Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι?

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Vasilaki, συμφωνώ και γω μαζί σου!
Για δώσε πληροφορίες για Κων/πολη (εισιτήρια, hotel ), μήπως και το ξαναεπιχειρήσω για την Πόλη μόνη μου, χωρίς πρακτορείο αυτή τη φορά. Ξενάγηση και μεταφορά από το hotel? πολύ καλό μου φαίνεται :clap:
Πολύ ευχαρίστως. Λοιπόν εισιτήρια είχα κλείσει τρεις μήνες πριν με Aegean και για την ακρίβεια πήγε 95 ευρώ το άτομο . Το ξενοδοχείο ήταν το Hotellino Istanbul στο Sirkeci εξαιρετικό. καινούριο (Αύγουστο του 2009), κεντρικότατο (2 λεπτά από την Αγιά Σοφιά), τέλειο προσωπικό, μιλούσε Αγγλικά χαμογελαστό. Δες και κριτικές στο bookings αλλά μην κλείσεις από εκεί!!! Είναι ακριβότερο!

Booking.com: Hotellino Istanbul, Istanbul , Τουρκία - 166 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Έκλεισα μέσω του site του ξενοδοχείου με 59 ευρώ τη βραδιά με πρωινό.
www.hotellinoistanbul.com

Για το Μάρτιο πχ που είδα τώρα για 4 βράδια την ίδια τιμή δίνει. Βέβαια από ότι είδα τώρα δεν έχει αυτή την προσφορά με το pick up από το αεροδρόμιο και την ξενάγηση.:( Μόνο τα δωρεάν 3 μπουκαλάκια νερό κάθε μέρα.

Τσέκαρε το βέβαια τακτικά μπορεί και να βγάλει.

Καλή τυχη και ότι θες είμαι εδώ!:clap:
 

black hawk

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
με το αυτ/νητο γυρο ευρωπ
για πρωτη φορα σε μια πολη καλο ειναι το γραφειο μετ απο την πρωτη διβασμα τους χαρτες στο ιντερνετ και οργανωνεις ανετα το ταξιδι μονη
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Πολύ ευχαρίστως. Λοιπόν εισιτήρια είχα κλείσει τρεις μήνες πριν με Aegean και για την ακρίβεια πήγε 95 ευρώ το άτομο . Το ξενοδοχείο ήταν το Hotellino Istanbul στο Sirkeci εξαιρετικό. καινούριο (Αύγουστο του 2009), κεντρικότατο (2 λεπτά από την Αγιά Σοφιά), ......
!:clap:
Vasilaki,
thank you a lot !!! :clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap: :lol::lol:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Για μένα κριτήριο είναι το πόσο νωρίς μπορώ να κλείσω ένα ταξίδι!Για να πας ανεξάρτητα και να βρεις τιμές που δελεάζουν πρέπει να κλείσεις μήνες νωρίτερα αεροπορικά και ξενοδοχεία, ειδικά όταν θέλεις να ταξιδέψεις σε περιόδους που ταξιδεύει όλος ο κόσμος!Εάν δε μπορώ λοιπόν να το προγραμματίσω νωρίς και το κλείνω τον τελευταίο μήνα, όταν τα εισιτήρια είναι στη φουλ τιμή, τότε με συμφέρει καλύτερα με γκρούπ, όπου δε δίνω σημασία στην παραξενιά του καθενός, προσπαθώ να το διασκεδάσω κιόλας και όσο μπορώ ξεφεύγω από την ομάδα και κάνω το δικό μου πρόγραμμα!Δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Άλλο κριτήριο είναι επίσης ο προορισμός!Πολύ εύκολα πάει κάποιος μόνος στην Ευρώπη, από οτι στην Ασία ή στην Αφρική!
 

black hawk

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
με το αυτ/νητο γυρο ευρωπ
μονοι αν ξερετε να προσανατολιζςστε και να διβαζετε καλα τους χαρτες πολης:p
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μονοι αν ξερετε να προσανατολιζςστε και να διβαζετε καλα τους χαρτες πολης:p
Να υποθέσω ότι αν δε βρει κανείς χάρτη ενός μέρους το αφήνει απ' έξω? Μόνο στις μεγάλες πόλεις πάμε δηλαδή? :shock:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Με αφορμή το πρόβλημα που έχω σκεπτόμενη το αν είναι καλύτερα να σχεδιάσω όλο το ταξίδι μόνη ή να απευθυνθώ σε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο, θεωρώ καλό να πάρω και τις δικές σας γνώμες. Σίγουρα και τα δύο έχουν τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματά τους. Για παράδειγμα απ'ότι έχω παρατηρήσει στα ταξιδιωτικά γραφεία οι τιμή για ξενοδοχείο και μεταφορικά βγαίνει πολύ λιγότερο και επίσης το θέμα της μετακίνησης στην πόλη το φροντίζει αυτό. Όμως δεν έχεις και πολλές επιλογές και ως συνήθως οι μέρες των πακέτων δεν φτάνουν για να δεις πραγματικά μια πόλη.

Το ακόλουθο θέμα το θέτω πάντοτε σεβόμενη και τους επαγγελματίες αλλά και τους ταξιδιώτες που προτιμούν να σχεδιάζουν μόνοι τα ταξίδια τους.
Μόνη σου...Μόνη σου...Μόνη σου...Μόνη σου...Μόνη σου...:D
Κάντο μια φορά και θα συνεχίσεις να ταξιδεύεις έτσι!!!!
Θα γνωρίσεις την πόλη όπως εσύ θες....και όχι όπως προτείνει ο ξεναγός!!!
Στο συστήνω ακόμη κι αν έχεις λίγες μέρες στη διάθεση σου! Αρκεί βέβαια να έχεις κάνει μια καλή και έγκυρη προετοιμασία!!!
Εγώ πάντα κλέινω εισιτήρια,ξενοδοχεία από το ίντερνετ και σε σύγκριση με τα πακέτα των ταξιδιωτικών γραφείων βγαίνει πολύ λίγοτερο...πριν 2 βδομάδες Ρώμη-Νάπολη 350 ευρώ: τα εισιτήρια (Χανιά-Αθήνα-Ρώμη και πίσω),2 ξενοδοχεία (Ρώμη,Νάπολη),είσοδοι σε αξιοθέατα και στις 2 πόλεις,μεταφορικά από Ρώμη-Νάπολη και πίσω!!
Συμφωνώ απόλυτα με τα υπόλοιπα παιδιά για τους ταξιδιωτικούς οδηγούς αλλά με 0 ευρώ βρίσκεις τα πάντα στο διαδίκτυο!!!!!!!!!
Ψάξε τα αξιοθέατα,διάβασε την ιστορία τους να ξέρεις περι τίνος πρόκειται (έτσι αντικαθιστάς τον ξεναγο :clap:) και μετά απλά τράβα φώτο!!!!!!
Συγκοινωνίες και τα λοιπά επίσης βρίσκεις στο διαδίκτυο, ακόμη και τιμές!
Ωστόσο μόλις σκάσεις μύτη στο αεροδρόμιο θα βρείς τον χάρτη της πόλης....εγώ ποτέ δεν αγόρασα χάρτη από πρίν!
Συμφωνώ απόλυτα με τον babaduma και black hawk....
Καλό ταξίδι! :p
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πολύ ευχαρίστως. Λοιπόν εισιτήρια είχα κλείσει τρεις μήνες πριν με Aegean και για την ακρίβεια πήγε 95 ευρώ το άτομο .
Nαι αλλά δεν εξήγησες στην κοπέλλα ότι η συγκεκριμένη τιμή ήταν ειδικός ναύλος ο οποίος δεν πρόκειτε να ξαναβγεί ποτέ... τι θέλω να πω με αυτό... μην ξεσηκώνετε τον κόσμο λέγοντας του μια τιμή η οποία κάποτε υπήρχε κλείστηκε καιρό πριν και στην ουσία δεν υπάρχει περίπτωση να την βρει ποτέ... η νορμάλ τιμή που παίζει η IST είναι γύρω στα 200? διπλάσια δηλαδή από αυτή που λες...
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τέτοιοι "ειδικοί ναύλοι" βγαίνουν συνέχεια αλλά ακόμα και αν ταξιδέψεις με μία συνηθισμένη τιμή (π.χ. 200€) πάλι θα σου βγει φθηνότερα γιατί θα κερδίσεις και απο τις φθηνότερες τιμές των ξενοδοχείων είτε από τις διάφορες μηχανές αναζήτησης είτε με παζάρεμα με τους ίδιους τους ξενοδόχες. Κέρδος υπάρχει και από τις παρεχόμενες υπηρεσίες των group. Για παράδειγμα στο Παρίσι που είχα πάει πρόσφατα, μία 2-ώρη περιήγηση στην πόλη κοστολογείτε στο συνολικό πρόγραμμα περί τα 100€-150€, η επίσκεψη στις Βερσσαλίες περί τα 80€-120€ κ.λ.π. Για εμένα με τα λίγα-βασικά αγγλικά που ξέρω το θεωρώ εύκολο, ενδιαφέρον αλλά και οικονομικό το να επισκεφθώ μία Ευρωπαική χώρα από μόνος μου. Αν μιλάμε όμως για κάποιες χώρες τις Ανατολής τότε εκεί θέλει κάποιο ιδιαίτερο ψάξιμο για το πόσο συντρέχουν ασφαλείς συνθήκες ταξιδιού. Στο κάτω κάτω γιατί είναι πιο επικίνδυνο να επισκεφθώ το Λονδίνο μόνος μου από το να επισκεφθώ μια άλλη πόλη της Ελλάδας. Μήπως έχουμε την καλύτερη αστυνόμευση ή την λιγότερη εγκληματικότητα και δεν το ξέρω;
 

stamosgr

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Σίγουρα ανάλογα τον προορισμό αλλά ακομα και σε μερικούς δύσκολους προορισμούς αν το ψάξεις και έχεις προετοιμαστεί καλά είναι σαφώς καλύτερα χωρίς γραφείο.
Και στο λέει κάποιος που έχει σχέση με τον τουριστικό κλάδο :)
Σημαντικό επίσης είναι να έχεις παρέα στα ταξίδια σου, κυρίως σε περίεργους προορισμούς και ειδικά αν είσαι γυναίκα.
Σε όλα τα ταξίδια μου μέχρι στιγμής, ποτέ μα ποτέ δεν πήγα μέσω γραφείου.
Το μόνο θέμα που θα πρέπει να έχεις φροντίσει και αυτό ισχύει για κάποιες χώρες μόνο, είναι να έχεις κλείσει το πρώτο ξενοδοχείο της διαμονής σου γιατι πολλές φορές κατα την άφιξή σου στο αεροδρόμιο σου ζητάνε να δηλώσεις την διεύθυνση στην οποία θα μείνεις.
Όλα αυτά όμως μπορείς να τα μάθεις και να έχεις μια καλή ενημέρωση απο το ίντερνετ, όπως αυτό το φόρουμ για παράδειγμα :)
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Μόνη σου...Μόνη σου...Μόνη σου...Μόνη σου...Μόνη σου...:D
Κάντο μια φορά και θα συνεχίσεις να ταξιδεύεις έτσι!!!!
Θα γνωρίσεις την πόλη όπως εσύ θες....και όχι όπως προτείνει ο ξεναγός!!!
Στο συστήνω ακόμη κι αν έχεις λίγες μέρες στη διάθεση σου! Αρκεί βέβαια να έχεις κάνει μια καλή και έγκυρη προετοιμασία!!!
Εγώ πάντα κλέινω εισιτήρια,ξενοδοχεία από το ίντερνετ και σε σύγκριση με τα πακέτα των ταξιδιωτικών γραφείων βγαίνει πολύ λίγοτερο...πριν 2 βδομάδες Ρώμη-Νάπολη 350 ευρώ: τα εισιτήρια (Χανιά-Αθήνα-Ρώμη και πίσω),2 ξενοδοχεία (Ρώμη,Νάπολη),είσοδοι σε αξιοθέατα και στις 2 πόλεις,μεταφορικά από Ρώμη-Νάπολη και πίσω!!
Συμφωνώ απόλυτα με τα υπόλοιπα παιδιά για τους ταξιδιωτικούς οδηγούς αλλά με 0 ευρώ βρίσκεις τα πάντα στο διαδίκτυο!!!!!!!!!
Ψάξε τα αξιοθέατα,διάβασε την ιστορία τους να ξέρεις περι τίνος πρόκειται (έτσι αντικαθιστάς τον ξεναγο :clap:) και μετά απλά τράβα φώτο!!!!!!
Συγκοινωνίες και τα λοιπά επίσης βρίσκεις στο διαδίκτυο, ακόμη και τιμές!
Ωστόσο μόλις σκάσεις μύτη στο αεροδρόμιο θα βρείς τον χάρτη της πόλης....εγώ ποτέ δεν αγόρασα χάρτη από πρίν!
Συμφωνώ απόλυτα με τον babaduma και black hawk....
Καλό ταξίδι! :p
Μαζί σου!!!!:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
πριν 2 βδομάδες Ρώμη-Νάπολη 350 ευρώ: τα εισιτήρια (Χανιά-Αθήνα-Ρώμη και πίσω),2 ξενοδοχεία (Ρώμη,Νάπολη),είσοδοι σε αξιοθέατα και στις 2 πόλεις,μεταφορικά από Ρώμη-Νάπολη και πίσω!!


καλά, και τι έτρωγες βρε παιδί μου ????????? :shock:
μπας και τα παραλές ? (με το συμπάθιο):lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.373
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom