ΗΠΑ Ταξιδι με αυτοκινητο στις ΗΠΑ

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Σκεφτομαι και εγω να νοικιασω καποιο αμαξι για οδηγηση στην Αμερικη και ηθελα να ρωτησω οσους το εχουν κανει:

α. Μπορω να νοικιασω αμαξι με το παλιο διπλωμα (το ροζ τριπτυχο) η' θα πρεπει να εχω το καινουριο ?
Επειδη δεν εχω το καινουριο σκεφτομουν να παω με το παλιο κ μια μεταφραση του απο το Υπουργειο Εξωτερικων.

β. Υπαρχει καποιος περιορισμος στο να πας σε διαφορετικες πολιτειες απο εκει που πηρες το αυτοκινητο π.χ νοικιαζεις ΝΥ και πας Rhode Island, Maine κλπ ?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Υπάρχει πιό απλή λύση άλλαξε το δίπλωμα σε νεο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Και εγώ θα πρότεινα αλλαγή του διπλώματος.. Επίσης εμείς πήραμε το αυτοκίνητο από Los Angeles οδηγήσαμε Σε 4 πολιτείες και το αφήσαμε San Francisco
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν θα προλαβω να κανω την αλλαγη στο καινουργιο διπλωμα γιατι ακουω οτι πλεον παιρνει μηνες να γινει...
 

shashass

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Και εγώ θα πρότεινα αλλαγή του διπλώματος.. Επίσης εμείς πήραμε το αυτοκίνητο από Los Angeles οδηγήσαμε Σε 4 πολιτείες και το αφήσαμε San Francisco
Εσείς αυτή τη διαδρομή την κάνατε με το ελληνικό δίπλωμα και μόνο;; χωρίς το διεθνές;; και αν επιτρέπεται από ποια εταιρεία νοικιάστε αυτοκίνητο;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Εσείς αυτή τη διαδρομή την κάνατε με το ελληνικό δίπλωμα και μόνο;; χωρίς το διεθνές;; και αν επιτρέπεται από ποια εταιρεία νοικιάστε αυτοκίνητο;
Ναι χωρίς αυτό της ΕΛΠΑ . Απο rentalcars με δευτερο οδηγο και φουλ ασφάλεια!
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.309
Σε ευχαριστω που το αναφερεις, το εχω ξανα αναφερει οτι με νεου τυπου (πλαστικο) οδηγεις χωρις προβλημα στις ΗΠΑ οπως και Μεξικο. Το αναφερει και η Ολλ. ΕΛΠΑ, ΑNWB, στο σαιτ τους, αναλυτικα σε ποιες χωρες ισχυουν τα διπλωματα της ΕΟΚ, που εκδιδουν το διεθνες με 5τη ισχυ στα ιδια χρηματα με την μονοετη της ΕΛΠΑ.
To προβλημα ειναι με το υπ. συγκοινωνιων που δηλωνει αγνοια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΩΝΤΑΙ, και σε στελνουν στον ιδιωτ$ την ΕΛΠΑ, και αυτοι κοιταζουν πως να πουλησουν! Το διπλωμα της ΕΟΚ ειτε ειναι Σπανιολικο, ειτε Γαλλικο, ειτε απο το Μπανανισταν, εφ'οσον ειναι της ιδιας κατηγοριας εχουν την ιδια ισχυ!
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Παιδια απλα για ενημερωση, πηγα τελικα Αμερικη νοικιασα αμαξι απο Avis και οδηγησα σε 4 πολιτειες, ενω ειχα κανει κ μεταφραση στο υπουργειο Εξωτερικων (εχοντας παρει το καινουργιο διπλωμα) κ ο ενας απο τους δυο οδηγους που ειμασταν ειχε βγαλει και το Διεθνες διπλωμα απο την ΕΛΠΑ, δεν μας ζητηθηκε τιποτα απο ολα αυτα.
Και η Avis και σε ελεγχο το μονο που τους εδειξα ηταν το διπλωμα και δεν μου ζητησαν ουτε μεταφραση ουτε Διεθνες ουτε τιποτα...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Παιδια απλα για ενημερωση, πηγα τελικα Αμερικη νοικιασα αμαξι απο Avis και οδηγησα σε 4 πολιτειες, ενω ειχα κανει κ μεταφραση στο υπουργειο Εξωτερικων (εχοντας παρει το καινουργιο διπλωμα) κ ο ενας απο τους δυο οδηγους που ειμασταν ειχε βγαλει και το Διεθνες διπλωμα απο την ΕΛΠΑ, δεν μας ζητηθηκε τιποτα απο ολα αυτα.
Και η Avis και σε ελεγχο το μονο που τους εδειξα ηταν το διπλωμα και δεν μου ζητησαν ουτε μεταφραση ουτε Διεθνες ουτε τιποτα...
@Donnie ευχαριστούμε. Όταν λες έλεγχο, εννοείς και την αστυνομία (ή τροχαία) ή μόνο τις εταιρείες ενοικιάσεως??
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
@Donnie ευχαριστούμε. Όταν λες έλεγχο, εννοείς και την αστυνομία (ή τροχαία) ή μόνο τις εταιρείες ενοικιάσεως??
Ναι και σε αστυνομικο ελεγχο ρουτινας οχι απο καποιο περιστατικο, το μονο που ζητησαν ηταν χαρτια για το αμαξι, ID/διαβατηριο και το διπλωμα.
Απο την εταιρια για την ακριβεια η αντιμετωπιση ηταν εντελως κουλ, δεν τους εκαναν καθολου εντυπωση τα διπλωματα, τα πηραν περασαν τα στοιχεια, μια πιστωτικη κ τελος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom