρησιμοποιήσει ασφάλεια της Αγροτικής (ΑΤΕ). Στο τελευταίο (2017) ταξίδι μας στην Κίνα που επίσης κινηθήκαμε σε κάποιες περιοχές του Xinjiang όπου υπήρχαν περιορισμοί, είχαμε ασφάλεια από τους World Nomads.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
739
Likes
1.934
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ταξιδιωτική ασφάλεια & Μιανμάρ

Μετά από αναπάντεχα γεγονότα τα τελευταία χρόνια σχετικά με την υγεία μου, αποφάσισα να αγοράσω ταξιδιώτική ασφάλεια (πρώτη φορά που αγοράζω) για το προσεχές ταξίδι μου στη Μιανμάρ. Κοίταξα τις διάφορες πληροφορίες εδώ μέσα, έψαξα και γενικά στο ίντερνετ αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου. Μάλλον πιο πολύ μπερδεύτηκα...

Έχεις κάποιος χρησιμοποιήσει ή ξέρει να προτείνει ταξιδιωτική ασφάλεια για τη Μιανμάρ ή για αντίστοιχη χώρα όπου υπάρχουν restricted περιοχές; Λέω να κινηθώ πέρα από το big4 σε περιοχές που είναι μερικώς restricted (αλλά δεν χρειάζεται άδεια για να πας).
Το ψαχνω κι εγω για ταξιδι 22 ημερων σε μεξικο και γουατεμαλα. Ειμαι αναμεςα στο πακετο classic της interamerican που για τις 22 μερες κοστιζει 38 ευρω και οι καλυψεις του μου φαινονται καλες και σε πακετο της World Nomads με κοστος γυρω στα 110.
Η διαφορα τους ειναι οτι το δευτερο εχει απεριοριστο ποσο καλυψης για τις διαφορες περιπτωσεις.
 

agmi

Member
Μηνύματα
505
Likes
2.451
Η διαφορα ειναι ποια ειναι η Interamerican & ποια η WNomads. Πολλα κοπελια εχουν αναφερει την ΙΑ και 'εγω προσωπικα' ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικος. Η μας κλεβουν οι αλλες ασφαλειες πχ η Allianz (Mondial Assistance), η Colombus & WNomads η μερικοι ειναι παραληδες και θελουν το πιο ακριβο! Ας βγει καποιος κυριος απο την InterAmerican να μας εξηγησει τι και πως και και που & να κανει ποστ ενα επισημο χαρτι. Επειδη το 20ρικο κανει την διαφορα στο δικο μου budget, περυσι κατεληξα στην WNomads (ας ειναι καλα καποιος/οιοι απο το φορουμ που μου την εμαθαν) αν και μεχρι τοτες χρησιμοποιουσαμε την Μondial. Και η ασφαλιστρια μου μου προτεινε ταξιδιωτικη με την AIG αλλα μετα οταν διαβασα τα ψιλα γραμματα ειδα οτι ειναι η ασφaλεια της Αllianz με €20 παραπανω. Ετσι τελικα πηγα με την WNomads. Αυτο που εχω παραπονο με ολους δαυτους οτι δεν εχουν ενα toll free αριθμο τοπικα! Δεν εχω την απαιτηση πχ να υπαρχει rep σε ολη την Ευρωπη η την Ασια, αλλα πχ και παλι στην Ινδια, Κινα, Ταιλανδη να υπαρχει καποιος εκπροσωπος και να γλυτωνεις τον μπελα να παιρνεις τηλ. στην Δανια (toll free η collect call) στην περιπτωση των Nomads και απο εκει να σου δινουν οδηγιες και να δρομολογητε η κατασταση.
Καλη η ασφαλεια για εξτρα σιγουρια, ΑΛΛΑ & ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ ΝΑ'ΝΑΙ!
Α! Και κατι αλλο! Η Εθνικη σε χρηστες των καρτων τους προσφερει ΔΩΡΕΑΝ ταξ. ασφαλεια (ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΔΩ σ'αυτο το φορουμ) αλλα κανεις μα κανεις απο το δημοσιο υπαλληλικο προσωπικο της Εθνικης δεν ειναι σε σε θεση να σου εξηγησει!

https://www.nbg.gr/greek/business/cards/product-services/Documents/ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ κοινη για π_κάρτες Ιουνιος 2011__.pdf

(Συγνωμη για το τεραστιο link, αλλιως δεν γινοταν!)
Εφαγα 1 μερα απο το ρεπο μου,(1 μερα απο το ρεπο μου=Εθνικη ή ΙΚΑ ή ΕΦΟΡΙΑ), τηλεφωνωντας στην Εθνικη (στα κεντρικα/εξυπ. πελατων κλπ) απο τον Αννα με στελνανε στον Καιαφα, Εθνικη Ασφαλιστικη, Bank Assurance κλπ κλπ) κανεις μα κανεις δεν μπορουσε να μου εξηγησει & να με πληροφορησει! Εβαλα τα παπουτσακια μου & κατεβηκα στην πολη, μπας και ο/η υπαλληλος θα μπορουσαν να με μορφωσουν, περιμενα πανω απο 1 ωρα στον αδειο 2ο οροφο της Εθνικης εδω, μεχρι να τελειωσει το μπουρου μπουρου η εξυπηρετικοτατη υπαλληλος. Οταν ηρθε η σειρα μου μου τυπωσε ενα χαρτι οπως του link επανω & ερωτησε τον κ. υποδιευθυντη. Ο κυριος υποδιευθυντης με στομφο απαντησε 'ο κυριος να ξαναπερασει ή θα επικοινωνησουμε με την bank assurance & θα τον ειδοποιησουμε τηλεφωνικως. Το 2017 τελειωσε, πηγα ταξιδι στο εξωτερικο, γυρισα και ακομα να περιμενω να με παρει η Εθνικη τηλεφωνο!

Καλη η ταξ. ασφαλεια ΑΛΛΑ, ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ ΝΑ'ΝΑΙ!
 
Last edited:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Στο τελευταίο ταξίδι μου, χρησιμοποίησα την True traveller, https://www.truetraveller.com/ . Ευτυχώς δεν χρειαστηκαμε κάτι, αλλά με ενδιέφεραν πολύ κάποιες καλύψεις τους για σπορ και πεζοπορία σε υψόμετρο στο Νεπάλ. Ρίξτε τους μια ματιά...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με αφορμη το τελευταίο ποστ εχει καποιος χρησιμοποιησει τις υπηρεσιες καποιας ασφαλειας? Γιατί αυτο κ μονο αξιζει τελικα...
Ευτυχως δεν ετυχε ποτε αλλα εχω δει πολλακις αεροσκαφη ιδιωτικα να πηγαινοερχονται με ασθενεις για λογαριασμο της Bupa... Τον κολοσσο που συνεργαζεται το world nomads...κ γι αυτό το εμπιστευομαι.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Ευχαριστώ @babaduma , @depy!!! , @agmi , @taver , @BASILISPAP , @Samion για τις πληροφορίες!

Την WNomads είχα κατά νου... Ωστόσο, θα τσεκάρω αν ισχύει με την alphabank κάτι αντίστοιχο με αυτό της Εθνικής.

Οπότε, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να κάνω ασφάλεια με εταιρία διεθνούς φήμης (όπως WN) παρά με εταιρία που τα γραφεία της είναι Ελλάδα (και πιθανότατα η κάλυψή της στην άλλη άκρη της Γης να μην είναι και η πιο αξιόπιστη)..
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.440
Likes
4.431
H Alpha έχει αντίστοιχη ασφάλεια με αυτή της ΕΘνικής, αλλά όπως και στην Εθνική δεν πρόκειται να έχεις επίσημη ενημέρωση από την τράπεζα, παρά μόνο μία πολύ γενική ενημέρωση και μόνο σε προφορικό επίπεδο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.698
Likes
50.608
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η wolrdnomads ήταν αξιοπρεπής ότν χρειάστηκε, αλλά η μίνιμουμ χρέωση για κάθε αίτηση είναι 70€.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.526
Likes
7.787
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
και ειναι και η μονη που ασφαλιζει ηλεκτρονικες συσκευες εως τα 1500 δολλαρια..
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Ευχαριστώ @babaduma , @depy!!! , @agmi , @taver , @BASILISPAP , @Samion για τις πληροφορίες!

Την WNomads είχα κατά νου... Ωστόσο, θα τσεκάρω αν ισχύει με την alphabank κάτι αντίστοιχο με αυτό της Εθνικής.

Οπότε, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να κάνω ασφάλεια με εταιρία διεθνούς φήμης (όπως WN) παρά με εταιρία που τα γραφεία της είναι Ελλάδα (και πιθανότατα η κάλυψή της στην άλλη άκρη της Γης να μην είναι και η πιο αξιόπιστη)..
λογικα την ενημερωση δεν θα την εχεις απο αλφα, αλλα απο axa.


κι εγω για βιετναμ προς wn σκεφτομαι αν και φοβαμαι τελικα αν συμβει κατι τι ταλαιπωρια θα τραβηξεις.

ζανζιβαρη μιας κοπελας της εκατσε ενα κοκκαλο ψαριου στο λαιμο, της κοστισε 150 ευρω στο νοσοκομειο, ειχε ασφαλεια και τελικα μιλουσε τοση ωρα με την ασφαλιστικη της για να βρει ακρη που ο λογαριασμος του τηλεφωνου βγηκε επισης γυρω στα 150.:confused:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom