Ταξιδιωτικός απολογισμός 2017

foskoteinh

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος!!
Το 2017 ηταν η καλυτερη ταξιδιωτικη χρονια για μενα!!
Κυριως γιατι πραγματοποιησα ενα ταξιδι ονειρο,ενα eurotrip σε Κεντρικη Ευρωπη κ Ιβηρικη χερσονησο!!
Λοιπον,
3 μερες στη Γερμανια ,στο παγωμενο Βερολινο.
5 μερες στην πανεμορφη Μαλτα.
Και 19 ημερες σε Ουγγαρια,Αυστρια,Τσεχια,Πολωνια,Ισπανια,Πορτογαλια!
Τελος,τα Χριστουγεννα 2 ημερες στη ΠΓΔΜ.
Ανυπομονω για το 2018 που θα παω erasmus!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το 2017 ήταν μια χρονιά με κάμποσα ταξίδια, τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό! Για μένα βέβαια το βασικότερο ήταν ότι επρόκειτο για ταξίδια που τα ευχαριστήθηκα, με υπέροχες παρέες και θετική ενέργεια. Εξωτερικό έκανα 6 εξορμήσεις σε ισάριθμες χώρες, 3 εκ των οποίων επισκέφτηκα για πρώτη φορά. Γενικώς πάντως είδα πολλά νέα μέρη, πόλεις και χωριά.

Πιο αναλυτικά:

Ιανουάριος: Η χρονιά ξεκίνησε με μία μίνι πεζοπορική απόδραση στη Στερεά Ελλάδα, ενώ γρήγορα ακολούθησε ένα long weekend στα αγαπημένα Χανιά για να δω καλούς φίλους!
Φεβρουάριος: Long weekend Θεσσαλονίκη με αγαπημένους φίλους και κάμποσο φαγητό και ένα υπέροχο 3ήμερο στο παγωμένο Βερολίνο!
Μάρτιος: Weekend ορεινή Αρκαδία για την 25η Μαρτίου. Όμορφα μέρη, αλλά εξωφρενική τιμολόγηση!
Απρίλιος: 3ήμερο στα μέρη μου (Κορινθία) για Πάσχα. Τέλος του μήνα αναχώρηση για long weekend στη Σόφια για βόλτες, ρακοποσίες και εξορμήσεις στη φύση.
Μάιος: Επιστροφή από Βουλγαρία και αγρανάπαυση.
Ιούνιος: Ξεκίνησα τα καθιερωμένα μου πηγαινέλα Κορινθία για χαλάρωση και μπάνια. Τέλος του μήνα έφυγα για το "μακρινό" ταξίδι της χρονιάς, ένα 9ήμερο Ταϋλάνδη.
Ιούλιος: Ο Ιούλιος με βρήκε στο όμορφο Koh Phangan της Ταϋλάνδης. Μετά την επιστροφή στην Ελλάδα το έριξα στα weekends Κορινθία.
Αύγουστος: Και πάλι Κορινθία, συν ένα καταπληκτικό 4ημέρο στη γειτονική Αλβανία. Balkans for ever!
Σεπτέμβριος: χαλαρός μήνας, περιορίστηκα σε μια υπέροχη ημερήσια εξόρμηση στην όμορφη Παύλιανη και το καταπληκτικό πάρκο αναψυχής που έχουν φτιάξει οι κάτοικοι και σε μια μονοήμερη Κορινθία, με αφορμή ένα δυστυχώς δυσάρεστο γεγονός.
Οκτώβριος: μήνας φουλ εξορμήσεων, μεγάλο πράγμα να μη σπαταλάς όλη σου την άδεια το καλοκαίρι! Πήγα ένα 3ήμερο Βουλγαρία (Dragoman, Ρίλα και μοναστήρι, Σόφια), μια μονοήμερη για πεζοπορία στην Εύβοια και ένα βαλκανικό 5νθήμερο με Κόσοβο και ολίγον από FYROM και Θεσσαλονίκη.
Νοέμβριος: μονοήμερη με επίσκεψη στην Αρχαία Ολυμπία (δεν είχα ξαναπάει-ντροπή!) και πεζοπορία στη Φολόη. 3ήμερο Κορινθία και εξορμήσεις στα ορεινά.
Δεκέμβριος: 3ήμερο σε ένα ταξιδιωτικό απωθημένο μου, το Πήλιο και μίνι χριστουγεννιάτικη απόδραση στα μέρη μου.

Πραγματικά δυσκολεύομαι να ιεραρχήσω τα παραπάνω! Πολλά από τα μέρη που επισκέφτηκα με άγγιξαν. Κρατάω ότι η Ταϋλάνδη μου θύμισε τους λόγους που με κάνουν να αγαπώ την Ασία και να θέλω να τη γνωρίσω ακόμα περισσότερο, πως τα Βαλκάνια παραμένουν λατρεία και πως το Πήλιο δικαίως έχει κερδίσει τη φήμη του. :)

Εύχομαι σε όλους μια υπέροχη χρονιά, τόσο ταξιδιωτικά, όσο και σύμφωνα με τους προσωπικούς στόχους και επιθυμίες του καθένα μας! :)
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το 2017 προσωπικά το βρήκα πάνω απο ικανοποιητικό.
Ιανουάριο 4ήμερο στη Βουδαπέστη
Ιούνιο 15 μέρες στο μοναδικό Βιετνάμ
Αυγουστο 7 μέρες στο Ντουμπάι αλλα δεν ήταν όλες οι μέρες ταξίδι αναψυχής.
Καλη χρονιά να έχουμε!
 

kallalex

Member
Μηνύματα
24
Likes
181
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
Ένα διήμερο στη Χάλκη, ένα διήμερο στην Αθήνα, ένα διήμερο στη Θεσσαλονίκη, μια μονοήμερη στη Σύμη και πέντε μέρες Μιλάνο-Βερόνα.
Ελπίζω η νέα χρονιά να μπει ταξιδιάρικα για όλους.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
3 εβδομάδες τον Φεβρουάριο σε Καμπότζη και Βιετνάμ... Αυτό και τίποτα άλλο, αφού (λόγω οικονομικών) δυστυχώς δεν μας επιτρέπεται κάτι παραπάνω. Υγεία, ευτυχία και μια καλή χρονιά σε όλους!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Τον Μαρτιο 4 μερες στην ΠΟΛΗ(τι πρωτοτυπο)-τον Απριλιο 7 μερες Ιασιο και Βουκουρεστι-τον Ιουλιο 14 μερες στη Λευκαδα-τον Αυγουστο 14 μερες Ποζναν-Τορουν-λιμνες Μαζουριας-Βαρσοβια στην Πολωνια-τελος τον Δεκεμβριο ενα 4ημερο με εξορμησεις στο κρατιδιο της Εσσης στη Γερμανια με βαση τη Φραγκφουρτη.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δεν έχω παράπονο από τις εξορμήσεις μου το 2017. Έκανα πολλές μικρές αποδράσεις εντός :
Νάξο και Μικρές Κυκλάδες, Ρόδο, Ύδρα, Σπέτσες, Μονεμβασιά, Ελαφόνησο, Σαντορίνη
και εκτός
7 μέρες Νέα Υόρκη
11 μέρες Ισλανδία
8 μέρες Τοσκάνη / Βενετία και
4 μέρες Μάλτα
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Το 2017 με βάση τα ταξίδια που έκανα δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο.

Ιανουάριο: 8 ημέρες Ιταλία (Μιλάνο-Κόμο-Μπελάτζιο-Βαρένα-Βερόνα-Μπέργκαμο)
Φεβρουάριο: 6 ημέρες καρναβάλι στη Γερμανία (Κολωνία, Βόννη, Κόμπλενζ, Τρίερ)
Μάιο: 4 ημέρες Χανιά
Ιούλιο: 10 ημέρες Χαλκιδική
Αύγουστο: 11 ημέρες Πολωνία (Βαρσοβία, Βρότσλαβ, Πόζναν, Γκντάνσκ, Σόποτ)
Σεπτέμβριο: Βουλγαρία (Φιλιππούπολη, Στάρα Ζαγόρα, Χάσκοβο)

Ποιό μέρος μου άρεσε περισσότερο δυσκολεύομαι να αποφασίσω διότι όλα είχαν τη γοητεία τους!

Καλή ταξιδιωτική χρονιά σε όλους να είμαστε γεροί να έχουμε χρήματα να ταξιδεύουμε
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Το 2017 δεν ηταν, για μενα, τοσο καλη ταξιδιωτικη χρονια, συγκριτικα με τις 2 προηγουμενες.
Κατ αρχην μπηκε στραβα με ακυρωση 6ημερου ταξιδιου στη Σερβια το Γεναρη. Για τους ιδιους λογους της ακυρωσης δεν κλειστηκε αλλο ταξιδι για τους επομενους μηνες κι ετσι η ταξιδιωτικη χρονια αρχισε τελη μαιου με ενα 9ημερο στην Ισλανδια. Πολυ "δυνατο" ταξιδι βεβαια και συνδιαστηκε με 3 μερες πριν απ αυτο στο Cardiff, που πηγαινα για πρωτη φορα και 2 μερες μετα στο Λονδινο.
Καποιες καλοκαιρινες εξορμησεις σε πελοπονησσο και Ευβοια και μεσα Αυγουστου 8 μερες στην ομορφη Σικελια.
Τελη Σεπτεμβρη 2 μερες Μυκονο και αλλες 3 Βενετια -δωρο volotea- και αρχες δεκεμβρη ενα τουρ, ξεκινωντας απο Βρυξελλες, επισκεψη αμβερσα, λουξεμβουργο για πρωτη φορα και μετα λονδινο με ημερησια στο Μπαθ.
Πιθανον το 18 να ειναι καλυτερο μια και προγραμματιζονται πιο μακρινα ταξιδια.
Καλη χρονια σε ολους με υγεια, γιατι αν υπαρχει αυτη ΟΛΑ τα υπολοιπα στο χερι μας ειναι να τα καταφερουμε....
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
12 μερες κουβα τον μαρτιο, 14 ονειρικες μερες ζανζιβαρη τελη αυγοστου, αρχες σεπτεμβριου και ενα 3ημερο ηρακλειο για τον γαμο μιας καλης μου φιλης!
δεν ειναι πολλα, αλλα περασα υπεροχα και στα τρια ταξιδια!

ζηλευω τις συντομες εξορμησεις σας, μακαρι να ειχα το κεφι!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δυο ανακιανησεις σπιτιων κι ενας γαμος μου γεμισαν ολη τη χρονια..ετσι εκτος τα συνηθη πανε ελα καλαματα,η μοναδικη αποδραση ενα 4ημερο στην εξωτικη νεα μακρη εν μεσω γαμηλιας προετοιμασιας..ενας χρονος χαμενος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom