Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

max cady

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανατολικη Ευρωπη
Επειδή το forum μπορεί να γίνει ένα πραγματικό εργαλείο, που θα μας βοηθάει όλους στο να προγραμματίζουμε καλύτερα τα ταξίδια μας, νομίζω ότι χρειάζεται και ένα topic όπου θα προτείνουμε τουριστικούς οδηγούς, ταξιδιωτικά sites (όχι για πτήσεις ή ξενοδοχεία), χάρτες ή όποιο άλλο εργαλείο μπορεί να βοηθήσει.

Ξεκινάω λοιπόν με τους οδηγούς που χρησιμοποιώ συνήθως. Είναι αυτοί της Καθημερινής - Οδηγοί του Κόσμου. Είναι ουσιαστικά, μεταφράσεις των οδηγών DK Eyewitness Travel Guides.

Είναι συνήθως αρκετά ενημερωμένοι.
Έχουν ιστορικά στοιχεία της περιοχής.
Έχουν επίσης ένα ολιγοσέλιδο κεφάλαιο "ΧΧΧΧΧΧΧ εν ριπή οφθαλμού", όπως επίσης και αναλυτικά κεφάλαια για την περιοχή στην οποία αναφέρονται. Έτσι μπορεί κάποιος εύκολα να προγραμματίσει τις επισκέψεις του ανάλογα με το χρόνο διαμονής του.

Επίσης αναφέρονται και στα σημαντικότερα σημεία ενδιαφέροντος στα περίχωρα για κάποιον που έχει περίσσιο χρόνο.

Κάτι πολύ βοηθητικό είναι οι τρισδιάστατες κατώψεις των κυριότερων μνημείων - αξιοθέατων της περιοχής.

Φυσικά περιέχουν και όλα τα άλλα αναγκαία στοιχεί ενός οδηγού: Χάρτες, καταλόγους εστιατορίων, ξενοδοχείων, μπαρ, στοιχεία για τις συγκοινωνίες, το νόμισμα κλπ
οι οηγοι της DK εχουν κατι για Πολωνια στα ελληνικα, γιατι ψαχνω 2 μερες να βρω οδηγο για Πολωνια στα ελληνικα...
ευχαριστω εκ των προτερων

στα καρφουρ υπαρχουν οδηγοι απο την σειρα explorer ή lonely planet?
γιατι απο οτι ειδα η explorer δεν εχει τιποτα για πολωνια στα ελληνικα...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
οι οηγοι της DK εχουν κατι για Πολωνια στα ελληνικα, γιατι ψαχνω 2 μερες να βρω οδηγο για Πολωνια στα ελληνικα...
ευχαριστω εκ των προτερων

στα καρφουρ υπαρχουν οδηγοι απο την σειρα explorer ή lonely planet?
γιατι απο οτι ειδα η explorer δεν εχει τιποτα για πολωνια στα ελληνικα...
Lonely Planet στα ελληνικά για Πολωνία δεν υπάρχει σίγουρα. Νομίζω ότι ούτε στους Explorer θα βρεις αλλά για να είσαι σίγουρος ρίξε μια ματιά στο site τους: Explorer.

Τα Carrefour έχουν μερικούς οδηγούς Explorer.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτει αυτο το site σε αυτο το θεμα,αλλα μου αρεσει πολυ και με ταξιδευει το Tripnet - Ταξιδιωτικά Πακέτα | Ταξίδια - Διακοπές - Εκδρομές σε Ελλάδα & Εξωτερικό | Ξενοδοχεία με πακετα διακοπων,για καθε μερα μεχρι το καλοκαιρι του 2012(!!!) απο παρα πολλα ταξιδιωτικα γραφεια ..
δεν το λες ταξιδιωτικο οδηγο,αλλα σιγουρα μεσα απο καλες προσφορες,μπορεις να βρεις και μερη που δεν τα ηξερες οτι υπαρχουν ...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί (δεν το βρήκα κάπου στο search που έκανα)...αν ναι, αγνοήστε το ;)

Free Trip Planner and Personalized Travel Guide | NileGuide

Διαλέγεις τον προορισμό σου, τις ημέρες, τα πράγματα που θέλεις να κάνεις και να δεις και φτιάχνεις τον δικό σου οδηγό. Βοηθάει πολύ γιατί, στον οδηγό που σου φτιάχνει, έχεις κι ένα γενικό χάρτη με αυτά που διάλεξες να κάνεις την κάθε ημέρα, οπότε μπορείς να δεις αν αυτά είναι σχετικά κοντά το ένα με το άλλο, ή θα σε φάει ο ποδαρόδρομος!! :)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Το τελευταίο National Geographic κυκλοφορεί στην τιμή των 10 Ευρώ με πολυσέλιδο οδηγό για τα Ελληνικά Νησιά. Είναι το τεύχος Αυγούστου, οπότε όσοι τον θέλουν ας σπεύσουν.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού στο site, αλλα το βρήκα αρκετα ενδιαφέρον. προκειται για ενα παλαιοτερο άθρο της καθημερινης με τα 40 καλύτερα sites για ταξίδια
kathimerini.gr | Τα 40 καλύτερα sites για ταξίδια
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Η είδηση είναι παλιά -δεν ξέρω αν έγινε ευρέως γνωστό στην Ελλάδα-, αλλά την παραθέτω για να μην έχουμε τους LP οδηγούς σαν ευαγγέλιο, αλλά απλά ως επιπρόσθετο βοήθημα στα ταξίδια μας
Lonely Planet writer admits he never visited country he wrote about | Gadling.com
(τελικά παντού υπάρχουν απατεώνες)
 

Alexis K

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Για ταξίδια εξωτερικού προτιμώ Lonely Planet. Σαφώς κατατοπιστικοί και σωστά δομημένοι. Στο τελευταίο μου ταξίδι στο Θιβέτ, τον δοκίμασα πιστά σε δυο τρεις διαδρομές στη Λάσα και τον βρήκα απόλυτα ακριβή..
 

natly

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδια (2η φορα)
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ηδη σε καποιο προηγουμενο μηνυμα γιατι ειναι παρα πολλα για να τα διαβασω ολα....οι οδηγοι lonely planet υπαρχουν στα ελληνικα?? Οσο εχω ψαξει τις τελευταιες μερες δεν εχω καταφερει να βρω κατι.Φευγω σε ενα μηνα για Σουηδια και δεν εχω βρει ακομα τιποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom