Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι?

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα... είπα ότι εικονικές κρατήσεις σε εισιτήρια προσφορών δεν γίνονται... και αυτό είναι βεβαιότατο...

Επίσης μάλλον και κάτι άλλο δεν κατάλαβες... τα εισιτήρια προσφοράς που η Ο.Α τα πυροβολούσε με 1? και η Α3 τα σκότωνε στα 5? καμιά ειδική τιμή δεν είχαν οι πράκτορες...

Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής... τα γραφεία παίρνουν ειδικές προσφορές για συγκεκριμένες θέσεις και μπορούν βέβαια να τις διαθέσουν όποτε θέλουν και σε όποιον θέλουν... πίστεψέ με αυτές οι τιμές για Ελλάδα ειδικά το καλοκαίρι είναι ακριβώτερες από τις τιμές της προσφοράς και για εξωτερικό έχουν limitation seats που σημαίνει ότι αν έχουν κλείσει 50 θέσεις για μια πτήση είναι υποχρεωμένοι ανάλογα με το συμβόλαιο που υπογράφουν να αγοράσουν βρέξει χιονίσει π.χ τις 25... οι εταιρίες σε περίοδο αιχμής δεν έχουν καμία ανάγκη τα πρακτορεία να πουλήσουν θέσεις και τα μεγάλα πρακτορεία νοικιάζουν ολόκληρες πτήσεις όταν ξέρουν οτι θα έχουν κίνηση σε συγκεκριμένα δρομολόγια...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε, το ίδιο λέμε. Τα πρακτορεία δεν ασχολούνται με τις προσφορές διότι με ελάχιστες εξαιρέσεις (τις προσφορές των 5 ευρώ, που καλά-καλά ούτε γκρουπ δε μπορείς να συμπληρώσεις, είναι πολύ λίγες οι θέσεις), οι "νορμάλ" προσφορές είναι χειρότερες από τα κούπος, τα allotment και τα spe-fa. Γι αυτό έγραψα "για όλο το χρόνο σε τιμή που συνήθως είναι χαμηλότερη κι απ' την καλύτερη προσφορά που θα πάρει ο κάθε newsletteras".

οι εταιρίες σε περίοδο αιχμής δεν έχουν καμία ανάγκη τα πρακτορεία να πουλήσουν θέσεις
Μπα, και σε περίοδο αιχμής (ειδικά στα υπερατλαντικά) πάνω από τις μισές θέσεις του αεροπλάνου είναι πρακτορειακοί ναύλοι, τότε είναι που πετάνε και όλα τα πρακτορεία μαζικώς. Αλίμονο αν δεν είχαν ανάγκη τα πρακτορεία, οι περισσότερες θέσεις ακόμη από πρακτορεία κλείνονται, ειδικά για μακρινούς προορισμούς είναι η συντριπτική πλειοψηφία. Προφανώς τη χαμηλή σαιζόν τους έχουν περισσότερη ανάγκη, αλλά και τα πρακτορεία δεν έχουν τόσους πελάτες τότε.

πίστεψέ με αυτές οι τιμές για Ελλάδα ειδικά το καλοκαίρι είναι ακριβώτερες από τις τιμές της προσφοράς και για εξωτερικό έχουν limitation seats που σημαίνει ότι αν έχουν κλείσει 50 θέσεις για μια πτήση είναι υποχρεωμένοι ανάλογα με το συμβόλαιο που υπογράφουν να αγοράσουν βρέξει χιονίσει

Έτσι θα' πρεπε να'ναι θεωρητικά. Ουσιαστικά οι υπογραφές τα συμβόλαια και οι συμφωνίες δεν παίζουν ρόλο, αλλά το πόσο δυνατός είσαι στην αγορά. Πολλές φορές μπορεί ένα πρακτορείο να "καβαλήσει" μια αεροπορική ή και το αντίθετο, ασχέτως με την αρχική συμφωνία. Όποιος χρειάζεται τον άλλον περισσότερο υποχωρεί, ο δυνατός κάνει ό,τι γουστάρει κι ας έχει υπογράψει άλλα, έτσι είναι η αγορά.

εικονικές κρατήσεις σε εισιτήρια προσφορών δεν γίνονται
Τσκ τσκ...
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Μα την αντιγραφή-επικόληση που έκανες παραπάνω απάντησες εσύ ο ίδιος νομίζω....μιλάω μόνο για εισιτήρια,ξενοδοχεία και αξιοθέατα! Αυτά δηλαδή που κάνουμε όλοι....τώρα το πόσο θα ξοδέψει ο καθένας είναι καθαρά υποκειμενικό......σύνολο ταξιδίου για εμένα πάνω από 1000 ευρώ....
Και τώρα δεν τα παραλέω....ελπίζω να σε κάλυψα!
:)

.........Με κάλυψες .
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ας ξαναβάλουμε τη συζήτηση στις ράγες.

Κι εγώ μέχρι πρόσφατα πήγαινα Ευρώπη μόνος μου,και θα συνεχίσω να πηγαίνω με εξαίρεση ίσως τη Ρωσία όταν το αποφασίσω.

Επέλεξα όμως έναν προορισμό ζωής κι επειδή,κυρίως,μου έλειπε ο χρόνος αλλά και το βασικό πρόβλημα της γλώσσας (και εδώ διαφωνώ ότι αν ξέρεις καλά Αγγλικά θα τα καταφέρεις έξω,εδώ κοτζαμ Barajas και δεν μιλάει κανείς....) πήγα με γκρουπ.

Η συνολική μου εμπειρία ήταν θετική λόγω ενός εξαιρετικού ξεναγού-φαινομένου που δεν εξηγούσε απλώς τι βλέπω αλλά περισσότερο πως είναι η πραγματική ζωή εκεί.Φυσικά βοήθησε κι ο ίδιος ο τόπος που λάτρευα από την εφηβεία μου.

Αλλά αυτό το μάντρωμα με κάθε είδους τύπο που νόμιζε ότι επειδή είμαστε στο ίδιο πούλμαν έπρεπε να βγούμε και το βράδυ παρέα ή που είχε έρθει να κάνει σεξοτουρισμό ή δεν ξέρω τι άλλο ....ε με χάλασε λιγάκι.

Πάω παρακάτω και θα με ενδιέφερε η ρεαλιστική άποψη μοναχικών ταξιδιωτών σε "δύσκολους" προορισμούς.Έστω ότι θέλω να ταξιδέψω μόνος.Πως ξεπερνάω τις φοβίες μου σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια,τις μετακινήσεις,τη διατροφή,κλπ κλπ σε μια χώρα από τις λεγόμενες "τρίτες" (μπλιαξ τη σιχαίνομαι σαν έκφραση αλλά θέλω να γίνω πιο κατανοητός);

Πως κινείστε εκεί άφοβα ρε παιδιά και πως συνεννοείστε;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πως κινείστε εκεί άφοβα ρε παιδιά και πως συνεννοείστε;
Όπως ακριβώς κινείσαι και σε μια "πολιτισμένη" (π.χ. ευρωπαϊκή) χώρα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Άντε να χρειαστεί να κάνεις κανένα παζάρι για καμμιά τιμή όταν αγοράζεις κάτι (προϊόν ή υπηρεσίες). Άντε να χρειαστεί να κάνεις και κανένα εμβόλιο αν πρόκειται να επισκεφτείς καμμιά περιοχή που "τρέχει" κάτι.

Πώς συνεννοούμαστε? Έτσι όπως έχει διεθνοποιηθεί ο κόσμος, αν μιλάς σχετικά καλά αγγλικά, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, εύκολα ή λίγο πιο δύσκολα την άκρη τη βρίσκεις. Τι νομίζεις? Ότι θα σου "την πεί" ο άλλος για τα μέτρια αγγλικά σου? Και 'κείνος τη δουλειά του θέλει να κάνει! ;)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι,φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω να συννενοηθώ καθόλου όπως μου έχει τύχει ήδη αρκετές φορές στην "πολιτισμένη" Ευρώπη.Μη το πιάσω το θέμα τώρα,φαντάζομαι θα έχει συζητηθεί κι αλλού,ότι είμαστε οι μόνοι μ!#!@!κες που πάνε και μαθαίνουν Αγγλικά σε επίπεδο καθηγητικό για να....μην συνεννοούνται τελικά με κανέναν στον πλανήτη εκτός απ'τους αγγλοσάξωνες.

Αλλά συγγνώμη ρε παιδιά αλλά στο Ριο ή στο Μέξικο Σίτυ ή στο Ναϊρόμπι θα είχα ένα κάποιο άγχος να κινηθώ μόνος μου.Δηλαδή μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι,δεν νομίζω.

Με ενδιαφέρει λοιπόν να μάθω πραγματικές δυσκολίες ή κινδύνους που συναντήσατε σε απομακρυσμένες χώρες και πως τις αντιπαρέρχεστε ή τι συμβουλές θα δίνατε σε πρωτάρηδες που σκέφτονται να πάνε μόνοι εκτός Ευρώπης.Πως θα καταλάβω τι γράφουν οι Αραβικές πινακίδες τέλοσπάντων! :shock:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχεις δίκηο... Εδώ ούτε στα Ελληνικά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε... αν απουσιάζει η κοινή λογική...

Τώρα, αν αναφερθώ στην ιστορία με τον γκουρού, το μαθητή και το μήλο που γράφτηκε πριν λίγο καιρό σ' αυτό εδώ το φόρουμ, άδικο θά' χω?

Μάλλον ναι. Και θα κατηγορηθώ κι από πάνω, θα με πουν και προκλητικό. Τι θέλω και βγαίνω απ' το πιθάρι μου? Ας πρόσεχα...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
είμαστε οι μόνοι μ!#!@!κες που πάνε και μαθαίνουν Αγγλικά σε επίπεδο καθηγητικό :
Τα Αγγλικα τα ξερουμε γιατι οταν η τηλεοραση εκανε τα πρωτα της βηματα στην Ελλαδα (επι δικτατοριας) λογω αμερικανικης προπαγανδας ολες οι σειρες ηταν αμερικανικες. Για καποιο λογο (φαντζομαι λογω ευκολιας) δεν ειχαμε μεταγλωττιση στα Ελληνικα, αλλα υποτιτλους. Ετσι γιναμε απο τους πιο γλωσσομαθεις στην Ευρωπη, σε αντιθεση με Ισπανους, Ιταλους κλπ. που δεν ξερουν λεξη.

Αλλά συγγνώμη ρε παιδιά αλλά στο Ριο ή στο Μέξικο Σίτυ ή στο Ναϊρόμπι θα είχα ένα κάποιο άγχος να κινηθώ μόνος μου.shock:
Υπαρχει και η λυση του να κανονισεις απο εδω για τουριστικες υπηρεσιες απο καποιο τοπικο πρακτορειο - δες την ιστορια του Lianos Leonidas εδω:

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EF%F5%DC%E7-%E1%F1%E3%E5%ED%F4%E9%ED%DE.html
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Όχι,φοβάμαι ότι δεν θα καταφέρω να συννενοηθώ καθόλου όπως μου έχει τύχει ήδη αρκετές φορές στην "πολιτισμένη" Ευρώπη.Μη το πιάσω το θέμα τώρα,φαντάζομαι θα έχει συζητηθεί κι αλλού,ότι είμαστε οι μόνοι μ!#!@!κες που πάνε και μαθαίνουν Αγγλικά σε επίπεδο καθηγητικό για να....μην συνεννοούνται τελικά με κανέναν στον πλανήτη εκτός απ'τους αγγλοσάξωνες.

Αλλά συγγνώμη ρε παιδιά αλλά στο Ριο ή στο Μέξικο Σίτυ ή στο Ναϊρόμπι θα είχα ένα κάποιο άγχος να κινηθώ μόνος μου.Δηλαδή μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι,δεν νομίζω.

Με ενδιαφέρει λοιπόν να μάθω πραγματικές δυσκολίες ή κινδύνους που συναντήσατε σε απομακρυσμένες χώρες και πως τις αντιπαρέρχεστε ή τι συμβουλές θα δίνατε σε πρωτάρηδες που σκέφτονται να πάνε μόνοι εκτός Ευρώπης.Πως θα καταλάβω τι γράφουν οι Αραβικές πινακίδες τέλοσπάντων! :shock:
Δηλ.για να καταλάβω θεωρείς ότι το σημαντικότερο πρόβλημα σου όταν ταξιδέψεις μόνος στις "τρίτες"χώρες(χρησιμοποιώ τη λέξη που εσύ χρησιμοποίησες)είναι η γλώσσα;;γιατί ξέρουμε και πολλές χώρες εντός Ευρώπης όπου υπάρχει η ίδια δυσκολία...οι άνθρωποι δε μιλούν δεν πολυξέρουν αγγλικά...
Ο babaduma σου έδωσε μια πολύ καλή απάντηση αρχικά αλλά εσύ την προσπέρασες και είπες πάλι ότι θα είχες άγχος να κινηθείς μόνος σου κλπ κλπ
Για τα ταξίδια σου σ αυτές τις χώρες μόνος άλλα θέματα θάπρεπε να σ απασχολούν και για τα οποία μπορείς να πάρεις πληροφόρηση από πολλές πηγές..πχ επίπεδο υγείας τυχόν ασθένεις που ενδημούν και καλείσαι να πάρεις τα μέτρα σου,αυξημένη εγκληματικότητα;κλπ,θέματα όμως τα οποία τα χειρίζεται και τα βλέπει σαν "δυσκολίες και εμπόδια για το ταξίδι" ο καθένας τελείως διαφορετικά!!
Εάν εσύ έχεις μια φοβία και ένα συγκεκριμένο σκεπτικό ότι και να σου πεί ο άλλος ΔΕ θ αλλάξει εύκολα,είναι καθαρά δικό σου θέμα να το επεξεργασθείς και να βρείς μια λύση...και αν παρ όλα αυτά η φοβία επιμένει τι πειράζει τελικά να μπείς σ ένα γκρούπ για να νοιώθεις πιο άνετα πιο χαλαρά...:)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πως ξεπερνάω τις φοβίες μου σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια,τις μετακινήσεις,τη διατροφή,κλπ κλπ σε μια χώρα από τις λεγόμενες "τρίτες" (μπλιαξ τη σιχαίνομαι σαν έκφραση αλλά θέλω να γίνω πιο κατανοητός);

Πως κινείστε εκεί άφοβα ρε παιδιά και πως συνεννοείστε;
Μάλλον το προσπέρασες αυτό που έγραψα στην αρχική μου εισήγηση.Και μάλλον όλοι προσπερνάτε τις βασικές μου αυτές ερωτήσεις και πως -από προσωπικές εμπειρίες- τα αντιπαρέρχεστε και μένετε μόνο στο επιφανειακό της γλώσσας.

Είπα κάτι που ενόχλησε ρε παιδιά και παίρνω τόσο επιθετικές απαντήσεις;

Μόνο ο joss έδειξε διάθεση να βοηθήσει και πράγματι κάτι τέτοιο μου είχε περάσει από το μυαλό ή για παράδειγμα ένας προσωπικός ξεναγός (αν υφίσταται τέτοιο πράγμα).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πως θα ξεπεράσω τις φοβίες μου αν δεν μάθω από εμπειρίες άλλων τι κάνουν όταν τις συναντούν.Ωραίες οι ταξιδιωτικές ιστορίες αλλά πουθενά δεν έχω διαβάσει βασικές οδηγίες για δύσκολους προορισμούς.

Κι επίσης δεν γεννηθήκαμε όλοι Indiana Jones αλλά θέλουμε να ζήσουμε και μια-δυο πιο δυνατές εμπειρίες στη ζωή μας αποφεύγοντας μερικές παγίδες που πολλοί από εσάς μπορεί να έχουν συναντήσει στα τόσα τους ταξίδια.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πως θα ξεπεράσω τις φοβίες μου αν δεν μάθω από εμπειρίες άλλων τι κάνουν όταν τις συναντούν.Ωραίες οι ταξιδιωτικές ιστορίες αλλά πουθενά δεν έχω διαβάσει βασικές οδηγίες για δύσκολους προορισμούς.

Κι επίσης δεν γεννηθήκαμε όλοι Indiana Jones αλλά θέλουμε να ζήσουμε και μια-δυο πιο δυνατές εμπειρίες στη ζωή μας αποφεύγοντας μερικές παγίδες που πολλοί από εσάς μπορεί να έχουν συναντήσει στα τόσα τους ταξίδια.
Σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να φανώ επιθετική ούτε ειρωνική,θα προσπαθήσω να γίνω λίγο πιο σαφής...
Ο κάθε προορισμός απο αυτούς τους δύσκολους τους μή συνηθισμένους έχει διαφορετικές δυσκολίες....άλλα προβλήματα και δυσκολίες συναντά κανείς στην Υεμένη,άλλα στην Ινδία ,άλλα στο Αφγανιστάν...
Ισως αν είχες κατασταλάξει για κάποιον προορισμό και ρωτούσες συγκεκριμένα να ήταν πιο εύκολο να πάρεις απάντηση.
Αυτά από μένα που κι εγώ ελάχιστη εμπειρία έχω από τέτοιους προορισμούς...λίγα ταξίδια εκτός Ευρώπης...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom