Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

Vitonas

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ναμίμπια
Οι οδηγοί του Lonely Planet μ' έχουν ενθουσιάσει μέχρις στιγμής και με έχουν βοηθήσει σε αρκετά "δύσκολα" ταξίδια με τις πολλές καλές λεπτομέριες που περιέχουν και την άμεση ενημέρωση που έχουν.
Πρίν από κάθε ταξίδι βέβαια εξαντλώ ότι πληροφορίες μπορέσω να πάρω από το internet και συνήθως σχεδιάζω το δικό μου πρόγραμμα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σήμερα Σαββατο 27 Δεκεμβριου 2008 η εφημερίδα "Τα Νέα" κυκλοφορούν με ταξιδιωτικό οδηγό σχετικό με τα χιονοδρομικά κέντρα στην Ελλάδα!

aimg360.imageshack.us_img360_2546_dsc04382wc6.th.jpg
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω μεχρι στιγμης, προτιμω τους explorer!!δεν με εχουν απογοητευσει ποτε!εχουν ωραια δομη, αρκετη αναλυση σε ολα τα αξιοθεατα, τα εχουν χωρισμενα ανα περιοχη, οι χαρτες τους γινονται ευκολα κατανοητοι, ενω στο τελος εχουν μεγαλο καταλογο με ξενοδοχεια, εστιατορια, καφε κτλ!βεβαια καθε φορα που ετοιμαζω ενα ταξιδι, δεν χανω την ευκαιρια να περασω ωρες στον ελευθερουδακη, μελετωντας ο,τι οδηγους κυκλοφορουν για τον προορισμο που με ενδιαφερει, αλλα κατα εναν παραξενο τροπο ολο στους explorer καταληγω!!μοναδικο τους μειονεκτημα το μεγεθος!!ορισμενοι οδηγοι ειναι πολυ μεγαλοι και επισης ζυγιζουν πολυ!!
 

grtt

Member
Μηνύματα
124
Likes
266
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μία σελίδα η οποία περιέχει δωρεάν ταξιδιωτικούς οδηγούς σε pdf μορφή είναι το Destination City Guides By In Your Pocket Περιέχει πληροφορίες για πολλές πόλεις. Οι οδηγοί είναι υπό μορφή μικρού περιοδικού και ανανεώνονται κάθε τρίμηνο περίπου. Αν και δεν περιέχει πληθώρα πληροφοριών για όλα τα μέρη που μπορείτε να επισκεφθείτε σε κάθε πόλη, είναι σίγουρα χρήσιμοι καθώς περιέχονται χρηστικές πληροφορίες διασκέδασης, ημερολόγιο εκδηλώσεων αλλά φυσικά και πληροφορίες σχετικά με διάφορα αξιοθέατα που μπορείτε να επισκεφθείτε.
Αν θέλετε μπορείτε να παραγγείλετε έναντι μικρού αντιτίμου και την έντυπη έκδοση των οδηγών.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Και μόνο που αναφέρουν τα Σκόπια σαν "Μακεδονία".... τους εύχομαι να μείνουν απούλητοι και να κλείσουν τώρα με την οικονομική κρίση! :bleh::bleh::bleh::clap::clap::clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σημερα η εφημεριδα τα ΝΕΑ εχουν ταξιδιωτικό οδηγό για
ΤΖΟΥΜΕΡΚΑ
 

Attachments

eragon189

Member
Μηνύματα
57
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Παιδιά ενδιαφέρομαι για ταξιδιωτικό οδηγό για Πράγα.
Ποιον μου προτείνετε??
Στα δύο μου ταξίδια που πήγα (Βιέννη και Παρίσι) χρησιμοποίησα της explorer και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά με χαλάει λίγο ο χάρτης που είναι μικρές μικρές σελίδες.
Από την άλλη ο οδήγος της explorer για Πράγα είναι από το 2004! Πόλυ παλιός δεν είναι??:roll:

Ακούω γνώμες λοιπόν..:)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
παιδια μεχρι τελος φεβρουαριου ο παπασωτηριου εχει εκπτωση 30% στα ξενογλωσσα βιβλια και τους οδηγους , ωραριο 4-6 μόνο καθε μέρα ( σιγουρα ισχυει για το βιβλιοπωλειο στο Mall ) για τα υπολοιπα τσεκαρετε το..
εγω πηρα τους οδηγους time out tokyo & insight guide japan και απο 48 ευρω εδωσα μονο 32 ..
αν ξερετε που θα πατε το επομενο σας ταξιδι αξιζει..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.990
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Disco, μια καλή επιλογή για ψώνια σε οδηγούς (και ό,τι άλλο ξενόγλωσσο βιβλίο θες) είναι το bookdepository.co.uk . Τα δύο βιβλία που πήρες στα φέρνουν σπίτι (με δωρεάν αποστολή εντός μιας εβδομάδας το πολύ) για 22 ευρώ. Τώρα που η λίρα είναι ακόμη (γιατί ανεβαίνει...) στα κάτω της συμφέρει.

Βέβαια, ως ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο, σου στερεί τη χαρά του να ξεφυλίσσεις και να διαλέξεις με την ησυχία σου, αλλά ως τιμές δεν παίζεται, ειδικά σε σχέση με τα ελληνικά βιβλιοπωλεία των οποίων οι τιμές είναι τραγικές (συνήθως οι προσφορές τους είναι αρκετά ακριβότερες κι από τις κανονικές τιμές των οδηγών στα βιβλιοπωλεία του εξωτερικού). Εγώ τα ξεφυλλίζω στην Ελλάδα ή μέσω amazon και τα παραγέλνω από το bookdepository και μου στοιχίζουν αρκετές εκατοντάδες ευρώ λιγότερα το χρόνο (ψωνίζω πολύ...).
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Τουλάχιστον σήμερα ανεβαίνει (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) το Ευρώ απέναντι στην Λίρα Αγγλίας αλλά και το Δολλάριο, οπότε ίσως να είναι μια καλή ευκαιρία! :roll:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.758
Likes
50.990
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μέχρι πριν μισή ώρα η λίρα ανέβαινε... τώρα ψιλοσώζεται το ευρώ, αλλά γενικώς εδώ και 2-3 εβδομάδες η λίρα πια παίρνει τα πάνω της: από το 0.95 που είχαμε φτάσει πια είναι στο 0.87 και γενικώς φοβάμαι ότι το κατρακύλισμα της λίρας θα βάλει φρένο σύντομα (κρίμα για όσους δεν πληρωνόμαστε σε λίρες...).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.616
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom