Ταξιδιωτική ασφάλεια

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλησπερες σε τρεκ για νεπαλ λεει

TRAVEL INSURANCE
Travel insurance is compulsory to take any adventure trip and it must be covered both medical & emergency evacuation with worth of USD100, 000.00 minimum.

οποτε φανταζομαι οτι χρειαζομαι υποχρεωτικα μια????

λιγο που εψαξα, βρηκα στην Mondial με 100 ευρω περιπου

ξερετε αλλες ασφαλιστικες, καποια αλλη προταση?
Αν θες κάτι φτηνό, μπορείς και να ζητήσεις από τον οργανωτή του τρεκ σου να σου προτείνει κάποια τοπική - λογικά θα σου παρέχει κάλύψη μόνο για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα και μόνο για τα απαραίτητα.

Τα πακέτα της Worldnomads.com επίσης μπορεί να σε καλύπτουν - μάλλον θες το ακριβότερο ("Explorer"), αλλά δες το προσεκτικά γιατί μπορεί να υπάρχουν αστερίσκοι: Π.χ. στο πακέτο τους που μόλις έκλεισα (για άλλη χώρα) αναφέρει στα Excess μία μόνο εξαίρεση: €625 για Medical evacuation services within Nepal.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δυστυχώς, η αγαπημένη μου ασφαλιστική μετά το Brexit δεν ασφαλίζει πια Ευρωπαίους πολίτες...
Τέλεια.....και ήταν η μόνη που είχα βρει τότε για κάλυψη ηφαιστειακής τέφρας για την Ισλανδία! Άντε ψάξε τώρα για Νεπάλ...φτουυυυ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει κανείς εμπειρία από τη Safetywing? Χρειάζομαι για μεγάλη διάρκεια και βγάζει πολύ οικονομικά πακέτα. Διαβάζω γενικά καλές κριτικές αλλά είπα να δω αν την έχει χρησιμοποιήσει κανείς εδώ και είχε και καμιά εμπειρία από τη διαδικασία των claims.
Η Worldnomads που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα δε δέχεται για την ώρα κατοίκους Ελλάδας.
 

AlexSpin

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους!
Σχεδιαζω ενα ταξιδι για το τελος του χρονου στον μαυρικιο!
Σε επικοινωνια ωστε να δω τι χρειαζεται για το ταξιδι(πληρως εμβολιασμενοι και αρνητικο pcr 72 ωρες πριν φτασω) μου στελνει το ξενοδοχειο ενα εγγραφο που αναφερει τι χρειαζεσαι για να ταξιδεψει!
Μια απο τις παραγραφους λοιπον ζηταει ιατρικη ασφαλεια που να περιλαμβανει covid(it is mandatory to arrange covid 19 insurance health cover)!
Γνωριζει καποιος ενα αυτο ειναι υποχρεωτικο ή οχι; Και επισης που βγαζω τετοιου ειδους ασφαλεια;;;
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους!
Σχεδιαζω ενα ταξιδι για το τελος του χρονου στον μαυρικιο!
Σε επικοινωνια ωστε να δω τι χρειαζεται για το ταξιδι(πληρως εμβολιασμενοι και αρνητικο pcr 72 ωρες πριν φτασω) μου στελνει το ξενοδοχειο ενα εγγραφο που αναφερει τι χρειαζεσαι για να ταξιδεψει!
Μια απο τις παραγραφους λοιπον ζηταει ιατρικη ασφαλεια που να περιλαμβανει covid(it is mandatory to arrange covid 19 insurance health cover)!
Γνωριζει καποιος ενα αυτο ειναι υποχρεωτικο ή οχι; Και επισης που βγαζω τετοιου ειδους ασφαλεια;;;
Ευχαριστω εκ των προτερων
Για να μη κανω διαφημιση αν ψαξεις στο σιτε της ετζιαν εχει την εταιρεια που κανει ασφαλεια ταξιδιωτικη για covid απο τις αρχες της πανδημιας,μπορεις να τους καλεσεις και να σου φτιαξουν πακετο αναλογα με τις μερες και τον προορισμο σου
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Έχει δει κάποιος ότι παραδοσιακές ασφαλιστικές εταιρείες του εξωτερικού (π.χ. WorldNomads, Columbus Direct) έχουν σταματήσει να πουλάνε ταξιδιωτικές ασφάλειες στην Ελλάδα?

Έχει κάνει κάποιος πρόσφατα ταξιδιωτική ασφάλεια να μας πει πού να κάνουμε και να καλύπτει τα κλασσικά ιατροφαρμακευτικά αλλά και για οδήγηση ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχει δει κάποιος ότι παραδοσιακές ασφαλιστικές εταιρείες του εξωτερικού (π.χ. WorldNomads, Columbus Direct) έχουν σταματήσει να πουλάνε ταξιδιωτικές ασφάλειες στην Ελλάδα?
οχι μονο ελλαδα κ Ιταλια πχ αλλα κ σε ολες τις χωρες με " travel warning" νταουν αντερ, kiwi κλπ.
ψαξε λιγο, αντικαθιστανται απο ενα σωρο αλλες.
Best Pandemic Travel Insurance Plans Of October 2021
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει δει κάποιος ότι παραδοσιακές ασφαλιστικές εταιρείες του εξωτερικού (π.χ. WorldNomads, Columbus Direct) έχουν σταματήσει να πουλάνε ταξιδιωτικές ασφάλειες στην Ελλάδα?

Έχει κάνει κάποιος πρόσφατα ταξιδιωτική ασφάλεια να μας πει πού να κάνουμε και να καλύπτει τα κλασσικά ιατροφαρμακευτικά αλλά και για οδήγηση ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου;
Το έχω παρατηρήσει, για την ώρα έχω κοιτάξει μόνο τη safetywing που αναφέρω: Ταξιδιωτική ασφάλεια
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Δυστυχώς, η αγαπημένη μου ασφαλιστική μετά το Brexit δεν ασφαλίζει πια Ευρωπαίους πολίτες...
Μόλις επικοινώνησα με την True Traveller και μου επιβεβαίωσε πως ασφαλίζει κανονικότατα Ευρωπαίους Πολίτες. Απλά, για περιπτώσεις COVID πηγαίνει σύμφωνα με την λίστα των χωρών του FCDO (UK), οπότε μόνο σε green & amber χώρες.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Έχει δει κάποιος ότι παραδοσιακές ασφαλιστικές εταιρείες του εξωτερικού (π.χ. WorldNomads, Columbus Direct) έχουν σταματήσει να πουλάνε ταξιδιωτικές ασφάλειες στην Ελλάδα?

Έχει κάνει κάποιος πρόσφατα ταξιδιωτική ασφάλεια να μας πει πού να κάνουμε και να καλύπτει τα κλασσικά ιατροφαρμακευτικά αλλά και για οδήγηση ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου;
εκανα για ιατροφαρμακευτικη καλυψη.και εξοδα ξενοδοχειου σε περιπτωση ακυρωσης πτησης με την mondial...
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.214
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom