Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι?

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βέβαια έχω χρόνια να ταξιδέψω με πρακτορείο αλλά φέτος και πέρσυ που έψαχνα περίπου 20 μέρες πριν την άδειά μου για να ταξιδέψω, μπήκα στο τριπάκι να κοιτάξω και σε πρακτορείο. Τελικά όσο και να τα σύγκρινα΄έβγαιναν πιο ακριβά από το να ταξιδέψεις μόνος, με δεδομένο οτι δεν ψάχνω αεροπορικά σε διακεκριμένη θέση ούτε και ξενοδοχείο 5* αλλά μια μέση/ νορμάλ για τα δεδομένα μου τιμή.
Θα φύγω για Μόναχο 28/12 και εισητήρια έκλεισα 246ε με επιστροφή πριν 10μέρες και ξενοδοχείο εχθές με 74ε/βραδυά στο κέντρο, που είναι υποτίθεται (δεν έχω ξαναπάει) 4* (τυχαία το επέλεξα οχι λόγω αστερων). Άρα και πάλι καταλήγω στο "μόνος" έστω και να το αποφασίσεις αργά!!
Δεν ειχα σκεφτει κι αυτη τη χρηση του nick μου...φχαριστω!

Στο θεμα μας. Σαφως και τα πρακτορεια ειναι πολυ ακριβοτερα απο μονος ακομα και για κρατησεις τελευταιας στιγμης (σπανια υπαρχουν εξαιρεσεις).
Επιπλεον οταν πας μονος γλυτωνεις την παντος τυπου ταλαιπωρια που θα υποστεις με το πρακτορειο.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
δεν έχω κάνει ποτέ ταξίδι-πακέτο οργανωμένο από πρακτορείο, αλλά για αεροπορικά εισητήρια δεν το συζητώ καν να κλείσω μόνη μου! όποτε και ό,τι βοήθεια και αν χρειάστηκα, πάντα με εξυπηρέτησε απίστευτα το ότι είχα εκδόσει τα εισητήριά μου από γνωστό μου πρακτορείο. δεν έχασα ποτέ το χρόνο μου να προσπαθώ να επικοινωνήσω άδικα με τις ώρες με αεροπορικές εταιρίες, ή να καθήσω σε ατέλειωτες ουρές και να φθείρω τα νεύρα μου μετά από ακύρωση ή αλλαγή στις πτήσεις! φυσικά μετρά η προσωπική σχέση με τον πράκτορα, γιατί δε νομίζω να είχα την ίδια εξυπηρέτηση αν πήγαινα κάθε φορά και αλλού και άγνωστη μεταξύ αγνώστων.
 

heraklion

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πιστεύω ότι έχει να κάνει και με τον προορισμό, νομίζω ότι η Ευρώπη είναι πολύ πιο εύκολη στο να ταξιδέψεις μόνος.
Αν και στην Αίγυπτο όταν πήγαμε,κλείσαμε πακέτο από πρακτορείο, είχε 2 ημέρες Κάιρο και 5 ημέρες Σαρμ-Ελ-Σέιχ.
Πήραμε 2 έξτρα ημέρες στο Κάιρο μόνοι μας, πήραμε οδηγό από το ξενοδοχείο και μας γύριζε όλη την ημέρα όπου θέλαμε. Ουσιαστικά το πρακτορείο το χρειαστήκαμε την πρώτη ημέρα που μας έκανε τις ξεναγήσεις και τις μεταφορές στα αεροδρόμια.
Στο Σαρμ-Ελ-Σειχ δεν το χρειαστήκαμε γιατί δεν είχε και τίποτα το ιδιαίτερο να κάνεις (ακόμα μετανιώνω που πήγαμε εκεί)...
Τώρα που ταξιδεύω για Λονδίνο- καιρού θέλοντος- έψαξα σε πρακτορείο πριν 3 εβδομάδες και μου έβγαινε για 6ήμερο που ήθελα γύρω στα 1000 ευρώ το άτομο, λόγω του ότι ταξιδεύω και απο Κρήτη με ενδιάμεσο Αθήνα.
Μόνη μου βρήκα 380ευρώ εισιτήρια Ηράκλειο-Αθήνα-Λονδίνο και επιστροφή + 720 ευρώ το δίκλινο, ξενοδοχείο 4*S στο κέντρο, σύνολο το άτομο 740 ευρώ.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Συμφωνώ με την heraklion για τον προορισμό!....εντός Ευρώπης πράγματι δεν χρειάζεσαι πρακτορείο!...εγώ πάντα μόνη ταξίδευα! βέβαια εξαρτάται από τον άνθρωπο...

Πολλοί βλέπουν μια φτηνή τιμή σε ένα πρακτορείο και το θεωρούν ευκαιρία...δεν μπάινουν στο κόπο να δουν ότι εάν το έψαχναν μόνοι τους είναι πολύ πιο φτηνό..και έχει και τη γλύκα του! εμένα μ'αρέσει πολύ η διαδικασία πριν το ταξίδι :xmas_smile: αλλά και πάλι όπως αρέσει στον καθένα!!!
Εγώ θέλω να κάνω οικονομικά ταξίδια γι'αυτό και τα ψάχνω μόνη μου!!!

Εκτός Ευρώπης μπορεί να είναι πιο δύσκολο να πας μόνος αλλά καθόλου ακατόρθωτο! Δεν το έχω κάνει ακόμη αλλά σίγουρα την πρώτη φορά που θα βγώ εκτός θα το ψάξω μόνη μου πρώτα!!!!! Κι αναλόγως θα κρίνω για την επόμενη..:xmas_mrgreen:

Καλύτερα να κάνει κάποιος μόνος του το πρώτο ταξίδι και να ψηθεί..παρά να το κάνει με γραφείο και να του φανούν όλα τέλεια και εύκολα (φυσικά και είναι εύκολα αφού μόνο πληρώνεις το γραφείο και όλα τα άλλα είναι απλά έτοιμα!) :xmas_lol:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τώρα που ταξιδεύω για Λονδίνο- καιρού θέλοντος- έψαξα σε πρακτορείο πριν 3 εβδομάδες και μου έβγαινε για 6ήμερο που ήθελα γύρω στα 1000 ευρώ το άτομο, λόγω του ότι ταξιδεύω και απο Κρήτη με ενδιάμεσο Αθήνα.
Μόνη μου βρήκα 380ευρώ εισιτήρια Ηράκλειο-Αθήνα-Λονδίνο και επιστροφή + 720 ευρώ το δίκλινο, ξενοδοχείο 4*S στο κέντρο, σύνολο το άτομο 740 ευρώ.

Με ποια αεροπορικη?
 

Kaizen

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mexicooooooo !!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Πιστευω οτι θα επρεπε να σκεφτει κανεις διαφορους παραγοντες πρωτου καταληξει σε ενα ξεκαθαρο συμπερασμα.

Εχει σχεση ( οπως προαναφερθηκε) με τον προορισμο που θελει να παει κανεις, με τον χρονο που θελεις να διαθεσεις να βρεις κατι μονος σου, με το δεν θα το ελεγα ρισκο αλλα την διαθεση σου να εχεις και καμια παραπανω εκπληξη οταν τα οργανωσεις μονος, αλλα, και αυτο το θεωρω πολυ σπουδαιο, και με τον ταξιδιωτικο πρακτορα με τον οποιο συναναστρεφεσαι.

Εγω για πολυ καιρο κυνηγουσα να κλεινω ( και εκλεινα) τα ταξιδια μου μονος μου και ειμουν οκ με τα "ρισκα" και τον χρονο που επρεπε να προδιαθετω να τα ψαχνω αλλα μετα μου προτειναν να δοκιμασω ( μετα απο 4 χρονια !!) να παω σε ενα συγκεκριμενο γραφειο και να σου πω δεν με χαλασε καθολου.

Παντα οι τιμες μου βγαιναν αρκετα πιο χαμηλα απ οτι μου λεγαν τα αλλα γραφεια οταν εκανα ερευνα αγορας και εγω ο ιδιος δεν τα εβρισκα πιο οικονομικα ακομα και αν το κυνηγουσα να τα κλεισω μεσω ξενων εταιριων. Αλλα για την Ευρωπη να σου πω την αληθεια ακομα μονος μου τα κλεινω γιατι ξερω πανω κατω τι παιζει.

Δεν νομιζω να υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση βασικα αλλα εξαρταται απο τα γουστα του καθενος και απο την ορεξη ποσο θα θελει να ψηθει κανεις στο ψαξιμο και να ασχοληθει με το θεμα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Tα 2 ατομα?
Πολυ καλη φαση,για την εποχη.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Νομίζω πως η απάντηση για το 90% των ταξιδιών είναι αυτονόητα 'ταξιδεύουμε μόνοι'.
Για την Ευρώπη νομίζω δε χωράει καν συζήτηση...
Για τις υπόλοιπες ηπείρους στην πλειψηφία των προορισμών μπορεί κάποιος να ταξιδέψει άνετα χωρίς πρακτορείο καθώς η βοήθεια του intenet πλέον είναι καταλυτική... τα λεφτά που γλυτώνεις ταξιδεύντας μόνος είναι ανάλογα του πόσο μακρινό είναι το ταξίδι που θα κάνει...όσο πιο μακρινός προορισμός τόσο περισσότερα λεφτά θα γλυτώσει κάποιος που θα ταξιδέψει μόνος...
Προσωπικά παραδείγματα:
i) τα Χριστούγεννα του 2005 12 μέρες στην Αργεντινή, 5 μέρες Buenos Aires, 4 μέρες στις Λίμνες των Άνδεων - Παταγονία (μία από τις πιό όμορφες περιοχές του πλανήτη χωρίς ίχνος υπερβολής) κόστισε 1450e με 2 εσωτερικές πτήσεις (Buenos Aires στο Neuquen και επιστροφή από Bariloche) και 4 μέρες νοικιασμένο αυτοκίνητο (να τονίσω ότι σε αυτό το πόσο κάναμε πραγματικά κατάχρηση σε φαγητό και ποτό καθώς η Αργεντινή τότε ήτανε πάμφθηνη - περιττό να τονίσω πόσο θα κόστιζε αυτή η εκδρομή με πρακτορείο...
ii) καλοκαίρι 2009, 16 μέρες Ταυλάνδη, 4 μέρες Bangkok, 4 μέρες Chiang Mai, 6 μέρες Koh Phangan 1500e με 4 εσωτερικές πτήσεις (Bangkok - Chiang Mai - Bangkok - Koh Samui - Bangkok).
iii) καλοκαίρι 2010, 15 μέρες Μαλαισία, 3 μέρες Kuala Lumpur, 4 μέρες Βόρνεο (Kuching), 6 μέρες Perhentian Islands κόστισαν 1500e με 4 εσωτερικές πτήσεις (Kuala Lumpur - Kuching - Kuala Lumpur - Kota Bharu - Kuala Lumpur.
Ειδικά σήμερα με το internet υπάρχουν πολά site όπου μπορείς να βρεις πολύ καλές πληροφορίες στα forum τους (με κορυφαίο κατ΄εμέ το Trip Advisor) χωρίς απαραίτητα να οργανώνεις το ταξίδι μήνες πριν (χαρακτηριστικά αναφέρω ότι το ταξίδι στη Μαλαισία αποφασίστηκε 7 μέρες πριν την τελική μας αναχώρηση, απλά ήταν αρκετό ένα 5μερο εντατικής αναγνωσης του forum του Trip Advisor και ξέραμε από πριν που, στο περίπου πάντα, θα κινηθούμε αλλά και που θα μείνουμε).
Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, όπως σε γιορτινές περιόδους όπου αν θέλεις να ταξιδέψεις την τελευταία στιγμή τα πρακτορεία έχουν καλύτερες τιμές στο πακέτο
πτήση-ξενοδοχείο...ή σε χώρες όπως η π.χ. Τυνησία ή Τουρκία, δε χάνεις και τρελά λεφτά ταξιδεύντας με πρακτορείο...
Βέβαια επειδή το ταξίδι είναι κάτι πολύ προσωπικό ο κάθε ένας αποφασίζει για τον εαυτό του πως είναι πιο βολικό να ταξιδεύει...οπότε περί ορέξεως...
 

mapi

Member
Μηνύματα
52
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική
Δεν ειχα σκεφτει κι αυτη τη χρηση του nick μου...φχαριστω!

Χα χα είσαι απίστευτος tripakia και δεν κατάλαβα όταν το πρωτοδιάβασα, λέω "τί λέει ο τύπος τώρα"!!!!

Στο θεμα μας. Σαφως και τα πρακτορεια ειναι πολυ ακριβοτερα απο μονος ακομα και για κρατησεις τελευταιας στιγμης (σπανια υπαρχουν εξαιρεσεις).
Επιπλεον οταν πας μονος γλυτωνεις την παντος τυπου ταλαιπωρια που θα υποστεις με το πρακτορειο.
Αυτή τη συζύτηση είχα την Κυριακή με μια φίλη, για εμένα είναι φοβερή ταλαιπωρία αν και μερικοί άνθρωποι νιώθουν ασφαλείς με το πρακτορείο τι να πω....
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ταξίδι-Όνειρο
τι να πρωτοδιαλεξω..
μονος και παλι μονος!!!!
σοβαρα τωρα,οπου εχω παει τα εχω κλεισει μονος μου μεσω ιντερνετ,οικονομικα σιγουρα συμφερει αρκει να τα οργανωσεις και να τα κλεισεις νωρις!εχω ταξιδεψει μονο ευρωπη αλλα πιστευω πως οταν ταξιδεψω εκτος ευρωπης παλι το ιδιο θα κανω,μπορεις να παρεις πολλες πληροφοριες μεσω ιντερνετ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom