Ταξιδιωτική ασφάλεια

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Έχει κάποιος να προτείνει ενα προγραμμα ταξιδιωτικης ασφαλισης που να καλύπτει μακρυτερα διαστηματα(2+μηνες) και πολλαπλούς προορισμους(5+)?
 

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia
Έχει κάποιος να προτείνει ενα προγραμμα ταξιδιωτικης ασφαλισης που να καλύπτει μακρυτερα διαστηματα(2+μηνες) και πολλαπλούς προορισμους(5+)?
Επειδή μάλλον δύσκολα θα βρεις κάτι τέτοιο, κοίτα μήπως κάνει συνεχόμενα ασφαλιστήρια στο max διάρκειας τους πχ το 1ο από 1/1-29/2 το 2ο από 1/3 - 31/4 ...κοκ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Λίγο δύσκολο, καθώς ακόμη και τα ετήσια προγράμματα ασφάλισης προϋποθέτουν το κάθε ταξίδι ξεχωριστά να μην υπερβαίνει τις 30 ημέρες. Μπορείς δηλαδή να πηγαίνεις για 1 μήνα σε 1 ή περισσότερες χώρες, να επιστρέφεις Ελλάδα, να ξαναφεύγεις για 1 μήνα κ.ο.κ.
Γι' αυτό που ψάχνεις δες Worldnomads, φαντάζομαι με 250-300€ το άτομο μπορούν να σου κάνουν την ασφάλεια που ζητάς
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχει κάποιος να προτείνει ενα προγραμμα ταξιδιωτικης ασφαλισης που να καλύπτει μακρυτερα διαστηματα(2+μηνες) και πολλαπλούς προορισμους(5+)?
Αυτό που ζητάς θα το βρεις εδώ:

https://www.moneysupermarket.com/travel-insurance/

Μπορείς να βάλεις τις προϋποθέσεις (π.χ. 60 ημέρες) και ό,τι άλλο φίλτρο θες και θα σου δώσει αποτελέσματα για να (συγ)κρίνεις. Μπορείς να κάνεις ετήσια ασφάλεια για πολλαπλά ταξίδια που το καθένα μπορεί να είναι μεγαλύτερο του ενός μήνα. Συμφέρει οικονομικά, αλλά διάλεξε προσεκτικά την εταιρία - ανάλογα με τις παροχές που θες.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Επειδή μάλλον δύσκολα θα βρεις κάτι τέτοιο, κοίτα μήπως κάνει συνεχόμενα ασφαλιστήρια στο max διάρκειας τους πχ το 1ο από 1/1-29/2 το 2ο από 1/3 - 31/4 ...κοκ
Αυτό μου προτειναν απο ιντεραμερικαν αλκα επειδη υποθετω πως έχει πολλά παραθυρακια (πχ να γυρισεις ελλαδα) ψαχνω εναλλακτικές..

Λίγο δύσκολο, καθώς ακόμη και τα ετήσια προγράμματα ασφάλισης προϋποθέτουν το κάθε ταξίδι ξεχωριστά να μην υπερβαίνει τις 30 ημέρες. Μπορείς δηλαδή να πηγαίνεις για 1 μήνα σε 1 ή περισσότερες χώρες, να επιστρέφεις Ελλάδα, να ξαναφεύγεις για 1 μήνα κ.ο.κ.
Γι' αυτό που ψάχνεις δες Worldnomads, φαντάζομαι με 250-300€ το άτομο μπορούν να σου κάνουν την ασφάλεια που ζητάς
Έχεις δικιο αλλά η τιμη υπερβαίνει κατα πολυ το μπάτζετ που διαθετω!

Αυτό που ζητάς θα το βρεις εδώ:

https://www.moneysupermarket.com/travel-insurance/

Μπορείς να βάλεις τις προϋποθέσεις (π.χ. 60 ημέρες) και ό,τι άλλο φίλτρο θες και θα σου δώσει αποτελέσματα για να (συγ)κρίνεις. Μπορείς να κάνεις ετήσια ασφάλεια για πολλαπλά ταξίδια που το καθένα μπορεί να είναι μεγαλύτερο του ενός μήνα. Συμφέρει οικονομικά, αλλά διάλεξε προσεκτικά την εταιρία - ανάλογα με τις παροχές που θες.
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το ψαξω εξονυχιστικα και θα επανελθω..
 
Last edited by a moderator:

fsarigian

Member
Μηνύματα
27
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
JAPAN
Ταξίδι-Όνειρο
Patagonia
Δεν νομίζω να υπάρχει προυπόθεση να γυρίσεις Ελλάδα...εξάλου ένα ασφαλιστήριο σε καλύπτει για την περίοδο ισχύς του εφόσον βρίσκεσαι στην χώρα που έχεις δηλώσει...αν το δούμε και λογικά δεν μπορούν να ξέρουν εάν έχεις γυρίσει ή οχι
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Worldnomads δοκίμασες;
Σε ευχαριστω για τα φωτα σου :), η τσεπη μου θα σε ευχαριστει, την Mondial εχω δει πολλοι να χρησιμοποιουν αυτη ειναι +€10 ακριβοτερη (€85). Η Interamerican μου βγαζει προσφορα με €35-45 αλλα δεν μου γεμιζει το ματι. Πες ειναι τα λεφτα λιγα, πες, πες, πες. Η προηγουμενη (η Mondial) εφ'οσον πεταζεις με AEGEAN (Star Alliance Airline) μου βγαζει €35! Τωρα στα ψιλα γραμματα γραφει εφ'οσον το ταξιδι γινει με Star Alliance member. Ποσο ομως του ταξιδιου; Μαλλον bothways!
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Εγώ αγοράζω κατευθείαν από την M.A ασφάλεια.Προφανώς της Aegean περιέχει την κάλυψη ακύρωσης ταξιδιού.Γι'αυτό είναι ακριβότερη.
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Εγώ αγοράζω κατευθείαν από την M.A ασφάλεια.Προφανώς της Aegean περιέχει την κάλυψη ακύρωσης ταξιδιού.Γι'αυτό είναι ακριβότερη.
Η Μοndial ειναι το στανταρτ στην ταξ. ασφαλιση σε ολη την Ευρωπη για ολο τον κοσμο! Δεν ξερω αν καταλαβες μεσω του σιτε της AEGEAN ειναι τα μισα! Αλλα πρεπει να διαβασεις τα ψιλα γραμματα!

Αν δεν πετας με AEGEAN η STAR ALLIANCE Member δεν σε καλυπτει, αυτο που ειπαν απο το κεντρικο της Mondial απο την Αθηνα & το λεει & η Aegean, εαν διαβασεις τους ορους! Γιατι μεσω σιτε της ΑEGEAN ειναι €35, μεσω Mondial ειναι €85, για τον ιδιο προορισμο, πχ Κεντρικη Αμερικη. Η πτηση γινεται με STAR ALLIANCE member σε Ευρωπαικη χωρα & μετα με SKYTRAX/SKY TEAM στη χωρα του προορισμου. Βγαλε ακρη τοτες με τα ψιλα γραμματα!
 
Last edited:

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Δε διάβασα όλα τα μηνύματά σου δεν ξέρω πού θέλεις να πας και τι είδους καλύψεις θέλεις.Θεώρησα ότι θέλεις στην Ευρώπη και σου έβγαζε ακριβότερα.

Αλλά για μισό λεπτό.Τι σημαίνει δε σε καλύπτει επειδή το ένα σκέλος του ταξιδιού θα είναι με εταιρεία άλλης συμμαχίας;Η ασφάλεια σε καλύπτει για συγκεκριμένη χώρα ή χώρες.Αν π.χ πηγαίνεις στη Νικαράγουα,με όποια πας θα σε καλύπτει για ότι πάθεις στη Νικαράγουα.Αν πάθεις κάτι στο αεροπλάνο σε καλύπτει το εισιτήριο σου που είναι και ασφάλεια για μέσα στο αεροπλάνο.Είναι υποχρεωμένη η εταιρεία να σου παράσχει τα απαραίτητα για την περίθαλψή σου σε περίπτωση ασθένειας εν ώρα πτήσης.
 
Last edited by a moderator:

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Δε διάβασα όλα τα μηνύματά σου δεν ξέρω πού θέλεις να πας και τι είδους καλύψεις θέλεις.Θεώρησα ότι θέλεις στην Ευρώπη και σου έβγαζε ακριβότερα.
Σταθη καλα θα'ναι να αρρωσταινει κανεις στην Ευρωπη, για σοβαρα περιστατικα σε χωρες τις ΕΟΚ υπαρχει νοσοκομειακη καλυψη με την Ευρωπαικη Καρτα Ασφαλισης Ασθενειας που εκδιδεται δωρεαν εφ'οσον εισαι ασφαλισμενος στο ΕΦΚΑ. Αν βεβαια καεις απο τον ηλιο η πιασεις σταφιλοκοκο δεν ειναι επειγον περιστατικο να σε καλυψει! Οποτε σκας €50-100-200 για να σε φτιαξουνε! Βεβαια αυτο και ακομα κατι μπορει να'ναι το deductible της ασφαλειας σου. Η μικρη μου εχθες σε χωρα της ευρωπης μια πληγη στο ποδι, ιντερνετικη διαγνωση (εστειλε η συζυγος φωτ.) του οικ. γιατρου, μεσω μεηλ για να βγαλη διαγνωση & να εκδοσει συνταγη. Ξεραμε οτι θελει Fucidin ( Sodium fusidate) αλλα χωρις συνταγη δεν χορηγειται! Λοιπον €14,50 διαγνωση ιατρου + €18,10 Fucidin (μπορει να'ναι κανα γενοσημο). Στην Ελλαδα πας στο φαρμακειο και παρνεις 4 Fucidin η 7 γενοσημες! Ουτε γιατρος μεσολαβει για να γραψει συνταγη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom