Ταξιδιωτικό γραφείο ή μόνοι?

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να σου πω, εγώ εδώ και 3 χρόνια όλα τα ταξίδια τα οργανώνω μόνος μου. Οχι μόνο τα δικά μου άλλα και σχεδόν όλης της φαμίλιας μου και των φίλων μου ακόμα. Ενά τεράστιο προσών είναι να εγγραφτείς στα newsletter των αεροπορικών εταίριων, και να λαμβάνεις πρώτη όλες τις προσφορές τους. Στο θέμα διαμόνη booking.com παρέα με τις κριτικές του tripadvisor.com .

Το άλλο υπέροχο στο θέμα ταξίδι μόνος σου, είναι ότι το οργανώνεις μόνη σου και η ορέξη για ταξίδι θα ανέβει περισσότερο.

ΥΓ. Πάντα θα σου τύχει κάποια αναποδιά σε ταξίδι σε κάποια ξένη χώρα, και η ουσία είναι να μη σε πάρει απο κάτω, χαμογέλα, είσαι σε διακοπές/ταξίδι και κανείς δε μπορώ να στο χαλάσει :D:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τέτοιοι "ειδικοί ναύλοι" βγαίνουν συνέχεια
Έλα!!! για λέγε για λέγε... μην το κρατάς μυστικό... που θα βρούμε IST με 95???

πριν 2 βδομάδες Ρώμη-Νάπολη 350 ευρώ: τα εισιτήρια (Χανιά-Αθήνα-Ρώμη και πίσω),2 ξενοδοχεία (Ρώμη,Νάπολη),είσοδοι σε αξιοθέατα και στις 2 πόλεις,μεταφορικά από Ρώμη-Νάπολη και πίσω!!
Ναι βρε συ? για πες μας κι εμας... Πόσες νύχτες έμεινες? Από Ρώμη στη Νάπολη και πίσω πως πήγες? Στα 350? ήταν και το φαγητό μέσα?
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Nαι αλλά δεν εξήγησες στην κοπέλλα ότι η συγκεκριμένη τιμή ήταν ειδικός ναύλος ο οποίος δεν πρόκειτε να ξαναβγεί ποτέ... τι θέλω να πω με αυτό... μην ξεσηκώνετε τον κόσμο λέγοντας του μια τιμή η οποία κάποτε υπήρχε κλείστηκε καιρό πριν και στην ουσία δεν υπάρχει περίπτωση να την βρει ποτέ... η νορμάλ τιμή που παίζει η IST είναι γύρω στα 200? διπλάσια δηλαδή από αυτή που λες...
Συγνώμη για την παράλειψη. Φαντάστηκα ότι θα ήταν προφανές ότι για να κλείσω και να πληρώσω τρεις μήνες πριν, ήταν επειδή πέτυχα εξαιρετικα χαμηλή τιμή. Άλλη φορά θα είμαι πιο σαφής.:(
 

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
Συγνώμη για την παράλειψη. Φαντάστηκα ότι θα ήταν προφανές ότι για να κλείσω και να πληρώσω τρεις μήνες πριν, ήταν επειδή πέτυχα εξαιρετικα χαμηλή τιμή. Άλλη φορά θα είμαι πιο σαφής.:(
Πληροφοριακά, τώρα που δεν έχει προσφορά η Aegean, αν πετύχεις τις λιγοστές saver θέσεις που δίνει σε κάθε πτήση, βγαίνει 148,18 ευρώ.

Και πάλι συγνώμη ...:roll:
 

monalisa

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Βέλγιο χωρίς επιστροφή...
Ευχαριστω όλους πάρα πολύ... Σίγουρα θα δοκιμάσω μόνη ... Πραγματικά ευχαριστώ..
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
πριν 2 βδομάδες Ρώμη-Νάπολη 350 ευρώ: τα εισιτήρια (Χανιά-Αθήνα-Ρώμη και πίσω),2 ξενοδοχεία (Ρώμη,Νάπολη),είσοδοι σε αξιοθέατα και στις 2 πόλεις,μεταφορικά από Ρώμη-Νάπολη και πίσω!!


καλά, και τι έτρωγες βρε παιδί μου ????????? :shock:
μπας και τα παραλές ? (με το συμπάθιο):lol:

Μα την αντιγραφή-επικόληση που έκανες παραπάνω απάντησες εσύ ο ίδιος νομίζω....μιλάω μόνο για εισιτήρια,ξενοδοχεία και αξιοθέατα! Αυτά δηλαδή που κάνουμε όλοι....τώρα το πόσο θα ξοδέψει ο καθένας είναι καθαρά υποκειμενικό......σύνολο ταξιδίου για εμένα πάνω από 1000 ευρώ....
Και τώρα δεν τα παραλέω....ελπίζω να σε κάλυψα!
:)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Έλα!!! για λέγε για λέγε... μην το κρατάς μυστικό... που θα βρούμε IST με 95???



Ναι βρε συ? για πες μας κι εμας... Πόσες νύχτες έμεινες? Από Ρώμη στη Νάπολη και πίσω πως πήγες? Στα 350? ήταν και το φαγητό μέσα?

Πρώτα 2 νύχτες Νάπολη και μετά 4 Ρώμη.......Ρώμη-Νάπολη με τρένο 12.50 ευρώ και στην επιστροφή 10.50 ευρώ πάλι με τρένο!
Φυσικά χωρίς φαγητό και λοιπά έξοδα....αυτά είναι καθαρά υποκειμενικά νομίζω.....εγώ αγόρασα σουβενίρ για όλο μου το σόι.....και ο φίλος μου μόνο για την γιαγιά του.....:p:p:p
γι'αυτό και αναφέρθηκα σε εισιτήρια και ξενοδοχεία μόνο όταν έγραψα αυτό το πολυσυζητημένο 350 ευρώ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.308
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πρώτα 2 νύχτες Νάπολη και μετά 4 Ρώμη.......Ρώμη-Νάπολη με τρένο 12.50 ευρώ και στην επιστροφή 10.50 ευρώ πάλι με τρένο!
γι'αυτό και αναφέρθηκα σε εισιτήρια και ξενοδοχεία μόνο όταν έγραψα αυτό το πολυσυζητημένο 350 ευρώ...
παραμένει χαμηλό το ποσό..εκτός αν τα ξενοδοχεία ήταν πολύ φτηνά. δεν μας τα λες κι εμας..το εισιτήριο του τραίνου πώς κ είναι τόσο χαμηλό?για να πετύχεις 10,5 πρέπει να κάνεις αλλαγές τραίνου κλπ ή να πάρεις regionale πράγματα που μόνο εξοικειωμένοι με την ιταλική πραγματικότητα μπορούν. η κανονική τιμή παιζει στα 20.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
παραμένει χαμηλό το ποσό..εκτός αν τα ξενοδοχεία ήταν πολύ φτηνά. δεν μας τα λες κι εμας..το εισιτήριο του τραίνου πώς κ είναι τόσο χαμηλό?για να πετύχεις 10,5 πρέπει να κάνεις αλλαγές τραίνου κλπ ή να πάρεις regionale πράγματα που μόνο εξοικειωμένοι με την ιταλική πραγματικότητα μπορούν. η κανονική τιμή παιζει στα 20.

ναι, τα ξενοδοχεία ήταν 3 αστέρων και τα βρήκαμε αρκετά φτηνά πιστεύω..μόνο 40 με 45 ευρώ η βραδιά για το 2κλινο..γιατί δεν έιναι ίδια τιμή όλες τις βραδιές..μου βγήκε φτηνότερο βάβαια γιατί το μοιράστηκα με τον φίλο μου..:)
όσο για τα τρένα μου έκανε κι εμένα τρομερή εντύπωση,γιατί σε άλλα ταξίδια ήταν πιο ακριβά...αλλά όπως μου είπε ο φίλος μου τα τρένα στην Ιταλία είναι φτηνά...τα δημόσια τουλάχιστον! Γιατί εμείς αυτά χρησιμοποιήσαμε.....να φανταστείς ότι με 12.50 ευρώ πήγα Νάπολη και με 10.50 γύρισα....ενώ από το σταθμό της Ρώμης (Τέρμινι στέισον) για το αεροδρόμιο Φιουμιτσίνο πλήρωσα 11 ευρώ!!!
Βέβαια ο φίλος μου ξέρει Ιταλικά..δεν ξέρω αν μέτρησε τόσο πολύ αυτό...οι τιμές είναι ίδιες για όλους...είτε ρωτήσεις στα Ιταλικά είτε στα Αγγλικά!
 

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έλα!!! για λέγε για λέγε... μην το κρατάς μυστικό... που θα βρούμε IST με 95???
Άντε, να σου πω το μυστικό, γράφεσαι στα Newsletter της κάθε αεροπορικής εταιρίας οι οποίες κατά καιρούς βγάζουν φθηνά εισιτήρια. Το θέμα είμαι ότι πότε με τη μία, πότε με την άλλη αλλά και πότε με την παράλλη υπάρχουν για όλες σχεδόν τις περιόδους ευκαιρίες. Αχ βρε Traveller είσαι και παλιός στο κουρμπέτι και θα έπρεπε εσύ να μας τα λες αυτά ;).

Υ.Γ. Ρητορική ερώτηση αλλά ερώτηση. Αν ένα πρακτορείο υπολογίζει ότι με τα συνηθισμένα αεροπορικά εισιτήρια π.χ. 400€ για πήγαινε-έλα το συνολικό κόστος του πακέτου φθάνει π.χ. τα 800€ και έστω για εκείνη την περίοδο υπάρχουν προσφορές και το εισιτήριο τελικά το βγάζει το πρακτορείο για πήγαινε έλα π.χ. στα 100€. Τα υπόλοιπα 300€ θα τα αφαιρέσει από το συνολικό πακέτο των 800€ και θα το προσφέρει στα ... 500€ :D;;;
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άντε, να σου πω το μυστικό, γράφεσαι στα Newsletter της κάθε αεροπορικής εταιρίας οι οποίες κατά καιρούς βγάζουν φθηνά εισιτήρια. Το θέμα είμαι ότι πότε με τη μία, πότε με την άλλη αλλά και πότε με την παράλλη υπάρχουν για όλες σχεδόν τις περιόδους ευκαιρίες. Αχ βρε Traveller είσαι και παλιός στο κουρμπέτι και θα έπρεπε εσύ να μας τα λες αυτά ;).

Καλά, δεν το πιστεύω! Τόσο καιρό ρε Traveller, μας λες και μας παραμυθιάζεις, αυτό, εκείνο, και το πιο απλό και χρήσιμο πράγμα να ξέρουμε, έπρεπε νά'ρθει ο φίλος να μας το πεί!

Για πες, για ποιές εταιρίες μιλάμε φίλε μου?

Υ.Γ. Ρητορική ερώτηση αλλά ερώτηση. Αν ένα πρακτορείο υπολογίζει ότι με τα συνηθισμένα αεροπορικά εισιτήρια π.χ. 400€ για πήγαινε-έλα το συνολικό κόστος του πακέτου φθάνει π.χ. τα 800€ και έστω για εκείνη την περίοδο υπάρχουν προσφορές και το εισιτήριο τελικά το βγάζει το πρακτορείο για πήγαινε έλα π.χ. στα 100€. Τα υπόλοιπα 300€ θα τα αφαιρέσει από το συνολικό πακέτο των 800€ και θα το προσφέρει στα ... 500€ :D;;;

Πολύ σωστά, έτσι πρέπει, αλλά αν δεν το κάνει, τι κάνουμε? του "τη λέμε" ή πάμε και τον καταγγέλουμε για αισχροκέρδεια? :?:
 
Last edited by a moderator:

Aptaliko

Member
Μηνύματα
57
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλά, δεν το πιστεύω! Τόσο καιρό ρε Traveller, μας λες και μας παραμυθιάζεις, αυτό, εκείνο, και το πιο απλό και χρήσιμο πράγμα να ξέρουμε, έπρεπε νά'ρθει ο φίλος να μας το πεί!

Για πες, για ποιές εταιρίες μιλάμε φίλε μου?
Όρεξη να έχεις για ψάξιμο φίλε μου, να και από εδώ

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%DE%F4%E7%F3%E7%F2-%F0%F4%DE%F3%E5%F9%ED.html

...Πολύ σωστά, έτσι πρέπει, αλλά αν δεν το κάνει, τι κάνουμε? του "τη λέμε" ή πάμε και τον καταγγέλουμε για αισχροκέρδεια? :?:
Κάτι πιο απλό και αποδοτικό, απλά δεν "ψωνίζουμε" από εκεί. Η αγορά τώρα πια με τον ενημερωμένο καταναλωτή βρίσκει από μόνη της τις ισσοροπίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.368
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom