Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

George Takarounas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Να γυρίσω όλο τον κόσμο
Να σας ενημερώσω ότι λατρεύω τα ταξιδια.
Κάνω έρευνα με τις ώρες για προορισμούς και φθηνά πακέτα που μπορείς να κλείσεις, και στις μέρες μας πρέπει να εκμεταλευτούμε το γεγονός ότι οι τιμές είναι εξαιρετικά χαμηλές και δεν ξέρουμε για πόσο ακόμα θα συνεχίσουν να είναι.

Για φθηνά πακέτα σε όλο τον κόσμο συστήνω ανεπυφίλακτα την Expedia:

www.expedia.com

Έχει πολύ φθηνές τιμές για ΟΛΟΥΣ τους προορισμούς παγκοσμίως. Υπομονή να έχεις και κλέινεις τα πάντα από εκεί.

Πρόσφατα σε μια από τις κλασσικές μου έρευνες έπεσα πάνω σε κάποια πολύ ενδιαφέροντα άρθρα.
Συγκεκριμένα του Psifisto.gr, έχουν κάποια άρθρα στα οποία έχει διάφρους προορισμούς και ψηφίζουμε τα δημοφιλέστερα αξιοθέατα. Καλή φάση θεωρώ και αρκετά χρήσιμο αν όντως ψηφίζουμε συνειδητά.

http://psifisto.gr/tag/ti-na-dis/

Κάτι τελευταίο, για όσους ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ τα ταξίδια αλλά το μπάτζετ δεν αρκεί μπορείτε απλά να μπείτε παρακάτω:

http://www.airpano.com/

Έχει πανοραμικές 360 μοίρες λήψεις από σχεδόν όλο τον πλανήτη και είναι απλά μαγικό.
Έχω κάτσει ώρες μπροστά από την οθόνη μου και ταξιδεύω.

Αυτά από εμενα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.265
Για όσους δεν το έχουν πάρει χαμπάρι, στον Ελευθερουδάκη υπάρχουν ακόμα αρκετοί ταξιδιωτικοί οδηγοί, όχι μόνο L.P. αλλά και άλλοι, σε πολύ χαμηλές τιμες μέχρι να κλείσει το βιβλιοπωλείο.
Αγγλόφωνοι κυρίως και λίγοι στα ελληνικά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ε,δεν είναι οδηγός αλλά είναι ένθετο στην σημερινή Real....
Και τι γράφει;...."οι ωραιότερες τοποθεσίες του πλανήτη που δεν θα βρείτε σε τουριστικούς οδηγούς"
Κουνια που τους κούναγε...επρεπε να ρωτήσουν πρώτα εμάς!
Τέλος πάντων,έχει ωραίες φωτογραφίες :D
image.jpg
 

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.265
Ε,δεν είναι οδηγός αλλά είναι ένθετο στην σημερινή Real....
Και τι γράφει;...."οι ωραιότερες τοποθεσίες του πλανήτη που δεν θα βρείτε σε τουριστικούς οδηγούς"
Κουνια που τους κούναγε...επρεπε να ρωτήσουν πρώτα εμάς!
Τέλος πάντων,έχει ωραίες φωτογραφίες :D
View attachment 160308

Λοιπόν το διάβασα κι εγώ στα γρήγορα. Ήταν πολύ ενδιαφέρον γιατί παρόλο που είχε κάποια πασίγνωστα μέρη είχε και πολλά μέρη σχεδόν άγνωστα στο ευρύ κοινό και μάλιστα με αρκετές λεπτομέρειες για την πρόσβαση σε αυτά,το κόστος,φωτογραφίες κλπ...Το αγάπησα όπως και τα περισσότερα βιβλία με ταξίδια που πέφτουν στα χέρια μου:D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.265
Πείτε και κανένα ρε παιδιά...
Αν και εσύ δεν ανήκεις στο ευρύ κοινό γιατί έχεις ταξιδέψει πολύ παραπάνω από το μέσο άνθρωπο(οπότε τα έχεις επισκεφτεί προφανώς) θα πω για παράδειγμα που εγώ τουλάχιστον δεν είχα υπόψιν...π.χ.το Μπορομπουντουρ στην Ιάβα το οποίο αν και εντυπωσιακό βουδιστικό μνημείο, έχει λιγότερους επισκέπτες από το πολυδιαφημισμένο Angkor Wat,το οποίο φυσικά το γνωρίζουμε ακόμα και όσοι δεν το έχουμε επισκεφτεί...Οι φωτο μου άρεσαν πολύ και η βικιπεδια προσφερει περισσότερες ακόμα πληροφορίες

https://en.wikipedia.org/wiki/Borobudur



Φυσικά εξαρτάται και σε ποιά περιοχή του πλανήτη εστιάζει κανείς...Τα μνημεία,παραλίες,προορισμούς κτλ. της Λατινικής Αμερικής που παρουσιάζονται τα ήξερα γιατί αποτελεί must προορισμό για μένα ενώ αντίθετα Ασία έχω πάει ελάχιστα και δεν έχω ασχοληθεί πολύ ακόμα με την περιοχή.


Αντίθετα συζητώντας για το βιβλίο με γνωστούς μου δεν ήξεραν καν τους λατινοαμερικάνους προορισμούς του βιβλίου,μιας και οι περισσότεροι Έλληνες επιλέγουν συχνότερα ευρωπαικούς προορισμούς για τα ταξίδια τους....


Επίσης σε κάποια σημεία του βιβλίου έχει και συγκρίσεις π.χ.Καταρράκτες Ιγκουασού VS Νιαγάρα, Τροπικό δάσος Mindo-Nambillo του Ισημερινού VS Τροπικό δάσος της Κόστα Ρίκα κλπ....Και αρκετά για παραλιόπληκτους Turtle Bay VS Παραλίες της Mombasa,παραλία Manzanillo VS παραλίες Montezuma...
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.265
Τί έλεγε για τους καταρράκτες (αν είναι εύκολο φυσικα);
Αρκετά....Όπως την γνωστή πια φράση της κυρίας Ρούσβελτ "φτωχέ Νιαγάρα", όταν είδε το θαύμα των καταρρακτών του Ιγκουασού, πως πολλοί από τους Καταρράκτες του Ιγκουασού ξεπερνούν τα 60μέτρα ύψος,ο ένας φτάνει και τα 82μέτρα ενώ του Νιαγάρα μόνο 53μέτρα,το πόσο εντυπωσιακός ειδικά είναι ο Garganta del diablo από την πλευρά της Αργεντινής-εν τω μεταξύ όντως τον έχω δει και είναι απίστευτο θαύμα της φύσης- το πόσο πλούσιο είναι το ζωικό βασίλειο στο Ιγκουασού Τουκάν,Κοατί κτλ. και ότι όλο αυτό δεν έχει καμία σχέση με το Νιαγάρα που εκεί βρίσκεις ψηλά κτίρια και καζίνο.

Γενικά τάσσονται αναφανδόν υπέρ του Ιγκουασού.

Επίσης έχει αφιερώσει λίγο χώρο και σε άλλες υπέροχους καταρράκτες όπως το Angel Falls στη Βενεζουέλα,τους Tugella Falls στη Νότια Αφρική...

Κάποια στιγμή με έπιασε μελαγχολία,καθώς μετά το Ιγκουασού που με μάγεψε:clap: θα ήθελα να δω τους καταρράκτες της Βενεζουέλας όμως νομίζω ότι μάλλον η χώρα είναι σχεδόν απαγορευτική πια με την εγκληματικότητα που επικρατεί εκεί:(
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Λοιπόν το διάβασα κι εγώ στα γρήγορα. Ήταν πολύ ενδιαφέρον γιατί παρόλο που είχε κάποια πασίγνωστα μέρη είχε και πολλά μέρη σχεδόν άγνωστα στο ευρύ κοινό και μάλιστα με αρκετές λεπτομέρειες για την πρόσβαση σε αυτά,το κόστος,φωτογραφίες κλπ...Το αγάπησα όπως και τα περισσότερα βιβλία με ταξίδια που πέφτουν στα χέρια μου:D
Έχει μεγάλο ενδιαφέρον γιατί δίνει πολλές ιδέες.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Ψάχνω ένα συγκεκριμένο ταξιδιωτικό οδηγό για την Ισπανία.
Είναι ο οδηγός ΙΣΠΑΝΙΑ των εκδόσεων EXPLORER (DK) στα ελληνικά. Δυστυχώς έχει εξαντληθεί και δεν τον βρίσκω στα βιβλιοπωλεία.
Αν κάποιος τον έχει και θέλει να τον πουλήσει (αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση) ας επικοινωνήσει μαζί μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.367
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom