Ταξιδιωτική ασφάλεια

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Καλησπερα, επειδή θα πάω UK θέλω να κανω ταξιδιωτική ασφάλεια.
Σκέφτομαι για true traveler αλλά μπερδεύτηκα λίγο στις καλύψεις για covid.
Λέει στους όρους ότι υπάρχει εξαίρεση και υπάρχει η πιθανότητα να μην σε καλύψει σε περίπτωση που νοσησεις λόγω covid αν δεν είσαι εμβολιασμνενος με οποιοδήποτε προτεινόμενο (recommended) εμβόλιο (επίσης δεν διευκρινίζει αν χρειάζεται μόνο δυο ή τρεις δόσεις για να θεωρείσαι εμβολιασμενος).
Η ερωτηση μου είναι η εξής: πλέον για να πας στο UK δεν απαιτείται πιστοποιητικό εμβολιασμού, νοσησης ή ανάρρωσης, ούτε pcr ή rapid. Αν πας και (χτυπά ξύλο) νοσησεις, θα σε καλύψει για τυχόν έξοδα από τη στιγμή που το UK έχει αίρει όλους τους ταξιδιωτικούς περιορισμούς ?
F5A5E195-D46F-4427-87C9-EC5F8816EFC0.jpeg
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ίσως το έχω ξαναγράψει αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη, το γράφω τώρα που το ξαναθυμήθηκα.
Το βάζω σε αυτό το νημα γιατί αφορά σε ολόκληρο τον κόσμο, εκτός από περιοχές πολέμου κλπ
Υπάρχει μια ασφάλιση από ένα γαλλικό κατάστημα εξοπλισμού extreme sports που κοστίζει 25 ευρώ και έχει ισχύ 365 μέρες το χρόνο για διάφορα σπορτς πχ ορειβασία, αναρρίχηση, καγιακ, ακόμη και κολύμπι, αρκεί να είναι τα κάνει κανείς για δικό του λογαριασμό και όχι επαγγελματικά. Η κάλυψη η απλή είναι πλέον από 0-2000 μέτρα, έπειτα πρέπει να βάλεις μια έξτρα επιλογή με 74 ευρω. Μέχρι τον Ιανουάριο ήταν μέχρι 8848 μέτρα.
https://www.auvieuxcampeur.fr/media/wysiwyg/cms/carteclub/Tarifs_carte_club_2022.pdf


Εδώ για να την αποκτήσεις Carte Club du "Vieux" : Fidélité, avantages, Assurance & Assistance
κι εδώ οι όροι https://www.auvieuxcampeur.fr/media/wysiwyg/cms/carteclub/Conditions_generales_en_Anglais.pdf

Αν κάποιος πχ κάνει ορειβασία, νομίζω είναι καλή φασούλα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω τους ορους, αλλα αν μιλαμε για ορειβασια κλπ πρεπει να αναφερεται μεσα και μεταφορα με ελικοπτερο...ετσι βιαστικα δεν το ειδα ομως
αχρειαστο να ειναι αλλα μπορει στον ολυμπο να μας κατεβαζουν με τα καημενα τα γαιδουρακια, αλλα σε αλλες χωρες ερχεται ελικοπτερο και μετα αν δεν σε καλυπτει η ασφαλεια πρεπει να πουλησεις κανα αμαξι....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
βασικα δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω τους ορους, αλλα αν μιλαμε για ορειβασια κλπ πρεπει να αναφερεται μεσα και μεταφορα με ελικοπτερο...ετσι βιαστικα δεν το ειδα ομως
αχρειαστο να ειναι αλλα μπορει στον ολυμπο να μας κατεβαζουν με τα καημενα τα γαιδουρακια, αλλα σε αλλες χωρες ερχεται ελικοπτερο και μετα αν δεν σε καλυπτει η ασφαλεια πρεπει να πουλησεις κανα αμαξι....
Moυ τη συστησε ορειβατης και μου ειπε οτι την εχει χρειαστει και ολα κομπλε.

1649420643842.png


Από ότι καταλαβαίνω, το καλύπτει αν είναι αναγκαίο.

τι καλη φαση? απατεωνες. αν σου συμβει κατι στο τελευταιο μετρο?

Its elevation (snow height) of 8,848.86 m (29,031.7 ft) was most recently established in 2020
Mount Everest - Wikipedia
:haha:

Περισσοτερο σε κάτι πιο λάητ αναφερόμουν
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τι καλη φαση? απατεωνες. αν σου συμβει κατι στο τελευταιο μετρο?

Its elevation (snow height) of 8,848.86 m (29,031.7 ft) was most recently established in 2020
Mount Everest - Wikipedia
θα σε συρω δυο μετρα πιο κατω και ολα μια χαρα....ολα θα γινουνε...
και αν εχεις ως 2.000 m ε σιγα...μια κλωτσια και εφτασε....
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ενδιαφερομαι για ταξιδιωτικη ασφαλεια για τις ΗΠΑ. Θα ειμαστε 3 ενηλικες. Δεν με ενδιαφερει η ακυρωση ταξιδιου γιατι ολες οι πτησεις ειναι με μιλια και ολα τα ξενοδοχεια με δωρεαν ακυρωση.
Με λιγα λογια θα ηθελα μια ασφαλεια για 20 μερες που αν παει κατι στραβα και χρειαστει γιατρος η νοσοκομειο να πω τον αριθμο τηα ασφαλειας μου και να μην πληρωσω κατι αλλο.
Μπηκα στο insubuy.com και πηρα αυτα τα αποτελεσματα.
Visitor Medical Insurance. Visitors Insurance for USA visitors. Visitor Health Insurance for relatives visiting USA
Για παραδειγμα η πρωτη ειναι αυτο που ζηταω;
0A89D188-5031-43AD-B68C-5A5025CD7E20.png
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ενδιαφερομαι για ταξιδιωτικη ασφαλεια για τις ΗΠΑ. Θα ειμαστε 3 ενηλικες. Δεν με ενδιαφερει η ακυρωση ταξιδιου γιατι ολες οι πτησεις ειναι με μιλια και ολα τα ξενοδοχεια με δωρεαν ακυρωση.
Με λιγα λογια θα ηθελα μια ασφαλεια για 20 μερες που αν παει κατι στραβα και χρειαστει γιατρος η νοσοκομειο να πω τον αριθμο τηα ασφαλειας μου και να μην πληρωσω κατι αλλο.
Μπηκα στο insubuy.com και πηρα αυτα τα αποτελεσματα.
Visitor Medical Insurance. Visitors Insurance for USA visitors. Visitor Health Insurance for relatives visiting USA
Για παραδειγμα η πρωτη ειναι αυτο που ζηταω;
View attachment 392912
Εάν είναι και τα 3 άτομα να χρησιμοποιείται revolut, τότε κάνε αναβάθμιση σε revolut premium να την έχεις όλο τον χρόνο και ξεγνοιάζεις..
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Πρόκειται να ταξιδέψω Αμερική με την οικογένεια μου και λόγω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι σκέφτηκα την ταξιδιωτική ασφάλιση.
Τι μου προτείνετε για ταξίδι Αμερική?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στις πληροφορίες τις ταξιδιωτικής ασφάλισης η ρεβολούτ έχει μειλ και αριθμό τηλεφώνου.
Έστειλα μειλ και ρωτούσα τι γίνεται αν χρειαστώ νοσηλεία η μεταφορά σε νοσοκομείο.
Πληρώνω και μου τα δινουν μετά ή λέω εναν αριθμό συμβολαίου και δεν πληρώνω?
Η απάντηση που πήρα είναι αυτή

Καταγραφή.PNG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom