Ταξιδιωτική ασφάλεια

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ακόμη και στη Revolut αν δεν κάνω λάθος δεν καλύπτονται έξοδα καραντίνας covid (διατροφή, διαμονή κλπ.), παρά μόνο νοσηλεία σε νοσοκομείο κλπ.
Ναι αυτό το σενάριο το χαιρετήσαμε με το καλημέρα της Όμικρον! Μόνο νοσήλεια καλύπτουν πλέον για τον κόβιντ και όλες οι ασφάλειες είναι φασόν...
Κι οι καραντίνες πλέον είναι μόνο 5μερες αλλά αν χάσεις το αεροπορικό τρέχα γύρευε...
Δεν θέλω να φοβίζω κανέναν, ξέρω ότι ταξιδεύουν αρκετοί που το είχαν κανονισμένο από νωρίτερα, αλλά η Ευρώπη έχει μεγάλο ρίσκο αυτές τις μέρες.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
8.003
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Πριν ξεκινήσει το ταξίδι μας έκανα αυτή της Αιγαίου, αφού μίλησα με υπάλληλο της ασφαλιστικής που μου έλυσε κάποιες απορίες, όπως και το θέμα εξόδων ενδεχόμενης καραντίνας, η απάντηση, ως 250 ευρώ ή 5 ημέρες με αποζημίωση 50 ευρώ την ημέρα, δωρεάν αλλαγή πτήσης... Ισχύει μόνο για πτήσεις star alliance.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σ ευχαριστώ πολύ αλλά κι αυτή πανάκριβη βγαίνει!
Γενικά απογοητεύτηκα πολύ με το θέμα...στο προηγούμενο ταξίδι που χρειάστηκε να κάνω ασφάλεια βρήκα πολλές και σε φανταστική τιμή. Τώρα χρεώνουν ότι θέλουν σκέφτομαι μήπως τελικά κάνω την 12μηνη Premium της Revolut να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ΚΑΙ να πίνω και τα ποτάκια μου στα Lounge ενώ έχω πληρώσει αεροπορικό ξεφτίλα :xalara:
 
D

Delmem38110

Guest
Σ ευχαριστώ πολύ αλλά κι αυτή πανάκριβη βγαίνει!
Γενικά απογοητεύτηκα πολύ με το θέμα...στο προηγούμενο ταξίδι που χρειάστηκε να κάνω ασφάλεια βρήκα πολλές και σε φανταστική τιμή. Τώρα χρεώνουν ότι θέλουν σκέφτομαι μήπως τελικά κάνω την 12μηνη Premium της Revolut να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ΚΑΙ να πίνω και τα ποτάκια μου στα Lounge ενώ έχω πληρώσει αεροπορικό ξεφτίλα :xalara:
εδώ θα σε απογοητεύσω, η είσοδος στα συμβεβλημένα Lounges δεν είναι δωρεάν, κοστίζουν.
δωρεάν είναι εφόσον υπάρξει καθυστέρηση πάνω από μια ώρα, αλλά και πάλι πρέπει να τα αγοράσεις και να σου επιστρέψουν τα χρήματα. τιμή 22 λίρες έκαστος.
Terms & Policies
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
εδώ θα σε απογοητεύσω,
Ασε με να χαρώ λίγο! το είδα ότι ισχύει μόνο αν υπάρχει καθυστέρηση απλά με τόσες απανωτές καρπαζιές σκέφτηκα μήπως το διασκεδάσω λίγο... :bleh:
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Σ ευχαριστώ πολύ αλλά κι αυτή πανάκριβη βγαίνει!
Γενικά απογοητεύτηκα πολύ με το θέμα...στο προηγούμενο ταξίδι που χρειάστηκε να κάνω ασφάλεια βρήκα πολλές και σε φανταστική τιμή. Τώρα χρεώνουν ότι θέλουν σκέφτομαι μήπως τελικά κάνω την 12μηνη Premium της Revolut να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ΚΑΙ να πίνω και τα ποτάκια μου στα Lounge ενώ έχω πληρώσει αεροπορικό ξεφτίλα :xalara:
Για ταξίδι 3 ημερών μου έβγαλε τιμή 18 δολάρια.....εσενα τι τιμή έβγαλε ?
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Η Revolut δεν καλύπτει ακύρωση ταξιδιού, ούτε έξοδα καραντίνας, ούτε εισιτήριο επιστροφής. Καλύπτει νοσηλεία για κόβιντ και τα κλασικά των αποσκευών κτλ.
Η Skyscanner σε συνομιλία μου έγραψαν ότι καλύπτουν τα προαναφερθέντα όλα, θα μπω σε λίγο να διαβάσω όλους τους όρους από την X Cover , αυτή είναι η ασφαλιστική στην ουσία.
Εμάς μας βγάζει για τρία άτομα, 35 μέρες Μεξικό, 540 ευρώ ασφάλιστρα. Η Mondial που δεν καλύπτει ακύρωση ταξιδιού λόγω θετικού τεστ (εκτός αν είχα ασφαλιστεί τις πρώτες δύο μέρες από την αγορά εισιτηρίων) βγαίνει κάπου 100 ευρώ φθηνότερη.
Έχουμε τίποτα άλλο, βρεεεε;;;
Όχι τίποτα άλλο, πάει και η Worldwideinsure που είχαμε ετήσια, δεν μας παίζει τους Έλληνες πλέον.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για ταξίδι 3 ημερών μου έβγαλε τιμή 18 δολάρια.....εσενα τι τιμή έβγαλε ?
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν κάνεις την premium πληρώνεις 7,99 / μήνα για 12 μήνες δεν βλέπω άλλη επιλογή....και χωρίς καλύψεις για covid όπως έγραψε ο @KonstantinosAlyona

Όχι τίποτα άλλο, πάει και η Worldwideinsure που είχαμε ετήσια, δεν μας παίζει τους Έλληνες πλέον
Και γω εκεί πόνταρα αλλά....Η Skyscanner δεν καλύπτει τη χώρα που με ενδιαφέρει (!) και τα 540 που σου ζητάνε τα βρίσκω πολλά...Μίλησα με φίλο στη ΜΕΤ δίνουν όλα τα κλασσικά με ελκυστικό ασφάλιστρο αλλά για καλύψεις covid το ξεχνάμε...

Mondial, Allianz κλπ ακριβές, ακριβές. Δεν ξέρω πελάγωσα!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν κάνεις την premium πληρώνεις 7,99 / μήνα για 12 μήνες δεν βλέπω άλλη επιλογή....και χωρίς καλύψεις για covid όπως έγραψε ο @KonstantinosAlyona



Και γω εκεί πόνταρα αλλά....Η Skyscanner δεν καλύπτει τη χώρα που με ενδιαφέρει (!) και τα 540 που σου ζητάνε τα βρίσκω πολλά...Μίλησα με φίλο στη ΜΕΤ δίνουν όλα τα κλασσικά με ελκυστικό ασφάλιστρο αλλά για καλύψεις covid το ξεχνάμε...

Mondial, Allianz κλπ ακριβές, ακριβές. Δεν ξέρω πελάγωσα!
Μας βγαίνει 3,5 ευρώ το άτομο ανά ημέρα. Είναι πολλά, αλλά σκέψου ότι για τη βίζα στη Ρωσία πληρώνω 1,5 ευρώ το άτομο, απλά για να υπάρχει μια ασφάλεια..
Κάτι πρέπει να κάνουμε, όμως, δεν πάω ένα μήνα Μεξικό με παιδί δίχως ασφάλεια...Ή πάω;;; 🤔
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μας βγαίνει 3,5 ευρώ το άτομο ανά ημέρα. Είναι πολλά, αλλά σκέψου ότι για τη βίζα στη Ρωσία πληρώνω 1,5 ευρώ το άτομο, απλά για να υπάρχει μια ασφάλεια..
Κάτι πρέπει να κάνουμε, όμως, δεν πάω ένα μήνα Μεξικό με παιδί δίχως ασφάλεια...Ή πάω;;; 🤔
Been there done that....όχι ΔΕΝ πας!! Στη θέση σου θα έκανα μια ασφάλεια να καλύπτει ιατρικά έξοδα και τα γνωστά για 35 μέρες δεν θα ανησυχούσα τόσο για τον covid....μέχρι να έρθει η ώρα της επιστροφής θεωρώ ότι το θέμα θα έχει ξεφουσκώσει . Γνώμη μου βέβαια...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Been there done that....όχι ΔΕΝ πας!! Στη θέση σου θα έκανα μια ασφάλεια να καλύπτει ιατρικά έξοδα και τα γνωστά για 35 μέρες δεν θα ανησυχούσα τόσο για τον covid....μέχρι να έρθει η ώρα της επιστροφής θεωρώ ότι το θέμα θα έχει ξεφουσκώσει . Γνώμη μου βέβαια...
Μα, εκεί είναι η μαγκιά. Στο PCR που ζητάει η Πορτογαλία, ακόμη και για τις transit. Κι αν βγει θετικό δύο μέρες πριν, με τον χαμό που γίνεται εδώ, και δεν προλάβω να πάω; Πού, στο Μεξικό, που δεν ζητάει ποτέ τίποτα, πας αέρα :D
Θα το σκεφτώ λίγο ακόμα...
Στο μεταξύ, μήπως να φτιάξει κανένας από εσας ασφαλιστική εταιρεία, αφού δεν βρίσκουμε καμία;;; :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom