Ταξιδιωτική ασφάλεια

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Βαλίτσα για Νοτιοανατολική Ασία πάντως, μπα...8 κιλά backpack και πολύ είναι, περισσεύει χώρος για καμιά φθηνή αγορά.

Θεωρώ ότι αν πληρώνει κανείς και Βαλίτσα σε low cost, ίσως καλύτερα να επιλέξει μια από τις άλλες εταιρείες, η διαφορά μικραίνει αρκετά.
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπερα σας!
Προκειται να ταξιδεψουμε στην Ταυλανδη για 18 μερες και θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε χρησιμοποιησει καποια ταξ. ασφαλιση για εκει κ τι προτεινετε!Γενικα εχω ταξιδεψει κ σε αλλες χωρες πχ Μπαλι Σιγκαπουρη και Φιλιππινες και δεν ειχα κανει ταξ ασφαλιση όμως τωρα ειπαμε να κανουμε. Οι πτησεις ειναι με Scoot, οποτε ενας φοβος υπαρχει!
Ευχαριστω!
Είχα την εντύπωση ότι για ορισμένα τουλάχιστον κράτη της ΝΑ Ασίας η ταξιδιωτική ασφάλιση είναι υποχρεωτική και ότι για την είσοδο στις χώρες αυτές πρέπει να την επιδείξεις μαζί με τα εισιτήρια αναχώρησης και τη διαμονή σου. Δεν ξέρω όμως αν αυτό όντως ισχύει.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Καλημέρα. Την ασφαλέστερη και πιό έγκυρη απάντηση θα τη λάβεις από τις προξενικές αρχές των χωρών που πρόκειται να επισκεφθείς. Εάν σου πουν οτι απαιτείται, τότε να μάθεις τα όρια που ζητούν. Στο παρελθόν απαιτούσαν όρια της ταξεως των 50.000 ή και 150.000€ για θέματα υγείας & νοσοκομειακής περίθαλψης. Πλέον η Covid παρ όλο που σιωπηλά συνεχίζει να θερίζει κόσμο, έχει αποχαρακτηριστεί από πανδημία. Οπότε κάποιες τέτοιες απαιτήσεις έχουν μετριαστεί ή και εκλείψει.
Από κεί και πέρα, καλό είναι να έχεις μία ασφαλιστική καβάτζα -άσχετα από την απαίτηση της κάθε χώρας...
Better safe than sorry που λεν και στο χωριό της γυναίκας μου.
 
Last edited:

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλημέρα σας !
Πρόκειται να ταξιδέψω στην Ασία αυτήν την εβδομάδα !
Έχει κάνει κάποιος ταξιδιωτική ασφάλεια της true traveller insurance ?
Η γνωρίζει κάποιος αν είναι αξιόπιστη ώστε να την κλείσω ;
Καθώς οι τιμές που προσφέρουν με μηδενικό excess αν συμβεί κάτι μου φαίνονται ικανοποιητικές !
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλημέρα. Την χρησιμοποιώ χρόνια. Δεν έχει χρειαστεί για ιατρικό θέμα ή ατύχημα, αλλά σε ακύρωση ολόκληρου ταξιδιού λόγω covid πλήρωσε άμεσα, εύκολα και μέχρι τελευταίου σεντ.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλημέρα. Την χρησιμοποιώ χρόνια. Δεν έχει χρειαστεί για ιατρικό θέμα ή ατύχημα, αλλά σε ακύρωση ολόκληρου ταξιδιού λόγω covid πλήρωσε άμεσα, εύκολα και μέχρι τελευταίου σεντ.
Έγινε σε ευχαριστώ!
Κοιτάζω επίσης και την safety wing η οποία όμως έχει ακριβό deductible αλλα σαφώς φθηνότερη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχει κάνει κάποιος ταξιδιωτική ασφάλεια της true traveller insurance ?
Την έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές, αλλά (ευτυχώς) δεν την χρειάστηκα. Θα την ξανά χρησιμοποιήσω γιατί έχει καλύψεις που δεν έχουν άλλες ασφάλειες και οι κριτικές που έχει είναι καλές.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Καλημέρα σας !
Πρόκειται να ταξιδέψω στην Ασία αυτήν την εβδομάδα !
Έχει κάνει κάποιος ταξιδιωτική ασφάλεια της true traveller insurance ?
Η γνωρίζει κάποιος αν είναι αξιόπιστη ώστε να την κλείσω ;
Καθώς οι τιμές που προσφέρουν με μηδενικό excess αν συμβεί κάτι μου φαίνονται ικανοποιητικές !
Καλησπέρα.
Μπήκα στο site του πάροχου. Μάλλον μεσίτης. Ξετυλίγοντας φιόγκους και περιτύλιγμα , αυτό που αναφέρει είναι οτι τις ασφαλιστικές παροχές τις πέρνει από την Interpartner Assistance.
Πολλοί ειδικευμένοι οργανισμοί οδικής βοήθειας, εύλογα και συχνά επεκτείνονται και στο χώρο της Ταξιδιωτικής ασφάλισης. Το ίδιο συμβάινει κι εδώ. Η συγκεκριμένη προσφέρει μικρά φασόν πακετάκια και στις εγχώριες ασφαλιστικές που τα ενσωματώνουν - προαιρετικά- στα συμβόλαια του Κλάδου Ζωής. Στο παρελθόν τα είχα προσφέρει σε πελάτες μου με συμβόλαια Υγείας και όταν χρειάστηκε, λειτούργησαν. Πλέον η Interpartner Assistance δουλεύει κάτω από την ομπρέλλα της ΑΧΑ που εγγυάται και τις προσφερόμενες παροχές.
Αυτά.
 

power_gr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα. Την χρησιμοποιώ χρόνια. Δεν έχει χρειαστεί για ιατρικό θέμα ή ατύχημα, αλλά σε ακύρωση ολόκληρου ταξιδιού λόγω covid πλήρωσε άμεσα, εύκολα και μέχρι τελευταίου σεντ.
Τι δικαιολογητικα χρειαζονται για την ενεργοποίηση του συμβολαίου λόγω ασθένειας?
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Τι δικαιολογητικα χρειαζονται για την ενεργοποίηση του συμβολαίου λόγω ασθένειας?
Μια φόρμα (στα αγγλικά) για να τη συμπληρώσει και σφραγίσει ο ιατρός, θετικό τεστ Covid (στη δική μου περίπτωση) και αντίγραφα όλων των εξόδων (εισιτηρίων, κλπ) μαζί με το άθροισμα τους. Σε λιγότερο από 48 ώρες ήταν όλο το ποσό στο ΙΒΑΝ μου.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.346
Έχω μία ερώτηση σχετικά με ασφάλεια απαλλαγής για την ενοικίαση αυτοκινήτου: ως γνωστόν, μπορούμε να κλείσουμε ασφάλεια απαλλαγής επιτόπου στο γκισέ της εταιρείας ενοικιάσεως ή στο σάιτ του μεσάζοντα απ' όπου νοικιάζουμε. Υπάρχει και μία τρίτη λύση, να νοικιάσεις χωρίς έξτρα ασφάλεια και από 3ο σάιτ να πάρεις μία ασφάλεια απαλλαγής. το έχετε κάνει, το προτείνετε; Βγαίνει σαφώς πιο φτηνά έτσι αλλά αναρωτιέμαι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
να νοικιάσεις χωρίς έξτρα ασφάλεια και από 3ο σάιτ να πάρεις μία ασφάλεια απαλλαγής.
Αυτός είναι ο τρόπος που ασφαλίζουν τα οχήματά τους συνήθως αυτοί που ταξιδεύουν με ίδια οχήματα. Μπορείς να το κάνεις και με νοικιασμένα. Ξέρω άλλους που το έχουν κάνει. Αν έχεις καλές κριτικές και δεν σε απασχολεί να πληρώσεις πρώτα τυχόν ζημιές και μετά να λάβεις χρήματα πίσω, τότε το κάνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom