Ταξιδιωτικός απολογισμός 2017

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους, αρχικά προσωπικά και δευτερευόντως ταξιδιωτικά. Εγώ δεν έχω τίποτα να γράψω αλλά είπα να σας ευχηθώ. Για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια (νομίζω απ'το 2005) δεν κάναμε ούτε ένα ταξίδι στο εξωτερικό, λόγω οικονομικών και λοιπών προβλημάτων. :( Μόνο καλοκαιρινές διακοπές στη Μεσσηνία γαι 6 μέρες, 3-4 φορές Λευκάδα και 1-2 φορές Αθήνα. Χάλια χρονιά, ελπίζω το 2018 να είναι καλύτερο. Να' μαστε καλά και όλα θα γίνουν.:)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αργήσαμε να κάνουμε σεφτε το 2017 άλλα μετά ακολούθησε ένας απο τους καλύτερους ταξιδιωτικούς χρόνους ever

Ο Απρίλιος είχε 3μερο στα Ιωάννινα και πασχαλιάτικο 4μερο στο Βερολίνο --- οκ ωραία ήταν άλλα γενικά οι γερμανικές πόλεις δεν μου προκάλεσαν ποτε τον οποιοδήποτε ενθουσιασμό

Ιούνιο περάσαμε απο Βρυξέλλες πριν πετάξουμε για Γουατεμάλα κ απο κει για Κόστα Ρίκα !!
Γουατεμάλα μας γοήτευσε, η λίμνη Ατιτλάν όνειρο, Κόστα Ρίκα μας έμεινε ένα μεγάλο απωθημένο, σαν μια ευκαιρία που δεν αξιοποίησαμε καθώς αρρώστησαμε κ δεν πραγματοποιήσαμε αυτά που θέλαμε κ κόψαμε προορισμούς

Ιούλιο είχαμε μίλια για ξόδεμα κ περάσαμε 8 υπέροχες μέρες στην ηλιόλουστη Ρωσία -- μισές μισές σε Αγια Πετρούπολη κ Μόσχα, η οποία κ μας άρεσε περισσότερο

Τον υπόλοιπο Ιούλιο κ Αύγουστο είχαμε διαδοχικά ημερήσιες (στο πρώτο) και ΣΚ (στο δεύτερο) στην Χαλκιδική φυσικά, ένα 3μερο της τελευταίας στιγμής στο πανέμορφο Πήλιο κ 4 μέρες του 15Αυγουστου στη Θάσο (όπου ψιλο-ξενερώσαμε)

Κ ο χρόνος έκλεισε θριαμβευτικά με τα μίλια της Aegean κ την προσφορά της airtickets καθώς χτυπήσαμε 12 βράδυα σε Ιορδανία κ Ισραήλ (χωρισμένα εξ ημισείας) κ θα ήταν ακόμα καλύτερα αν δεν μας τη χαλούσε ο πλανητάρχης-κλόουν :mad: κ δεν ακυρώναμε τις βραδυές που είχαμε κλείσει στη Παλαιστίνη (εγώ γκρίνιαζα άλλα αποδείχθηκε ορθή επιλογή καθώς η μια μέρα έπεφτε Παρασκευη, την αργία των μουσουλμάνων, κ είχε διαδηλώσεις με πέτρες κ δακρυγόνα στη Ραμάλα)

Ιορδανία μας έφαγε η οδήγηση κ ίσως έπρεπε να πάμε άνοιξη για να μείνουμε κ ενα βράδυ στη Νεκρά Θάλασσα (ισα ισα για τη βουτιά ρε παιδί μου :cool: -- αν κ γνωρίσαμε εναν έλληνα ο οποίος βούτηξε κανονικά, τα νερά ήταν μια χαρά μας είπε) κ ενα στην έρημο του Wadi Rum (φοβηθήκαμε μην παγώσουμε το βράδυ κ είχαμε δίκιο, το επισκεφθήκαμε σε αρκετά κρύα μερα) -- ορθή επιλογή το 2μερο pass στην Πέτρα, όσο fit κ αν είσαι σε μια μέρα δεν τα βλέπεις όλα

Ισραήλ μας άρεσε πολύ κ ας κινηθήκαμε στα άκρως προβλεπόμενα -- ισως το ξαναεπισκεφθούμε στο μέλλον για να δουμε κ τα υπόλοιπα ;)

Αυτά :)
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
227
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Καλά ήταν και το 2017
Φεβρουάριος :Η γνωστή επίσκεψη και ξενάγηση στην Πέλλα και Βεργίνα
Μάιος :Τετραήμερο στη Σικελία.
Ιούνιος: Λονδίνο 5 ημέρες
Αύγουστος: 30 ημέρες .Στην Βιρμανία(6),Μαλαισία(2),Ινδονησία(4),Νέα Ζηλανδία(8),Αυστραλία(10).
Καλή ταξιδιωτική χρονία σε όλους.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Κατ' αρχην να σας ζησει ο μπεμπης σας! Να ειναι τυχερος και καλοταξιδεμενος σε ολη του την ζωη!:)
Εκτος ομως απο το γκινες που ευστοχα ανεφερε ο @babaduma ειναι και ο νεωτερος στο φορουμ οποτε κανουμε εγγραφη νεου μελους με ονομα ........ φουσκιτσας! :D


Πες τα καλη μου! Τι μας μοστραρουν καποιοι καταλογο με ενα κατεβατο χωρες, διχως να εχουν ανεβασει εστω δυο λογια η μερικες φωτογραφιες!
εντωμεταξυ.εγω που κανω την εξυπνη δεν εχω γραψει ουτε αραδα..σσσσσσσ,μη μας παρουν χαμπαρι..
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Τι να γράψω ο κακομοίρης με 3 ταξίδια όλα και όλα:( κάποιοι εδώ γράφουν ένα κατεβατό προορισμούς που χάνεις το λογαριασμό ( και μπράβο τους). Αν εξαιρέσουμε κάτι μονοήμερες και διήμερες εκδρομές ( μπορεί να είμαστε μια σταλιά τόπος εδώ στην Κύπρο αλλά πάντα υπάρχει κάτι ενδιαφέρον ανάλογος εποχής);) έχουμε πάει Μάρτιο σε Στρασβουργο Κολμαρ και τα πέριξ και Χαϊδελβέργη , Ρωμη για τριτη φορά, και ένα ωραιότατο εξαήμερο τα Χριστούγεννα στο Λονδίνο, για τεταρτη φορά εδώ. Εύχομαι περισσότερα το 18, δεν έχω απωθημένα ότι προκύψει.
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Λίγα και από μένα, μόνο 2 ταξίδια εξωτερικό. 8 μέρες roadtrip στην μαγευτική Ισλανδία, ταξίδι-όνειρο ζωής για μένα και 5 μέρες Τσεχία. Για να δούμε το νέο έτος τι θα κάνουμε!
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Αργήσαμε να κάνουμε σεφτε το 2017 άλλα μετά ακολούθησε ένας απο τους καλύτερους ταξιδιωτικούς χρόνους ever

Ο Απρίλιος είχε 3μερο στα Ιωάννινα και πασχαλιάτικο 4μερο στο Βερολίνο --- οκ ωραία ήταν άλλα γενικά οι γερμανικές πόλεις δεν μου προκάλεσαν ποτε τον οποιοδήποτε ενθουσιασμό

Ιούνιο περάσαμε απο Βρυξέλλες πριν πετάξουμε για Γουατεμάλα κ απο κει για Κόστα Ρίκα !!
Γουατεμάλα μας γοήτευσε, η λίμνη Ατιτλάν όνειρο, Κόστα Ρίκα μας έμεινε ένα μεγάλο απωθημένο, σαν μια ευκαιρία που δεν αξιοποίησαμε καθώς αρρώστησαμε κ δεν πραγματοποιήσαμε αυτά που θέλαμε κ κόψαμε προορισμούς

Ιούλιο είχαμε μίλια για ξόδεμα κ περάσαμε 8 υπέροχες μέρες στην ηλιόλουστη Ρωσία -- μισές μισές σε Αγια Πετρούπολη κ Μόσχα, η οποία κ μας άρεσε περισσότερο

Τον υπόλοιπο Ιούλιο κ Αύγουστο είχαμε διαδοχικά ημερήσιες (στο πρώτο) και ΣΚ (στο δεύτερο) στην Χαλκιδική φυσικά, ένα 3μερο της τελευταίας στιγμής στο πανέμορφο Πήλιο κ 4 μέρες του 15Αυγουστου στη Θάσο (όπου ψιλο-ξενερώσαμε)

Κ ο χρόνος έκλεισε θριαμβευτικά με τα μίλια της Aegean κ την προσφορά της airtickets καθώς χτυπήσαμε 12 βράδυα σε Ιορδανία κ Ισραήλ (χωρισμένα εξ ημισείας) κ θα ήταν ακόμα καλύτερα αν δεν μας τη χαλούσε ο πλανητάρχης-κλόουν :mad: κ δεν ακυρώναμε τις βραδυές που είχαμε κλείσει στη Παλαιστίνη (εγώ γκρίνιαζα άλλα αποδείχθηκε ορθή επιλογή καθώς η μια μέρα έπεφτε Παρασκευη, την αργία των μουσουλμάνων, κ είχε διαδηλώσεις με πέτρες κ δακρυγόνα στη Ραμάλα)

Ιορδανία μας έφαγε η οδήγηση κ ίσως έπρεπε να πάμε άνοιξη για να μείνουμε κ ενα βράδυ στη Νεκρά Θάλασσα (ισα ισα για τη βουτιά ρε παιδί μου :cool: -- αν κ γνωρίσαμε εναν έλληνα ο οποίος βούτηξε κανονικά, τα νερά ήταν μια χαρά μας είπε) κ ενα στην έρημο του Wadi Rum (φοβηθήκαμε μην παγώσουμε το βράδυ κ είχαμε δίκιο, το επισκεφθήκαμε σε αρκετά κρύα μερα) -- ορθή επιλογή το 2μερο pass στην Πέτρα, όσο fit κ αν είσαι σε μια μέρα δεν τα βλέπεις όλα

Ισραήλ μας άρεσε πολύ κ ας κινηθήκαμε στα άκρως προβλεπόμενα -- ισως το ξαναεπισκεφθούμε στο μέλλον για να δουμε κ τα υπόλοιπα ;)

Αυτά :)
Αγαπητέ silversurfer με όλο το θάρρος αλλά μεγάλο σου λάθος που δεν προσθεσες την βουτιά και μια διανυκτέρευση στο wadi rum.Επισκευτηκα την Ιορδανία τα Χριστούγεννα και τα νερά στην νεκρά θάλασσα ήταν μια χαρά.Ενω απο το wadi rum η πιο έντονη ανάμνηση μου ήταν ο ουρανός το βράδυ που ήταν γεμάτος αστέρια,είχε βέβαια κρύο το βράδυ αλλά με μια κουβέρτα παραπάνω κοιμόσουν άνετα.;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αγαπητέ silversurfer με όλο το θάρρος αλλά μεγάλο σου λάθος που δεν προσθεσες την βουτιά
Συμφωνώ. Κι εγώ τέλη Νοέμβρη "βούτηξα" κι ήταν πιο ζεστή από τις ελληνικές θάλασσες το καλοκαίρι. Η εμπειρία δεν συγκρίνεται με καμμιά άλλη ανάλογη.

(Τα εισαγωγικά στη "βουτιά" διότι αυτή αποτελεί μόνο σχήμα λόγου. Λόγω της πολύ υψηλής περιεκτικότητας του νερού σε αλάτι, δεν βυθίζεσαι με τίποτα. Εμείς είχαμε μεταλλικό δίσκο στην επιφάνεια του νερού να επιπλέει με τα μαρτίνι μας και τις ελιές μας!)
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αγαπητέ silversurfer με όλο το θάρρος αλλά μεγάλο σου λάθος που δεν προσθεσες την βουτιά και μια διανυκτέρευση στο wadi rum.Επισκευτηκα την Ιορδανία τα Χριστούγεννα και τα νερά στην νεκρά θάλασσα ήταν μια χαρά.Ενω απο το wadi rum η πιο έντονη ανάμνηση μου ήταν ο ουρανός το βράδυ που ήταν γεμάτος αστέρια,είχε βέβαια κρύο το βράδυ αλλά με μια κουβέρτα παραπάνω κοιμόσουν άνετα.;)
Κάνε πλάκα να γνωριστήκαμε στο Petra by Night :eek::):haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom