Ταξιδιωτική ασφάλεια

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Σήμερα το βράδυ φεύγουμε κι εμείς και πάμε στους σεισμούς και στα τσουνάμι και σκέφτηκα μήπως για πρώτη φορά πάρουμε ταξιδιωτική ασφάλεια. Μιλώντας όμως με εκπρόσωπο της mondial-assistance έμαθα πως δεν καλύπτει δραστηριότητες όπως rafting, trekking, snorkeling, που εμείς κάπως έτσι θα περνάμε τις μέρες μας, οπότε λέω να μην επιλέξω καποιο πακέτο...
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
Καλό σας ταξίδι, νομίζω ότι η WorldNomads με κάτι παραπάνω καλύπτει ΄ορισμένες δραστηρίοτητες'. Αχρείαστη να'ναι!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Σε προηγούμενα ποστ είχα αναφέρει ότι είχα χρησιμοποιήσει ταξιδιωτική ασφάλιση από την ΑΤΕ και από την World Nomads.

Πριν λίγους μήνες, έψαχνα να βρώ διεθνή ασφαλιστική να με καλύψει για την ενοικίαση του αυτοκινήτου στο ταξίδι μας στο Ομάν. Μετά από αρκετή έρευνα για τους όρους, καλύψεις, παροχές, κλπ. κατέληξα σ' αυτήν: Worldwideinsure.com
με την οποία έκανα ετήσιο συμβόλαιο. Βλέποντας ότι η ίδια εταιρία έκανε και ταξιδιωτική ασφάλιση, αποφάσισα να κάνω ένα επίσης ετήσιο παγκόσμιο (εκτός αμερικανικής ηπείρου) "Premium" συμβόλαιο, για 2 άτομα, στην τιμή των 215 GBP.

Στο πρώτο μας ταξίδι, στο Ομάν, δεν την χρειαστήκαμε. Στο επόμενο ταξίδι, στην Ινδία, μας έτυχε κυκλώνας που μας ανάγκασε ν'αλλάξουμε το πρόγραμμά μας, να μην μεταβούμε εκεί που θέλαμε αλλά να επιστρέψουμε εκεί που θα ήμασταν ασφαλείς με συνέπεια να κάνουμε αρκετά επιπλέον έξοδα.

Μετά την επιστροφή μας στην Ελλάδα, διεκδίκησα (μέσω email) την "Catastrophe and travel disruption cover" και ζήτησα (με αποδείξεις, όπως προβλέπονταν στη διαδικασία) αποζημίωση για τα έξοδά μας. Μέσα σε 5 μέρες, όπως υπόσχεται η εταιρία, το αίτημα εξετάστηκε, η αποζημίωση εγκρίθηκε σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου και το επιδικασθέν ποσό θα πιστωθεί στο λογαριασμό μου την επόμενη βδομάδα.

Όπως αποδείχθηκε στην πράξη, λοιπόν, η εταιρία είναι αξιόπιστη και γι αυτόν τον λόγο την αναφέρω και την προτείνω για να το έχουν υπόψη τους όσοι ενδιαφέρονται.
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Επαναφερω το θεμα αυτο μιας και ενδιαφερομαι για ταξιδιωτικη ασφαλεια και καποιος φιλος εχει κατι ενδιαφερον να προσθεσει.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα,Νοέμβριο πάμε Βιετνάμ και για πρώτη φορά λέω να κάνουμε ταξιδιωτική ασφάλεια.
Δεν έχω ιδέα λοιπόν για το τι παίζει με αυτές αλλά σύμφωνα με τα σχόλια εδώ είμαι ανάμεσα σε mondial,WN και WorldWideInsure.
Πιο ακριβή η mondial (108ε για 2 ατομα) και με τις λιγότερες καλύψεις,μετά η WN με 105ε αλλά λίγο περισσότερες καλύψεις και μετά WorldWide με 85ε για 2 ατομα. Λέω να ασφαλιστούμε στην τελευταία μιας και είναι η πιο φτηνή αλλά την συστήνει και ο @babaduma
Τι λέτε?
 

lefteris12

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα. θα παω ενα ταξιδι στην ασια και θα ηθελα μια αξιοπρεπεις ασφαλιστικη εταρια,εχετε να μου προτεινετε καποια?
ευχαριστω
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.626
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εχω καιρό να χρησιμοποιήσω κάποια. Παλιότερα είχα ασφαλιστεί στην Worldnomads αλλά στο μεταξύ έχει τσιμπήσει αρκετά τις τιμές της. Αν κάποιος έχει να προτείνει μια εταιρία που να συνδυάζει καλή κάλυψη και οικονομικές τιμές παρακαλώ στείλτε μου καμιά ιδέα!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Καλησπέρα,Νοέμβριο πάμε Βιετνάμ και για πρώτη φορά λέω να κάνουμε ταξιδιωτική ασφάλεια.
Δεν έχω ιδέα λοιπόν για το τι παίζει με αυτές αλλά σύμφωνα με τα σχόλια εδώ είμαι ανάμεσα σε mondial,WN και WorldWideInsure.
Πιο ακριβή η mondial (108ε για 2 ατομα) και με τις λιγότερες καλύψεις,μετά η WN με 105ε αλλά λίγο περισσότερες καλύψεις και μετά WorldWide με 85ε για 2 ατομα. Λέω να ασφαλιστούμε στην τελευταία μιας και είναι η πιο φτηνή αλλά την συστήνει και ο @babaduma
Τι λέτε?
Τελικά ποια ασφάλεια έκανες?πρώτη φορά λέω να ψάξω ταξιδιωτική ασφάλεια. Κάποιο σχετικό λινκ?
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Τελικά ποια ασφάλεια έκανες?πρώτη φορά λέω να ψάξω ταξιδιωτική ασφάλεια. Κάποιο σχετικό λινκ?
Καλησπέρα! Με την worldwide έκανα τελικά,αν την googlαρεις θα βρεις το λινκ της. Σόρρυ αλλά είμαι από κινητό κ εκτός σπιτιού αυτή την στιγμή.
Και εγώ πρώτη φορά που έκανα ασφάλεια αλλά αποσο το έψαξα ήταν η πιο φτηνή,με πολλές καλύψεις και με καλές κριτικές.
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Καλησπέρα και καλή χρόνια!
Ταξιδεύω τον άλλο μήνα για Ταιλανδη και είπα να ψαχτω για ασφάλεια. Η ερώτηση μου είναι πως με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε κάποιες ασφαλιστικές (mondial,allianz) πιθανό και άλλες αναφέρουν ως "περιορισμοι στην καλυψη" τα μη οργανωμένα ταξίδια σε ενδο-ασια, ενδο-αφρικη. Με απλά λόγια εάν το ταξίδι δεν είναι "οργανωμένο" με κάποιο γκρουπ η εταιρεία τότε δε δικαιούμαι όλες τις καλύψεις;;; Εάν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα και καλή χρόνια!
Ταξιδεύω τον άλλο μήνα για Ταιλανδη και είπα να ψαχτω για ασφάλεια. Η ερώτηση μου είναι πως με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε κάποιες ασφαλιστικές (mondial,allianz) πιθανό και άλλες αναφέρουν ως "περιορισμοι στην καλυψη" τα μη οργανωμένα ταξίδια σε ενδο-ασια, ενδο-αφρικη. Με απλά λόγια εάν το ταξίδι δεν είναι "οργανωμένο" με κάποιο γκρουπ η εταιρεία τότε δε δικαιούμαι όλες τις καλύψεις;;; Εάν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ.
Προφανώς θα έχουν περιορισμούς για συγκεκριμένες χώρες. Η Ταϊλάνδη δεν είναι ενδο-Ασία όπως και να'χει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom