Ταξιδιωτικός απολογισμός 2017

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Δόξα το Θεό, τον Αλλάχ ή οποιοδήποτε άλλον, βάσει των οικονομικών , οικογενειακών και επαγγελματικών δυνατοτήτων μου, μία χαρά ήταν ταξιδιωτικά το 2017 !!

Χειμώνας:
3ήμερο στη Θεσ/κη με τραβελστορίτες εξαιρετικούς και έναν Σφήκα άψογο ως ξεναγό!

Ανοιξη:
- 8ήμερο στην Πολωνία (Βαρσοβία-Κρακοβία), για την οποία παραδέχομαι ότι μου άρεσε πολύ
- αρχές Μαϊου, 3ήμερο νοσταλγικό ταξίδι στην κούκλα Σαντορίνη... (μιας και είχα να πάω από φοιτήτρια...)...με ελάχιστο κόσμο για τα δεδομένα ... απόλαυση σκέτη! από τις καλύτερες ταξιδιωτικές αναμνήσεις μου....

Καλοκαίρι:
- τέλη Ιουνίου, 8 μέρες στην Ρουμανία (Sibiu-Sighisoara- Brasov- Bucharest)
Μία χώρα που λάτρεψα και ευχαρίστως θα έκανα άλλο ένα 10ήμερο στα μέρη που δεν πήγα....!
- Αυγουστος 10 μέρες για ρηλάξ στο νησί μου (Κεφαλλονιά)...χα-λα-ρά !!!!!!

Φθινόπωρο
- 10 μέρες Ιορδανία : Petra- Wadi Rum - Aqaba - ολίγον Wadi Mujib Reserve - Dead Sea - Amman (Bethany- Mt Nebo-Madaba, Desert Castles. Jerash-Aljun castle- Umm Qais)
Ανέλπιστα όμορφο ταξίδι με απ΄όλα μέσα και με μία τραβελστορίτισσα συνταξιδιώτισσα, εξαιρετική!


Μακάρι το 2018 να είναι γεμάτο με τα καλύτερα που επιθυμούμε και είθε να είναι ελάχιστα έως λίγα τα γεγονότα και οι καταστάσεις που θα μας στεναχωρήσουν!!
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
  • Κύπρος 5 μέρες τον Μάρτη
  • Mάλτα 5 μέρες τον Απρίλη
  • Κούβα 15 μέρες τον Ιούλιο
  • Ρώμη 2 μέρες τον Ιούλιο, 1 πριν και 1 μετά την Κούβα για να μην πέσει απότομη η μετάβαση από τον Κάστρο στον Αλέξη
  • Μικρό Interrail σε Μιλάνο-Τεργέστη-Λιουμπλιάνα-Ζάγκρεμπ-Λίμνες Πλίτβιτσε-Σπλιτ-Μόσταρ-Σαράγεβο-Βελιγράδι 10 μέρες τέλη Ιουλίου αρχές Αυγούστου
  • Ελσίνκι-Ταλίν-Ρίγα 10 μέρες τον Αύγουστο
Εξαιρετικό το 2017! Αν έπρεπε να βάλω ένα Top 3 θα έβαζα εύκολα την Κούβα, το κουκλίστικο Ταλίν και τις καλλονές Σέρβες στο Βελιγράδι.

Καλή χρονιά σε όλους, υγεία και όμορφες ταξιδάρες!
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μια χαρα πηγε το 17:
~ 7 ημερες Παρισι και Νορμανδια
~ 3 ημερες Ρωμη
~ 3 ημερες Χαλκιδικη και 6 Νισυρο (η οποια μου αρεσε τοσο που μετραει για εξωτερικο!)

Δεν συμπεριλαμβανονται οι 365 ημερες ταξιδιων με οχημα την φαντασια και οδηγους τους φιλους απο το travelstories :)
 

alexandra_m

Member
Μηνύματα
9
Likes
33
Ούτε εγώ έχω παράπονο, το 2017 ήταν από τις καλύτερες χρονιές μου ταξιδιωτικά.
Ξεκίνησε με ένα σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη τον Φεβρουάριο και στα τέλη του ίδιου μήνα μια βδομάδα στη Γεωργία και λίγο Αρμενία.
Τον Απρίλιο Βιετνάμ και Καμπότζη, συν 3μιση μέρες στην Μπανγκόκ και άλλες 3 μέρες στην επιστροφή στη Βουλγαρία (Σόφια και Βέλικο Τάρνοβο), συνολική διάρκεια ταξιδιού 25 μέρες.
Τον Ιούνιο 5 μέρες σε Μπέργκαμο, Βερόνα και Βενετία.
Τον Αύγουστο καλοκαιρινές διακοπές 9 μέρες σε Ανάφη, Πάρο, Αντίπαρο και άλλες 5 μέρες Αστυπάλαια.
Αρχές Νοεμβρίου 4μερο στο Κίεβο με μία μέρα στο Τσέρνομπιλ.
Και τέλος, χθες επέστρεψα από ένα βαλκανικό τουρ, 8 μέρες σε Αλβανία, Μαυροβούνιο, και λίγο Κροατία (Ντουμπρόβνικ)
Καλή χρονιά να έχουμε, με υγεία, ευτυχία και ταξίδια!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.319
Likes
17.390
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Διαβάζω για πολλά, συναρπαστικά και μερικά πολύ μακρινά και δύσκολα ταξίδια που έκαναν πολλοί συμφορουμίτες και ντρέπομαι λίγο για τα ... ολίγα και ... κοντινά δικά μου. Θα τολμήσω όμως να τα αναφέρω και εγώ, γιατί..... γιατί...δεδομένου των συνθηκών της δικής μου ζωής για μένα ήταν "άθλος" και η οργάνωσή τους και η ... εκτέλεση τους, οπότε δεν μπορώ παρά να είμαι ευχαριστημένη.:lol:

Ένα μικρό χειμερινό ταξίδι στη γειτονική Βουλγαρία σε συνδυασμό με θεαματικούς αγώνες τένις, ήταν για μένα το ευχάριστο διάλειμμα του Φεβρουαρίου.

Τα καλοκαιρινά μπάνια του Αυγούστου έγιναν στη μοναδική Πάρο και ...

Το ταξίδι της χρονιάς ξεκίνησε τέλος Αυγούστου από Αθήνα και ύστερα από 13 ημέρες και αφού πέρασε από 9 χώρες (Σκόπια, Σερβία, Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία, Γερμανία, Ιταλία, Βατικανό και Άγιο Μαρίνο) ολοκληρώθηκε με την άφιξη μέσω Ηγουμενίτσας στην Ελλάδα και μετά πίσω στην Αθήνα ο δ ι κ ώ ς. Ήταν μια μοναδική εμπειρία για μένα και επειδή τις 5 χώρες από αυτές τις επισκέφτηκα για πρώτη φορά αλλά και επειδή στο ταξίδι αυτό συμμετείχε όλη η οικογένεια, με αποτέλεσμα να καταγραφεί στην προσωπική ταξιδιωτική λίστα μου σαν το πιο αγαπημένο ... :)
Μέχρι στιγμής... :)
Επόμενος στόχος: να οργανώσω ένα άλλο που να κατακτήσει την κορυφή της δικής μου λίστας σαν το πιο αγαπημένο...
Γι' αυτό μου αρέσουν οι απολογισμοί ...
Αναπολώ... συγκρίνω.... χαίρομαι όταν καταλαβαίνω ότι πετυχαίνω τους στόχους... ή ακόμα καλύτερα ... μου αρέσει όταν θέτω τους επόμενους....
Καλά ταξίδια να έχουμε...:)
 
Μηνύματα
112
Likes
266
Μετά από ένα φτωχό 2016, το 2017 ήρθε να το αναπληρώσει δυναμικά.Ξεκίνημα με Λίβανο τον Μάρτιο και στην συνέχεια ένα ταξίδι που χρόνια το ονειρευόμουν,Νότια Αφρική (Γιοχάνεσμπουργκ,kruger park και Κέιπ Τάουν) σε συνδιασμό με καταρράκτες Βικτώριας στην Ζάμπια και πέρασμα μιας ημέρας στην γειτονική Ζιμπάμπουε.Όπως με Μέση Ανατολή ξεκίνησε έτσι και έκλεισε με 5 ημέρες τα Χριστούγεννα στην Ιορδανία (Νεκρά θάλασσα,έρημος wadi rum και Πέτρα).Πολύ όμορφη ταξιδιωτική χρόνια με μέρη που πρώτη φορά τα επισκεύτηκα και όλα είχαν κάτι καινούργιο να μου προσφέρουν.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
25.890
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Φτωχό ταξιδιωτικά για μένα το 2017.
Ξεκίνησε τον Ιανουάριο με Βουδαπέστη 5 μέρες.
Την Μεγάλη Εβδομάδα κάναμε ένα οδικό στα χωριά των Πρεσπών (Ανταρτικό-Πισοδέρι-Μικρολίμνη-Μηλεώνας-Λαιμός-Άγ. Γερμανός-Ψαράδες-Άγ. Αχίλλειος-Πύλη-Βροντερό) και Καστοριά, Δισπηλιό. Αυτό το ταξίδι νομίζω πως με στιγμάτισε για πάντα. Τα τοπία, η φύση, οι λίμνες, τα ερειμωμένα χωριά και η βαριά ιστορία που κουβαλάνε, δεν θα σβήσουν ποτέ από τις ταξιδιωτικές αναμνήσεις μου.
Στο καπάκι, ανήμερα Πάσχα, έφυγα για Κρήτη μένοντας 15 μέρες στο Ηράκλειο, κάνοντας διάφορες εξορμήσεις.
Ήθελα να εκμεταλλευτώ όσο περισσότερο μπορούσα το φοιτητικό σπίτι του γιού μου και τους τελευταίους μήνες παραμονής του στο νησί.
Τον Αύγουστο έγινε η μετακόμιση στην Αθήνα και αμέσως μετά ξεκινήσαμε γενική ανακαίνιση του σπιτιού της Αθήνας η οποία ακόμα βρίσκεται σε εξέλιξη.
Ευτυχώς κάναμε ένα ωραιότατο διάλειμμα από όλες αυτές τις υποχρεώσεις και εξορμήσαμε για 6 μέρες στη Σόφια και στη Φιλιππούπολη τον Νοέμβριο καθώς και μία μονοήμερη απόδραση τον ίδιο μήνα στην πόλη της Ρόδου.

Ελπίζω το 2018 να είναι πιο ταξιδιάρικο! Η αρχή θα γίνει με 6 μέρες στο Λονδίνο τον Μάρτιο και βλέπουμε....

Καλή χρονιά και πολλά ταξίδια σε όλους!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η αλλαγή του χρόνου με βρήκε στη Χιλή με τους κολλητούς μου και λίγο αργότερα ολοκλήρωσα την ταξιδαρα μου στο Περού.

Ακολούθησε επίσκεψη σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Βεργίνα χάρη στις οργανωτικές ικανότητες και τη φιλοξενία των φανταστικών συμφορουμιτων, καθώς και λίγες μέρες σε αγαπημένα μέρη στην Ισπανία, όπως η Βαρκελώνη, το Santiago de Compostela και η La Coruña.

Μετά την επιστροφή στην Κούβα, πετάχτηκα για ένα τριήμερο στην Ατλάντα.

Συνέχισα με δύο διαφορετικές επισκέψεις στην Κολομβία, μια σε Bucaramanga και περίχωρα για τρεκ και μια εβδομάδα στο καθιερωμενο Medellín.

Το Σεπτέμβριο πήγα σε Νέα Υόρκη και Νιαγάρα, αλλά η Ίρμα φρόντισε ώστε να περιπλανηθω σε Τάμπα και νότια Καρολίνα, σανιδωνοντας σπίτια και ζώντας το θέατρο του παραλόγου των τυφώνων.

Ένα τριήμερο αεροπορικής εξόρμησης στο Santiago de Cuba ολοκλήρωσε το τρίπτυχο των Santiago στο ίδιο ημερολογιακό έτος, έστω κι επεισοδιακά, αφού η θρυλική cubana το ματαίωσε πρώτα δύο φορές.

Ακολούθησε ένα ταξιδακι στον Παναμά για... την αγορά οικοσυσκευων (αθάνατη Κούβα μας ξενιτευεις για τους πιο απίθανους λόγους), σε μια χρονιά που προβλεπόταν χλωμή, αλλά τελικώς δεδομένων των συνθηκών μια χαρά βγήκε, έστω και με μικρά σε διάρκεια ταξίδια. Συνολικά 57 ημέρες ταξιδιών.

Δεν προσέθεσα καμία νέα χώρα στο παλμαρέ μου, αλλά για αυτό υπάρχει το 2018, υγεία να έχουμε, θα προστεθούν 7 νέες χώρες με γενναιόδωρες διαμονές.

Καλό ταξιδιωτικό 2018 σε όλους.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλό το 2017 και για εμένα, προσπαθούμε εδώ και κάποια χρόνια να πηγαίνουμε τουλάχιστον 2 ταξίδια στο εξωτερικό τον χρόνο, οπότε με τα 3 η ταξιδιωτική χρονιά κρίνεται επιτυχημένη!
- Ιανουάριος Ρώμη
- Ιούνιος Άμστερνταμ
- Νοέμβριος Cape Town
Από ταξίδια στην Ελλάδα θα ξεχωρίσω την καλοκαιρινή μας εξερεύνηση στις υπέροχες μικρές Κυκλάδες!

Όσοι μπορούμε και επιλέγουμε να έχουμε αυτόν τον τρόπο ζωής είμαστε πολύ τυχεροί..
Καλή χρονιά σε όλους!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Διαβάζω για πολλά, συναρπαστικά και μερικά πολύ μακρινά και δύσκολα ταξίδια που έκαναν πολλοί συμφορουμίτες και ντρέπομαι λίγο για τα ... ολίγα και ... κοντινά δικά μου. Θ
Κυρια μου ..... ντροπη!!!!!!! :bleh:

Ήθελα να εκμεταλλευτώ όσο περισσότερο μπορούσα το φοιτητικό σπίτι του γιού μου και τους τελευταίους μήνες παραμονής του στο νησί.
Ωχ, μπελα βρηκε το καημενο το παιδι! Μα, τοση εκμεταλλευση απο τη μανα; Επισης ντροπη!!!!! :bleh:

Όσοι μπορούμε και επιλέγουμε να έχουμε αυτόν τον τρόπο ζωής είμαστε πολύ τυχεροί
... με την κυριολεξια της πολυ ομορφης ελληνικης λεξης: ΕΥ-ΤΥΧΕΙΣ :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Η αλλαγή του χρόνου με βρήκε στη Χιλή με τους κολλητούς μου και λίγο αργότερα ολοκλήρωσα την ταξιδαρα μου στο Περού.

Ακολούθησε επίσκεψη σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Βεργίνα χάρη στις οργανωτικές ικανότητες και τη φιλοξενία των φανταστικών συμφορουμιτων, καθώς και λίγες μέρες σε αγαπημένα μέρη στην Ισπανία, όπως η Βαρκελώνη, το Santiago de Compostela και η La Coruña.

Μετά την επιστροφή στην Κούβα, πετάχτηκα για ένα τριήμερο στην Ατλάντα.

Συνέχισα με δύο διαφορετικές επισκέψεις στην Κολομβία, μια σε Bucaramanga και περίχωρα για τρεκ και μια εβδομάδα στο καθιερωμενο Medellín.

Το Σεπτέμβριο πήγα σε Νέα Υόρκη και Νιαγάρα, αλλά η Ίρμα φρόντισε ώστε να περιπλανηθω σε Τάμπα και νότια Καρολίνα, σανιδωνοντας σπίτια και ζώντας το θέατρο του παραλόγου των τυφώνων.

Ένα τριήμερο αεροπορικής εξόρμησης στο Santiago de Cuba ολοκλήρωσε το τρίπτυχο των Santiago στο ίδιο ημερολογιακό έτος, έστω κι επεισοδιακά, αφού η θρυλική cubana το ματαίωσε πρώτα δύο φορές.

Ακολούθησε ένα ταξιδακι στον Παναμά για... την αγορά οικοσυσκευων (αθάνατη Κούβα μας ξενιτευεις για τους πιο απίθανους λόγους), σε μια χρονιά που προβλεπόταν χλωμή, αλλά τελικώς δεδομένων των συνθηκών μια χαρά βγήκε, έστω και με μικρά σε διάρκεια ταξίδια. Συνολικά 57 ημέρες ταξιδιών.

Δεν προσέθεσα καμία νέα χώρα στο παλμαρέ μου, αλλά για αυτό υπάρχει το 2018, υγεία να έχουμε, θα προστεθούν 7 νέες χώρες με γενναιόδωρες διαμονές.

Καλό ταξιδιωτικό 2018 σε όλους.
Το παλμαρέ σου πόσες χώρες μετράει τώρα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και μιας και όλοι τα γράφετε αναλυτικά, να σας πω πέντε αράδες για τα 18 μου ταξίδια....
- Ιανουάριος: Ταξίδι - συνάντηση με ξενιτεμένους φίλους από όλη την Ευρώπη στην Αμβέρσα (με εκδρομή στη Bruges). Τρίτη φορά στην Αμβέρσα, τέταρτη στη Brugge για μένα.
- Ιανουάριος: Θεσσαλονίκη/Βεργίνα με μια φοβερή ξενάγηση. Δεν επεκτείνομαι, έχουν γραφεί πολλά.
- Φεβρουάριος: Ένα Σ/Κ στο Παρίσι. Πάνω από 30 επισκέψεις στην πόλη για μένα, αυτή τη φορά περισσότερο είδα φίλους και πήγα σε εκδηλώσεις. Αλλά και έκανα υπομονή όλη την ουρά για να μπω στις κατακόμβες, για πρώτη φορά.
- Μάρτιος: Τριήμερο Καθαράς Δευτέρας στο Λονδίνο, με μια ημερήσια εκδρομή στο Canterbury, που είχα 30 χρόνια να πάω. Προγραμματισμένη επίσκεψη στα houses of parliament, και στο καινούργιο London Design Museum.
- Απρίλιος: Πενθήμερη εκδρομή στην κεντρική Γαλλία (St-Etienne, Puy-en-Veley, Clermont-Ferrand, Riom, Vichy, Moulins, Bourges). Απίθανα μέρη, απίθανο φαί...
- Απρίλιος: Last-minute ταξιδάκι στη Λιθουανία (με ένα stopover στη Φρανκφούρτη όπου πήρα μια γεύση από το Wiesbaden). Νοικιάσαμε αμάξι και γυρίσαμε αρκετά.
- Ιούνιος: Ιταλία, Cinque Terre & Genova. Πτήσεις για malpensa & rent-a-car...
- Ιούνιος: Ένα ακόμα Σ/Κ στο Παρίσι, με μια εκδρομή στη Beauvais (την πόλη, όχι το αεροδρόμιο).
- Ιούνιος: Ένα ακόμα Σ/Κ στο Λονδίνο. Είχε το "Open Garden Squares Weekend", είδα αρκετά μέρη που κανονικά είναι κλειστά για το κοινό.
- Ιούνιος: Σβάλμπαρντ, με λίγο Όσλο πριν και μετά. Παραπέμπω στη σχετική ταξιδιωτική ιστορία.
- Ιούλιος: Στοκχόλμη + Αρχιπέλαγο, ξανά. Ποτέ δεν απογοητεύει...
- Αύγουστος: Μια εβδομάδα στην Κρήτη, όπως κάθε χρόνο.
- Σεπτέμβριος: Παρίσι (μια μέρα), Λονδίνο (μια μέρα), και Salisbury/Stonehenge.
- Σεπτέμβριος: Αζερμπαιζάν (παραπέμπτω στη σχετική ιστορία) με μια ολόκληρη σχεδόν μέρα στην Κωνσταντινούπολη.
- Οκτώβριος: Επίσκεψη στο open day της European Space Agency στην Ολλανδία. Που συνδιάστηκε με επίσκεψη στο Amsterdam για έβδομη φορά...
- Νοέμβριος-Δεκέμβριος: Δυο εβδομάδες ταξίδι. Πρώτα, μια εβδομάδα στη Atacama στη Χιλή, που περιέλαβε και ένα τριήμερο τουρ στη Βολιβία (περιοχή Uyuni). Έπειτα, μια εβδομάδα στο Santiago, που περιέλαβε κι ένα τριήμερο ταξίδι στο Νησί του Πάσχα.
- Δεκέμβριος: Σαββατοκύριακο στο Βερολίνο (για πέμπτη φορά), με εκδρομή στη πόλη του Βραδεμβούργου. Πολύ λουκάνικο....
- Δεκέμβριος: Ε δε θα άφηνα τόσες αργίες να πάνε έτσι. Έβαλα τα μίλια της Aegean με πάνε Κάιρο, κι από κει ένα Κουβέιτ με στάση μιας μέρας στο Μπαχρέιν... Είχα και συνεπιβάτες έκπληξη στην επιστροφή (που γυρνάγανε από Σουδάν...)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom