Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι?

monalisa

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Βέλγιο χωρίς επιστροφή...
Με αφορμή το πρόβλημα που έχω σκεπτόμενη το αν είναι καλύτερα να σχεδιάσω όλο το ταξίδι μόνη ή να απευθυνθώ σε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο, θεωρώ καλό να πάρω και τις δικές σας γνώμες. Σίγουρα και τα δύο έχουν τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματά τους. Για παράδειγμα απ'ότι έχω παρατηρήσει στα ταξιδιωτικά γραφεία οι τιμή για ξενοδοχείο και μεταφορικά βγαίνει πολύ λιγότερο και επίσης το θέμα της μετακίνησης στην πόλη το φροντίζει αυτό. Όμως δεν έχεις και πολλές επιλογές και ως συνήθως οι μέρες των πακέτων δεν φτάνουν για να δεις πραγματικά μια πόλη.

Το ακόλουθο θέμα το θέτω πάντοτε σεβόμενη και τους επαγγελματίες αλλά και τους ταξιδιώτες που προτιμούν να σχεδιάζουν μόνοι τα ταξίδια τους.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Monalisa,
κατά τη γνώμη μου, έχει να κάνει με τον προορισμό σου και την διάθεσή σου για ψάξιμο-κλείσιμο εισιτηρίων-ξενοδοχείων-εσωτ. μετακινήσεων.

Τώρα, αν το ταξίδι που σκέφθεσται είναι Ιταλία (μιας και το ΄χεις βάλει σαν το επόμενό σου), τότε 100% χωρίς πρακτορείο, θα σου πρότεινα!

Εχε μαζί σου έναν ταξιδιωτικό οδηγό, πληροφορίες από το φόρουμ, και αρκετές μέρες για την εκδρομή σου και θα περάσεις ΤΕΛΕΙΑ!
Εγώ συνήθως παίρνω ταξ.οδηγούς από εκδόσεις Εxplorer-DΚ ή Τop 10 -DK(αν δεν θες να διαβάσεις-μάθεις πολλά για αξιοθέατα) ή αν έχω χρόνο κατεβάζω πληροφορίες ιντερνετικά. Οι συγκοινωνίες από πόλη σε πόλη, είναι μια χαρά !
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όσα ταξίδια έχω κάνει τα έχω κάνει, τα έχω κάνει μόνη μου και αυτό γιατί με εξιτάρει η προετοιμασία, μ΄αρέσει να ψάχνω πληροφορίες, σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ ταξιδιωτικούς οδηγούς (κυρίως national geographic και top 10). Το συγκεκριμένο site με έχει βοηθήσει πολύ. Ξοδεύω αρκετό χρόνο ψάχνοντας και προετοιμάζοντας τα ταξίδια μου.
Δεν θα απέρριπτα κάποιο ταξίδι με πρακτορείο, αλλά μέχρι στιγμής το γεγονός ότι προγραμματίζω μονη μου τα ταξίδια μου, μου βγαίνει πιο οικονομικά.
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Οσον αφορα το οικονομικο θα συμφωνησω με τη nenena,και εγω οσο εχω ψαξει βρισκω τιμες γυρω στα 100-150? φθηνοτερα απο τα ταξιδιωτικα(για ευρωπη).Το μονο καλο των ταξιδιωτικων γραφειων ειναι οτι εχεις εναν ανθρωπο να σε βοηθησει αν εχεις καποιο προβλημα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οσον αφορα το οικονομικο θα συμφωνησω με τη nenena,και εγω οσο εχω ψαξει βρισκω τιμες γυρω στα 100-150? φθηνοτερα απο τα ταξιδιωτικα(για ευρωπη).Το μονο καλο των ταξιδιωτικων γραφειων ειναι οτι εχεις εναν ανθρωπο να σε βοηθησει αν εχεις καποιο προβλημα.
Αυτό είναι το ποσό της απόκλισης, το οποίο προσωπικά προτιμώ να το διαθέσω για άλλη μια διαμονή ή για ψώνια έστω.


Πιστεύω ότι αν μιλάς τη γλώσσα της χώρας που επισκέπτεσαι ή έστω Αγγλικά μπόρεις να συννενοηθείς. :roll:
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Οπως ειπώθηκε και πιο πάνω, εξαρταται από τον προορισμό σου, τον αν μιλάς (καλά) την τοπική γλώσσα η πολύ καλά Αγγλικά, το τι τύπος είσαι και το τι παρεα θα έχεις.
Δεν νομίζω ότι είναι μόνο θέμα χρημάτων.
Εγώ τις περισσότερες φορές προτιμώ μόνος μου. Ο λόγος είναι έτσι νοιώθω ανεξάρτητος, εκνευρίζομαι να περιμένω τον κάθε νεοέλληνα του γκρούπ, πότε θα ξυπνήσει και πότε θα πάρει το πρωινό του, :mad: το εδώ θα φατε και εδώ θα πιείτε και θα σας πάω και σε ένα γνωστό μου μαγαζί να ψωνίσετε π.χ. δερμάτινα.
Αλλωστε με βοηθάει πολύ καλύτερα να γνωρίσω τον τόπο που επισκέπτομαι ψάχνωντας μόνος μου τις πληροφορίες που θέλω.
Πληροφορίες τύπου το απέναντι κτίριο κτίσθηκε το 1507 εως το 1876 από τον Σετζιο Μαστροχαλάστρα και ανακαινίσθηκε τον Ιούνιο του 2087 ενώ έχει ύψος 56,32 μετρα ...... δεν με ενδιαφέρουν διότι την άλλη μέρα δεν θα τις θυμάμαι, απλά. :D
 

grip

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Πιστευω οτι σημαντικό ρόλο παίζει
Πρώτον η εμπειρία του καθενός μας, στο πόσα ταξίδια και πού έχει πάει. Κατά πόσο είναι εξικειωμένος μ αυτο!
Μικρή η εμπειρία μου απο εκδρομές εξωτερικού αλλα τρείς φορές που εχω φύγει (Ευρώπη), είναι μόνος και συλλέγοντας πληροφορίες ή απο ίντερνετ ή απο οδηγούς.
Δέυτερον παίζει ρόλο ο προορισμός
Και αν συνδιάσω την εμπειρία μου με τον προορισμό μου...στο επόμενο ταξίδι μου που θέλω να είναι στην Ασία δυσκλεύομαι να πάρω την απόφαση να φύγω μόνος...

Υ.Γ. Μακάρι μέχρι τότε να έχω πάρει τις απαράιτητες πληρφορίες απο το φόρουμ και να πάρω το ρίσκο να την κάνω μόνος:cool:
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Το κύριο μειονέκτημα του group δεν είναι ακριβώς ότι δε σου αφήνει αρκετό χρόνο να εξερευνήσεις μια πόλη, καθώς έτσι κι αλλιώς υπάρχουν για τους περισσότερους προορισμούς πακέτα με κυμαινόμενο αριθμό ημερών. Επίσης, τις μισές μέρες έχεις ελεύθερο απόγευμα ή πρωί για να εξερευνήσεις όσο θέλεις. Το κύριο πρόβλημα όμως έγκειται στους συνταξιδιώτες σου, οι οποίοι ίσως έχουν επισκεφθεί έναν προορισμό για τον ακριβώς αντίθετο λόγο από εσένα. Για να συμβιβάσει λοιπόν τα ασυμβίβαστα το πρακτορείο, προσπαθεί μέσα στην ίδια μέρα να σε αμολήσει σε ένα μνημείο και αμέσως μετά σε ένα μαγαζί με ασημικά/ρούχα. Φυσικά, όποιον δε τον ενδιαφέρει κάτι από αυτά τα δύο χάνει απλά το χρόνο του.

Για μένα το μόνο καλό στο οργανωμένο ταξίδι με πρακτορείο είναι ότι μένεις σε 4στερα και 5στερα ξενοδοχεία σε πολύ πιο προσιτές τιμές απ' όσο αν έκλεινες μόνος σου. Επίσης, είναι βολικό ότι σε μετακινούν από και προς το αεροδρόμιο, ενώ κάθε φορά που ταξιδεύω μόνος μου, αν είναι να αναχωρώ π.χ. μεσημέρι, συχνά πρέπει να ξεκινάω τις ετοιμασίες για αεροδρόμιο 5 ώρες πριν, ώστε να είμαι στην ώρα μου στην επιβίβαση, ειδικά αν οι συγκοινωνίες δεν είναι τόσο συχνές και τα ταξί ακριβά.

Η δική μου "αρχή" είναι ότι σε προορισμούς εύκολους, π.χ. σε όλες τις ευρωπαικές χώρες, δε χρειάζεται πρακτορείο. Για πιο μακρινούς προορισμούς τώρα, εξαρτάται από το πόση ανασφάλεια αισθάνεται κανείς. Προσωπικά π.χ. δε θα πήγαινα ανεξάρτητος στην Αίγυπτο, τη στιγμή που δε μιλάω γρι αραβικά και ούτε τις πινακίδες ξέρω να διαβάζω, θα αισθανόμουν ανασφάλεια μόνος. Οπότε για εμένα εξαρτάται απόλυτα από τον προορισμό.
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Εγώ πιστεύω ότι σε ευρωπαϊκές χώρες (εφόσον βέβαια γνωρίζεις Αγγλικά) και αν έχεις διάθεση για ψάξιμο συμφέρει πολύ περισσότερο να πας μόνη σου και επειδή δεν πηγαίνεις όπου σου λένε σαν το πρόβατο αλλά κυρίως από οικονομικής άποψης.
Ακόμα κλαίω τα λεφτά που πλήρωσα τον Σεπτέμβριο του 2005 για Ρώμη (για αεροπορικά και τρεις διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο 4 αστέρων, και μια ξενάγηση μισής μέρας 560 ευρώ το άτομο!!!).
Ενώ μόνη μου και για Κων/πολη με αεροπορικά και 2 διανυκτερεύσεις βγήκε 150 ευρώ το άτομο και η παραλαβή από το αεροδρόμιο και μισή μέρα ξεναγηση ήταν δώρο από το ξενοδοχείο που έκλεισα μέσω ιντερνετ (μετά από πολύ ψάξιμο αλλά ήταν τέλειο!!!).
Επίσης, Βαρκελώνη, αεροπορικά και τρεις διανυκτερεύσεις με 190 ευρω το άτομο.
Νομίζω ότι η διαφορά είναι πολύ σημαντική ειδικά αν ρισκάρεις και κλείνεις αεροπορικά με προσφορές πολύ καιρό πριν.
Ένα ψιλοάγχος βέβαια το νιώθω κάθε φορά μέχρι να εγκλιματιστώ αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Αρκεί να έχεις και μια αίσθηση περιπέτειας μέσα σου, να μην πανικοβάλλεσαι και χαλιέσαι με κάθε μικροαναποδιά.
Βέβαια σε πιο μακρινους και ιδιαιτερους προορισμούς (πχ. Αφρική, Λατινική Αμερική) ακόμα νιώθω ανασφάλεια να το τολμήσω μόνη μου αν και ποτέ δεν ξέρεις! :rolleyes:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Εγώ πιστεύω ότι σε ευρωπαϊκές χώρες (εφόσον βέβαια γνωρίζεις Αγγλικά) και αν έχεις διάθεση για ψάξιμο συμφέρει πολύ περισσότερο να πας μόνη σου και επειδή δεν πηγαίνεις όπου σου λένε σαν το πρόβατο αλλά κυρίως από οικονομικής άποψης.
Ακόμα κλαίω τα λεφτά που πλήρωσα τον Σεπτέμβριο του 2005 για Ρώμη (για αεροπορικά και τρεις διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχείο 4 αστέρων, και μια ξενάγηση μισής μέρας 560 ευρώ το άτομο!!!).
Ενώ μόνη μου και για Κων/πολη με αεροπορικά και 2 διανυκτερεύσεις βγήκε 150 ευρώ το άτομο και η παραλαβή από το αεροδρόμιο και μισή μέρα ξεναγηση ήταν δώρο από το ξενοδοχείο που έκλεισα μέσω ιντερνετ (μετά από πολύ ψάξιμο αλλά ήταν τέλειο!!!).
.....

Βέβαια σε πιο μακρινους και ιδιαιτερους προορισμούς (πχ. Αφρική, Λατινική Αμερική) ακόμα νιώθω ανασφάλεια να το τολμήσω μόνη μου αν και ποτέ δεν ξέρεις! :rolleyes:
Vasilaki, συμφωνώ και γω μαζί σου!
Για δώσε πληροφορίες για Κων/πολη (εισιτήρια, hotel ), μήπως και το ξαναεπιχειρήσω για την Πόλη μόνη μου, χωρίς πρακτορείο αυτή τη φορά. Ξενάγηση και μεταφορά από το hotel? πολύ καλό μου φαίνεται :clap:
 

monalisa

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Βέλγιο χωρίς επιστροφή...
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ταξιδέψει ποτέ μόνη και με αγχώνει πολύ η σκέψη... Κυρίως με τις μετακινήσεις...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.784
ταξιδευω 31 χρονια και ουτε μια φορα δεν πηγα με γραφειο
μην φοβασε τιποτα με τις μετακινησεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.595
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom