Ταξιδιωτική ασφάλεια

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα!!

Καλώς σας βρήκα. Ονομάζομαι Γεράσιμος και είμαι νέος στην παρέα.
Ετοιμάζω ένα ταξίδι στην Αγγλία κι έχω την εξής ερώτηση: τώρα με το Brexit πως μπορεί ένας τουρίστας να είναι καλυμμένος σε περίπτωση που χρειαστεί υγειονομική περίθαλψη;
Το 2020 που επισκέφτηκα την Αγγλία και είχα την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας (ΕΚΑΑ) χρειάστηκε να πάω νοσοκομείο γιατί κάτι έτυχε και ήταν όλα κομπλέ. Δεν πλήρωσα κάτι. Τώρα όμως πλέον με το Brexit η ΕΚΑΑ δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφαλιστικής ικανότητας στο Ηνωμένο Βασίλειο.
Έχετε να προτείνετε κάποια ασφαλιστική εταιρία από εμπειρία ή κάποιον άλλον τρόπο ασφάλισης (όπως πχ η Revolut που προσφέρει ασφάλιση);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

(Αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση κάπου αλλού παρακαλώ προωθείστε μου το αντίστοιχο thread, ευχαριστώ!)
Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες. Έχουμε το παρόν θέμα, στο οποίο μεταφέρθηκε το μήνυμά σου, αφιερωμένο εξ ολοκλήρου σε ταξιδιωτικές ασφάλειες. Μέχρι να σου απαντήσουν, μπορείς να αρχίζεις να διαβάζεις τα μηνύματα προς τα πίσω για να πάρεις πληροφορίες.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
(Αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση κάπου αλλού παρακαλώ προωθείστε μου το αντίστοιχο thread, ευχαριστώ
Ρίξε μια ματιά στην ασφάλεια που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω. Την true traveller που είναι όντως αξιόλογη. Και της ρέβολουτ είναι μια χαρά αλλά ακριβή αν πρόκειται να κάνεις μόνο αυτό το ταξίδι εκτός ΕΕ μέσα στο χρόνο.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Σκέφτομαι να κάνω την ασφάλεια που προτείνετε true traveller για Αμερική και το πακέτο plus απλά είμαι άσχετη από τέτοιες ασφάλειες.Αν συμβεί το οτιδήποτε πως λειτουργούν δίνουν κάποια λίστα εκ των προτέρων με συνεργαζόμενους ιατρούς κ νοσοκομεια;Δώστε μου λίγες πληροφορίες παραπάνω για το πώς λειτουργούν αυτές οι ασφάλειες και τι πρέπει να προσέξω.Επισης είδα ότι αποζημιώνει σε περίπτωση ακύρωσης του ταξιδιού,αν δλδ ακυρώσω για οποιοδήποτε λόγο μου επιστρέφουν χρήματα;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πρέπει να διαβάσεις προσεχτικά τι ισχύει. Στην Αμερική τα ιατρικά έξοδα είναι πανάκριβα. Εγώ όταν χρειάστηκα βοήθεια μίλησα τότε στο τηλέφωνο με την ασφάλεια, τώρα έχουν όμως app με 24ωρη εξυπηρέτηση και συνήθως σε βοηθούν με γραπτά μηνύματα. Εμένα τότε το νοσοκομείο δεν ήθελε να δεχτεί την ταξιδιωτική ασφάλεια αλλά επέμενα και τη δέχτηκαν. Οπότε δεν πλήρωσα τίποτα.
Για πιο απλά περιστατικά κάνεις αίτημα μετά το ταξίδι με τα δικαιολογητικά και σου επιστρέφουν τα χρήματα.
Για τις ακυρώσεις επίσης θέλει προσοχή. Δεν αποζημιώνουν για τα πάντα, συνήθως για πολύ σοβαρό θέμα υγείας δικό σου ή στενού συγγενή και ανάλογες περιπτώσεις και όχι επειδή απλά άλλαξες γνώμη.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να διαβάσεις τι ισχύει.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Για Περού-Βολιβία με κάλυψη Covid, ποια ασφαλιστική θα προτείνατε; Θα την κάνουμε μόνο και μόνο γιατί είναι απαραίτητη για την είσοδο στη Βολιβία και φυσικά για την απευκταία περίπτωση που βγει κάποιο τεστ μας θετικό και χάσουμε κάποια προγραμματισμένη πτήση.
 
D

Delmem38110

Guest
Για Περού-Βολιβία με κάλυψη Covid, ποια ασφαλιστική θα προτείνατε; Θα την κάνουμε μόνο και μόνο γιατί είναι απαραίτητη για την είσοδο στη Βολιβία και φυσικά για την απευκταία περίπτωση που βγει κάποιο τεστ μας θετικό και χάσουμε κάποια προγραμματισμένη πτήση.
η ταξιδιωτική ασφάλεια στις μέρες που περνάμε είναι το πιο σοβαρό τμήμα του ταξιδιού μας.
δεν την κάνουμε γιατί μας το επιβάλουν αλλά γιατί πρέπει.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Μάθε παρακαλώ εάν στη Βολιβία είναι απαιτητή από το Κράτος για την έκδοση Visa και ενδεχόμενα τί ελάχιστα κεφάλαια απαιτεί. Στείλε μου με μήνυμα τις ημερομηνίες αναχώρησης & επιστροφής στην Ελλάδα, για να σ ενημερώσω σχετικά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μάθε παρακαλώ εάν στη Βολιβία είναι απαιτητή από το Κράτος για την έκδοση Visa και ενδεχόμενα τί ελάχιστα κεφάλαια απαιτεί. Στείλε μου με μήνυμα τις ημερομηνίες αναχώρησης & επιστροφής στην Ελλάδα, για να σ ενημερώσω σχετικά.
Η ενημέρωση θα ήταν καλό να γίνει εδώ για να μαθαίνουμε όλοι.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Μάθε παρακαλώ εάν στη Βολιβία είναι απαιτητή από το Κράτος για την έκδοση Visa και ενδεχόμενα τί ελάχιστα κεφάλαια απαιτεί. Στείλε μου με μήνυμα τις ημερομηνίες αναχώρησης & επιστροφής στην Ελλάδα, για να σ ενημερώσω σχετικά.
Δεν χρειαζόμαστε visa για τη Βολιβία. Την ασφάλεια για καλύψεις covid τη ζητάνε στα σύνορα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Η ενημέρωση θα ήταν καλό να γίνει εδώ για να μαθαίνουμε όλοι.
Πολύ σωστά.Αν θυμάμαι καλά το συγκεκριμένο μέλος είχε προσφέρει και παλαιότερα ασφαλιστικές καλύψεις.Αν θέλει και επιτρέπεται ας δώσει πλήρη στοιχεία(εταιρείες,καλύψεις κτλ).Το θέμα είναι επίκαιρο και ενδιαφέρει όλους μας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πολύ σωστά.Αν θυμάμαι καλά το συγκεκριμένο μέλος είχε προσφέρει και παλαιότερα ασφαλιστικές καλύψεις.Αν θέλει και επιτρέπεται ας δώσει πλήρη στοιχεία(εταιρείες,καλύψεις κτλ).Το θέμα είναι επίκαιρο και ενδιαφέρει όλους μας.
Οι όροι του φόρουμ είναι αυτοί: Terms and rules
Ό,τι δεν επιτρέπεται στο φόρουμ, δεν επιτρέπεται και σε πμ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Οι όροι του φόρουμ είναι αυτοί: Terms and rules
Ό,τι δεν επιτρέπεται στο φόρουμ, δεν επιτρέπεται και σε πμ.
Ναι δεν αντιλέγω για τους όρους.Αλλά έχουν γίνει και εξαιρέσεις με προσφορές απο διάφορα μέλη.Τέλος πάντων ότι νομίζετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom