Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι?

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aptaliko;151184 Ρητορική ερώτηση αλλά ερώτηση. Αν ένα πρακτορείο υπολογίζει ότι με τα συνηθισμένα αεροπορικά εισιτήρια π.χ. 400? για πήγαινε-έλα το συνολικό κόστος του πακέτου φθάνει π.χ. τα 800? και έστω για εκείνη την περίοδο υπάρχουν προσφορές και το εισιτήριο τελικά το βγάζει το πρακτορείο για πήγαινε έλα π.χ. στα 100?. Τα υπόλοιπα 300? θα τα αφαιρέσει από το συνολικό πακέτο των 800? και θα το προσφέρει στα ... 500? :mrgreen:;;; [/quote said:
Μπα μπα τι βλέπω ξεψαρώσαμε και λεμε και εξυπνάδες ??? Λοιπόν άσε τις ρητορικές ερωτήσεις και άκου να μαθαίνεις...

Τα εισιτήρια προσφοράς είναι έτσι γιατί εκδίδονται εκείνη την στιγμή (δεν μπορείς να τα κρατήσεις ούτε για λεπτό) είναι αυστηρά ονομαστικά και δεν επιδέχονται καμία μεταβολή... αλλιώς τα ευρουδάκια σου πάνε περίπατο... σε διαβεβαιώ οτι ότι ισχύει για τον ιδιώτη ισχύει και για τα γραφεία ταξιδίων... για να ισχύσει λοιπόν αυτό που σκέφτεσαι πρέπει το γραφείο να γνωρίζει εκ των προτέρων το πλήρες όνομα του επιβάτη που θα ταξιδέψει, ποιά ακριβώς ημέρα θα ταξιδέψει και βέβαια να εκδώσει το εισιτήριο ακριβώς την στιγμή της προσφοράς... εικονικές κρατήσεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ... αν πάει λοιπόν κάτι στραβά και δεν ταξιδέψει ο συγκεκριμένος επιβάτης το εισιτήριο ο πράκτορας το τρώει... συνεπώς όλο αυτό που σκέφτηκες απλά δεν ισχύει... το κατάλαβες τώρα?
 
Last edited by a moderator:

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Όρεξη να έχεις για ψάξιμο φίλε μου, να και από εδώ

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%DE%F4%E7%F3%E7%F2-%F0%F4%DE%F3%E5%F9%ED.html



Κάτι πιο απλό και αποδοτικό, απλά δεν "ψωνίζουμε" από εκεί. Η αγορά τώρα πια με τον ενημερωμένο καταναλωτή βρίσκει από μόνη της τις ισσοροπίες.
Να σαι καλα με εκανες και γελασα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όρεξη να έχεις για ψάξιμο φίλε μου, να και από εδώ

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/21-%EC%E7%F7%E1%ED%DD%F2-%E1%ED%E1%E6%DE%F4%E7%F3%E7%F2-%F0%F4%DE%F3%E5%F9%ED.html

Νά' σαι καλά παλληκάρι μου, ευχαριστώ. Μόνο, μπερδεύτηκα λίγο, όλες αυτές οι μηχανές αναζήτησης σου στέλνουν το newsletter τους ή απ' ευθείας οι αεροπορικές εταιρίες?

Κάτι πιο απλό και αποδοτικό, απλά δεν "ψωνίζουμε" από εκεί. Η αγορά τώρα πια με τον ενημερωμένο καταναλωτή βρίσκει από μόνη της τις ισσοροπίες.

Αφήνουμε, δηλαδή, τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα... Ή, να την πατήσουν κι άλλοι... Μμμμ... αυτό δε μου ακούγεται και πολύ εντάξει...
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μπα μπα τι βλέπω ξεψαρώσαμε και λεμε και εξυπνάδες ??? Λοιπόν άσε τις ρητορικές ερωτήσεις και άκου να μαθαίνεις...

Τα εισιτήρια προσφοράς είναι έτσι γιατί εκδίδονται εκείνη την στιγμή (δεν μπορείς να τα κρατήσεις ούτε για λεπτό) είναι αυστηρά ονομαστικά και δεν επιδέχονται καμία μεταβολή... αλλιώς τα ευρουδάκια σου πάνε περίπατο... σε διαβεβαιώ οτι ότι ισχύει για τον ιδιώτη ισχύει και για τα γραφεία ταξιδίων... για να ισχύσει λοιπόν αυτό που σκέφτεσαι πρέπει το γραφείο να γνωρίζει εκ των προτέρων το πλήρες όνομα του επιβάτη που θα ταξιδέψει, ποιά ακριβώς ημέρα θα ταξιδέψει και βέβαια να εκδώσει το εισιτήριο ακριβώς την στιγμή της προσφοράς... εικονικές κρατήσεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ... αν πάει λοιπόν κάτι στραβά και δεν ταξιδέψει ο συγκεκριμένος επιβάτης το εισιτήριο ο πράκτορας το τρώει... συνεπώς όλο αυτό που σκέφτηκες απλά δεν ισχύει... το κατάλαβες τώρα?
Δυστυχώς φίλε τα πράγματα δεν είναι έτσι. Aν εγώ επισκεφθώ ένα πρακτορείο και θελήσω μέσω ενός γκρουπ να ταξιδέψω π.χ. στο Παρίσι, ο πράκτορας για όλο το πακέτο θα μου πει μία συνολική τιμή μέσα στην οποία όμως θα έχει υπολογίσει μία συνηθισμένη και προς το άνω όριο τιμή για το εισιτήριο. Όταν θα μπει όμως στο σύστημα για να αγοράσει επί τόπου όπως λες και εσύ τα εισιτήρια ενδεχομένως να δει ότι για εκείνες τις ημερομηνίες να υπάρχουν και πιο φθηνά εισιτήρια τα οποία και θα προτιμήσει. Τότε εσύ πιστεύεις ότι η διαφορά αυτή και σε όλες τις περιπτώσεις θα μετακυλήσει στον πελάτη ή θα μείνει στη τσέπη του πράκτορα; αν πιστεύεις το πρώτο τότε δεν είμαι εγώ ο “ψάρακας” που ανέφερες.
 
Last edited by a moderator:

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Νά' σαι καλά παλληκάρι μου, ευχαριστώ. Μόνο, μπερδεύτηκα λίγο, όλες αυτές οι μηχανές αναζήτησης σου στέλνουν το newsletter τους ή απ' ευθείας οι αεροπορικές εταιρίες?
Από εκεί θα βρεις συγκριτικές τιμές εισιτηρίων για το προορισμό που θέλεις αλλά μπορείς να οδηγηθείς και στα site των εταιριών για να γραφτείς για τα ενημερωτικά δελτία τους.

Κάτι πιο απλό και αποδοτικό, απλά δεν "ψωνίζουμε" από εκεί. Η αγορά τώρα πια με τον ενημερωμένο καταναλωτή βρίσκει από μόνη της τις ισσοροπίες.

Αφήνουμε, δηλαδή, τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα... Ή, να την πατήσουν κι άλλοι... Μμμμ... αυτό δε μου ακούγεται και πολύ εντάξει...
Το ακριβώς αντίθετο κάνουμε, βγαίνουμε και ενημερώνουμε ο καθένας με τη μικρή ή τη μεγάλη εμπειρία του,τώρα αν θα τα ακολουθήσουμε είναι δικαίωμα μας αλλά και στη κρίση του καθενός καθώς και στο συμφέρον που έχει.
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αptalico δεν το έχεις το θέμα μην επιμένεις... γράφεις ότι θέλεις... ο πράκτορας που κλείνει γκρουπ ή κλείνει δικό του charter ή κλείνει ειδικές τιμές με τις εταιρίες σε προκαθορισμένο ναύλο και γνωρίζει ασφαλώς πολύ καλά πόσο του στοιχίζει ένα γκρουπ... είναι η δουλειά του ξέρεις και δεν ρισκάρει... άκου λοιπόν μάθε και μην το παίζεις ξερόλας...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
αν περιμενε ο πρακτορας newsletters για να ενημερωθη,καλυτερα να αλλαξη
δουλεια.
Μικροι μεγαλοι στα καφενεια
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αptalico δεν το έχεις το θέμα μην επιμένεις... γράφεις ότι θέλεις... ο πράκτορας που κλείνει γκρουπ ή κλείνει δικό του charter ή κλείνει ειδικές τιμές με τις εταιρίες σε προκαθορισμένο ναύλο και γνωρίζει ασφαλώς πολύ καλά πόσο του στοιχίζει ένα γκρουπ... είναι η δουλειά του ξέρεις και δεν ρισκάρει... άκου λοιπόν μάθε και μην το παίζεις ξερόλας...
Παιδιά ο καθένας έχει τη γνώμη του και για αυτή ελέγχεται από τους άλλους, όποιος θέλει ταξιδεύει μέσω πρακτορείου και όποιος θέλει ταξιδεύει μόνος. Ο καθένας έχει την άποψη του για το σε πια περίπτωση εξοικονομεί χρήματα, μην το κάνουμε όμως και Πυρηνική Φυσική το θέμα. Πέρα από τα εισιτήρια είναι επίσης οι τιμές των ξενοδοχείων αλλά και οι παρεχόμενες υπηρεσίες (ξεναγήσεις, μεταφορές κ.λ.π) και πόσο αυτές κοστολογούνται.

Υ.Γ. Ξέρω ότι είναι από κεκτημένη ταχύτητα αλλά το Αptaliko θα το ήθελα με k και όχι με c ;). Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ πάντως βλέπω πολλούς πράκτορες τα τελευταία χρόνια να μην έχουν πολύ δουλειά και να μαζεύονται στα ... καφενεία. Αχ αυτή η κρίση.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Συμφωνούμε απόλυτα αγαπητέ Aptaliko... απλά πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται... τα γραφεία ταξιδίων κάνουν μια τίμια δουλειά και βοηθούν πολύ κόσμο... οι περισσότεροι πράκτορες είναι επαγγελματίες και παρέχουν υπηρεσίες... λογικό είναι γιαυτές τους τις υπηρεσίες να πληρώνονται... καλό θα ήταν λοιπόν, ειδικά αν δεν γνωρίζουμε πρόσωπα και πράγματα, να μην προτρέχουμε και να μην κατηγορούμε τίμιους επαγγελματίες που απλά και νόμιμα κάνουν την δουλειά τους... και δεν το λέω αυτό μόνο για σένα φίλε Aptaliko... γενικά υπάρχει μια τάση να απαξιώνουμε τα γραφεία και να κατηγορούμε τους πράκτορες πολλές φορές και σαν κλέφτες ενώ αυτοί απλά κάνουν την δουλειά τους... με το να μπούμε στο internet και να κλείσουμε ένα εισιτήριο και ένα ξενοδοχείο δεν σημαίνει ότι γίναμε αυθεντίες και ότι τα ξέρουμε όλα... εγώ προσωπικά σε δύσκολα μακρινά εισιτήρια προτιμώ να δώσω εν γνώση μου 20-25? παραπάνω και να βγάλω τα εισιτήρια μου από ένα πράκτορα παρά μόνος μου γιατί σε μιά στραβή ξέρω ότι αυτός θα την βρει την άκρη καλύτερα από μένα μια και γιαυτό πληρώνεται αυτά τα 20-25? παραπάνω... από εκει και μετά ο καθένας αναλαμβάνει το ρίσκο του και τις ευθύνες του... απλά να ξέρετε ότι η στραβή θα γίνει μια φορά και όταν γίνει θα πονέσει πολύ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αν περιμενε ο πρακτορας newsletters για να ενημερωθη,καλυτερα να αλλαξη
δουλεια.
Μικροι μεγαλοι στα καφενεια

Εμ βέβαια. Όσο για το ότι δε γίνονται εικονικές κρατήσεις... επιστημονική φαντασία...

Οι περισσότερες προγραμματισμένες εκδρομές γίνονται με κούπος, εισιτήρια σε προσυμφωνημένη τιμή επί μήνες, κλεισμένα για όλο το χρόνο σε τιμή που συνήθως είναι χαμηλότερη κι απ' την καλύτερη προσφορά που θα πάρει ο κάθε newsletteras. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι παίζεται στα ακυρωτικά, ανάλογα με τη δύναμή του το κάθε πρακτορείο πληρώνει ή δεν πληρώνει ή μπορεί να αλλάζει ονόματα μέχρι και το ίδιο απόγευμα ή πληρώνει ακυρωτικά μόνο για συγκεκριμένη περίοδο (π.χ Χριστούγεννα) ή έχει συμφωνία για το μέχρι πόσα άτομα μπορεί να ακυρώσει, πόσα έξτρα μπορεί να ζητήσει κλπ. Αν ήταν να περιμένουν τις προσφορές και να πρέπει να δίνουν πραγματικά ονόματα θα είχαν κλείσει πολλά μαγαζιά...
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συμφωνούμε απόλυτα αγαπητέ Aptaliko... απλά πολλές φορές τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται... τα γραφεία ταξιδίων κάνουν μια τίμια δουλειά και βοηθούν πολύ κόσμο... οι περισσότεροι πράκτορες είναι επαγγελματίες και παρέχουν υπηρεσίες... λογικό είναι γιαυτές τους τις υπηρεσίες να πληρώνονται... καλό θα ήταν λοιπόν, ειδικά αν δεν γνωρίζουμε πρόσωπα και πράγματα, να μην προτρέχουμε και να μην κατηγορούμε τίμιους επαγγελματίες που απλά και νόμιμα κάνουν την δουλειά τους... και δεν το λέω αυτό μόνο για σένα φίλε Aptaliko... γενικά υπάρχει μια τάση να απαξιώνουμε τα γραφεία και να κατηγορούμε τους πράκτορες πολλές φορές και σαν κλέφτες ενώ αυτοί απλά κάνουν την δουλειά τους... με το να μπούμε στο internet και να κλείσουμε ένα εισιτήριο και ένα ξενοδοχείο δεν σημαίνει ότι γίναμε αυθεντίες και ότι τα ξέρουμε όλα... εγώ προσωπικά σε δύσκολα μακρινά εισιτήρια προτιμώ να δώσω εν γνώση μου 20-25? παραπάνω και να βγάλω τα εισιτήρια μου από ένα πράκτορα παρά μόνος μου γιατί σε μιά στραβή ξέρω ότι αυτός θα την βρει την άκρη καλύτερα από μένα μια και γιαυτό πληρώνεται αυτά τα 20-25? παραπάνω... από εκει και μετά ο καθένας αναλαμβάνει το ρίσκο του και τις ευθύνες του... απλά να ξέρετε ότι η στραβή θα γίνει μια φορά και όταν γίνει θα πονέσει πολύ...
Συμφωνώ και εγώ με τη σειρά μου Traveller, δεν μιλάμε ούτε για κλέφτες και ούτε για απατεώνες. Από τη στιγμή που εκ τον προτέρον σου λέει ο πράκτορας ότι εγώ το συγκεκριμένο πακέτο το κοστολογώ τόσο, εσύ άμα θέλεις το παίρνεις ακόμα και τσάμπα να έχει βρει τα εισιτήρια και δωρεάν να του έχουν προσφέρει τα δωμάτιο του ξενοδοχείου και στο τέλος όλο το ποσό να το βάζει καθαρό στη τσέπη του, αυτός είναι σε όλα νόμιμος. Απατεώνας θα ήταν αν ενώ μου έπαιρνε τα λεφτά την κοπάναγε αυτός στο εξωτερικό αντί για εμένα :haha: ή όταν θα πήγαινα στο ταξίδι μου να μην τηρούσε τις δεσμεύσεις (μεταφορές, ξεναγήσεις κ.λ.π) :bleh:.

Προσπερνώντας την νομιμότητα που τη θεωρούμε αυτονόητη και δεδομένη από εκεί και πέρα κοιτάμε ο καθένας με βάση τις προτεραιότητες του, το συμφέρον του και την άνεση του. Εγώ τα Χριστούγεννα ταξίδεψα στο Παρίσι μέσω ενός group, υπολόγισα ότι αν το έκανα μόνος μου (ίδια αεροπορική εταιρία, ίδιο ξενοδοχείο, Μετρό κ.λ.π.) θα γλύτωνα περί τα 250€-300€ το άτομο κάτι που για εμένα είναι σημαντικό αλλά κυρίως θα ήμουνα ευέλικτος σε πολλά πράγματα. Για παράδειγμα πλήρωσα μετακίνηση και ξενάγηση για Βερσαλλίες και Λούβρο την ίδια μέρα και για την ακρίβεια 2 ώρες στις Βερσαλλίες και 3 ώρες στο Λούβρο. Δεδομένου ότι πλήρωσα που πλήρωσα τα εισιτήρια εγώ θα πήγαινα ξεχωριστές ημέρες για να έχω περισσότερο χρόνο. Το χειρότερο όμως σενάριο το έμαθα στο αεροδρόμιο όταν συναντηθήκαμε με ένα άλλο group όπου σ' αυτούς άλλαξαν το πρόγραμμα των επισκέψεων και την τελευταία μέρα (Κυριακή) τους έβαλαν επίσκεψη πρώτα στις Βερσαλλίες, μετά στο Λούβρο και μετά κατευθείαν στο αεροδρόμιο για επιστροφή. Άντε μετά να βρεις το δίκιο σου.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.206
Μηνύματα
883.766
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom