Ταξιδιωτική ασφάλεια

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Η true traveller True Traveller Insurance for Backpackers and Adventure Travellers δεν σας καλύπτει; Αν δεν έχεις δοκιμάσει, βάλε τα δεδομένα που έχεις και δες τιμές και τι σου δίνει.
Από 1 Φεβρουαρίου σταματάει να καλύπτει cancellation, εξαιτίας της Όμικρον λέει. Χαίρω πολύ, αν δεν ήταν η Όμικρον, δεν θα ψάχναμε κάλυψη ακύρωσης..
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο PCR που ζητάει η Πορτογαλία, ακόμη και για τις transit
Καλά για τράνζιτ οι αθεόφοβοι; δηλαδή ακόμα κι αν δε βγεις από το τέρμιναλ;
Εγω μέχρι πριν 2 εβδομάδες που χάζευα έβρισκα μια χαρά καλύψεις. Τώρα με την όμικρον άλλαξαν όλα τα πρωτόκολλα....
Στο Μεξικό θα είστε μια χαρά, πως φτάνεις ως εκεί δεν ξέρω..
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Διορθώνω, γιατί δεν έβγαινε ο πολλαπλασιασμός, χεχε! Συνολικά είναι 380 ευρώ για τους τρεις μας, για 35 μέρες. Διάβασα τώρα τα ψιλά γράμματα, όσο άντεξα, φαίνεται πως όντως καλύπτουν και κόβιντ και ακύρωση.
Δεν βρίσκω κάποια άλλη που να δίνει ακύρωση, ή έστω τα χαμένα εισιτήρια αν βγούμε θετικοί στο Μέχικο. Πάμε με x-cover / skyscanner όπως φαίνεται
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Διορθώνω, γιατί δεν έβγαινε ο πολλαπλασιασμός, χεχε! Συνολικά είναι 380 ευρώ για τους τρεις μας, για 35 μέρες. Διάβασα τώρα τα ψιλά γράμματα, όσο άντεξα, φαίνεται πως όντως καλύπτουν και κόβιντ και ακύρωση.
Δεν βρίσκω κάποια άλλη που να δίνει ακύρωση, ή έστω τα χαμένα εισιτήρια αν βγούμε θετικοί στο Μέχικο. Πάμε με x-cover / skyscanner όπως φαίνεται

Ναι είναι κάαααπως πιο συμπαθητική η τιμή αυτή. Ειδικά αν σε καλύπτει για ακύρωση από covid. Πότε ξεκινάει το ταξίδι σας;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εύχομαι να πάνε όλα καλά παιδιά, σας παρακολουθώ και θα περιμένουμε τα νέα από το υπέροχο Μεξικό.
Δεν μπόρεσα να έρθω στον καφέ που ήπιατε στη Θεσσαλονίκη εκείνο το απόγευμα αλλά ελπίζω όταν ξαναβρεθείτε προς τα εδώ να γνωριστούμε και από κοντά.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
@KonstantinosAlyona γιατί λες ότι η Πορτογαλία θέλει pcr;
Εδώ διάβασα για rapid 48 ωρών.
COVID-19 | Measures implemented in Portugal | www.visitportugal.com
Ναι οκ, λέγοντας pcr εννοώ τεστ γενικά, λάθος μου. Δεν με απασχολεί το θέμα ποιο τεστ θα κάνω, αλλά μην βγει θετικό και δεν μπορούμε να κάνουμε τράνζιτ, την τρέλα μου :p
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Εύχομαι να πάνε όλα καλά παιδιά, σας παρακολουθώ και θα περιμένουμε τα νέα από το υπέροχο Μεξικό.
Δεν μπόρεσα να έρθω στον καφέ που ήπιατε στη Θεσσαλονίκη εκείνο το απόγευμα αλλά ελπίζω όταν ξαναβρεθείτε προς τα εδώ να γνωριστούμε και από κοντά.
Να είστε καλά! Υγεία να έχουμε, θα βρεθούμε σε πιο άνετε συνθήκες :)
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Σε αυτό το σημείο να δώσω τα εύσημα στην True Traveller για το Cancellation Policy:
Σε λιγότερο από 24 ώρες από το email με το claim μου (για ακύρωση λόγω κορωνοϊού), η απάντηση τους ήταν θετική για όλα τα έξοδα (πτήσεις, non-refundable ξενοδοχεία, ακόμη και reissue fees εισητηρίων) και τα χρήματα στον λογαριασμό μου!
Δεν έχω λόγια και φυσικά θα τους ξαναπροτιμήσω (αχρείαστοι να 'ναι...)
Σημείωση όμως ήμουν τυχερός μες την ατυχία μου και είχα αγοράσει το policy πριν προκύψει η Ομικρον.
 

__yera_simos__

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα!!

Καλώς σας βρήκα. Ονομάζομαι Γεράσιμος και είμαι νέος στην παρέα.
Ετοιμάζω ένα ταξίδι στην Αγγλία κι έχω την εξής ερώτηση: τώρα με το Brexit πως μπορεί ένας τουρίστας να είναι καλυμμένος σε περίπτωση που χρειαστεί υγειονομική περίθαλψη;
Το 2020 που επισκέφτηκα την Αγγλία και είχα την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας (ΕΚΑΑ) χρειάστηκε να πάω νοσοκομείο γιατί κάτι έτυχε και ήταν όλα κομπλέ. Δεν πλήρωσα κάτι. Τώρα όμως πλέον με το Brexit η ΕΚΑΑ δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφαλιστικής ικανότητας στο Ηνωμένο Βασίλειο.
Έχετε να προτείνετε κάποια ασφαλιστική εταιρία από εμπειρία ή κάποιον άλλον τρόπο ασφάλισης (όπως πχ η Revolut που προσφέρει ασφάλιση);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

(Αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτηση κάπου αλλού παρακαλώ προωθείστε μου το αντίστοιχο thread, ευχαριστώ!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.537
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom