Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Νικήτα καλώς ήρθες.

Καλή περίπτωση είναι τα pocket pc με gps και χάρτες. Υπάρχουν είτε με ενσωματομένο gps, είτε με bluetooth gps.

Αν το ppc δεν το θες για πολλά άλλα πράγματα, παρά μόνο για χάρτες, ατζέντα και κάνα δύο παιχνιδάκια, γενικά για ελαφριές εφαρμογές, τότε υπάρχουν και αρκετές φθηνές λύσεις.

Βέβαια, υπάρχουν και εφαρμογές σε κινητά τηλέφωνα, όπως το route 66, αλλά δεν ξέρω την ποιότητά τους.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Χθες, κάποιοι φίλοι μου δώρισαν το The Travel Book (αυτό που σε προηγούμενο post ανέφερε η Maria).
Με μια 1η ματιά, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον. Είναι τεράστιο (και στις 3 διαστάσεις). Περιέχει 230 χώρες (συνειδητοποίησα ότι έχω επισκεφτεί περίπου το 3%). Έχει δύο σελίδες για κάθε χώρα.
Σε κάθε χώρα έχει κάποιες βασικές πληροφορίες (πληθυσμός κλπ), ένα γενικό σχόλιο, πρόταση για τους μήνες που είναι καλύτερη η επίσκεψη και κάποιες βασικές πληροφορίες για τη χώρα (για επίσκεψη, φαγητό κλπ). Επίσης έχει και 5 - 6 φωτογραφίες.

Στην πράξη το βιβλίο βοηθάει για επιλογή προορισμών. Πολλούς από αυτούς δεν θα τους σκεφτούμε καν, αν δεν τους δούμε. Ξεσηκώνει σε απίστευτο βαθμό. Βέβαια είναι βιβλίο για βιβλιοθήκη και όχι οδηγός που κάποιος θα τον πάρει μαζί του.
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Το πήρα κι εγώ αυτό το βιβλίο. Σίγουρα δεν είναι για να το πάρεις μαζί σου σαν ταξιδιωτικό οδηγό (είναι και πρακτικώς αδύνατον), αλλά πιστεύω ότι δεν έχει τις πληροφορίες που χρειάζεται κάποιος για να οργανώσει ένα ταξίδι αναλυτικά.
Σαν βιβλίο όμως είναι καταπληκτικό, σε βάζει στο νόημα της κάθε χώρας και συμφωνώ ότι σε βοηθάει να διαλέξεις προορισμούς. Και οι φωτογραφίες του είναι φοβερές! Και δεν μετάνιωσα καθόλου που το πήρα.
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Ένα site που έχει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για το ταξίδι είναι το www.virtuallythere.com

Είναι σε διάφορες γλώσσες, μεταξύ των οποίων και ελληνικά. Έχει τουριστικούς οδηγούς για μερικές πόλεις, πληροφορίες για εισιτήρια, διαβατηρίου και βίζας, μετατροπέα συναλλάγματος κτλ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δύο site που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος για "αλιευτικούς" σκοπούς όσον αφορά το μέρος που θέλει να επισκεφθεί είναι και τα www.virtualtourist.com και www.pbase.com

Το πρώτο αφορά μια παγκόσμια κοινότητα ανθρώπων που ταξιδεύουν και γράφουν τις εντυπώσεις τους εκεί. Έχει το καλό ότι οι πληροφορίες είναι τυποποιημένες σε κατηγορίες, αλλά έχει και το κακό ότι έχει γίνει πλέον αχανές και δύσκολα κάποιος θα βρει μέσα σε τόσο όγκο πληροφορίας κάτι πραγματικά χρήσιμο.

Το Pbase δεν είναι τίποτε άλλο από το μεγαλύτερο site επίδειξης φωτογραφιών (όχι μόνο ταξιδιωτικών) στον κόσμο. Οι galleries των μελών είναι τόσες πολλές και τόσο καλά οργανωμένες που αρκεί κάποιος να κάνει ένα search με το όνομα του μέρους που τον ενδιαφέρει και θα βρεθούν πολλές φωτογραφίες να δει από εκεί.

:)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ είμαι "οπαδός" των Lonely planet. Υπάρχει και ένα forum με πολύ κόσμο, που θα βρείτε πολλές χρήσιμες πληροφορίες για ταξίδια σας, στα αγγλικά προφανώς: http://thorntree.lonelyplanet.com/
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το forum της lonelyplanet είναι από τα καλά ξένα ταξιδιωτικά fora, αλλά οι οδηγοί τους δε με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα, τους βαριέμαι. Παραμένω πιστός οπαδός της Dorling Kindersley :)
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
Το έχω ξαναγράψει στο forum, αλλά το ξαναλέω....:bleh:
www.trekearth.com
Δεν είναι ταξιδιωτικός αλλά φωτογραφικός οδηγός...
Με μια ματιά όλος ο κόσμος! :D
...έτσι για ταξιδεύει ο νους μας...:rolleyes:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
To travelblog που λεει ο ipanag το βρηκα σχετικα προσφατα και το εχω ξεσκονησει κανονικα.
Ευτυχωs βρηκα αρκετα report για Φιλιππινεs και κυριωs για Palawan , ασε που εχει κατι φωτο που πεθαινω..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom