Κένυα Τανζανία Ταξιδι Τανζανια-Κενυα

avelon196

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Γεια σας. Σκεφτομαι να κλεισω ενα ταξιδι αρχες Ιουλιου στη Τανζανια η Κενυα. Ξερει καποιος να μου πει αν το εμβολιο για τον κιτρινο πυρετο ειναι απαραιτητο? Σε περιπτωση που δεν το κανω θα εχω προβλημα στα συνορα?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σας. Σκεφτομαι να κλεισω ενα ταξιδι αρχες Ιουλιου στη Τανζανια η Κενυα. Ξερει καποιος να μου πει αν το εμβολιο για τον κιτρινο πυρετο ειναι απαραιτητο? Σε περιπτωση που δεν το κανω θα εχω προβλημα στα συνορα?
Ναι, για Κένυα at least που έχω πάει είναι θεωρητικά απαραίτητο. Κανονικά πρέπει να το κάνεις minimum 10 μέρες πριν το ταξίδι, εγώ όμως το έκανα μόλις 3 μέρες πριν και είχα αγχωθεί για το αν θα αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα. Εν τέλει όλα καλά. Μου είπαν μάλιστα δύο παιδιά που πήγαιναν συχνά Αφρική για σαφάρι ότι είχαν τύχει σε σκηνικά που όντως έγιναν έλεγχοι, αλλά κάποιοι που δεν είχαν κάνει εμβόλιο πέρασαν με το "αζημίωτο".
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Γεια σας. Σκεφτομαι να κλεισω ενα ταξιδι αρχες Ιουλιου στη Τανζανια η Κενυα. Ξερει καποιος να μου πει αν το εμβολιο για τον κιτρινο πυρετο ειναι απαραιτητο? Σε περιπτωση που δεν το κανω θα εχω προβλημα στα συνορα?
Μιλάμε για ταξίδι στη Τανζανία ΚΑΙ Κένυα Ή Τανζανία Ή Κένυα? Αν περάσεις απο χώρα που έχει κίτρινο πυρετό (π.χ. Τανζανία) τότε άλλες χώρες μπορεί να μην σε αφήσουν να μπεις (π.χ. Κένυα). Δεν γνωρίζω αν η Κένυα ζητάει αναγκαστικά πιστοποιητικό εμβολίου για να μπεις στη χώρα.

Όπως και να έχει να κάνεις το εμβόλιο ούτως ή αλλιώς...όπως και να πάρεις τα χάπια για μαλάρια.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Μιλάμε για ταξίδι στη Τανζανία ΚΑΙ Κένυα Ή Τανζανία Ή Κένυα? Αν περάσεις απο χώρα που έχει κίτρινο πυρετό (π.χ. Τανζανία) τότε άλλες χώρες μπορεί να μην σε αφήσουν να μπεις (π.χ. Κένυα). Δεν γνωρίζω αν η Κένυα ζητάει αναγκαστικά πιστοποιητικό εμβολίου για να μπεις στη χώρα.

Όπως και να έχει να κάνεις το εμβόλιο ούτως ή αλλιώς...όπως και να πάρεις τα χάπια για μαλάρια.
Δεν θα μπορουσες να τα γραψεις καλυτερα! ;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μιλάμε για ταξίδι στη Τανζανία ΚΑΙ Κένυα Ή Τανζανία Ή Κένυα? Αν περάσεις απο χώρα που έχει κίτρινο πυρετό (π.χ. Τανζανία) τότε άλλες χώρες μπορεί να μην σε αφήσουν να μπεις (π.χ. Κένυα). Δεν γνωρίζω αν η Κένυα ζητάει αναγκαστικά πιστοποιητικό εμβολίου για να μπεις στη χώρα.

Όπως και να έχει να κάνεις το εμβόλιο ούτως ή αλλιώς...όπως και να πάρεις τα χάπια για μαλάρια.
Ακριβώς και να ζητήσεις και ένα έντυπο κίτρινο (δε θυμάμαι ακριβώς) που γρλαφουν πάνω ότι έκανες το εμβόλιο και το δείχνεις όταν μπαίνεις σε άλλες χώρες για να βεβαιωθούν ότι έχεις κάνει το εμβόλιο και να μην αντιμετωπίζεις πρόβλημα εισόδου σε κάποια χώρα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ακριβώς και να ζητήσεις και ένα έντυπο κίτρινο (δε θυμάμαι ακριβώς) που γρλαφουν πάνω ότι έκανες το εμβόλιο και το δείχνεις όταν μπαίνεις σε άλλες χώρες για να βεβαιωθούν ότι έχεις κάνει το εμβόλιο και να μην αντιμετωπίζεις πρόβλημα εισόδου σε κάποια χώρα.
Αυτό το βιβλιάριο νομίζω στο δίνουν ούτως ή άλλως στο Υγειονομικό, δεν είναι κάτι που το ζητάς (πλάκα-πλάκα ένας Θεός ξέρει πού έχω βάλει το δικό μου :roll: ).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σε σχετικά πρόσφατα ταξίδι στην Τανζανία δεν μου ζητήθηκε πιστοποιητικό. Βέβαια δεν ταξίδευα από χώρα με κίτρινο πυρετό οπότε δεν κρίθηκε ίσως από τις αρχές της χώρας απαραίτητο.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Σε σχετικά πρόσφατα ταξίδι στην Τανζανία δεν μου ζητήθηκε πιστοποιητικό. Βέβαια δεν ταξίδευα από χώρα με κίτρινο πυρετό οπότε δεν κρίθηκε ίσως από τις αρχές της χώρας απαραίτητο.
Έβγαλες την βίζα απο πρίν ή στο αεροδρόμιο? Έχω ήδη κλείσει το ταξίδι για Τανζανία το Δεκέμβριο αλλά αναρωτιέμαι αν ήταν καλύτερα να πάω να βγάλω τη βίζα στη πρεσβεία...
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Εμείς που πήγαμε Τανζανία πριν 2 χρόνια την βγάλαμε επιτόπου με το που φτάσαμε στο αεροδρόμιο. Γιατί να μπεις στη διαδικασία να την βγάλεις απο δω;;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έβγαλες την βίζα απο πρίν ή στο αεροδρόμιο? Έχω ήδη κλείσει το ταξίδι για Τανζανία το Δεκέμβριο αλλά αναρωτιέμαι αν ήταν καλύτερα να πάω να βγάλω τη βίζα στη πρεσβεία...
Την βγάλαμε στο αεροδρόμιο, αλλά ερχόμασταν από....Κομόρες (πηγαίνοντας για Κομόρες κάναμε τράνζιτ στο αεροδρόμιο του Νταρ Ες Σαλάαμ) οπότε η διαδικασία δεν κράτησε και πάρα πολύ γιατί το αεροπλάνο ήταν μισογεμάτο. Σε πτήσεις από Ευρώπη υποθέτω η ουρά είναι μεγαλύτερη και η διαδικασία παίρνει κάποιο χρόνο (φωτογραφία,δακτηλικά αποτυπωματα). Αναλόγως κόστους θα προτιμούσα να έχω τη βίζα ήδη στα χέρια μου..
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Το κόστος είναι πάνω κάτω το ίδιο. 50 δολάρια εκεί - 35 λίρες εδώ. Τελικά και εμένα μου φαίνεται καλύτερο να τη βγάλω εδώ να τελειώνει η ιστορία. Μετά απο αυτό που πέρασα στην Ινδική πρεσβεία, καμία διαδικασία έκδοσης βίζας δεν μου φαίνετε δύσκολη πλέον
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εγω εμβλιο για κιτρινο πυρετο δεν ειχα κανει.Μιλα παντα για κενυα.

Αλλα τα lariam πηγαν συννεφο.Βεβαια καποιοι που ειμασταν μαζι τα πηραν την πρωτη μερα και μετα τιποτα.
Λενε οτι δεν πρεπει να κανεις παιδι μεχρι 6 μηνες μετα απο την τελευταια ''δοση'' απο το χαπι.

Τωρα αν θες τους πιστευεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom