Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι?

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλημέρα σε όλους σας για παω ταξίδι μονός σε άγνωστο μέρος μπορείς να πάρεις ταξιδιωτικό πράκτορα μαζί σου?
Kαλησπερα και καλως ορισες..!Αληθεια τον πρακτορα τι τον θες μαζι σου?Για παρεα ας πουμε..?Μπες στο Link που σου παραθετει ο fitziano και αν θες πες μας και ποιο ειναι το αγνωστο μερος που θες να εξερευνησεις...Ολο και καποιος θα σε βοηθησει!!

ΥΓ: Γιατι στο travelstories το αγνωστο μερος ειναι...Αγνωστη λεξη!!! :xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Που σκέφτεσαι να πας και θέλεις οδηγό; Ας πούμε η μητέρα μου στην Ινδία πήγαν μεμονωμένα, αλλά έκλεισαν από εκεί έναν ξεναγό/οδηγό για να διευκολυνθούν. Αυτός τους πηγαινοέφερνε στα μνημεία, τακτοποιούσε κάποια διαδικαστικά θέματα, κλπ κλπ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ακριβως ετσι.Μπορεις να κλεισεις οδηγο-συνοδο απο τοπικο ταξιδιωτικο γραφειο εκει , ο οποιος σε μεταφερει στα μερη ενδιαφεροντος σου,ξεναγει,δινει πληροφοριες κλπ
 

greek

Member
Μηνύματα
62
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω πάει αρκετά ταξίδια και όλα με group, ταξιδιωτικά γραφεία! Γενικά τι συμφέρει πιο πολύ, να πας μόνος σου ή με ταξιδιωτικό γραφείο;

Φέτος σκέφτομαι να πάω Βερολίνο μιας και ξέρω και την γλώσσα, να την εξασκήσω...Αξίζει αυτή η πόλη;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Οι απόψεις των μελών σχετικά με τα ανεξάρτητα ή όχι ταξίδια, υπάρχουν ήδη στα παρακάτω θέματα:

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...E3%F1%E1%F6%E5%DF%EF-%DE-%EC%FC%ED%EF%E9.html

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...A%F4%EF%F1%E5%DF%EF-%DE-%EC%FC%ED%EF%F2;.html

Όσο για το Βερολίνο, κάνε μια αναζήτηση στο forum, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες και ταξιδιωτικές ιστορίες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εκ των προτέρων δεν υπάρχει απάντηση: να συγκρινεις τιμές και να ρωτησεις το ταξιδιωτικό γραφείο σε ποιό ξενοδοοχείο θα είσαι. Προσοχή συνηθως οι τιμές που αναγράφουν είνα χωρίς τους "φόρους αεροδρομίου" που κύριος οίδε τι είναι ακριβώς!
Και συνηθως αν πρόκειται να πας κατα τη διάρκεια hot ημερομηνιών ενδεχομένως ένα πακέτο από κάποιο πρακτορείο να σε βόλευε οικονομικά καλύτερα.
Πάντως το Βερολίνο είναι φθηνός προορισμός οπότε σε γενικές γραμμές θα σε συμβούλευα να πας μόνος σου, μια και γνωρίζεις τη γλώσσα.
Αλλά είναι και θεμα κοσμοαντίληψης: αν θέλεις να τα έχεις όλα στο πιάτο ή αν θέλεις να το ψάχνεις μόνος σου. Αν συγκαταλέγεσαι στην πρώτη κατηγορία το πρακτορείο είναι μονοδρομος για σένα.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Kαταρχήν καλώς όρισες..!Νομίζω πως η περίπτωση σου ειναι απο τις "έυκολες.."!!Ξέρεις την γλώσσα,πας σε μια πόλη που μπορείς να μάθεις πληροφορίες για κάθε της γωνιά απο εδω,οπότε θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να κάνεις την αρχή απο Βερολίνο και να πας μόνος!Και εγώ μόνος ειχα παει και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα..Αντιθέτως,γνώρισα εξαιρετικούς ανθρώπους και πέρασα πολύ όμορφα!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Και γω ειμαι της αποψης οτι το Βερολινο ειναι ευκολος προορισμος για να πας μονος. Ξερεις τη γλωσσα, δεν ειναι και στην αλλη ακρη της γης ωστε να εχεις παραπανω αγχος, οποτε σου προτεινω και γω να πας χωρις πρακτορειο αν δεις οτι συμφερει και οικονομικα.
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Εννοείτε να πας μόνος σου! Πόσο μάλλον για σένα που ξέρεις και τη γλώσσα. Θα σου βγει πιο φτηνά, αρκεί να μην κλείσεις τα αεροπορικά σου τελευταία στιγμή. Έχω δοκιμάσει ταξίδια και με πρακτορείο και μόνη μου και πραγματικά αυτά που έκανα μόνη μου τα ευχαριστήθηκα καλύτερα.
Αν και δεν έχω πάει Βερολίνο, διαβάζοντας τις ιστορίες εδώ μέσα είδα ότι είναι ένας ωραίος και αρκετά οικονομικός προορισμός, με πολλά αξιοθέατα, καλή νυχτερινή ζωή και καλό φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.373
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom