Ταξιδιωτική ασφάλεια

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Καλησπερα. Θα ταξιδεψω τον ιουλιο οικογενειακως για Βαρκελωνη.θα βγαλουμε την ευρωπαικη καρτα υγειας.απλα δεν ξερω τι καλυπτει. Ηθελα να ρωτησω για covid πρεπει να κανω ιδιωτικη ασφαλεια και αν ναι ποια προτεινετε?
Η Ευρωπαϊκή κάρτα καλύπτει έκτακτο πρόβλημα υγείας και την αντιμετώπιση του.Προφανώς στο ίδιο επίπεδο με την Ελλάδα(νοσοκομείο,κέντρο υγείας κτλ).Δεν καλύπτει φυσικά ιδιωτική περίθαλψη(γιατρούς,νοσοκομεία).Απο εκεί και πέρα θα αποφασίσεις αν χρειάζεσαι επιπλέον ιδιωτική ασφάλεια ή όχι.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Η Ευρωπαϊκή κάρτα καλύπτει έκτακτο πρόβλημα υγείας και την αντιμετώπιση του.Προφανώς στο ίδιο επίπεδο με την Ελλάδα(νοσοκομείο,κέντρο υγείας κτλ).Δεν καλύπτει φυσικά ιδιωτική περίθαλψη(γιατρούς,νοσοκομεία).Απο εκεί και πέρα θα αποφασίσεις αν χρειάζεσαι επιπλέον ιδιωτική ασφάλεια ή όχι.
Η Ευρωπαϊκή κάρτα σου δίνει τη δυνατότητα αντιμετώπισης περιστατικών υγείας στη χώρα που επισκέπτεσαι, μέσω των εκεί κρατικών φορέων και υποδομών. Θα έχεις δε την ίδια συμμετοχή στα έξοδα που έχουν οι εκεί εργαζόμενοι στον αντίστοιχο επαγγελματικό σου κλάδο. Δεν προβλέπονται επαναπατρισμοί και άλλες τέοιες καταστάσεις.

Εδώ https://travelsafe.gr/content/view/41/82/ θα βρείς και άλλα χρήσιμα links
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Η Ευρωπαϊκή κάρτα σου δίνει τη δυνατότητα αντιμετώπισης περιστατικών υγείας στη χώρα που επισκέπτεσαι, μέσω των εκεί κρατικών φορέων και υποδομών. Θα έχεις δε την ίδια συμμετοχή στα έξοδα που έχουν οι εκεί εργαζόμενοι στον αντίστοιχο επαγγελματικό σου κλάδο. Δεν προβλέπονται επαναπατρισμοί και άλλες τέοιες καταστάσεις.

Εδώ https://travelsafe.gr/content/view/41/82/ θα βρείς και άλλα χρήσιμα links
Τα ξέρω και τα ίδια έγραψα(δεν καλύπτει ιδιωτική περίθαλψη).Καλά έκανες πάντως που τα επανέλαβες.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Καλησπέρα..Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ταξιδιωτική ασφάλιση globelink?
Πρόκειται για το προϊόν που προωθεί ο αρκετά γνωστός ασφαλειομεσίτης KARAVIAS Underwriting Agency. Από το 2015 μέ ένα μέλος του συνδικάτου των Lloyds την ASUA (All Season Underwritting Agency) έφερε στην ελληνική αγορά τα προϊόντα της.
Όπως είχα αναφέρει σε άλλη μου ανάρτηση το BREXIT είχε αρνητικές συνέπειες... Έτσι η ASUA μας τελείωσε και ο KARAVIAS μέσω Κύπρου αντικατέστησε τα προϊόντα που διέθετε με άλλο μεσίτη Lloyds την GlobeLINK. Καλύπτουν μεταξύ άλλον τον Covid (Εξαιρούν την εξαίρεση)
Προϊόντα με μεγάλα κεφάλαια κάλυψης ενδιαφέροντα και όχι πανάκριβα ασφάλιστρα, ακύρωση ταξιδιού και άλλες παροχές. Το συντονιστικό κέντρο εδράζει στη Θεσσαλονίκη.
Δουλεύω αυτά τα προϊόντα από το 2015. Καλύπτουν ά που αναλαμβάνουν. Μερικές φορές μπορεί να φανεί δυσκοίλιο το συντονιστικό.
Σαν εγγλέζικο προϊόν, βασίζεται στην "outmost good faith" στη σχέση ασφαλιστή και ασφαλισμένου και όχι στο ελληνικό "έλα μωρέ". Εκεί μπορεί να υπάρξει τριβή- διένεξη σε κάποιο περιστατικό.
Να έχετε όρεξη νβα διαβάζετε τους όρους, περιορισμούς, εξαιρέσεις των συμβολαίων που είναι διατυπωμένοι στην ελληνική.

Ίσως να υπάρξει (σπάνιο αλλά δεν αποκλείεται) κάποιο θεματάκι στην αποζημίωση νοσοκομειακών χρεώσεων στις ΗΠΑ. Εκεί συνεχίζει – έστω και υποτονικά να ισχύει το The Patient Protection & Affordable Care Act (ACA) πιο γνωστό σε κάποιους σαν την μεταρρύθμιση OBAMA CARE, που εγκυμονεί τον κίνδυνο για τις μη αμερικανικές ασφαλιστικές να βρεθούν υπόχρεες παράλογα υπερβολικών χρεώσεων για το τίποτε. Οι Άγγλοι σε αυτά προσέχουν για να έχουν οπότε δεν κάνουν δεκτό το Obama Care..

Αυτά...

Κάτι προσωπικό.
Το TRAVELSAFE είναι ο διακριτικός μου τίτλος στο Επαγγ. Επιμ. Αθηνών ως ασφαλιστικός πράκτορας.
Το logo μου είναι κατατεθημένο στο υπουργείο Εμπορίου και ανανεωμένο από πέρσι για την επόμενη 10 ετία κι έχω κατωχυρoμένα τα domains travelsafe.gr safetrip.gr safetravel.gr
Επισημαίνω οτι κάποιος συνεργάτης του KARAVIA λανσάρεται σαν Travelsafe βάζοντας και το today από δίπλα για ν αποφύγει αγωγές, αλλά τη σύγχυση τη προκαλεί.
Τον γνωρίζω προσωπικά και με στεναχωρεί η ιδέα να κινηθώ νομικά, τουλάχιστον προς το παρόν.

Για τη δική μου προστασία και το δικό σας συμφέρον αναφέρω το γεγονός, διότι είστε αναγνώστες των αναρτήσεων μου πάνω από μιά 10 ετία και οφείλετε να γνωρίζετε με ποιόν έχετε να κάνετε.

Ευχαριστώ πολύ
Με εκτίμηση
Νίκος Χριστόπουλος - Travelsafe.
 
Last edited:
Μηνύματα
49
Likes
44
Καλημέρα. Έκανα την ασφάλεια True traveler κανα δύο φορές χωρίς να την χρειαστώ και τώρα για ένα ταξίδι που προγραμματίζω για την Νορβηγία επειδή ο συνταξιδιώτης μου πλέον είναι 66 χρονών, δεν δέχεται το αίτημα για ασφάλιση. Γνωρίζει κανείς εναλλακτικές ασφάλειες για αυτό το θέμα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Καλημέρα. Έκανα την ασφάλεια True traveler κανα δύο φορές χωρίς να την χρειαστώ και τώρα για ένα ταξίδι που προγραμματίζω για την Νορβηγία επειδή ο συνταξιδιώτης μου πλέον είναι 66 χρονών, δεν δέχεται το αίτημα για ασφάλιση. Γνωρίζει κανείς εναλλακτικές ασφάλειες για αυτό το θέμα?
Να τσεκάρεις κάποια Ελληνική ίσως;Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν όρια ηλικίας και αυτές.
 
Last edited:

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Καλημέρα. Έκανα την ασφάλεια True traveler κανα δύο φορές χωρίς να την χρειαστώ και τώρα για ένα ταξίδι που προγραμματίζω για την Νορβηγία επειδή ο συνταξιδιώτης μου πλέον είναι 66 χρονών, δεν δέχεται το αίτημα για ασφάλιση. Γνωρίζει κανείς εναλλακτικές ασφάλειες για αυτό το θέμα?
Ναί λύσεις υπάρχουν στείλε μου μήνυμα να μη γράφω την ιστορία της ζωής μου.... Με κάσποιες μέχρι τα 70-1 μέρα & με άλλη μέχρι τα 75 για ταξίδι αναψυχής (όχι επασγγελματικό).
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα. Έκανα την ασφάλεια True traveler κανα δύο φορές χωρίς να την χρειαστώ και τώρα για ένα ταξίδι που προγραμματίζω για την Νορβηγία επειδή ο συνταξιδιώτης μου πλέον είναι 66 χρονών, δεν δέχεται το αίτημα για ασφάλιση. Γνωρίζει κανείς εναλλακτικές ασφάλειες για αυτό το θέμα?
Δες Heymondo μια ματια.. Νομιζω 69 ειναι το οριο σε αυτην..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.435
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom